Zastosowanie wyjątkowych zasad bilansowania w przedsiębiorstwie "Warszawski Zakład Eksploatacji Kruszywa", podległym Ministrowi Żeglugi.

UCHWAŁA NR 487
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 1 lipca 1953 r.
w sprawie zastosowania wyjątkowych zasad bilansowania w przedsiębiorstwie "Warszawski Zakład Eksploatacji Kruszywa", podległym Ministrowi Żeglugi.

W celu przyspieszenia prac zmierzających do sporządzenia zamknięcia rachunkowego na dzień 31 grudnia 1950 r., a tym samym umożliwienia szybszego sporządzenia zamknięcia rachunkowego na dzień 31 grudnia 1951 r. i 31 grudnia 1952 r., tudzież zmniejszenia kosztów prac bilansowych i likwidacyjnych w tym przedsiębiorstwie Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
Zobowiązuje się Ministra Żeglugi do wydania zarządzeń, zmierzających do:
1)
sporządzenia bilansu b. "Państwowego Przedsiębiorstwa Robót Komunikacyjnych Nr 5" na dzień 31 grudnia 1950 r. w trybie uproszczonym w ciągu 2 miesięcy od chwili wydania niniejszej uchwały;
2)
sporządzenia w dalszych 4 miesiącach bilansu zamknięcia na dzień 31 grudnia 1951 r. b. Zjednoczonych Zakładów Eksploatacji Żwiru oraz na dzień 31 grudnia 1952 r. Warszawskiego Zakładu Eksploatacji Kruszywa według normalnych zasad zamykania ksiąg rachunkowych.
§  2.
Upoważnia się Ministra Żeglugi do zastosowania w odniesieniu do bilansu "Państwowego Przedsiębiorstwa Robót Komunikacyjnych Nr 5" na dzień 31 grudnia 1950 r. wyjątkowych zasad bilansowania, a mianowicie:
1)
do zaniechania uzgodnienia kartotek materiałowych z kartotekami finansowymi i przyjęcia do bilansu na dzień 31 grudnia 1950 r. stanu zapasów materiałowych według spisów inwentarzowych po cenach obowiązujących w grudniu 1950 r., z tym że różnice będą wykazane w odrębnych pozycjach rachunku wyników za rok 1950 jako zyski lub straty nadzwyczajne;
2)
do przyjęcia w bilansie na dzień 31 grudnia 1950 r. nie rozliczonych należności i zobowiązań w wysokości uzgodnionej z kontrahentami, z tym że:
a)
nie uzgodnione salda rozliczeń z przedsiębiorstwami uspołecznionymi, prowadzącymi księgowość bieżącą, tj. posiadającymi zatwierdzone w trybie przepisanym bilanse za odpowiedni okres gospodarczy, przyjęte będą w wysokości wynikającej z ich zapisów księgowych, nie uzgodnione zaś salda rozliczeń z przedsiębiorstwami uspołecznionymi, posiadającymi zaległości w pracach rachunkowych, przyjęte będą w wysokości wynikającej z własnych zapisów księgowych;
b)
zobowiązania publiczno-prawne przyjęte będą w wysokości stwierdzonej przez właściwe instytucje;
c)
należności i zobowiązania w stosunku do osób i przedsiębiorstw prywatnych przyjęte będą w wysokości wynikającej z własnych zapisów księgowych;
d)
salda rachunków bankowych przyjęte będą w wysokości stwierdzonej we właściwych wyciągach bankowych;
e)
różnice ustalone na kontach osobowych w związku z zastosowaniem wyżej wymienionych zasad bilansowania będą wykazane w odrębnych pozycjach rachunku wyników za 1950 r. jako zyski lub straty nadzwyczajne;
3)
do odpisania na rachunek wyników pozycji "sumy do wyjaśnienia" figurującej w księgach z roku 1950, a dotyczącej nie wyjaśnionych pozycji rachunkowych.
§  3.
Bilans za rok 1950, sporządzony w sposób przewidziany w § 2, przyjęty będzie za podstawę otwarcia ksiąg Zjednoczonych Zakładów Eksploatacji Żwiru na rok 1951, a przekazanie części aktywów i pasywów nowopowstałym przedsiębiorstwom nastąpi na podstawie bilansu Zjednoczonych Zakładów Eksploatacji Żwiru według stanu na dzień 31 grudnia 1951 r.
§  4.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Żeglugi.
§  5.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-70.843

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zastosowanie wyjątkowych zasad bilansowania w przedsiębiorstwie "Warszawski Zakład Eksploatacji Kruszywa", podległym Ministrowi Żeglugi.
Data aktu: 01/07/1953
Data ogłoszenia: 30/07/1953
Data wejścia w życie: 30/07/1953