Ustalenie regulaminu organizacyjnego zawodowej zakładowej straży pożarnej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 6 sierpnia 1954 r.
w sprawie ustalenia regulaminu organizacyjnego zawodowej zakładowej straży pożarnej.

Na podstawie art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o ochronie przeciwpożarowej i jej organizacji (Dz. U. z 1951 r. Nr 58, poz. 404) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się regulamin organizacyjny zawodowej zakładowej straży pożarnej w brzmieniu załącznika do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN ORGANIZACYJNY ZAWODOWEJ ZAKŁADOWEJ STRAŻY POŻARNEJ

Rozdział I.

Obszar, zadania i zakres działania.

§  1.
Zawodowa Straż Pożarna zakładu ........ zwana w dalszych postanowieniach "strażą", jest organem kierownika zakładu w wypełnianiu zadań, wynikających z ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o ochronie przeciwpożarowej i jej organizacji (Dz. U. z 1951 r. Nr 58, poz. 404), zwanej w dalszych postanowieniach "ustawą przeciwpożarową".
§  2.
1.
Obszarem działania straży, zwanym w dalszych postanowieniach "obszarem własnym", jest teren zakładu(ów) .......
2.
Obszar działania rozszerzonego straży, zwany dalej "obszarem pomocy sąsiedzkiej" rozciąga się na obszar miasta (osiedla) ........... Przypadki, w których straż jest obowiązana podjąć akcję ratowniczą również poza obszarem pomocy sąsiedzkiej, określają szczególne przepisy o współdziałaniu straży pożarnych.
3.
Straż wchodzi w skład garnizonu pożarniczego.
4.
Od obowiązku wyjeżdżania do akcji ratowniczej w czasie pożaru i innych klęsk poza teren zakładu straż może być zwolniona w trybie określonym w art. 8 ust. 1 ustawy przeciwpożarowej.
§  3.
1.
Do zadań straży należy:
1)
na obszarze własnym:
a)
prowadzenie przeciwpożarowej akcji zapobiegawczej oraz współdziałanie w tym zakresie z władzami, organami administracji państwowej, instytucjami i jednostkami gospodarki uspołecznionej,
b)
udzielanie pomocy i ratunku w czasie pożaru i innych klęsk żywiołowych,
c)
współdziałanie z władzami, organami administracji państwowej, instytucjami i jednostkami gospodarki uspołecznionej w realizacji zadań pokrewnych, określonych w ustawie przeciwpożarowej;
2)
na obszarze pomocy sąsiedzkiej:
a)
prowadzenie akcji ratowniczej w czasie pożaru i innych klęsk żywiołowych,
b)
wykonywanie innych czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej, zleconych przez władze pożarnicze.
§  4.
Zadania określone w § 3 straż wypełnia przez:
1)
organizowanie służby ochrony przeciwpożarowej na terenie zakładu,
2)
przygotowanie straży do potrzeb terenowej obrony przeciwlotniczej i innych dziedzin, objętych ustawowym współdziałaniem straży,
3)
podejmowanie akcji ratowniczej w czasie pożarów i innych klęsk żywiołowych,
4)
fachowe i ideologiczne szkolenie członków straży,
5)
przedkładanie organom przełożonym i nadzorczym opinii i wniosków w sprawach bezpieczeństwa przeciwpożarowego i zadań objętych działaniem straży,
6)
sprawowanie nadzoru i wykonywanie kontroli w zakresie przestrzegania przepisów bezpieczeństwa przeciwpożarowego w budynkach i urządzeniach zakładu pracy oraz dopilnowywanie wykonania wydanych w tych sprawach zarządzeń,
7)
czuwanie nad utrzymaniem w należytym stanie urządzeń przeciwpożarowych zakładu i dopilnowywanie ich konserwacji przez powołane do tego zakładowe organy techniczne,
8)
czuwanie nad terminowym czyszczeniem przez kominiarzy urządzeń ogrzewniczych, przewodów dymowych i spalinowych,
9)
prowadzenie działalności uświadamiającej wśród pracowników zakładu o ochronie przeciwpożarowej i walce z pożarami.

Rozdział  II.

Organizacja wewnętrzna.

§  5.
1.
Straż jest zorganizowana w zakładzie (przedsiębiorstwie) jako oddzielna jednostka o specjalnym charakterze działania.
2.
Komendant straży podlega kierownikowi zakładu lub jednemu z jego zastępców.
§  6.
W przypadku gdy kilka zakładów wspólnie utrzymuje straż pożarną, komendant straży łącznie z załogą podlega kierownikowi zakładu (przedsiębiorstwa), w którym straż ma swą siedzibę.
§  7.
Pod względem organizacji wewnętrznej straż składa się z następujących jednostek służbowych:
1)
komendy,
2)
jednostek służby liniowej,
3)
jednostek służby zapobiegawczej,
4)
w miarę potrzeby z jednostek służb pomocniczych i specjalnych.

Rozdział  III.

Kierownictwo i nadzór.

§  8.
1.
Na czele straży stoi komendant, któremu podlegają wszystkie jednostki służbowe straży.
2.
Komendant kieruje strażą jednoosobowo.
3.
Do pomocy w kierowaniu działalnością straży komendant powołuje komendę. Liczbę członków komendy określają przepisy o etatyzacji jednostek ochrony przeciwpożarowej.
4.
W celu umożliwienia komendantowi sprawowania nad strażą stałego nadzoru - jego miejsce zamieszkania powinno się znajdować w zasadzie na terenie zakładu, a gdy to jest niemożliwe - w bezpośrednim jego sąsiedztwie.
§  9.
1.
Od kandydata na stanowisko komendanta straży jest wymagany stopień oficera pożarnictwa.
2.
Komendantem straży jest komendant ochrony przeciwpożarowej zakładu.
§  10.
1.
Do podstawowych obowiązków i praw komendanta straży należy:
1)
opracowywanie operacyjnych planów ochrony przeciwpożarowej obiektów położonych na własnym obszarze straży,
2)
tworzenie wewnątrz straży jednostek poszczególnych służb pożarniczych i dziedzin pokrewnych oraz ustanawianie dla nich podziału czynności,
3)
kierowanie szkoleniem członków straży według zatwierdzonego przez władze pożarnicze planu szkoleniowego,
4)
dowodzenie strażą i kierowanie ogólną akcją ratowniczą w czasie pożaru i innych klęsk żywiołowych na terenie zakładu, wyjąwszy przypadki, dla których naczelne organy resortu wydały odmienne przepisy,
5)
opracowywanie planów i sprawozdań z działalności finansowo-gospodarczej,
6)
wnoszenie i referowanie spraw ochrony przeciwpożarowej zakładu na naradach roboczych załogi produkcyjnej,
7)
ustalanie toku służby przeciwpożarowej członków straży w dostosowaniu do okresów ruchu zakładu i jego przestojów,
8)
utrzymanie w szeregach straży karności i dyscypliny, udzielanie pracownikom straży pochwał oraz wymierzanie im kar porządkowych w zakresie ustalonym szczególnymi przepisami,
9)
przedstawianie wyróżniających się pracą i zasługami funkcjonariuszów straży do nagród i odznaczeń oraz do awansu na wyższy stopień służbowy,
10)
dopilnowanie ubezpieczenia pracowników straży od nieszczęśliwych wypadków,
11)
prowadzenie akcji zapobiegawczej na terenie zakładu (przedsiębiorstw).
2.
Szczegółowy zakres czynności zastępcy(ów) komendanta oraz dowódców i kierowników poszczególnych jednostek służbowych określa regulamin służbowy straży.
§  11.
1.
W zakresie zadań określonych niniejszym regulaminem straż podlega nadzorowi i kontroli zwierzchnich organów służby przeciwpożarowej danego resortu.
2.
W przypadku gdy straż jest zorganizowana w zakładzie należącym do resortu nie posiadającego kierowniczych organów służby przeciwpożarowej, przewidzianych w art. 7 ustawy przeciwpożarowej, uprawnienia tych organów przechodzą na powiatowych komendantów straży pożarnych, a w miastach stanowiących powiaty oraz w miastach Warszawa i Łódź - na miejskich komendantów straży pożarnych.

Rozdział  IV.

Załoga.

§  12.
Etaty stanowisk i stopni służbowych pracowników straży oraz tryb przyjmowania i zwalniania pracowników straży, będących członkami Korpusu Technicznego Pożarnictwa, regulują odrębne przepisy.
§  13.
Personel służby liniowej powinien być poddany corocznemu badaniu lekarskiemu celem stwierdzenia jego przydatności do służby.
§  14.
Czas pracy personelu straży, uposażenie i inne jego uprawnienia regulują przepisy szczególne.
§  15.
Szczegółową organizację wewnętrzną straży, zakres czynności, obowiązki poszczególnych funkcyjnych oraz tok służby określa regulamin służby wewnętrznej, zatwierdzony przez Komendanta Głównego Straży Pożarnych.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.A-81.942

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustalenie regulaminu organizacyjnego zawodowej zakładowej straży pożarnej.
Data aktu: 06/08/1954
Data ogłoszenia: 30/08/1954
Data wejścia w życie: 30/08/1954