Emisja skarbowych bonów inwestycyjnych.

UCHWAŁA Nr 156
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 kwietnia 1959 r.
w sprawie emisji skarbowych bonów inwestycyjnych.

§  1.
1.
W celu rozszerzenia korzystnych dla ludności form oszczędzania, zwłaszcza na zaspokajanie potrzeb budowlanych i mieszkaniowych, upoważnia się Ministra Finansów do wypuszczenia (emisji) skarbowych bonów inwestycyjnych.
2.
Emisja bonów inwestycyjnych będzie realizowana w seriach wypuszczanych w wysokości i w terminach ustalanych przez Ministra Finansów.
§  2.
1.
Bony inwestycyjne mogą nabywać bez ograniczenia osoby fizyczne zamieszkałe na terenie kraju.
2.
Bony inwestycyjne wydawane będą na okaziciela. Na żądanie nabywców bony inwestycyjne mogą być wydawane jako bony imienne.
§  3.
1.
W przypadku zwyżki cen materiałów budowlanych Państwo zapewnia posiadaczom bonów inwestycyjnych wypłatę premii w sposób określony w §§ 4 - 6.
2.
Wysokość premii ustalana będzie odpowiednio do różnicy między kosztem nabycia zestawu materiałów budowlanych, potrzebnych na wybudowanie 4-izbowego domu mieszkalnego o standardowym wyposażeniu, w roku emisji danej serii bonów inwestycyjnych i w roku ich wykorzystania. Koszt nabycia materiałów budowlanych obliczany będzie według państwowych cen detalicznych. Odpowiednie dane będą corocznie ustalane i publikowane.
§  4.
Wypłata premii następować będzie w przypadku, gdy posiadacz bonów realizuje je na jeden z następujących celów:
1)
zakup materiałów budowlanych od jednostek gospodarki uspołecznionej,
2)
opłacanie faktur za roboty budowlano-montażowe, wykonywane przez jednostki gospodarki uspołecznionej,
3)
wstępny wkład, którego wpłacenie na konto bankowe wymagane jest dla uzyskania kredytu bankowego na budowę domu jednorodzinnego lub obiektu gospodarczego,
4)
opłacenie wkładu mieszkaniowo-budowlanego z tytułu przydziału mieszkania w domu zakładowym,
5)
opłacanie wkładu budowlano-mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej,
6)
zakup mieszkań lub domów jednorodzinnych od prezydiów rad narodowych.
§  5. 1
1.
Prawo do premii ogranicza się do sumy bonów inwestycyjnych, odpowiadającej 50% wartości jednego mieszkania o powierzchni nie przekraczającej 85 m2, a w stosunku do osób budujących obiekty gospodarcze na wsi - do sumy bonów odpowiadającej 50% kosztów budowy obiektu.
2.
Dla określenia wartości jednego mieszkania i kosztów budowy obiektu gospodarczego, o których mowa w ust. 1, przyjmuje się:
1)
przy określaniu wartości jednego mieszkania - faktyczny koszt budowy, nie wyższy jednak niż koszt budowy obliczony po cenie sprzedaży 1 m2 powierzchni użytkowej przeciętnego, standardowego, nowego budynku mieszkalnego, ogłoszonej w roku wykorzystania skarbowych bonów inwestycyjnych, a ustalanej urzędowo na podstawie § 3 ust. 2 uchwały nr 65 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1958 r. w sprawie zapewnienia realnej wartości wkładów na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności (Monitor Polski Nr 26, poz. 156 i Nr 70, poz. 407);
2)
przy określaniu kosztów budowy obiektu gospodarczego na wsi - faktyczny koszt budowy, nie wyższy jednak niż koszt budowy typowego obiektu gospodarczego na wsi o standardowym wyposażeniu.
3.
Upoważnia się Ministra Rolnictwa do corocznego ustalania w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury oraz do ogłaszania kosztów budowy typowych obiektów gospodarczych na wsi o standardowym wyposażeniu - dla celów określenia sumy bonów, do której ogranicza się prawo do premii - w terminie do dnia 25 stycznia każdego roku, z tym że ustalenie i ogłoszenie tych kosztów w 1960 r. powinno nastąpić w terminie do dnia 15 grudnia 1960 r. Dokumentacja projektowo-kosztorysowa powyższych obiektów gospodarczych przechowywana będzie w Ministerstwie Rolnictwa.
4.
Obliczenia wysokości premii dokonują instytucje bankowe określone przez Ministra Finansów.
5.
Wypłata premii może nastąpić po uprzednim przedłożeniu przez posiadacza bonów dowodu stwierdzającego rozpoczęcie budowy obiektu mieszkalnego lub gospodarczego i tylko przelewem bezgotówkowym na rzecz wskazanej instytucji.
§  6.
Dla uzyskania prawa do premii, o której mowa w § 3, wymagane jest uprzednie złożenie bonów inwestycyjnych do depozytu w instytucjach bankowych określonych przez Ministra Finansów i utrzymywanie ich w tym depozycie przez okres nie krótszy niż 15 miesięcy od daty zdeponowania bonów lub 12 miesięcy od zamknięcia sprzedaży bonów danej serii, w zależności od tego, co jest korzystniejsze dla posiadacza bonów.
§  7.
Bony inwestycyjne, na żądanie ich posiadaczy, będą wykupywane według ich nominalnej wartości przez Powszechną Kasę Oszczędności w każdym czasie bez wymagania uprzedzenia ze strony posiadacza.
§  8.
1.
Bony inwestycyjne będą oprocentowane w wysokości 4% w stosunku rocznym od ich wartości nominalnej.
2.
Minister Finansów może zarządzić wypłacanie odsetek w formie losowania premii pieniężnych. W tym przypadku losowanie premii odbywać się powinno raz na kwartał.
3.
Bony inwestycyjne oraz przypadające ich posiadaczom premie pieniężne wolne są od wszelkich podatków i opłat.
§  9.
Szczegółowe zasady i tryb emisji, sprzedaży i premiowania bonów inwestycyjnych oraz ich realizacji określi zarządzenie Ministra Finansów.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 5 zmieniony przez § 1 uchwały z dnia 28 listopada 1960 r. (M.P.60.90.406) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 10 grudnia 1960 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.45.208

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Emisja skarbowych bonów inwestycyjnych.
Data aktu: 13/04/1959
Data ogłoszenia: 25/05/1959
Data wejścia w życie: 25/05/1959