Zadania jednostek badawczych i konstrukcyjnych podległych Ministrowi Przemysłu Drobnego i Rzemiosła w zakresie stosowania przy produkcji surowców wtórnych oraz współpraca tych jednostek z wojewódzkimi komisjami planowania gospodarczego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU DROBNEGO I RZEMIOSŁA
z dnia 28 czerwca 1953 r.
w sprawie zadań jednostek badawczych i konstrukcyjnych podległych Ministrowi Przemysłu Drobnego i Rzemiosła w zakresie stosowania przy produkcji surowców wtórnych oraz współpracy tych jednostek z wojewódzkimi komisjami planowania gospodarczego.

Stosownie do § 22 ust. 2 i 3 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 16 września 1952 r. w sprawie zaopatrywania zakładów przemysłu drobnego w surowce wtórne (Monitor Polski Nr A-84, poz. 1332) zarządza się, co następuje:
§  1.
W celu zapewnienia szerszego stosowania surowców wtórnych do produkcji nowych artykułów masowego spożycia oraz upowszechnienia stosowania surowców wtórnych w bieżącej produkcji Centralne Biuro Konstrukcyjne Przemysłu Drobnego, Wzorcownia Drobnej Wytwórczości, Biuro Studiów i Projektów Przemysłu Zabawkarskiego, Związek Izb Rzemieślniczych i Zakłady Doskonalenia Rzemiosła powinny w tematach swoich prac uwzględnić w szerszej niż dotychczas mierze stosowanie surowców wtórnych.
§  2.
Centralne Biuro Konstrukcyjne Przemysłu Drobnego w opracowywanej dokumentacji konstrukcyjnej oraz w dokumentacji na narzędzia tłoczne powinno w jak najszerszym stopniu brać pod uwagę możliwości stosowania surowców wtórnych, a w tym celu:
1)
ustalić w uzgodnieniu ze zleceniodawcami w oparciu o plan opracowań konstrukcyjnych i technologicznych na 1953 r. zakres stosowania surowców wtórnych, w szczególności przy opracowaniach galanterii metalowej, wyrobów metalowych, zabawek i artykułów gospodarstwa domowego;
2)
przedłożyć wyniki prac określonych w pkt 1 Ministerstwu Przemysłu Drobnego i Rzemiosła (Departament Techniki) w terminie do dnia 15 sierpnia 1953 r.;
3)
ustalić przy opracowywaniu rocznych planów na lata następne zakres asortymentów, których produkcja opierać się będzie na surowcach wtórnych.
§  3.
1.
Wzorcownia Drobnej Wytwórczości przy zakupie wzorów zarówno importowanych jak i pochodzenia krajowego powinna kierować się możliwością produkcji według tych wzorów w oparciu o surowce wtórne.
2.
W celu skuteczniejszego upowszechnienia stosowania surowców wtórnych w produkcji przemysłu drobnego zobowiązuje się Wzorcownię Drobnej Wytwórczości do opracowania katalogów artykułów, które mogą być produkowane z surowców wtórnych, w następujących terminach:
1)
galanteria metalowa - do 1 sierpnia 1953 r.,
2)
artykuły gospodarstwa domowego (metal) - do 1 września 1953 r.,
3)
artykuły gospodarstwa domowego (drewno, wiklina i rogożyna) - do 1 września 1953 r.,
4)
galanteria skórzana - do 1 października 1953 r.,
5)
narzędzia rzemieślnicze - do 1 września 1953 r.,
6)
artykuły biurowe i kreślarskie - do 1 września

1953 r.

3.
Co do asortymentów nie wymienionych w ust. 2 Wzorcownia opracuje i uzgodni z Departamentem Techniki harmonogram w terminie do dnia 31 lipca 1953 r.
§  4.
1.
Biuro Studiów i Projektów Przemysłu Zabawkarskiego zobowiązuje się do rozszerzenia asortymentu projektowanych zabawek, których produkcja może być oparta o surowce wtórne, a w szczególności zabawek metalowych, drewnianych, włókienniczych, skórzanych i gumowych.
2.
Biuro Studiów i Projektów Przemysłu Zabawkarskiego w terminie do dnia 1 sierpnia 1953 r. opracuje zakres stosowania surowców wtórnych do projektów zabawek przewidzianych na rok 1953 oraz w terminie do dnia 31 sierpnia 1953 r. zakres stosowania surowców wtórnych dla wszelkich zabawek produkowanych przez przemysł zabawkarski, podległy Ministrowi Przemysłu Drobnego i Rzemiosła.
§  5.
Związek Izb Rzemieślniczych w pracach badawczych i Zakłady Doskonalenia Rzemiosła w pracy warsztatów szkoleniowych oraz w programach nauczania powinny przewidzieć zagadnienia technologii surowców wtórnych oraz tryb ich pozyskiwania.
§  6.
1.
Dla zapewnienia wykonania zadań, określonych w § 1, Centralny Zarząd Zaopatrzenia Przemysłu Drobnego obowiązany jest systematycznie przekazywać jednostkom wymienionym w § 1 materiały dotyczące wszelkich surowców wtórnych, a w szczególności materiały wynikające z bilansów sporządzonych przez wojewódzkie komisje planowania gospodarczego.
2.
Zakres materiałów przekazywanych stosownie do ust. 1 powinien być uzgadniany z Ministerstwem Przemysłu Drobnego i Rzemiosła (Departament Techniki).
§  7.
Upoważnia się dyrektora Centralnego Biura Konstrukcyjnego Przemysłu Drobnego oraz dyrektora Biura Projektów i Studiów Przemysłu Zabawkarskiego do bezpośredniego pozyskiwania w wojewódzkich komisjach planowania gospodarczego ilościowych i jakościowych danych w odniesieniu do surowców wtórnych, mogących być użytymi do opracowań, wynikających z zatwierdzonego planu produkcyjnego wymienionych jednostek.
§  8.
1.
Wojewódzkie komisje planowania gospodarczego powinny udostępniać jednostkom wymienionym w § 3 ilościowe i jakościowe dane, wynikające z bilansu surowców wtórnych, oraz ułatwiać pozyskiwanie wzorów lub prób.
2.
Niezależnie od współpracy z wydziałami przemysłu prezydiów wojewódzkich rad narodowych wojewódzkie komisje planowania gospodarczego powinny udzielać jednostkom wymienionym w § 1 wskazań co do wykorzystania surowców wtórnych, znajdujących się na terenie województwa, w oparciu o przeprowadzoną analizę potrzeb rynku.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-64.783

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zadania jednostek badawczych i konstrukcyjnych podległych Ministrowi Przemysłu Drobnego i Rzemiosła w zakresie stosowania przy produkcji surowców wtórnych oraz współpraca tych jednostek z wojewódzkimi komisjami planowania gospodarczego.
Data aktu: 28/06/1953
Data ogłoszenia: 10/07/1953
Data wejścia w życie: 10/07/1953