Szczegółowe warunki i tryb zwolnień od spłaty bankowych kredytów inwestycyjnych, zaciągniętych przez rolnicze spółdzielnie produkcyjne realizujące inwestycje budowlano-montażowe.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 30 października 1965 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu zwolnień od spłaty bankowych kredytów inwestycyjnych, zaciągniętych przez rolnicze spółdzielnie produkcyjne realizujące inwestycje budowlano-montażowe.

Na podstawie § 6 uchwały nr 246 Rady Ministrów z dnia 28 września 1965 r. w sprawie finansowej pomocy Państwa na inwestycje budowlano-montażowe w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych (Monitor Polski Nr 55, poz. 285) zarządza się, co następuje:
§  1.
Inwestycje budowlano-montażowe obejmują nakłady w środkach pieniężnych, rzeczowych i robociźnie poczynione na składniki zespołowego majątku trwałego w zakresie: budowy, zakupu, odbudowy, przebudowy, rozbudowy, adaptacji i remontów kapitalnych budynków, budowli, zakładowych urządzeń zaopatrzenia w wodę oraz technicznego wyposażenia wewnętrznego i pomocniczego obiektów budowlanych; do inwestycji tych nie zalicza się nakładów na budownictwo o charakterze administracyjno-socjalnym i na budownictwo dla członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych, nakładów związanych z przemysłem rolnym oraz nakładów na zrealizowane w ramach planów i środków państwowych inwestycje w zakresie melioracji i elektryfikacji.
§  2.
Zwolnienie od spłaty kredytów następuje przez umorzenie bankowych kredytów inwestycyjnych, bez względu na ich przeznaczenie, w rozmiarach określonych w uchwale nr 246 Rady Ministrów z dnia 28 września 1965 r. w sprawie finansowej pomocy Państwa na inwestycje budowlano-montażowe w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych (Monitor Polski Nr 55, poz. 285), zwanej dalej "uchwałą".
§  3.
1.
Za podstawę do obliczenia rozmiaru zwolnień od spłaty kredytów zaciągniętych przez rolnicze spółdzielnie produkcyjne, zwane dalej "spółdzielniami", przyjmuje się przy inwestycjach budowlano-montażowych rzeczywiste nakłady inwestycyjne ustalone w protokołach odbioru końcowego robót bądź dowodach zakupu oraz udokumentowane nakłady związane z instalacją, montażem i doprowadzeniem składników technicznego wyposażenia do stanu używalności.
2.
Jeżeli inwestycje dokonane zostały przed dniem wejścia w życie uchwały, a ze względu na brak protokołów odbioru robót, dowodów zakupu bądź innych dokumentów rozliczeniowych nie można będzie ustalić rzeczywistych nakładów inwestycyjnych, nakłady te ustala się na podstawie wartości bilansowej środków trwałych, wykazanej w księgach rachunkowych spółdzielni w zakresie inwestycji budowlano-montażowych.
§  4.
1.
Wartość użytkowanych dla celów zespołowych budynków gospodarczych pochodzących z Państwowego Funduszu Ziemi, o którą może być obniżona górna granica kredytów zwalnianych od spłaty (§ 1 ust. 4 uchwały), przyjmuje się według wyceny tych obiektów, określonej w dokumentach ich przekazania spółdzielni. Jeżeli budynki gospodarcze z Państwowego Funduszu Ziemi były mało przydatne lub w ogóle nieprzydatne dla celów gospodarki zespołowej, wartość ich dla ustalenia sumy obniżki kredytów zwalnianych od spłaty zmniejsza się odpowiednio lub wartości tej w ogóle nie bierze się pod uwagę.
2.
Jeżeli w dokumentach przekazania budynków gospodarczych z Państwowego Funduszu Ziemi wartość ich nie została określona, wycenę tych budynków ustali właściwy do spraw rolnych organ prezydium powiatowej rady narodowej w porozumieniu ze spółdzielnią, biorąc za podstawę przydatność tych obiektów dla gospodarki zespołowej oraz stopień ich zużycia. W razie niedojścia do porozumienia w tej sprawie wycenę ustala właściwy do spraw rolnych organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  5.
1.
Zwolnienie od spłaty kredytów, w granicach określonych w § 1 ust. 3 uchwały, spółdzielnia może uzyskać, jeżeli:
1)
prowadzi zespołową hodowlę inwentarza żywego w rozmiarach co najmniej 20 sztuk przeliczeniowych na 100 ha zespołowych użytków rolnych, obejmującą: bydło, trzodę chlewną, owce lub drób dorosły, przyjmując, że:
a)
jedna sztuka bydła odpowiada 0,8 sztuki przeliczeniowej,
b)
jedna sztuka trzody chlewnej odpowiada 0,15 sztuki przeliczeniowej,
c)
jedna owca odpowiada 0,08 sztuki przeliczeniowej,
d)
jedna sztuka drobiu dorosłego odpowiada 0,02 sztuki przeliczeniowej,
2)
przestrzega zasady statutowe w zakresie:
a)
rozmiaru hodowli na działkach przyzagrodowych,
b)
areału działek przyzagrodowych,
3)
dokonuje odpisów na fundusz zasobowy i amortyzację zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie zasadami,
4)
spełnia podstawowe wymagania gospodarności.
2.
Spółdzielnia, która nie spełnia wymagań określonych w ust. 1 pkt 1 i pkt 2 lit. a), może uzyskać zwolnienie od spłaty kredytów wyłącznie w granicach do 2.500 zł na 1 ha, jeśli jej członkowie nie utrzymują koni na działkach przyzagrodowych i jeśli ponadto odpowiada ona warunkom określonym w ust. 1 pkt 2 lit. b) i pkt 3 i 4. Przekroczenie wymienionej granicy zwolnienia od spłaty kredytów może mieć miejsce tylko w wypadku, gdy wynika ono ze zwolnienia od spłaty kredytów udzielonego spółdzielni poprzednio na podstawie uchwały nr 257 Prezydium Rządu z dnia 2 czerwca 1956 r. w sprawie pomocy finansowej Państwa w rozwoju hodowli zespołowej bydła, trzody chlewnej i owiec w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych (Monitor Polski Nr 51, poz. 575).
3.
Określone w ust. 1 i 2 warunki nie są wymagane w razie ubiegania się spółdzielni o zwolnienie od spłaty kredytów z tytułu nakładów na budowę zakładowych urządzeń zaopatrzenia w wodę, obejmujących: ujęcie wody, urządzenia pompowe, hydroforowe, oczyszczania, uzdatniania i magazynowania wody, urządzenia sieci wodociągowej i rozprowadzającej wodę wewnątrz budynków, urządzenia odprowadzania ścieków wodnych.
§  6.
1.
Wniosek o zwolnienie od spłaty kredytów spółdzielnia składa do właściwego do spraw rolnych organu prezydium powiatowej rady narodowej według ustalonego wzoru.
2.
Właściwy do spraw rolnych organ prezydium powiatowej rady narodowej:
1)
zbiera i dołącza do wniosku spółdzielni niezbędne opinie i stwierdzenia, a w szczególności:
a)
stwierdzenie oddziału (placówki) Banku Rolnego w zakresie aktualnego stanu zobowiązań spółdzielni z tytułu kredytów inwestycyjnych, wysokości udzielonych dotychczas spółdzielni zwolnień od spłaty kredytów, stanu nagromadzenia środków funduszu zasobowego i amortyzacyjnego na rachunkach bankowych spółdzielni oraz opinię w zakresie sytuacji finansowej,
b)
stwierdzenie właściwego dla danej spółdzielni powiatowego związku rolniczych spółdzielni produkcyjnych co do zgodności danych zawartych we wniosku spółdzielni,
2)
przygotowuje własną opinię wniosku spółdzielni oraz dokonuje obliczeń wysokości przysługującego spółdzielni zwolnienia od spłaty kredytów,
3)
przedstawia wniosek spółdzielni wraz z opiniami, stwierdzeniami i obliczeniami prezydium powiatowej rady narodowej do decyzji.
3.
Na podstawie pozytywnej decyzji prezydium powiatowej rady narodowej Bank Rolny dokonuje zwolnienia spółdzielni od spłaty kredytów, odpisując z rachunku kredytu inwestycyjnego spółdzielni kwotę równającą się wysokości przyznanego zwolnienia. O wysokości odpisanych kredytów Bank Rolny zawiadamia zainteresowaną spółdzielnię oraz właściwy do spraw rolnych organ prezydium powiatowej rady narodowej.
§  7.
Przepisy zarządzenia dotyczące:
1)
prezydiów powiatowych rad narodowych - stosuje się odpowiednio do prezydiów rad narodowych miast stanowiących powiaty oraz dzielnicowych rad narodowych miast wyłączonych z województw,
2)
prezydiów wojewódzkich rad narodowych - stosuje się odpowiednio do prezydiów rad narodowych miast wyłączonych z województw.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1965.62.328

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki i tryb zwolnień od spłaty bankowych kredytów inwestycyjnych, zaciągniętych przez rolnicze spółdzielnie produkcyjne realizujące inwestycje budowlano-montażowe.
Data aktu: 30/10/1965
Data ogłoszenia: 24/11/1965
Data wejścia w życie: 24/11/1965