Tryb uzgadniania oraz zmiana uzgodnionych cen artykułów przeznaczonych na eksport, produkowanych przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO I USŁUG
z dnia 18 lutego 1975 r.
w sprawie trybu uzgadniania oraz zmiany uzgodnionych cen artykułów przeznaczonych na eksport, produkowanych przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.

Na podstawie § 10 ust. 7 uchwały nr 267 Rady Ministrów z dnia 13 października 1972 r. w sprawie zasad i trybu ustalania oraz zasad stosowania cen artykułów i usług przeznaczonych na eksport i pochodzących z importu (Monitor Polski z 1972 r. Nr 52, poz. 274 i z 1973 r. Nr 27, poz. 168) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie określa tryb uzgadniania oraz zmiany uzgodnionych cen artykułów przeznaczonych na eksport, produkowanych przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.
2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa:
1)
o rozporządzeniu Rady Ministrów - należy przez to rozumieć rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 marca 1969 r. w sprawie dostaw, robót i usług na rzecz jednostek państwowych (Dz. U. Nr 9, poz. 65),
2)
o rozporządzeniu Ministra Handlu Zagranicznego - należy przez to rozumieć rozporządzenie Ministra Handlu Zagranicznego z dnia 4 maja 1972 r. w sprawie zasad i trybu udzielania przez państwowe jednostki handlu zagranicznego zamówień na dostawy, roboty i usługi przeznaczone na eksport (Dz. U. Nr 20, poz. 146),
3)
o uchwale Rady Ministrów - należy przez to rozumieć uchwałę nr 267 Rady Ministrów z dnia 13 października 1972 r. w sprawie zasad i trybu ustalania oraz zasad stosowania cen artykułów i usług przeznaczonych na eksport i pochodzących z importu (Monitor Polski z 1972 r. Nr 52, poz. 274 i z 1973 r. Nr 27, poz. 168),
4)
o rzemieślnikach - należy przez to rozumieć nie uspołecznionych producentów wytwarzających artykuły przeznaczone na eksport,
5)
o spółdzielni - należy przez to rozumieć spółdzielnie rzemieślnicze,
6)
o jednostce pośredniczącej - należy przez to rozumieć "Remex" Przedsiębiorstwo Organizacji Dostaw Eksportowych Centralnego Związku Rzemiosła,
7)
o artykułach - należy przez to rozumieć również usługi i roboty.
§  2.
1.
Ceny artykułów przeznaczonych na eksport, a produkowanych przez rzemieślników, mogą być uzgadniane przez jednostki handlu zagranicznego bezpośrednio z rzemieślnikiem lub ze spółdzielnią albo z jednostką pośredniczącą, w zależności od tego, której z tych jednostek zostało udzielone zamówienie.
2.
Jeżeli dla danego artykułu została ustalona cena obowiązująca w obrocie wewnętrznym (zbytu, detaliczna), stosuje się przepisy § 10 ust. 3, 4 i 5 uchwały Rady Ministrów.
§  3.
1.
Rzemieślnik oferując na eksport jednostce handlu zagranicznego, spółdzielni lub jednostce pośredniczącej wytwarzany artykuł, dla którego ustalono cenę obowiązującą w obrocie wewnętrznym, podaje cenę nie wyższą od obowiązującej w obrocie wewnętrznym. Rzemieślnik powinien wskazać w ofercie organ, który cenę tę ustalił, numer i datę decyzji o ustaleniu ceny oraz termin ważności ceny.
2.
Jeżeli dla oferowanego na eksport artykułu nie ustalono ceny obowiązującej w obrocie wewnętrznym, rzemieślnik podaje w ofercie cenę wynikającą z wstępnego (planowanego) kosztu własnego zwiększonego o należny zysk i podatek obrotowy. Rzemieślnik zrzeszony w spółdzielni zwiększa cenę o narzut na rzecz spółdzielni.
3.
Cena, o której mowa w ust. 1, może być powiększona jedynie w drodze uzgodnień pomiędzy rzemieślnikiem a jednostką handlu zagranicznego, spółdzielnią lub jednostką pośredniczącą na podstawie przedstawionego przez rzemieślnika szczegółowego wyliczenia następujących dodatkowych kosztów:
1)
opakowania - jeżeli artykuł przeznaczony na eksport ma być dostarczony w opakowaniu, podczas gdy ten sam artykuł nie wymaga opakowania w obrocie krajowym, lub różnicy kosztów opakowania - gdy artykuł przeznaczony na eksport ma być dostarczony w innym opakowaniu niż opakowanie stosowane w obrocie krajowym,
2)
związanych z przygotowaniem artykułów do eksportu stosownie do wymagań eksportowych.
§  4.
1.
Jednostka pośrednicząca prowadzi listy branżowe rzemieślników, posiadających zdolność produkcyjną do wykonywania zamówień eksportowych i dających gwarancję właściwego ich wykonywania, oraz spółdzielni zrzeszających tych rzemieślników.
2.
Przy udzielaniu zamówień rzemieślnikom lub spółdzielniom przez jednostkę pośredniczącą obowiązuje regulamin rozdziału zamówień eksportowych Centralnego Związku Rzemiosła, opracowany na podstawie przepisów rozdziałów 2, 3 i 4 rozporządzenia Rady Ministrów, regulujących zasady zbierania ofert, postępowania przetargowego i zawierania umów, oraz przepisów rozporządzenia Ministra Handlu Zagranicznego.
3.
Jednostka pośrednicząca przeprowadza analizę porównawczą ofert i dokonuje wyboru oferty najkorzystniejszej pod względem ceny oraz jakości oferowanych artykułów i terminu wykonania umowy.
4.
Jeżeli rzemieślnik (spółdzielnia), którego oferta uznana została za najkorzystniejszą, nie może wykonać artykułów w ilości określonej w zamówieniu, wówczas jednostka pośrednicząca dokonuje wyboru z pozostałych oferentów rzemieślnika (spółdzielnię) i zleca jemu (jej) wykonanie brakującej ilości artykułów. Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  5.
1.
Jednostka pośrednicząca oferuje jednostkom handlu zagranicznego artykuły na eksport po cenach ustalonych w trybie § 3 i 4, zwiększonych o narzut jednostki pośredniczącej.
2.
Wysokość narzutu jednostki pośredniczącej określają odrębne przepisy.
3.
Jednostka pośrednicząca określa termin ważności oferty złożonej jednostce handlu zagranicznego.
4.
Jednostka pośrednicząca powinna przedstawić opracowane przez rzemieślnika szczegółowe zestawienie kosztów produkcji oferowanego na eksport artykułu oraz udzielić informacji niezbędnych do uzgodnienia ceny.
5.
Cena uzgodniona, zwiększona o marżę jednostki handlu zagranicznego, nie może być wyższa od ceny transakcyjnej.
6.
Jeżeli oferowana przez jednostkę pośredniczącą cena artykułu na eksport jest wyższa od ceny transakcyjnej, jednostka handlu zagranicznego powinna zawiadomić o tym jednostkę pośredniczącą.
7.
W wypadku, o którym mowa w ust. 6, jednostka pośrednicząca powinna podjąć starania o znalezienie rzemieślnika (spółdzielni), który zaoferuje cenę zapewniającą opłacalność eksportu danego artykułu.
§  6.
1.
Jeżeli okres ważności ceny obowiązującej w obrocie wewnętrznym i przyjętej za podstawę uzgodnienia ceny między jednostką handlu zagranicznego a rzemieślnikiem (spółdzielnią) lub jednostką pośredniczącą zakończył się po dniu zawarcia umowy sprzedaży artykułów na eksport - przyjęta w umowie cena zachowuje moc obowiązującą.
2.
W trakcie realizacji umowy sprzedaży artykułów na eksport cena uzgodniona może być zmieniona na wniosek rzemieślnika (spółdzielni), jednostki pośredniczącej lub jednostki handlu zagranicznego, jeżeli rzeczywiste koszty produkcji uległy zmianie na skutek urzędowych zmian cen, taryf i stawek roboczogodziny rzemieślników.
3.
Wniosek, o którym mowa w ust. 2, w każdym wypadku powinien być uzasadniony szczegółowym wyliczeniem kwoty, o którą w wyniku urzędowych zmian cen, taryf i stawek roboczogodziny rzemieślników wzrasta lub obniża się jednostkowy koszt własny produkcji artykułu przeznaczonego na eksport.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1975.5.29

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb uzgadniania oraz zmiana uzgodnionych cen artykułów przeznaczonych na eksport, produkowanych przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.
Data aktu: 18/02/1975
Data ogłoszenia: 25/02/1975
Data wejścia w życie: 25/02/1975