Zaostrzenie dyscypliny w zakresie rozpoczynania inwestycji w 1975 r.

UCHWAŁA Nr 142
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 lipca 1975 r.
w sprawie zaostrzenia dyscypliny w zakresie rozpoczynania inwestycji w 1975 r.

Na podstawie art. 7 ust. 4 i art. 14 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244) oraz art. 58 § 2 ustawy z dnia 17 lutego 1961 r. o spółdzielniach i ich związkach (Dz. U. z 1961 r. Nr 12, poz. 61 i z 1974 r. Nr 47, poz. 281) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Przepisy uchwały stosuje się do jednostek gospodarki uspołecznionej, w tym również do jednostek wprowadzających kompleksowe zasady systemu ekonomiczno-finansowego.
§  2.
1.
Górną granicę nakładów, jakie mogą być poniesione na inwestycje w 1975 r., stanowią wielkości określone dla ministrów i wojewodów oraz zarządów centralnych związków spółdzielni w uchwale nr 283 Rady Ministrów z dnia 15 listopada 1974 r. o narodowym planie społeczno-gospodarczym na 1975 r. Ponad te wielkości mogą być ponoszone wyłącznie nakłady na inwestycje podejmowane na podstawie upoważnień zawartych w odrębnych uchwałach Rady Ministrów i decyzjach Prezydium Rządu.
2.
W toku realizacji planu w 1975 r. nie mogą być przekroczone nakłady wydzielone z ogólnych nakładów, o których mowa w ust. 1, na:
1)
inwestycje własne (funduszowe) przedsiębiorstw, jednostek badawczych i szkół wyższych, realizowane z:
a)
funduszów jednostek inicjujących oraz funduszów inwestycyjnych (inwestycyjno-remontowych) pozostałych przedsiębiorstw,
b)
zakładowych funduszów mieszkaniowych (środki przeznaczone na realizację budownictwa mieszkaniowego systemem gospodarczym z udziałem pracy własnej załogi),
c)
funduszów na zakładowe inwestycje socjalne grupy B, planowane przez przedsiębiorstwa,
d)
funduszów inwestycyjnych jednostek badawczych oraz funduszów tworzonych na cele organizowania i finansowania działalności badawczej i wdrożeniowej w jednostkach i organizacjach gospodarczych, wprowadzających kompleksowe zasady systemu ekonomiczno-finansowego,
e)
funduszów wyposażenia szkół wyższych,
2)
inwestycje socjalne grupy B, realizowane przez jednostki badawcze, szkoły wyższe, jednostki i zakłady budżetowe oraz organizacje społeczne (objęte planem ministerstwa) i inne jednostki nie będące przedsiębiorstwami.
3.
Jeżeli środki finansowe będące w dyspozycji inwestorów przekraczają nakłady, o których mowa w ust. 1 i 2, i nie będą przeznaczone w 1975 r. na:
1)
sfinansowanie inwestycji nieprodukcyjnych i kontynuowanych inwestycji socjalnych grupy A,
2)
sfinansowanie udziałów w inwestycjach wspólnych i towarzyszących, z zachowaniem warunków obowiązujących przy przekazywaniu udziałów,
3)
przyśpieszenie spłaty zaciągniętych bankowych kredytów inwestycyjnych,
4)
sfinansowanie części inwestycji branżowych i kredytowych, ze szczególnym uwzględnieniem inwestycji modernizacyjnych,

należy uwzględnić ich wykorzystanie przy sporządzaniu projektu planu inwestycyjnego na 1976 r.

§  3.
1.
Uspołecznione przedsiębiorstwa budowlano-montażowe mogą rozpoczynać roboty budowlano-montażowe objęte cyklem realizacji inwestycji po otrzymaniu od inwestora zaświadczenia banku, stwierdzającego zapewnienie środków na finansowanie inwestycji, z uwzględnieniem przepisów ust. 2.
2.
Banki będą wydawać zaświadczenia o zapewnieniu środków na finansowanie inwestycji w odniesieniu do inwestycji podlegających przyjęciu przez bank do finansowania zgodnie z odrębnymi przepisami oraz inwestycji, o których mowa w § 4 ust. 1.
§  4.
1.
Rozpoczynane po dniu wejścia w życie uchwały inwestycje przedsiębiorstw, inwestycje funduszowe oraz inne inwestycje podejmowane ze środków własnych polegające na budownictwie o wartości kosztorysowej ponad 10 mln zł, realizowane systemem zleceniowym, podlegają uprzedniej rejestracji w banku finansującym.
2.
W celu zarejestrowania w banku inwestycji, o których mowa w ust. 1, inwestor jest obowiązany przedstawić:
1)
plan rozdysponowania nakładów i środków z określeniem źródeł i terminów akumulacji środków przeznaczonych na finansowanie inwestycji,
2)
plan rzeczowo-finansowy,
3)
zbiorcze zestawienie kosztów zadania inwestycyjnego,
4)
dowód zapewnienia wykonawstwa robót budowlano-montażowych.
3.
Bank odmawia zarejestrowania inwestycji i wydania zaświadczenia, o którym mowa w § 3 ust. 2, jeżeli:
1)
planowane do wykonania w 1975 r. nakłady nie mieszczą się w nie zaangażowanych środkach lub przekraczają wydzielone nakłady na inwestycje, o których mowa w § 2 ust. 1 i 2,
2)
zadanie nie ma zapewnionego wykonawstwa robót budowlano-montażowych,
3)
planowane przez inwestora środki nie wystarczają na sfinansowanie inwestycji w terminie przewidzianym na jej zakończenie.
§  5.
1.
Wykonanie robót z naruszeniem przepisów § 3 uchwały powoduje obowiązek:
1)
obciążenia przez inwestorów równowartością 50% nakładów poniesionych przed przyjęciem inwestycji do finansowania lub przed zarejestrowaniem inwestycji w banku:
a)
rachunku wyników - w państwowych jednostkach działających według zasad rozrachunku gospodarczego,
b)
zysku bilansowego zmniejszonego o podatek dochodowy - w organizacjach spółdzielczych,
2)
zapłacenia przez wykonawców robót kary w wysokości 50% kosztów robót wykonanych do dnia przyjęcia inwestycji przez bank do finansowania lub jej zarejestrowania - na dochód budżetu centralnego z obciążeniem odpowiednio rachunku wyników lub zysku bilansowego zmniejszonego o podatek dochodowy.
2.
Przepisu ust. 1 pkt 1 nie stosuje się w wypadkach określonych w § 3 ust. 4 uchwały nr 74 Rady Ministrów z dnia 10 marca 1972 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji i remontów w jednostkach państwowych (Monitor Polski z 1972 r. Nr 23, poz. 132 i Nr 57, poz. 305 oraz z 1974 r. Nr 22, poz. 129).
3.
W razie odmowy przyjęcia inwestycji przez bank do finansowania lub odmowy zarejestrowania inwestycji inwestor jest obowiązany polecić wykonawcy wstrzymanie robót. Koszty zabezpieczenia robót pokrywa inwestor. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.
§  6.
Wartość nakładów i kosztów robót poniesionych z naruszeniem przepisów § 3 uchwały ustala się w drodze inwentaryzacji. O terminie inwentaryzacji robót wykonawca zawiadamia inwestora i bank finansujący.
§  7.
1.
Zabrania się realizowania inwestycji ze środków przewidzianych na finansowanie remontów.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do:
1)
inwestycji zastępczych wykonywanych zamiast kapitalnych remontów na podstawie wyników porównawczego rachunku ekonomicznego, zgodnie z § 19 ust. 4 uchwały nr 74 Rady Ministrów z dnia 10 marca 1972 r.,
2)
inwestycji realizowanych ze środków finansowych na remonty na podstawie decyzji nr 89 Prezydium Rządu z dnia 10 lipca 1975 r. w sprawie inwestycji realizowanych ze środków przeznaczonych na remonty.
3.
W razie naruszenia przepisów ust. 1 stosuje się odpowiednio § 5.
§  8.
1.
W uchwale nr 74 Rady Ministrów z dnia 10 marca 1972 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji i remontów w jednostkach państwowych (Monitor Polski z 1972 r. Nr 23, poz. 132 i Nr 57, poz. 305 oraz z 1974 r. Nr 22, poz. 129) skreśla się § 3 ust. 3 oraz zawiesza na okres do dnia 31 grudnia 1975 r. stosowanie przepisu § 16 ust. 3.
2.
W uchwale nr 158 Rady Ministrów z dnia 12 czerwca 1972 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji i remontów w organizacjach spółdzielczych (Monitor Polski z 1972 r. Nr 33, poz. 180, z 1973 r. Nr 25, poz. 154 i z 1974 r. Nr 22, poz. 129) skreśla się § 3 ust. 3.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1975.26.160

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zaostrzenie dyscypliny w zakresie rozpoczynania inwestycji w 1975 r.
Data aktu: 18/07/1975
Data ogłoszenia: 27/08/1975
Data wejścia w życie: 27/08/1975