Zasady i tryb opracowywania norm dla artykułów przeznaczonych na eksport.

ZARZĄDZENIE
PREZESA POLSKIEGO KOMITETU NORMALIZACYJNEGO
z dnia 10 czerwca 1959 r.
w sprawie zasad i trybu opracowywania norm dla artykułów przeznaczonych na eksport.

Na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 1 dekretu z dnia 4 marca 1953 r. o normach i o Polskim Komitecie Normalizacyjnym (Dz. U. z 1953 r. Nr 15, poz. 61 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244) i w związku z § 5 uchwały nr 391 Rady Ministrów z dnia 15 października 1958 r. w sprawie charakterystyki technicznej artykułów przeznaczonych na eksport zarządza się, co następuje:
§  1.
Jeżeli norma nie zawiera postanowień niezbędnych dla eksportu lub jej niektóre postanowienia nie odpowiadają stałym potrzebom handlu zagranicznego, resort produkujący po porozumieniu się z Ministerstwem Handlu Zagranicznego powinien albo:
1)
opracować nowelizację normy pod kątem potrzeb eksportu, jeżeli opracowanie to ma spełniać funkcje normalizacyjne w zakresie uproszczenia, ujednolicenia rodzajów lub ujednolicenia jakości produkcji w warunkach wielokrotnej powtarzalności lub powszechności stosowania, albo
2)
opracować załącznik eksportowy do normy, jeśli nie można ustalić takich postanowień normy, które by odpowiadały wszystkim odbiorcom zagranicznym, albo
3)
uzgodnić z resortem handlu zagranicznego dane techniczne dostarczone przez odbiorcę lub przez zakład produkcyjny (jak warunki wykonania zawarte w zamówieniach, katalogi, opisy techniczne, opisy metod badań, opisy metod odbioru lub inne opracowania techniczne dotyczące danego artykułu), jeśli opracowanie ma stanowić jedynie opis techniczny wykonania lub metod badań odbiorczych artykułu objętego normą.
§  2.
1.
Nowelizacja norm pod kątem potrzeb eksportu może być opracowana:
1)
jeżeli dotychczasowa norma uwzględniała wprawdzie potrzeby rynku krajowego i potrzeby eksportu, ale potrzeby eksportu uległy trwałej zmianie,
2)
jeżeli dotychczasowa norma uwzględniała tylko potrzeby rynku krajowego, a potrzeby eksportu występują w warunkach wielokrotnej powtarzalności.
2.
Nowelizacja powinna zawierać postanowienia odpowiadające ogółowi odbiorców zagranicznych.
§  3.
1.
Uzupełnienie normy w formie załącznika eksportowego opracowywane jest tylko wówczas, gdy brak jest w normie postanowień niezbędnych dla eksportu lub gdy niektóre postanowienia nie odpowiadają stałym potrzebom handlu zagranicznego, a nowelizacja normy pod kątem potrzeb eksportu jest niecelowa, ponieważ nie można ustalić takich postanowień normy, które by odpowiadały wszystkim odbiorcom zagranicznym.
2.
Postanowienia jednej normy mogą być uzupełnione kilkoma załącznikami eksportowymi, jeżeli jest to niezbędne ze względu na żądania różnych odbiorców zagranicznych, z tym że dla jednego odbiorcy powinien być jeden załącznik eksportowy uzupełniający lub zastępujący te postanowienia danej normy, które nie odpowiadają stałym potrzebom tego odbiorcy.
3.
Formę załączników eksportowych określają załączniki nr 1, 2 i 3 do zarządzenia.
§  4.
1.
Normy dla artykułów przeznaczonych wyłącznie na eksport mogą być opracowane w wyjątkowych przypadkach i tylko wówczas, gdy dane opracowanie spełnia funkcje normalizacyjne w zakresie uproszczenia, ujednolicenia rodzajów lub ujednolicenia jakości produkcji oraz uwzględnia stałe potrzeby eksportowe w warunkach wielokrotnej powtarzalności lub powszechności stosowania, a między artykułem produkowanym wyłącznie na eksport a podobnym artykułem produkowanym na rynek krajowy zachodzą tak istotne różnice, że artykuł eksportowy nie może być traktowany jako gatunek wyrobu przeznaczonego na rynek wewnętrzny.
2.
Normy dla artykułów przeznaczonych wyłącznie na eksport mogą być tylko normami resortowymi lub zakładowymi.
§  5.
Nowelizacja normy pod kątem potrzeb eksportu, opracowanie załącznika eksportowego lub opracowanie normy dla artykułów przeznaczonych wyłącznie na eksport podejmowane jest przez resort produkujący dany artykuł z własnej inicjatywy i w uzgodnieniu z Ministerstwem Handlu Zagranicznego lub na wniosek tego Ministerstwa.
§  6.
1.
Wniosek dotyczący nowelizacji normy pod kątem potrzeb eksportu lub opracowania załącznika eksportowego powinien zawierać:
1)
numer i tytuł normy, której dotyczy,
2)
określenie założeń do proponowanej nowelizacji lub załącznika eksportowego,
3)
termin opracowania,
4)
uzasadnienie potrzeby opracowania nowelizacji lub potrzeby załącznika eksportowego.
2.
Wniosek dotyczący nowelizacji normy państwowej lub opracowania załącznika eksportowego do niej powinien być uzgodniony uprzednio z Polskim Komitetem Normalizacyjnym.
§  7.
Wniosek dotyczący opracowania norm dla artykułów przeznaczonych wyłącznie na eksport powinien zawierać:
1)
określenie rodzaju normy (RN lub ZN),
2)
założenia do projektu normy,
3)
termin opracowania normy,
4)
uzasadnienie potrzeby opracowania.
§  8.
Postanowienia norm, dotyczące eksportu, mogą odbiegać od postanowień istniejących norm państwowych. W tym wypadku należy w przesłanym do Polskiego Komitetu Normalizacyjnego wniosku o sprawdzenie zgodności projektu normy resortowej z normami podstawowymi lub we wniosku o ustanowienie projektu jako normy państwowej wskazać, które postanowienia dotyczą potrzeb eksportu.
§  9.
1.
Tryb opracowywania załączników eksportowych, nowelizacji norm pod kątem potrzeb eksportu oraz opracowywania norm dla artykułów przeznaczonych wyłącznie na eksport jest analogiczny do ogólnego trybu opracowywania norm w resorcie, z tym że projekt załącznika eksportowego normy dotyczącej produkcji przeznaczonej wyłącznie na eksport podlega uzgodnieniu tylko z Ministerstwem Handlu Zagranicznego i z tymi jednostkami, które wskaże to Ministerstwo.
2.
Załączniki eksportowe powinny być uzgadniane na konferencjach organizowanych przez resort opracowujący przy współudziale przedstawiciela Ministerstwa Handlu Zagranicznego.
3.
Odpisy norm resortowych dotyczących artykułów przeznaczonych wyłącznie na eksport oraz załączników do norm państwowych i resortowych przesyła Ministerstwo Handlu Zagranicznego do wiadomości Polskiemu Komitetowi Normalizacyjnemu.
§  10.
1.
Normy resortowe i zakładowe dotyczące artykułów przeznaczonych na eksport i załączniki eksportowe do norm państwowych, resortowych i zakładowych ustanawia właściwy minister w porozumieniu z Ministrem Handlu Zagranicznego lub w ich imieniu i z ich upoważnienia organ podległy.
2.
Normy dotyczące artykułów przeznaczonych na eksport oraz załączniki eksportowe powinny być rozsyłane zainteresowanym przez resort, który je ustanowił. Rozdzielniki powinny uwzględniać również ilości i jednostki wskazane przez Ministerstwo Handlu Zagranicznego.
§  11.
Ewidencję norm państwowych, resortowych i zakładowych oraz załączników eksportowych ustanowionych w porozumieniu z resortem handlu zagranicznego prowadzi Ministerstwo Handlu Zagranicznego.
§  12.
Tłumaczenie oraz publikowanie, rozpowszechnianie i propaganda za granicą norm dotyczących artykułów przeznaczonych na eksport i załączników eksportowych w zakresie potrzeb wynikających z działalności handlu zagranicznego należy do przedsiębiorstw handlu zagranicznego, które czynności te powinny wykonywać w porozumieniu z Ministerstwem Handlu Zagranicznego.
§  13.
Tracą moc:
1)
zarządzenie nr 1 Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 3 stycznia 1955 r. w sprawie norm dla artykułów przeznaczonych na eksport (Biuletyn PKPG Nr 2, poz. 10),
2)
zarządzenie nr 8 Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego z dnia 9 kwietnia 1955 r. w sprawie określenia formy załącznika eksportowego do norm państwowych i resortowych (Biuletyn Polskiego Komitetu Normalizacyjnego Nr 6, poz. 11),
3)
okólnik nr 2 Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego z dnia 29 kwietnia 1955 r. w sprawie dokumentacji normalizacyjnej dla artykułów przeznaczonych na eksport, stosowanej w okresie przejściowym (Biuletyn Polskiego Komitetu Normalizacyjnego Nr 6, poz. 19).
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK Nr 1

§  1.
Formę załączników eksportowych do norm państwowych ustala wzór stanowiący załącznik nr 2 do zarządzenia, a do norm resortowych i zakładowych - wzór stanowiący załącznik nr 3 do zarządzenia.
§  2.
Przy opracowywaniu załączników należy przestrzegać następujących zasad:
1.
Cześć tytułowa powinna zawierać:
1)
pełną nazwę resortu produkującego, opracowującego załącznik,
2)
tytuł normy, której załącznik dotyczy,
3)
oznaczenie załącznika, składające się z:
a)
numeru normy, którą załącznik uzupełnia,
b)
numeru załącznika,
c)
grupy katalogowej (według katalogu polskich norm),
d)
grupy towarowej (według jednolitej nomenklatury towarowej handlu zagranicznego).
2.
Rozdział A. "Postanowienia wstępne" powinien zawierać:
1)
"przedmiot załącznika" (lit. a) - rozwinięcie tytułu załącznika, informujące w zwięzły sposób o temacie załącznika,
2)
"zakres stosowania" (lit. b) - treść informującą o ograniczeniu zakresu przeznaczenia przedmiotu załącznika, czasu, miejsca lub warunków stosowania,
3)
"inne postanowienia" (lit. c) - treść uzupełniającą postanowienia innych punktów, dotyczącą np. ograniczenia środków transportu, stosowania w określonej porze roku itp.
3.
Rozdział B. "Zmiany" powinien zawierać treść zmian odpowiednich punktów postanowień normy, ujętą w odrębne punkty oznaczone literami a), b), c).
4.
Rozdział C. "Uzupełnienia" powinien zawierać treść stanowiącą uzupełnienia do postanowień normy, ujętą w odrębne punkty oznaczone literami a), b), c).
5.
W części końcowej należy wskazać ministra ustanawiającego załącznik w porozumieniu z Ministrem Handlu Zagranicznego oraz datę wejścia w życie załącznika.
§  3.
Załącznik eksportowy należy wydawać w takim samym formacie, w jakim została wydana norma, której dotyczy.
§  4.
Załączniki eksportowe powinny zawierać ukośny napis "eksport".

ZAŁĄCZNIK Nr 2

ZAŁĄCZNIK Nr 3

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.55.267

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb opracowywania norm dla artykułów przeznaczonych na eksport.
Data aktu: 10/06/1959
Data ogłoszenia: 20/06/1959
Data wejścia w życie: 20/06/1959