Zm.: zarządzenie w sprawie obowiązku zbierania i odprzedaży olejów mineralnych zużytych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU CHEMICZNEGO
z dnia 16 września 1974 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie obowiązku zbierania i odprzedaży olejów mineralnych zużytych.

Na podstawie § 9 pkt 1, § 10 pkt 2 i § 14 ust. 2 uchwały nr 373 Rady Ministrów z dnia 2 grudnia 1966 r. w sprawie usprawnienia gospodarki paliwami płynnymi do silników spalinowych, olejami mineralnymi i smarami (Monitor Polski z 1967 r. Nr 3, poz. 12) zarządza się, co następuje:
§  1.
W instrukcji stanowiącej załącznik do zarządzenia Ministra Przemysłu Chemicznego z dnia 6 kwietnia 1968 r. w sprawie obowiązku zbierania i odprzedaży olejów mineralnych zużytych (przepracowanych) (Monitor Polski Nr 18, poz. 115) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Instrukcja nie dotyczy olejów, które w procesie stosowania są zużywane w całości, jak np. oleje kablowe, przeciwkorozyjne, oleje do form, tekstylina, oleje silnikowe do dwusuwów, oraz olejów nie nadających się do regeneracji ze względu na zawartość substancji chemicznie czynnych, w szczególności olejów emulgujących i natłuszczanych lub olejów, do których w czasie eksploatacji dostały się substancje chemicznie czynne, mogące w czasie magazynowania, transportu albo procesów regeneracji powodować uszkodzenia urządzeń i aparatury lub zagrażać bezpieczeństwu pracy. Do substancji takich należą między innymi związki organiczne rozpuszczalne w wodzie, tłuszcze i inne związki pochodzenia nienaftowego. Nie dotyczy to jednak związków uszlachetniających, stosowanych do polepszenia własności eksploatacyjnych olejów.";

2)
w § 4 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Oleje zużyte (przepracowane) należy zbierać, przechowywać i transportować, zachowując ściśle podział na następujące grupy:

1) grupa I - oleje transformatorowe i oleje do sprężarek chłodniczych o lepkości do 8°E w temperaturze 20°C,

2) grupa II - oleje turbinowe,

3) grupa III - pozostałe oleje mineralne smarowe, w tym i oleje lotnicze pochodzenia naftowego.";

3)
§ 5 otrzymuje brzmienie:

"§ 5. 1. Oleje zużyte (przepracowane), zbierane według wyżej wymienionych grup, powinny odpowiadać następującym podstawowym wymaganiom:

Wymagania Grupy olejów przepracowanych: Metody badań
I

oleje transformatorowe i do sprężarek chłodniczych

II

oleje turbinowe

III

pozostałe oleje mineralne smarowe

1 2 3 4 5
1) Destylacja do 350°C w % nie

więcej niż:

- - 25 *)
2) temperatura zapłonu w °C nie

niższa niż:

135 170 - PN-65/C-04008
3) Temperatura krzepnięcia w °C

nie wyższa niż:

-35 -5 - PN-55/C-04016
4) Lepkość w °E w temperaturze

20°C

2-8 - -
5) Lepkość w °E w temperaturze

50°C po usunięciu

zanieczyszczeń według PN-

59/C-04087

- 3-8 nie niżej 3 PN/C-04014
6) Zawartość wody i

zanieczyszczeń mechanicznych

ustalona metodą wirówkową w

% nie więcej niż:

1,2 2,0 5,0 PN-59/C-04087

*) Oznaczenie destylacji normalnej wykonać zgodnie z PN-67/C-04010 p. 2.6.3., z tą różnicą, że badaną próbkę oleju należy przed oznaczeniem odwodnić za pomocą wytrząsania z chlorkiem wapniowym, zdekantować i przesączyć przez siatkę mosiężną o liczbie oczek 2.800 na cm2.

2. Oleje zużyte (przepracowane), zawierające więcej niż 25% składników destylujących do 350°C, zaliczane są do grupy zlewek i mogą być zgłaszane do Centrali Produktów Naftowych zgodnie z przepisem § 7.";

4)
w § 6 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Wskaźniki, o których mowa w ust. 1, wynoszą orientacyjnie:

1) dla olejów transformatorowych około 90%,

2) dla olejów turbinowych i hydraulicznych około 80%,

3) dla olejów maszynowych, przekładniowych, cylindrowych i sprężarkowych

około 50%,

4) dla olejów silnikowych około 25%,

5) dla olejów innych około 15%.

Podane wyżej orientacyjne wskaźniki zbiórki olejów zużytych (przepracowanych) nie dotyczą olejów mineralnych, które eksploatowane są w warunkach uniemożliwiających prawidłowe odzyskiwanie olejów zużytych (przepracowanych). Wszystkie plany zbiórki i wykorzystania olejów zużytych (przepracowanych) powinny być uzgadniane z właściwymi terenowo wojewódzkimi przedsiębiorstwami obrotu produktami naftowymi »CPN« lub zakładami gospodarki produktami naftowymi »CPN«.";

5)
w § 6 skreśla się ust. 3;
6)
w § 9 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Stacje benzynowe "CPN" prowadzą skup olejów grupy III (silnikowych, przekładniowych, maszynowych, hydraulicznych i pozostałych mineralnych olejów smarowych stosowanych w eksploatacji pojazdów mechanicznych).";

7)
w § 13 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. W razie stwierdzenia w odbieranych olejach zużytych (przepracowanych) większej ilości wody i zanieczyszczeń mechanicznych, niż przewidują to warunki techniczne ustalone w § 5 (jednak nie więcej niż 12%), dla obliczenia należności za olej potrąca się od ustalonej ilości zużytego (przepracowanego) oleju stwierdzoną nadwyżkę wody i zanieczyszczeń. W razie stwierdzenia w odbieranych olejach zużytych (przepracowanych) wody i zanieczyszczeń w ilości większej niż 12%, dla obliczenia należności za olej potrąca się od ustalonej ilości oleju zużytego (przepracowanego) podwójną ilość stwierdzonej nadwyżki wody i zanieczyszczeń (różnicę pomiędzy ilością wody i zanieczyszczeń stwierdzoną w oleju a ilością dopuszczalną warunkami technicznymi podanymi w § 5).";

8)
w § 13 skreśla się ust. 4.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 1974 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1974.32.193

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zm.: zarządzenie w sprawie obowiązku zbierania i odprzedaży olejów mineralnych zużytych.
Data aktu: 16/09/1974
Data ogłoszenia: 24/09/1974
Data wejścia w życie: 01/10/1974