Wyeliminowanie z importu towarów, które mogą być zastąpione dostawami krajowymi.

ZARZĄDZENIE NR 173
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 16 sierpnia 1958 r.
w sprawie wyeliminowania z importu towarów, które mogą być zastąpione dostawami krajowymi.

W celu zmniejszenia lub wyeliminowania z importu towarów, które mogą być zastąpione towarami wytwarzanymi w kraju zarządza się, co następuje:
§  1.
Minister Przemysłu Chemicznego oraz Przewodniczący Komitetu Drobnej Wytwórczości powołają lub zlecą podległym jednostkom powołanie stale działających komisji do opiniowania wniosków o zakup za granicą towarów (komisji antyimportowych), które wchodzą w zakresie działalności gospodarczej tych jednostek.
§  2.
Minister Przemysłu Ciężkiego rozszerzy działalność poszczególnych komisji przewidzianych zarządzeniem nr 225 Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 września 1957 r. w sprawie wyeliminowania z importu kompletnych obiektów, maszyn, urządzeń, sprzętu technicznego oraz części zamiennych, które mogą być zastąpione dostawami krajowymi (Monitor Polski Nr 75, poz. 457) - na planowany import artykułów powszechnego użytku przemysłu maszynowego.
§  3.
1.
Komisje wydając opinie powinny uwzględniać możliwość zastąpienia towarów importowanych bieżącą krajową produkcją bądź nowo uruchomioną w terminach uzgodnionych przez zamawiającego przy zapewnieniu wymaganych asortymentów i jakości danego towaru.
2.
Upoważnia się jednocześnie komisje do przedstawiania Państwowej Komisji Cen na podstawie analizy techniczno-ekonomicznej wniosków dotyczących zmiany cen towarów wytwarzanych w kraju w celu ochrony produkcji krajowej.
§  4.
Skład osobowy komisji oraz miejsce i zakres ich działania właściwi ministrowie podadzą do wiadomości Ministrom Handlu Wewnętrznego i Handlu Zagranicznego oraz innym zainteresowanym ministrom w terminie do dwóch miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia.
§  5.
1.
Właściwi ministrowie wyznaczą na wniosek Ministra Przemysłu Chemicznego lub Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości stałych przedstawicieli do komisji antyimportowych utworzonych w tych resortach.
2.
Do składu komisji antyimportowych należy powołać po 2 przedstawicieli Ministerstwa Handlu Wewnętrznego, w tym 1 przedstawiciela centrali Ministerstwa oraz 1 przedstawiciela zainteresowanej jednostki organizacyjnej podległej Ministerstwu.
§  6.
W razie rozbieżności stanowisk pomiędzy jednostką zgłaszającą zapotrzebowanie na zakup towarów za granicą a komisją antyimportową decyzję co do konieczności dokonania zakupu za granicą podejmie na wniosek ministra występującego w imieniu jednostki zamawiającej komisja odwoławcza.
§  7.
Minister Przemysłu Chemicznego oraz Przewodniczący Komitetu Drobnej Wytwórczości, powołają w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami, każdy w swoim zakresie, komisje odwoławcze w następującym składzie:
1)
stały przedstawiciel Komisji Planowania przy Radzie Ministrów,
2)
stały przedstawiciel ministra powołującego komisję,
3)
stały przedstawiciel Ministra Handlu Wewnętrznego,
4)
stały przedstawiciel Ministra Handlu Zagranicznego.
§  8.
W wypadkach wyjątkowych, uzasadnionych względami gospodarczymi, ministrowie zgłaszający zastrzeżenia w związku z decyzjami komisji odwoławczych (powołanych również przez Ministra Przemysłu Ciężkiego na podstawie § 4 zarządzenia nr 225 Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 września 1957 r.) mogą przedstawić sprawy Prezesowi Rady Ministrów do ostatecznej decyzji.
§  9.
Minister Handlu Zagranicznego zleci przedsiębiorstwom handlu zagranicznego, aby po upływie dwóch miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia nie realizowały wniosków o zakup towarów z importu bez pozytywnej opinii wyżej wymienionych komisji.
§  10.
Za osiągnięcia w dziedzinie eliminacji zbędnego importu członkowie komisji na wniosek ministra powołującego komisję antyimportową mogą otrzymać nagrody z funduszu nagród Ministra Handlu Zagranicznego utworzonego na podstawie uchwały nr 89 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1958 r. w sprawie ustalenia na 1958 r. wysokości funduszu nagród za aktywizację eksportu i eliminację importu.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.66.392

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wyeliminowanie z importu towarów, które mogą być zastąpione dostawami krajowymi.
Data aktu: 16/08/1958
Data ogłoszenia: 28/08/1958
Data wejścia w życie: 28/08/1958