Ogłoszenie wytycznych Prezydium Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki z dnia 2 czerwca 1953 r. w sprawie zasad kolejności przeprowadzania przewodów kandydackich.

OBWIESZCZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO CENTRALNEJ KOMISJI KWALIFIKACYJNEJ DLA PRACOWNIKÓW NAUKI
z dnia 27 czerwca 1953 r.
dotyczące ogłoszenia wytycznych Prezydium Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki z dnia 2 czerwca 1953 r. w sprawie zasad kolejności przeprowadzania przewodów kandydackich.

Na podstawie § 7 regulaminu Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki, stanowiącego załącznik do uchwały nr 339 Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 1952 r. (Monitor Polski Nr A-42, poz. 601) ogłasza się Wytyczne Prezydium Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki z dnia 2 czerwca 1953 r. w sprawie zasad kolejności przeprowadzania przewodów kandydackich, stanowiące załącznik do niniejszego obwieszczenia.
Przewodniczący Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki: A. Rapacki

ZAŁĄCZNIK 

WYTYCZNE PREZYDIUM CENTRALNEJ KOMISJI KWALIFIKACYJNEJ DLA PRACOWNIKÓW NAUKI Z DNIA 2 CZERWCA 1953 R. W SPRAWIE ZASAD KOLEJNOŚCI PRZEPROWADZANIA PRZEWODÓW KANDYDACKICH

W wykonaniu ust. 12 uchwały nr 1 Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki z dnia 29 kwietnia 1953 r. ustala się, co następuje:
1.
Okres przejściowy, który nastąpił po wprowadzeniu ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki (Dz. U. z 1952 r. Nr 6, poz. 38) spowodował nagromadzenie się znacznej ilości wniosków o wszczęcie przewodów kandydackich.
2.
W tej sytuacji celem zabezpieczenia należytego rozwoju kadr pracowników nauki, a w szczególności młodej kadry naukowej, Prezydium Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej ustala następujące wytyczne dotyczące zasad kolejności przeprowadzania przewodów kandydackich.
3.
Rady wydziałowe w szkołach wyższych i rady naukowe w instytutach naukowych powinny przeprowadzać przewody kandydackie w następującej kolejności:
a)
osoby, co do których na podstawie pisemnej opinii promotora oraz 2 samodzielnych pracowników nauki z danej dyscypliny lub dyscyplin pokrewnych zostanie stwierdzone, że ich praca naukowa odznacza się wysokim poziomem naukowym, stanowi twórczy wkład do nauki i posiada szczególne znaczenie dla rozwoju gospodarki i kultury narodowej;
b)
samodzielni pracownicy nauki lub pełniący obowiązki samodzielnych pracowników nauki, aspiranci, pomocniczy pracownicy nauki;
c)
inne osoby pełniące funkcje dydaktyczne i naukowe w szkołach wyższych i instytutach naukowych;
d)
inżynierowie zatrudnieni w zakładach produkcyjnych, biurach konstrukcyjnych i projektowych, nauczyciele i lekarze;
e)
pracownicy instytucji centralnych zatrudnieni w działach pracy wymagających samodzielnego stosowania metod naukowych w pracy zawodowej;
f)
osoby posiadające poważne doświadczenie i osiągnięcia w pracy zawodowej związanej z dyscypliną, która jest przedmiotem pracy kandydackiej;
g)
inne osoby.
4.
Pierwszeństwo w poszczególnych grupach kolejności mają osoby, w stosunku do których wystąpiono o nadanie tytułu naukowego docenta lub profesora nadzwyczajnego, zgodnie z zasadami ustalonymi w uchwale nr 2 Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej z dnia 29 kwietnia 1953 r.
5.
W przypadkach gdy w równorzędnych grupach kolejności jest więcej niż jedna osoba dopuszczona do przewodu kandydackiego, o pierwszeństwie przewodu decydują potrzeby kadrowe w danych dyscyplinach, a z kolei data złożenia pracy kandydackiej.
6.
Prace doktorskie (starego typu), które w trybie § 27 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 1952 r. w sprawie warunków i trybu nadawania stopni naukowych (Dz. U. Nr 24, poz. 164) zostaną uznane za podstawę do przeprowadzania przewodu kandydackiego, należy uważać za złożone w dniu 7 lutego 1952 r.
7.
Od 1 stycznia 1955 r. o. kolejności realizowania przewodów kandydackich decyduje kolejność zgłaszania wniosków o otwarcie przewodu kandydackiego, zawsze jednak z pierwszeństwem dla pracowników nauki, zatrudnionych w szkole wyższej lub w instytucie naukowo-badawczym w zakresie pełnego etatu.
8.
Centralna Komisja Kwalifikacyjna będzie surowo przestrzegać wymienionych wyżej zasad kolejności w wyznaczaniu z ramienia Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej referentów dla oceny prac kandydackich zgodnie z uchwałą nr 1116 Rady Ministrów z dnia 28 listopada 1952 r. w sprawie ustalenia wykazu szkół wyższych uprawnionych do nadawania stopnia kandydata nauk (Monitor Polski z 1953 r. Nr A-1, poz. 12). Wyznaczenie referentów z ramienia Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej jest jednym z warunków przeprowadzenia przewodu kandydackiego.
9.
Rady wydziałowe szkół wyższych (rady naukowe instytutów naukowych) zawiadamiając Centralną Komisję Kwalifikacyjną o wyznaczeniu referentów pracy przedłożonej dla uzyskania stopnia kandydata nauk załączają dane personalne ubiegającego się o stopień kandydata istotne dla ustalenia kolejności przeprowadzenia przewodu. Ponadto rady wydziałowe (rady naukowe) powinny załączyć wykaz innych osób, które w danej chwili ubiegają się o przeprowadzenie przewodu kandydackiego, zawierający:
a)
nazwiska i imiona tych osób, gdzie pracują zawodowo i w jakim charakterze, dyscyplinę, z której złożyły pracę kandydacką, temat prac kandydackich i datę ich złożenia oraz datę złożenia wniosków o otwarcie przewodu kandydackiego;
b)
ustalony przez radę wydziałową (radę naukową) plan kolejności przeprowadzania przewodów kandydackich.

Przesłany wykaz należy uzupełniać równocześnie z zawiadamianiem Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej o wyznaczeniu referentów w przypadkach, gdy wykaz ten zostaje poszerzony o nowe osoby ubiegające się o przeprowadzenie przewodu kandydackiego bądź gdy w międzyczasie nastąpiła zmiana ustalonego przez radę wydziałową (radę naukową) planu kolejności przewodów kandydackich.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-66.807

Rodzaj: Obwieszczenie
Tytuł: Ogłoszenie wytycznych Prezydium Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki z dnia 2 czerwca 1953 r. w sprawie zasad kolejności przeprowadzania przewodów kandydackich.
Data aktu: 27/06/1953
Data ogłoszenia: 15/07/1953
Data wejścia w życie: 15/07/1953