Zasady obsługi przez Powszechną Kasę Oszczędności mieszkaniowych książeczek oszczędnościowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 29 maja 1965 r.
w sprawie zasad obsługi przez Powszechną Kasę Oszczędności mieszkaniowych książeczek oszczędnościowych.

Na podstawie § 11 uchwały nr 125 Rady Ministrów z dnia 22 maja 1965 r. w sprawie dalszego rozwoju oszczędzania na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności (Monitor Polski Nr 27, poz. 136) zarządza się, co następuje:
§  1.
Powszechna Kasa Oszczędności, oznaczona w dalszych przepisach skrótem "PKO", wystawia mieszkaniowe książeczki oszczędnościowe osobom fizycznym:
1)
o pełnej zdolności do czynności prawnych,
2)
małoletnim, na wniosek ustawowych przedstawicieli,

na systematyczne gromadzenie środków pieniężnych z przeznaczeniem na wkłady mieszkaniowe do spółdzielni mieszkaniowych, na wkłady budowlane do spółdzielni budowlano-mieszkaniowych i do spółdzielczych zrzeszeń budowy domów jednorodzinnych, a także na wkłady własne na budowę domów jednorodzinnych lub lokali w małych domach mieszkalnych.

§  2.
1.
Po zgromadzeniu wkładu PKO na wniosek oszczędzającego dokona przelewu wkładu do Banku Inwestycyjnego na rachunek spółdzielni lub na rachunek oszczędzającego. W takim wypadku zapewnia się oszczędzającemu przelanie na rachunek w Banku Inwestycyjnym:
1)
jeśli wkład przeznaczony jest na udział w budownictwie realizowanym przez spółdzielnię mieszkaniową lub budowlano-mieszkaniową:
a)
zgromadzonego wkładu, odsetek na rzecz oszczędzającego w wysokości 3% w stosunku rocznym oraz premii gwarancyjnej i premii za systematyczne oszczędzanie, a nadto
b)
odsetek na rzecz spółdzielni na finansowanie działalności społeczno-wychowawczej w wysokości 1,5% w stosunku rocznym,
2)
jeśli wkład przeznaczony jest na udział w budownictwie realizowanym przez spółdzielcze zrzeszenie budowy domów jednorodzinnych - zgromadzonego wkładu i odsetek na rzecz oszczędzającego w wysokości 3% w stosunku rocznym oraz premii gwarancyjnej i premii za systematyczne oszczędzanie,
3)
jeśli wkład przeznaczony jest na budowę przez oszczędzającego domu jednorodzinnego lub lokalu w małym domu mieszkalnym - zgromadzonego wkładu i odsetek na rzecz oszczędzającego w wysokości 3% w stosunku rocznym oraz premii gwarancyjnej.

Przelew premii gwarancyjnej oraz premii za systematyczne oszczędzanie następuje, jeśli spełnione zostały warunki wymagane do uzyskania tych premii.

2.
Jednakże oszczędzający, który buduje dom jednorodzinny lub lokal w małym domu mieszkalnym bez pomocy kredytowej Państwa, może po zakończeniu okresu oszczędzania podjąć w gotówce wkład wraz z oprocentowaniem, z tym że przyznanie i wypłata premii gwarancyjnej następuje w takim wypadku po przedstawieniu zaświadczenia prezydium rady narodowej o zaawansowaniu budowy co najmniej w 12%.
§  3.
Oszczędzający może w każdym czasie zmienić warunki gromadzenia wkładu lub wycofać wkład i zlikwidować mieszkaniową książeczkę oszczędnościową, jednakże członek spółdzielni budownictwa mieszkaniowego może tego dokonać tylko w uzgodnieniu ze spółdzielnią.
§  4.
Po przelaniu do Banku Inwestycyjnego wkładu wraz z oprocentowaniem, premią gwarancyjną i premią za systematyczne oszczędzanie wkład ten może być wycofany w razie odstąpienia od budowy, jednakże członek spółdzielni budownictwa mieszkaniowego może tego dokonać tylko w uzgodnieniu ze spółdzielnią. W takim wypadku Bank na wniosek spółdzielni budownictwa mieszkaniowego lub z urzędu potrąca premię gwarancyjną oraz premię za systematyczne oszczędzanie i zwraca je do PKO.
§  5.
Okres gromadzenia wkładu na mieszkaniowej książeczce oszczędnościowej na warunkach określonych w § 6 i 7 uchwały nr 125 Rady Ministrów z dnia 22 maja 1965 r. w sprawie dalszego rozwoju oszczędzania na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności (Monitor Polski Nr 27, poz. 136) zalicza się w razie śmierci wkładcy jego współmałżonkowi lub innemu członkowi rodziny, który stosownie do przepisów prawa spadkowego lub na podstawie oświadczenia wkładcy o przeznaczeniu wkładu do wysokości 50.000 zł na wypadek śmierci (art. 39 ust. 1 pkt 2 Prawa bankowego - Dz. U. z 1960 r. Nr 20, poz. 121 i z 1964 r. Nr 8, poz. 50) stał się właścicielem tego wkładu i który gromadzi nadal wkład na dotychczasowych warunkach. Okres ten zalicza się również wówczas, gdy właścicielem wkładu stał się małoletni, a wkład jest nadal gromadzony przez jedno z jego rodziców lub opiekuna.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1965.27.144

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady obsługi przez Powszechną Kasę Oszczędności mieszkaniowych książeczek oszczędnościowych.
Data aktu: 29/05/1965
Data ogłoszenia: 01/06/1965
Data wejścia w życie: 01/06/1965