Współudział organów Państwowej Inspekcji Ochrony Wód w sprawach projektowania, budowy i odbioru urządzeń do oczyszczania ścieków w zakładach pracy.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 20 października 1956 r.
o współudziale organów Państwowej Inspekcji Ochrony Wód w sprawach projektowania, budowy i odbioru urządzeń do oczyszczania ścieków w zakładach pracy.

Na podstawie § 5 ust. 2 uchwały nr 436 Prezydium Rządu z dnia 7 lipca 1954 r. w sprawie Państwowej Inspekcji Ochrony Wód (Monitor Polski Nr A-69, poz. 863) i w związku z przepisami § 4 uchwały nr 668 Prezydium Rządu z dnia 20 sierpnia 1955 r. w sprawie ochrony wód przed zanieczyszczeniem oraz zapobiegania szkodliwemu działaniu ścieków i ich gospodarczego wykorzystania - zarządza się, co następuje:
§  1.
Przewidziane w § 4 uchwały nr 668 Prezydium Rządu z dnia 20 sierpnia 1955 r. w sprawie ochrony wód przed zanieczyszczeniem oraz zapobiegania szkodliwemu działaniu ścieków i ich gospodarczego wykorzystania uzgadnianie z Państwowej Inspekcją Ochrony Wód projektów urządzeń dotyczących oczyszczania, odprowadzania i wykorzystania ścieków przez zakłady pracy powinno być przeprowadzane w trybie określonym w regulaminie stanowiącym załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
W skład komisji odbioru nowouruchomionych urządzeń do oczyszczania ścieków w zakładach pracy powinni wchodzić przedstawiciele terenowych organów Państwowej Inspekcji Ochrony Wód.
§  3.
Ministerstwo Gospodarki Komunalnej i organy Państwowej Inspekcji Ochrony Wód uprawnione są żądać od wszystkich organów administracji państwowej i zakładów pracy wyjaśnień o stanie i postępie prac określonych w § 8 pkt 1 i 2 uchwały powołanej w § 1.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN UZGADNIANIA PROJEKTÓW URZĄDZEŃ DOTYCZĄCYCH OCZYSZCZANIA, ODPROWADZANIA I WYKORZYSTANIA ŚCIEKÓW Z ORGANAMI PAŃSTWOWEJ INSPEKCJI OCHRONY WÓD

§ 1.
Obowiązek uzgadniania przez zakłady pracy projektów dokumentacji projektowo-kosztorysowej urządzeń dotyczących oczyszczania, odprowadzania i wykorzystania ścieków z właściwymi organami Państwowej Inspekcji Ochrony Wód przewidziany jest w § 4 uchwały nr 668 Prezydium Rządu z dnia 20 sierpnia 1955 r. w sprawie ochrony wód przed zanieczyszczeniem oraz zapobiegania szkodliwemu działaniu ścieków i ich gospodarczego wykorzystania.
§  2.
Obowiązek przewidziany w § 1 obciąża biura projektów opracowujące dane projekty. W odniesieniu do projektów dokumentacji opracowanych przed wejściem w życia powołanej uchwały nr 668 Prezydium Rządu z dnia 20 sierpnia 1955 r., a dotąd nie zrealizowanych, obowiązek przewidziany w § l obciąża inwestorów.
§  3.
Uzgadnianie dokumentacji projektowo-kosztorysowej powinno być przeprowadzone według obowiązujących zasad sporządzania i zatwierdzania dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla inwestycji, tudzież zgodnie z postanowieniami mniejszego regulaminu.
§  4.
1.
Uzgadnianie, o którym mowa w § 1, obejmuje w szczególności:
1)
ustalenie ilości i jakości (cech fizycznych fizykochemicznych, chemicznych, biochemicznych) ścieków poszczególnych rodzajów, zarówno wytwarzanych, jak i przewidywanych w niedalekiej przyszłości do odprowadzania,
2)
wybór odbiornika i miejsca odprowadzania ścieków,
3)
dane hydrologiczne określające dopuszczalne zanieczyszczenie odbiornika - w przystosowaniu do ustalonej jego kategorii,
4)
cechy fizyczne, fizykochemiczne, chemiczne i biochemiczne ścieków, które zamierza się odprowadzać do odbiornika, oraz normy dopuszczalnego obciążenia odbiornika.
2.
Organy Państwowej Inspekcji Ochrony Wód przy uzgadnianiu mogą wypowiadać się zarazem w kwestiach:
1)
koncepcji technologii oczyszczania oraz wykorzystywania ścieków i osadów ściekowych;
2)
typów oraz wydajności poszczególnych elementów do oczyszczania i wykorzystania ścieków i osadów ściekowych, potrzebnych ze względów technologicznych,
3)
koncepcji rozwiązań w zakresie rozmieszczania i efektów działania poszczególnych elementów urządzeń do oczyszczania oraz wykorzystania ścieków i osadów ściekowych oraz urządzeń do odprowadzania ścieków,
4)
celowości inwestycyjnej i ekonomicznej całkowitych kosztów eksploatacji projektowanych urządzeń do oczyszczania, wykorzystania i odprowadzania ścieków.
§  5.
Wszystkie projekty urządzeń do oczyszczania, odprowadzania i wykorzystania ścieków wymagają uzgodnienia z właściwymi wojewódzkimi inspektorami ochrony wód.
§  6.
W razie zastosowania metod nowych, dotychczas w kraju nie stosowanych, Główny Inspektor Ochrony Wód oraz wojewódzcy inspektorowie ochrony wód mogą korzystać z opinii rzeczoznawców, zwracając się o wydanie takich opinii przede wszystkim do odpowiednich zakładów naukowych wyższych uczelni i instytutów naukowo-badawczych. Koszty tych opinii będą pokrywane ze środków budżetowych przewidzianych na ten cel.
§  7.
Ze względu na duże znaczenie założeń projektowych i lokalizacji zakładów pracy, w których przewiduje się budowę ujęć wody lub urządzeń do oczyszczania, odprowadzania i wykorzystania ścieków dla prawidłowego rozwiązania gospodarki wodnej i ściekowej, organy Państwowej Inspekcji Ochrony Wód powinny udzielać konsultacji przy opracowywaniu założeń projektowych oraz współdziałać z właściwymi organami przy ustalaniu lokalizacji powyższych zakładów i urządzeń.
§  8.
Co do sposobu odprowadzania ścieków na tereny rolnicze ostateczne uzgodnienie należy przeprowadzać również z terenowymi komórkami melioracji wodnych resortu rolnictwa.
§  9.
Uzgodnienia powinny być przeprowadzane przez biura projektów lub inwestorów (§ 2) w trybie roboczym w terminach określonych przepisami, o których mowa w § 3.
§  10.
W razie niemożności przeprowadzenia uzgodnień wojewódzki inspektor ochrony wód zawiadamia wnioskodawcę pisemnie o potrzebie przeprowadzenia zmian lub uzupełnień w dokumentacji. Pismo powinno zawierać pouczenie, że w zakresie wymaganych uzupełnień i zmian służy wnioskodawcy prawo odwołania się w terminie 14-dniowym do Głównego Inspektora Ochrony Wód. Odpisy pism powinny być skierowane równocześnie do inwestora oraz do Głównego Inspektora Ochrony Wód.
§  11.
Sprawy uzgodnione z organami Państwowej Inspekcji Ochrony Wód w zakresie zagadnień wymienionych w § 4 nie mogą ulegać zmianom w trakcie dalszych opracowań projektu ani w toku zatwierdzania go - bez zgody wojewódzkiego inspektora ochrony wód, z którym uzgodnienie przeprowadzono, lub bez zgody Głównego Inspektora Ochrony Wód.
§  12.
Dla ostatecznego zatwierdzenia dokumentacji projektowo-kosztorysowej urządzeń do oczyszczania, odprowadzania i wykorzystania ścieków konieczne jest stwierdzenie dokonanego uzgodnienia tej dokumentacji z właściwym organem Państwowej Inspekcji Ochrony Wód w zakresie zagadnień wymienionych w § 4 ust. 1.
§  13.
Organy Państwowej Inspekcji Ochrony Wód będą prowadziły "Rejestr uzgodnień projektów oczyszczania ścieków".
§  14.
Dokonane uzgodnienia projektów powinny być przez organy Państwowej Inspekcji Ochrony Wód potwierdzone na dokumentacji.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.103.1191

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Współudział organów Państwowej Inspekcji Ochrony Wód w sprawach projektowania, budowy i odbioru urządzeń do oczyszczania ścieków w zakładach pracy.
Data aktu: 20/10/1956
Data ogłoszenia: 21/12/1956
Data wejścia w życie: 21/12/1956