Zm.: zarządzenie w sprawie zwolnień i ulg w podatku gruntowym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 31 grudnia 1975 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie zwolnień i ulg w podatku gruntowym.

Na podstawie art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 22 listopada 1971 r. o podatku gruntowym (Dz. U. z 1971 r. Nr 27, poz. 254 i z 1974 r. Nr 38, poz. 230) i art. 3 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
§  1.
W zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 listopada 1971 r. w sprawie zwolnień i ulg w podatku gruntowym (Monitor Polski z 1971 r. Nr 54, poz. 357, z 1973 r. Nr 41, poz. 245 i z 1975 r. Nr 2, poz. 11) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 ust. 2, § 2 ust. 3 i § 3 ust. 4 wyrazy "stopnia powiatowego" zastępuje się wyrazami "stopnia podstawowego";
2)
w § 4 ust. 1 i § 16 ust. 1 pkt 2 po wyrazie "państwowej" dodaje się wyrazy "stopnia podstawowego";
3)
§ 6 otrzymuje brzmienie:

"§ 6. 1. Zwalnia się od podatku gruntowego pobieranego przy zastosowaniu stawek procentowych przez okres 5 lat grunty:

1) nabyte w drodze kupna w celu utworzenia nowego samodzielnego gospodarstwa rolnego:

a) od Państwa w trybie ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych oraz uporządkowaniu niektórych spraw związanych z przeprowadzeniem reformy rolnej i osadnictwa rolnego (Dz. U. Nr 17, poz. 71 z późniejszymi zmianami); dotyczy to również gruntów państwowych przekazanych w użytkowanie na podstawie umowy zobowiązującej do przeniesienia własności lub umowy przedwstępnej,

b) od właścicieli indywidualnych gospodarstw rolnych wykazujących niski poziom produkcji, jeżeli przedmiotem nabycia są grunty takich gospodarstw, a nabywca w stosunku do ostatnich właścicieli nie jest ani krewnym w linii prostej, ani współmałżonkiem;

2) nabyte w drodze kupna w celu powiększenia istniejącego gospodarstwa rolnego:

a) od Państwa lub od właścicieli indywidualnych gospodarstw rolnych, określonych w pkt 1 lit. b), jeżeli nabywca jest członkiem zespołu rolników indywidualnych, a w stosunku do ostatnich właścicieli nie jest ani krewnym w linii prostej, ani współmałżonkiem,

b) od Państwa lub od właścicieli indywidualnych gospodarstw rolnych, określonych w pkt 1 lit. b), przez innych właścicieli indywidualnych gospodarstw rolnych niż wymienieni pod lit. a), jeżeli obszar gruntów nabytych i będących już własnością nabywcy umożliwia racjonalne prowadzenie gospodarstwa i wzrost produkcji towarowej.

2. Upoważnia się terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego do zwolnienia od podatku gruntowego przez okres 5 lat gruntów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b) i pkt 2 lit. a), nabytych przez osobę będącą w stosunku do zbywcy krewnym w linii prostej, jeżeli przemawiają za tym względy społeczne i produkcyjne, a grunty przed zbyciem nie były objęte wspólną gospodarką rolną w rozumieniu przepisów o podatku gruntowym.

3. Terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego mogą określić miejscowości (wsie), w których nie będą stosowane zwolnienia od podatku na podstawie ust. 1 pkt 2 lit. b).

4. Okres zwolnienia liczy się od roku podatkowego następującego po roku, w którym zawarto umowę nabycia gruntów, umowę zobowiązującą do przeniesienia własności gruntów lub umowę przedwstępną.

5. Po upływie okresu zwolnienia obniża się przychodowość szacunkową z gruntów, o których mowa w ust. 1 i 2, w pierwszym roku o 75%, w drugim roku o 50% i w trzecim roku o 25%.

6. Za gospodarstwa wykazujące niski poziom produkcji uważa się gospodarstwa określone w § 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa z dnia 26 marca 1968 r. w sprawie zaliczania gospodarstw rolnych do kategorii wykazujących niski poziom produkcji wskutek zaniedbania i w sprawie ustalania wysokości nakładów niezbędnych do przywrócenia żyzności gruntów (Dz. U. Nr 11, poz. 58).

7. Przepisy ust. 1 stosuje się odpowiednio do gruntów nabytych przez właścicieli indywidualnych gospodarstw rolnych w trybie przepisów o przymusowym wykupie nieruchomości wchodzących w skład gospodarstw rolnych.";

4)
§ 7 otrzymuje brzmienie:

"§ 7. Przepisy § 6 ust. 1 pkt 1, ust. 4 i 5 stosuje się odpowiednio do gruntów:

1) państwowych oddanych w dzierżawę lub użytkowanie rolniczym spółdzielniom produkcyjnym, kółkom rolniczym i spółdzielniom kółek rolniczych, spółdzielniom i ich związkom zrzeszonym w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" oraz zespołom rolników indywidualnych;

2) gospodarstw rolnych wykazujących niski poziom produkcji, które zostały wniesione w formie wkładu członkowskiego do rolniczych spółdzielni produkcyjnych, do kółek rolniczych i spółdzielni kółek rolniczych lub zostały wydzierżawione przez właściciela wymienionym jednostkom na okres co najmniej 10 lat.";

5)
skreśla się § 8;
6)
§ 9 otrzymuje brzmienie:

"§ 9. 1. Obniża się podatek gruntowy pobierany przy zastosowaniu stawek procentowych z użytków rolnych stanowiących własność Państwa, które zostaną wydzierżawione właścicielom indywidualnych gospodarstw rolnych na podstawie umowy zawartej z właściwym terenowym organem administracji państwowej stopnia podstawowego, do kwoty wynikającej z zastosowania do podstawy opodatkowania z tych gruntów stawki 9%.

2. Przepis ust. 1 stosuje się, jeżeli umowa dzierżawy została zawarta na okres co najmniej 8 lat i dzierżawca uprawia wszystkie posiadane grunty.";

7)
w § 10:
a)
ust. 1 wyrazy "1972-1975" zastępuje się wyrazami "1972-1980";
b)
ust. 2 wyrazy "stopnia powiatowego" zastępuje się wyrazami "stopnia podstawowego";
8)
w § 14 ust. 1:
a)
pkt 2 lit. b) otrzymuje brzmienie:

"b) użytki rolne nabyte przez właścicieli indywidualnych gospodarstw rolnych, jeżeli przedmiotem nabycia są grunty gospodarstw rolnych o niskim poziomie produkcji, a nabywca w stosunku do ostatnich właścicieli nie jest ani krewnym w linii prostej, ani współmałżonkiem; przepis § 6 ust. 2 stosuje się odpowiednio",

b)
pkt 3 otrzymuje brzmienie:

"3) użytki rolne Państwowego Funduszu Ziemi na niektórych określonych przez wojewodów terenach województw krośnieńskiego, nowosądeckiego i przemyskiego, wymagających zasiedlenia, nabyte od Państwa po 1968 r. jako samodzielne gospodarstwa rolne w trybie ustawy wymienionej w pkt 2 lit. a) - przez okres dziesięciu lat, licząc od roku objęcia",

c)
pkt 4 lit. a) wyrazy "organem prezydium rady narodowej" zastępuje się wyrazami "terenowym organem administracji państwowej stopnia podstawowego".
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z tym że przepisy wymienione w § 1 pkt 3 stosuje się do gruntów nabytych po dniu 1 stycznia 1976 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1976.5.24

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zm.: zarządzenie w sprawie zwolnień i ulg w podatku gruntowym.
Data aktu: 31/12/1975
Data ogłoszenia: 18/02/1976
Data wejścia w życie: 18/02/1976