Ogłoszenie uchwały nr 1 Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki z dnia 29 kwietnia 1953 r. w sprawie zasad postępowania przy nadawaniu stopnia kandydata nauk.

OBWIESZCZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO CENTRALNEJ KOMISJI KWALIFIKACYJNEJ DLA PRACOWNIKÓW NAUKI
z dnia 27 czerwca 1953 r.
dotyczące ogłoszenia uchwały nr 1 Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki z dnia 29 kwietnia 1953 r. w sprawie zasad postępowania przy nadawaniu stopnia kandydata nauk.

Na podstawie § 7 regulaminu Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki, stanowiącego załącznik do uchwały nr 339 Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 1952 r. (Monitor Polski Nr A-42, poz. 601), ogłasza się uchwałę nr 1 Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki z dnia 29 kwietnia 1953 r. w sprawie zasad postępowania przy nadawaniu stopnia kandydata nauk, stanowiącą załącznik do niniejszego obwieszczenia.
Przewodniczący Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki: A. Rapacki

ZAŁĄCZNIK 

UCHWAŁA NR 1 CENTRALNEJ KOMISJI KWALIFIKACYJNEJ DLA PRACOWNIKÓW NAUKI Z DNIA 29 KWIETNIA 1953 R. W SPRAWIE ZASAD POSTĘPOWANIA PRZY NADAWANIU STOPNIA KANDYDATA NAUK

Centralna Komisja Kwalifikacyjna dla Pracowników Nauki w oparciu o rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 1952 r. w sprawie warunków i trybu nadawania stopni naukowych (Dz. U. Nr 24, poz. 164) i uchwałę nr 339 Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 1952 r. w sprawie regulaminu Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki (Monitor Polski Nr A-42, poz. 601) ustala wytyczne w sprawie wymagań i zasad postępowania przy nadawaniu stopnia kandydata nauk.

I.

1.
Posiadanie stopnia kandydata nauk jest dowodem przygotowania do samodzielnej pracy naukowej i warunkiem ubiegania się pracownika nauki o tytuł docenta. Przyznanie stopnia kandydata nauk jest więc ze strony rady wydziałowej w szkole wyższej lub rady naukowej w instytucie naukowym stwierdzeniem, że ubiegający się o ten stopień posiada pełne kwalifikacje do samodzielnej pracy naukowej. Uzyskanie stopnia kandydata nauk stanowi warunek a zarazem realną perspektywę awansu naukowego w kierunku uzyskania tytułu naukowego docenta i profesora nadzwyczajnego oraz bodziec do dalszego rozwoju naukowego.
2.
Od wymagań stawianych ubiegającym się o stopień kandydata nauk w dużym stopniu zależy poziom nowych kadr samodzielnych pracowników nauki. Jednocześnie według tych wymagań w znacznej mierze oceniać będą swą pracę naukową i swój rozwój naukowy liczni młodzi pracownicy nauki, według tych wymagań - w dużym stopniu - ustalać będą kryteria oceny pracy i rozwoju młodych kadr naukowych - kierownicy ich pracy - samodzielni pracownicy nauki. Nadanie stopnia kandydata nauk jest więc odpowiedzialnym aktem o poważnym znaczeniu dla rozwoju i doboru kadr naukowych, dla poziomu i kierunku ich pracy naukowej, a co za tym idzie - dla rozwoju nauki w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

II.

3.
Kryteria przyznawania stopnia kandydata nauk muszą odpowiadać rosnącym wymaganiom stawianym samodzielnym pracownikom nauki przez potrzeby gospodarki i kultury narodowej w zakresie wykonywanych przez nich badań naukowych i jakości kształconych przez nich kadr socjalistycznej inteligencji, w szczególności:
a)
osoba ubiegająca się o stopień kandydata nauk musi wykazać się znajomością najnowszych osiągnięć nauki polskiej, przodującej nauki radzieckiej i najważniejszych osiągnięć postępowej nauki w dziedzinie uprawianej gałęzi wiedzy, w dziedzinie nauk dla niej podstawowych, pokrewnych i pomocniczych oraz umiejętnością wiązania tych zdobyczy w swej pracy naukowej;
b)
kandydat nauk musi wykazać się znajomością materiału faktycznego w swej dziedzinie nauki i w tej dziedzinie gospodarki i kultury narodowej, której służy uprawiana przez niego nauka;
c)
kandydat nauk musi wykazać się opanowaniem i umiejętnością samodzielnego stosowania metody naukowej w swej pracy, samodzielnością myśli i krytycyzmem naukowym, a jego praca kandydacka powinna stanowić samodzielny dorobek w danej gałęzi nauki;
d)
kandydat nauk musi wykazać się umiejętnością wiązania teorii uprawianej przezeń gałęzi nauki z praktyką odpowiedniej dziedziny gospodarki i kultury narodowej, a kierunek jego pracy naukowej powinien wiązać się z zagadnieniami ważnymi dla rozwoju gospodarki narodowej i kultury - rozwoju uprawianej przez niego gałęzi nauki;
e)
kandydat nauk musi wykazać się znajomością zasad materializmu dialektycznego i historycznego i umiejętnością ich stosowania w swej pracy naukowej;
f)
kandydata nauk i jego pracę naukową powinien cechować twórczy stosunek do nauki, dążność do poznawania praw rządzących rozwojem przyrody i społeczeństwa w celu zastosowania poznanych praw dla coraz pełniejszego zaspokajania materialnych i kulturalnych potrzeb całego społeczeństwa.
4.
Przy przyznawaniu stopnia kandydata nauk muszą być brane pod uwagę kwalifikacje moralne i obywatelskie ubiegającego się o ten stopień.
5.
Sposób przeprowadzania przewodu kandydackiego, a zwłaszcza publicznej rozprawy, musi odpowiadać powadze i znaczeniu aktu nadania stopnia kandydata nauk, tak aby akt ten mógł odegrać swą instruktywną rolę dla młodych pracowników nauki i podkreślać wymagania stawiane im przez państwo.

III.

6.
Centralna Komisja Kwalifikacyjna stwierdza, że kryteria stosowane dotychczas w ocenie prac doktorskich (starego typu) w znacznej większości przypadków nie odpowiadają wymaganiom, które trzeba postawić przy przyznawaniu stopnia kandydata nauk. Dotyczy to zwłaszcza okresu poprzedzającego bezpośrednio wprowadzenie w życie ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki (Dz. U. z 1952 r. Nr 6, poz. 38).
7.
Centralna Komisja Kwalifikacyjna zwraca uwagę radom wydziałowym w szkołach wyższych, radom naukowym instytutów naukowych i pracownikom nauki na fakt, że kryteria kwalifikacji na stopień kandydata nauk muszą być wyraźnie wyższe niż zastosowane dotychczas w znacznej większości przypadków kryteria oceny prac doktorskich (starego typu).
8.
Centralna Komisja Kwalifikacyjna ocenia, że przewidziane w § 27 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 1952 r. w sprawie warunków i trybu nadawania stopni naukowych (Dz. U. Nr 24, poz. 164) możliwości uznawania niektórych prac doktorskich (starego typu) za podstawę do przyznania stopnia kandydata nauk mogą dotyczyć nielicznych, wyjątkowych przypadków.
9.
Centralna Komisja Kwalifikacyjna zobowiązuje rady wydziałowe w szkołach wyższych i rady naukowe instytutów naukowych do przeprowadzania przewodów kandydackich i przyznawania stopnia kandydata nauk zgodnie z określonymi w tej uchwale zasadami.
10.
Na rady wydziałowe w szkołach wyższych i rady naukowe w instytutach naukowych spada poważna odpowiedzialność za poziom kadr samodzielnych pracowników nauki. Zgodnie z obowiązującymi przepisami i intencjami Rządu przyznawanie nowych stopni naukowych wymaga znacznie głębszej, bardziej wnikliwej i odpowiedzialnej pracy zespołu pracowników nauki nad wyborem tematu pracy, nad jej kierunkiem, nad przebiegiem przewodu kandydackiego, nad oceną i zakwalifikowaniem wyników pracy naukowej ubiegającego się o stopień naukowy.
11.
Szczególna odpowiedzialność ciąży na referentach prac kandydackich, którzy przedstawiając wnioski radom wydziałowym szkół wyższych bądź radom naukowym w instytutach naukowych ponoszą osobistą odpowiedzialność za poziom pracy stanowiącej podstawę przyznania stopnia naukowego i za jej zgodność z przepisami ogólnymi i zasadami określonymi w tej uchwale.
12.
Wobec znacznej liczby wniosków o wszczęcie przewodów kandydackich Centralna Komisja Kwalifikacyjna poleca Prezydium w terminie do dnia 31 maja 1953 r. opracowanie takich zasad kolejności przeprowadzania przewodów kandydackich, które zabezpieczą interes rozwoju młodych kadr naukowych, ustalą pierwszeństwo dla autorów najwybitniejszych prac naukowych oraz dla czynnych pracowników nauki, zarówno pełniących funkcje samodzielne jak i aspirantów oraz asystentów w szkołach wyższych i instytutach naukowych z uwzględnieniem dyscyplin szczególnie ważnych.
13.
Rady wydziałowe w szkołach wyższych i rady naukowe w instytutach naukowych mogą z chwilą otrzymania wytycznych zawartych w niniejszej uchwale rozpocząć przeprowadzanie przewodów kandydackich.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-66.806

Rodzaj: Obwieszczenie
Tytuł: Ogłoszenie uchwały nr 1 Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki z dnia 29 kwietnia 1953 r. w sprawie zasad postępowania przy nadawaniu stopnia kandydata nauk.
Data aktu: 27/06/1953
Data ogłoszenia: 15/07/1953
Data wejścia w życie: 15/07/1953