Rozdział i sprzedaż materiałów budowlanych nabywcom indywidualnym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO I USŁUG
z dnia 21 czerwca 1975 r.
w sprawie rozdziału i sprzedaży materiałów budowlanych nabywcom indywidualnym.

Na podstawie § 5 ust. 2 uchwały nr 72 Rady Ministrów z dnia 9 kwietnia 1975 r. w sprawie zaopatrzenia rynku w materiały budowlane (Monitor Polski Nr 13, poz. 71) oraz w związku z § 1 pkt 6 uchwały nr 90 Rady Ministrów z dnia 30 maja 1975 r. w sprawie określenia zadań i uprawnień należących do naczelników powiatów, które przejmują wojewodowie (Monitor Polski Nr 17, poz. 110) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie określa zasady i tryb rozdziału oraz sprzedaży nabywcom indywidualnym materiałów budowlanych o niedostatecznej podaży.
2.
Zasady i tryb rozdziału oraz sprzedaży materiałów budowlanych nabywcom indywidualnym na wsi zawiera załącznik nr 1 do zarządzenia. Zasady i tryb rozdziału oraz sprzedaży materiałów budowlanych nabywcom indywidualnym w mieście określa załącznik nr 2 do zarządzenia.
§  2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
materiałach budowlanych - rozumie się przez to używane w budownictwie indywidualnym i przeznaczone na zaopatrzenie rynku:
a)
wyroby przemysłu mineralnego, drzewnego i chemicznego,
b)
wyroby hutnictwa żelaza i stali,
c)
artykuły instalacyjnosanitarne,
2)
nabywcach indywidualnych - rozumie się przez to osoby fizyczne nabywające materiały budowlane na pokrycie swoich indywidualnych potrzeb w zakresie inwestycji i remontów oraz konserwacji obiektów, a także rzemieślników indywidualnych nabywających materiały budowlane na cele związane ze świadczeniem usług remontowych i budowlano-montażowych dla ludności.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

ZASADY I TRYB ROZDZIAŁU ORAZ SPRZEDAŻY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH NABYWCOM INDYWIDUALNYM NA WSI

I.

Kryteria i zasady rozdziału

Przy rozdziale materiałów budowlanych o niedostatecznej podaży należy uwzględnić:

1) plany rozwoju produkcji w rolnictwie, a w szczególności rozwoju gospodarstw specjalistycznych, indywidualnych i zespołowych o dużej produkcji towarowej,

2) stan i rozmiary zasobów budowlanych na wsi,

3) wieloletnie i roczne programy rozwoju indywidualnego budownictwa wiejskiego i uzyskane efekty rzeczowe w tym budownictwie w poprzednich latach,

4) możliwości pozyskania określonych materiałów budowlanych z produkcji lokalnej,

5) przebieg sprzedaży i kształtowania się zapasów w składach materiałów budowlanych.

II.

Zasady sprzedaży nabywcom indywidualnym

1. Podstawą do uzyskania przydziału i ustalania kolejności zakupu materiałów budowlanych jest gminny plan budownictwa.

2. Przy ustalaniu pierwszeństwa w gminnych planach budownictwa i na imiennych listach sprzedaży należy preferować:

1) budownictwo w gospodarstwach indywidualnych i zespołowych rozwijających produkcję towarową, w szczególności specjalizujących się w produkcji zwierzęcej,

2) budowę obiektów przez młodych rolników oraz małżeństwa zakładające nowe gospodarstwa,

3) budowę obiektów zniszczonych w wyniku klęski żywiołowej,

4) budowę obiektów przez posiadaczy książeczek budowlanych spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych,

5) budownictwo osób posiadających już pewne ilości materiałów pochodzących z produkcji lokalnej, rozbiórek itp.

3. Sprzedaż materiałów budowlanych dla poszczególnych nabywców objętych gminnym planem budownictwa dokonywana jest przez składy materiałów budowlanych gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska" na podstawie imiennych list sprzedaży w kolejności umieszczenia na tych listach.

4. Składy materiałów budowlanych na podstawie imiennych list sprzedaży uzgadniają z nabywcami terminy i miejsce sprzedaży z zachowaniem zasady sprzedaży pełnego zestawu materiałów budowlanych niezbędnych do realizacji budowy, remontu, modernizacji, wymiany pokryć dachowych (sprzedaż kompleksowa).

ZAŁĄCZNIK Nr  2

ZASADY I TRYB ROZDZIAŁU ORAZ SPRZEDAŻY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH NABYWCOM INDYWIDUALNYM W MIEŚCIE

1. Przydziały materiałów budowlanych nabywcom indywidualnym mogą być dokonywane jedynie na obiekty umieszczone w rocznym planie budownictwa indywidualnego i remontów mieszkalnych.

Do wniosku o przydział materiałów budowlanych winny być dołączone:

a) pozwolenie na budowę lub oświadczenie wnioskodawcy, że na dane roboty nie jest ono wymagane,

b) oświadczenie właściciela obiektu o potrzebie przeprowadzenia remontu,

c) sporządzone przez wnioskodawcę zestawienie materiałów niezbędnych do wykonania robót - z uwzględnieniem materiałów już posiadanych.

Wnioskodawcą może być zarówno osoba fizyczna jak i właściwe zrzeszenie właścicieli nieruchomości działające na terenie miasta.

2. O kolejności i rozmiarach przydziału materiałów budowlanych powinien decydować stopień zaawansowania budowy oraz zasób posiadanych przez wnioskodawcę środków niezbędnych do zakończenia budowy (remontu).

3. Sprzedaż materiałów budowlanych dla poszczególnych nabywców dokonywana jest przez składy materiałów budowlanych w miastach na podstawie imiennych przydziałów dokonywanych przez właściwe terenowe organy administracji państwowej.

4. Potrzeby powstałe w wyniku wypadków losowych, np. pożar lub powódź, powinny być uwzględnione w pierwszej kolejności poza planem przydziałów materiałów budowlanych.

5. Na pokrycie potrzeb konserwacji i drobnych remontów miejskie składy sprzedają indywidualnym nabywcom materiały budowlane w ilościach detalicznych.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1975.21.133

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Rozdział i sprzedaż materiałów budowlanych nabywcom indywidualnym.
Data aktu: 21/06/1975
Data ogłoszenia: 03/07/1975
Data wejścia w życie: 03/07/1975