united kingdom
ukraine

Ustalenie regulaminu organizacyjnego zawodowej zakładowej straży pożarnej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 6 sierpnia 1954 r.
w sprawie ustalenia regulaminu organizacyjnego zawodowej zakładowej straży pożarnej.

Na podstawie art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o ochronie przeciwpożarowej i jej organizacji (Dz. U. z 1951 r. Nr 58, poz. 404) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się regulamin organizacyjny zawodowej zakładowej straży pożarnej w brzmieniu załącznika do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN ORGANIZACYJNY ZAWODOWEJ ZAKŁADOWEJ STRAŻY POŻARNEJ

Rozdział I.

Obszar, zadania i zakres działania.

§  1.
Zawodowa Straż Pożarna zakładu ........ zwana w dalszych postanowieniach "strażą", jest organem kierownika zakładu w wypełnianiu zadań, wynikających z ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o ochronie przeciwpożarowej i jej organizacji (Dz. U. z 1951 r. Nr 58, poz. 404), zwanej w dalszych postanowieniach "ustawą przeciwpożarową".
§  2.
1.
Obszarem działania straży, zwanym w dalszych postanowieniach "obszarem własnym", jest teren zakładu(ów) .......
2.
Obszar działania rozszerzonego straży, zwany dalej "obszarem pomocy sąsiedzkiej" rozciąga się na obszar miasta (osiedla) ........... Przypadki, w których straż jest obowiązana podjąć akcję ratowniczą również poza obszarem pomocy sąsiedzkiej, określają szczególne przepisy o współdziałaniu straży pożarnych.
3.
Straż wchodzi w skład garnizonu pożarniczego.
4.
Od obowiązku wyjeżdżania do akcji ratowniczej w czasie pożaru i innych klęsk poza teren zakładu straż może być zwolniona w trybie określonym w art. 8 ust. 1 ustawy przeciwpożarowej.
§  3.
1.
Do zadań straży należy:
1)
na obszarze własnym:
a)
prowadzenie przeciwpożarowej akcji zapobiegawczej oraz współdziałanie w tym zakresie z władzami, organami administracji państwowej, instytucjami i jednostkami gospodarki uspołecznionej,
b)
udzielanie pomocy i ratunku w czasie pożaru i innych klęsk żywiołowych,
c)
współdziałanie z władzami, organami administracji państwowej, instytucjami i jednostkami gospodarki uspołecznionej w realizacji zadań pokrewnych, określonych w ustawie przeciwpożarowej;
2)
na obszarze pomocy sąsiedzkiej:
a)
prowadzenie akcji ratowniczej w czasie pożaru i innych klęsk żywiołowych,
b)
wykonywanie innych czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej, zleconych przez władze pożarnicze.
§  4.
Zadania określone w § 3 straż wypełnia przez:
1)
organizowanie służby ochrony przeciwpożarowej na terenie zakładu,
2)
przygotowanie straży do potrzeb terenowej obrony przeciwlotniczej i innych dziedzin, objętych ustawowym współdziałaniem straży,
3)
podejmowanie akcji ratowniczej w czasie pożarów i innych klęsk żywiołowych,
4)
fachowe i ideologiczne szkolenie członków straży,
5)
przedkładanie organom przełożonym i nadzorczym opinii i wniosków w sprawach bezpieczeństwa przeciwpożarowego i zadań objętych działaniem straży,
6)
sprawowanie nadzoru i wykonywanie kontroli w zakresie przestrzegania przepisów bezpieczeństwa przeciwpożarowego w budynkach i urządzeniach zakładu pracy oraz dopilnowywanie wykonania wydanych w tych sprawach zarządzeń,
7)
czuwanie nad utrzymaniem w należytym stanie urządzeń przeciwpożarowych zakładu i dopilnowywanie ich konserwacji przez powołane do tego zakładowe organy techniczne,
8)
czuwanie nad terminowym czyszczeniem przez kominiarzy urządzeń ogrzewniczych, przewodów dymowych i spalinowych,
9)
prowadzenie działalności uświadamiającej wśród pracowników zakładu o ochronie przeciwpożarowej i walce z pożarami.

Rozdział  II.

Organizacja wewnętrzna.

§  5.
1.
Straż jest zorganizowana w zakładzie (przedsiębiorstwie) jako oddzielna jednostka o specjalnym charakterze działania.
2.
Komendant straży podlega kierownikowi zakładu lub jednemu z jego zastępców.
§  6.
W przypadku gdy kilka zakładów wspólnie utrzymuje straż pożarną, komendant straży łącznie z załogą podlega kierownikowi zakładu (przedsiębiorstwa), w którym straż ma swą siedzibę.
§  7.
Pod względem organizacji wewnętrznej straż składa się z następujących jednostek służbowych:
1)
komendy,
2)
jednostek służby liniowej,
3)
jednostek służby zapobiegawczej,
4)
w miarę potrzeby z jednostek służb pomocniczych i specjalnych.

Rozdział  III.

Kierownictwo i nadzór.

§  8.
1.
Na czele straży stoi komendant, któremu podlegają wszystkie jednostki służbowe straży.
2.
Komendant kieruje strażą jednoosobowo.
3.
Do pomocy w kierowaniu działalnością straży komendant powołuje komendę. Liczbę członków komendy określają przepisy o etatyzacji jednostek ochrony przeciwpożarowej.
4.
W celu umożliwienia komendantowi sprawowania nad strażą stałego nadzoru - jego miejsce zamieszkania powinno się znajdować w zasadzie na terenie zakładu, a gdy to jest niemożliwe - w bezpośrednim jego sąsiedztwie.
§  9.
1.
Od kandydata na stanowisko komendanta straży jest wymagany stopień oficera pożarnictwa.
2.
Komendantem straży jest komendant ochrony przeciwpożarowej zakładu.
§  10.
1.
Do podstawowych obowiązków i praw komendanta straży należy:
1)
opracowywanie operacyjnych planów ochrony przeciwpożarowej obiektów położonych na własnym obszarze straży,
2)
tworzenie wewnątrz straży jednostek poszczególnych służb pożarniczych i dziedzin pokrewnych oraz ustanawianie dla nich podziału czynności,
3)
kierowanie szkoleniem członków straży według zatwierdzonego przez władze pożarnicze planu szkoleniowego,
4)
dowodzenie strażą i kierowanie ogólną akcją ratowniczą w czasie pożaru i innych klęsk żywiołowych na terenie zakładu, wyjąwszy przypadki, dla których naczelne organy resortu wydały odmienne przepisy,
5)
opracowywanie planów i sprawozdań z działalności finansowo-gospodarczej,
6)
wnoszenie i referowanie spraw ochrony przeciwpożarowej zakładu na naradach roboczych załogi produkcyjnej,
7)
ustalanie toku służby przeciwpożarowej członków straży w dostosowaniu do okresów ruchu zakładu i jego przestojów,
8)
utrzymanie w szeregach straży karności i dyscypliny, udzielanie pracownikom straży pochwał oraz wymierzanie im kar porządkowych w zakresie ustalonym szczególnymi przepisami,
9)
przedstawianie wyróżniających się pracą i zasługami funkcjonariuszów straży do nagród i odznaczeń oraz do awansu na wyższy stopień służbowy,
10)
dopilnowanie ubezpieczenia pracowników straży od nieszczęśliwych wypadków,
11)
prowadzenie akcji zapobiegawczej na terenie zakładu (przedsiębiorstw).
2.
Szczegółowy zakres czynności zastępcy(ów) komendanta oraz dowódców i kierowników poszczególnych jednostek służbowych określa regulamin służbowy straży.
§  11.
1.
W zakresie zadań określonych niniejszym regulaminem straż podlega nadzorowi i kontroli zwierzchnich organów służby przeciwpożarowej danego resortu.
2.
W przypadku gdy straż jest zorganizowana w zakładzie należącym do resortu nie posiadającego kierowniczych organów służby przeciwpożarowej, przewidzianych w art. 7 ustawy przeciwpożarowej, uprawnienia tych organów przechodzą na powiatowych komendantów straży pożarnych, a w miastach stanowiących powiaty oraz w miastach Warszawa i Łódź - na miejskich komendantów straży pożarnych.

Rozdział  IV.

Załoga.

§  12.
Etaty stanowisk i stopni służbowych pracowników straży oraz tryb przyjmowania i zwalniania pracowników straży, będących członkami Korpusu Technicznego Pożarnictwa, regulują odrębne przepisy.
§  13.
Personel służby liniowej powinien być poddany corocznemu badaniu lekarskiemu celem stwierdzenia jego przydatności do służby.
§  14.
Czas pracy personelu straży, uposażenie i inne jego uprawnienia regulują przepisy szczególne.
§  15.
Szczegółową organizację wewnętrzną straży, zakres czynności, obowiązki poszczególnych funkcyjnych oraz tok służby określa regulamin służby wewnętrznej, zatwierdzony przez Komendanta Głównego Straży Pożarnych.

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.A-81.942

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustalenie regulaminu organizacyjnego zawodowej zakładowej straży pożarnej.
Data aktu: 06/08/1954
Data ogłoszenia: 30/08/1954
Data wejścia w życie: 30/08/1954