Nadanie numerów statystycznych jednostkom gospodarki uspołecznionej.

UCHWAŁA Nr 199
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 lipca 1966 r.
w sprawie nadania numerów statystycznych jednostkom gospodarki uspołecznionej.

W celu usprawnienia opracowań statystycznych oraz stworzenia warunków do wprowadzenia nowoczesnej techniki przetwarzania danych statystycznych i rozszerzenia możliwości wszechstronnej analizy ekonomicznej w ujęciu działowo-gałęziowym, organizacyjnym i terytorialnym - Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego nada jednostkom gospodarki uspołecznionej numery statystyczne, zawierające cyfrowe symbole przynależności organizacyjnej, podstawowego przedmiotu działalności oraz położenia terytorialnego (powiatu) danej jednostki.
2.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego może w uzgodnieniu z zainteresowanymi ministrami (kierownikami urzędów centralnych) w określonych wypadkach nie nadawać numerów statystycznych niektórym jednostkom gospodarki uspołecznionej.
§  2.
Jednostkami gospodarki uspołecznionej w rozumieniu niniejszej uchwały są zakłady pracy, niezależnie od przyjętej w nich formy planowania lub finansowania, których mienie stanowi własność państwową, spółdzielczą lub społeczną albo jest przez nie użytkowane lub dzierżawione, przy czym rozróżnia się w szczególności:
1)
jednostki gospodarcze nadrzędne: zjednoczenia (jednostki równorzędne) bezpośrednio podległe ministrom, kierownikom urzędów centralnych, prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw), centralnym związkom spółdzielni oraz zarządom organizacji społecznych, nadzorujące działalność jednostek, o których mowa niżej, nie będące jednostkami budżetowymi, lecz utrzymywane z narzutów na koszty zgrupowanych przedsiębiorstw;
2)
jednostki pośrednie: zjednoczenia (jednostki równorzędne) nie podlegające bezpośrednio ministrom (kierownikom urzędów centralnych), występujące w wypadku czteroszczeblowej organizacji zarządzania;
3)
przedsiębiorstwa: jednostki działające według zasad rozrachunku gospodarczego, w stosunku do których mają zastosowanie w szczególności przepisy dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 18, poz. 111), ustawy z dnia 17 lutego 1961 r. o spółdzielniach i ich związkach (Dz. U. Nr 12, poz. 61) oraz uchwały nr 158 Rady Ministrów z dnia 16 maja 1960 r. w sprawie organizacji finansowej i zasad systemu finansowego dla organizacji społecznych prowadzących działalność gospodarczą, jak również przepisy wydane na podstawie wymienionych aktów prawnych; w rozumieniu uchwały za przedsiębiorstwa uważa się również kółka rolnicze;
4)
jednostki budżetowe: jednostki finansowane na podstawie ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o prawie budżetowym (Dz. U. z 1958 r. Nr 45, poz. 221 i z 1963 r. Nr 28, poz. 164); w rozumieniu uchwały za jednostki budżetowe uważa się również zakłady budżetowe;
5)
inne jednostki: banki państwowe i banki w formie spółek akcyjnych z udziałem Skarbu Państwa, instytucje ubezpieczeniowe, spółki wodne.
§  3.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego może nadać numery statystyczne o charakterze pomocniczym jednostkom wchodzącym w skład niektórych zjednoczeń lub przedsiębiorstw, a nie stanowiącym samodzielnych przedsiębiorstw, jeśli to jest niezbędne do zapewnienia prawidłowych grupowań statystycznych.
§  4.
1.
Numery statystyczne nadane zostaną jednostkom gospodarki uspołecznionej w roku 1966 z ważnością od dnia 1 stycznia 1967 r., z wyjątkiem jednostek budżetowych, jednostek wymienionych w § 2 pkt 5 i przedsiębiorstw organizacji społecznych, którym numery zostaną nadane w roku 1967 z ważnością od dnia 1 stycznia 1968 r., jak również kółek rolniczych, które zostaną objęte systemem numerów statystycznych do roku 1968.
2.
Nadanie jednostce gospodarki uspołecznionej numeru statystycznego następuje przez zawiadomienie o nadaniu numeru statystycznego, wydanego przez właściwy organ statystyki państwowej.
§  5.
1.
Numery statystyczne będą stosowane:
1)
do oznaczania (symbolizacji) sprawozdań statystycznych (nie wyłączając statystycznych sprawozdań finansowych) oraz innych dokumentów przeznaczonych do opracowań statystycznych,
2)
do oznaczania opracowań planistycznych, wykorzystywanych do sporządzania zestawień zbiorczych w układach organizacyjnych, działowo-gałęziowych i terytorialnych,
3)
w korespondencji jednostek sprawozdawczych z organami statystyki państwowej, planowania i finansów,
4)
do innych celów, np. w stosunkach z instytucjami finansowymi, centralami zaopatrzenia i zbytu itp., w zakresie uregulowanym odrębnymi przepisami.
2.
Z chwilą nadania numeru statystycznego jednostce sporządzającej sprawozdania statystyczne na zasadach określonych przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego lub Ministra Finansów pominięcie numeru statystycznego w sprawozdaniu będzie uważane za sporządzenie sprawozdania statystycznego w sposób nieprawidłowy.
§  6.
Szczegółowe przepisy, wydane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, ustalą system numerów statystycznych jednostek gospodarki uspołecznionej oraz wykazy symboli służących do oznaczenia przynależności organizacyjnej i terytorialnej jednostek w ramach systemu numerów statystycznych. Symbole (człony) numerów statystycznych określające przynależność jednostek do działu, gałęzi bądź grupy gospodarki narodowej odpowiadać będą symbolom obowiązującej klasyfikacji gospodarki narodowej.
§  7.
1.
Ministrowie, kierownicy urzędów centralnych oraz prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) wydadzą zarządzenia zapewniające otrzymywanie przez Główny Urząd Statystyczny wszelkich zarządzeń lub informacji dotyczących powołania nowych jednostek gospodarki uspołecznionej, ich łączenia, podziału lub likwidacji, zmian organizacyjnego podporządkowania jednostek oraz zmian przedmiotu działalności jednostek.
2.
Dyrektorzy zjednoczeń i jednostek równorzędnych zobowiążą podległe im właściwe komórki organizacyjne do sprawowania stałej kontroli mającej na celu sprawdzanie, czy wszystkie przedsiębiorstwa w zjednoczeniu posiadają numery statystyczne, czy stosują te numery zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz czy numery te są utrzymywane w stanie aktualnym.
§  8.
Po upływie terminów, o których mowa w § 4 ust. 1, banki będą odmawiały obsługi finansowej jednostek gospodarki uspołecznionej nie posiadających numerów statystycznych nadanych przez właściwe organy statystyki państwowej. Minister Finansów określi szczegółowy tryb postępowania banków w tych wypadkach.
§  9.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Finansów, innym zainteresowanym ministrom, Prezesowi Głównego Urzędu Statystycznego i kierownikom urzędów centralnych oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw), jak również zaleca się jej realizację zarządom głównym centralnych związków spółdzielni oraz zarządom głównym organizacji społecznych.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1966.40.201

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Nadanie numerów statystycznych jednostkom gospodarki uspołecznionej.
Data aktu: 12/07/1966
Data ogłoszenia: 10/08/1966
Data wejścia w życie: 10/08/1966