Egzaminy dyplomowe na I stopniu studiów na wszystkich wydziałach uniwersytetów, oprócz wydziałów rolnych, weterynaryjnego i leśnego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
z dnia 5 maja 1953 r.
w sprawie egzaminów dyplomowych na I stopniu studiów na wszystkich wydziałach uniwersytetów, oprócz wydziałów rolnych, weterynaryjnego i leśnego.

Na podstawie art. 23 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki (Dz. U. z 1952 r. Nr 6, poz. 38) zarządza się, co następuje:
§  1.
Dla uzyskania dyplomu ukończenia studiów I stopnia na wszystkich wydziałach uniwersytetów oprócz wydziałów rolnych, weterynaryjnego i leśnego, student III roku studiów I stopnia obowiązany jest złożyć egzamin dyplomowy w tej samej sesji egzaminacyjnej, w której zdał ostatni egzamin jednostkowy.
§  2.
Warunkiem dopuszczenia do egzaminu dyplomowego jest:
1)
uzyskanie wszystkich wymaganych planem studiów zaliczeń,
2)
złożenie z wynikiem co najmniej dostatecznym wszystkich przepisanych planem studiów egzaminów.
§  3.
Egzamin dyplomowy jest ustny.
§  4.
1.
Egzamin dyplomowy powinien być przede wszystkim sprawdzeniem wiadomości z przedmiotów (lub ich części) wchodzących zgodnie z planem studiów w skład egzaminu dyplomowego, z których nie były w toku studiów przeprowadzone egzaminy jednostkowe.
2.
Egzamin dyplomowy powinien wykazać również ogólną znajomość materiału pozostałych przedmiotów wchodzących - zgodnie z planem studiów - w skład egzaminu dyplomowego.
§  5.
1.
Egzamin dyplomowy jest komisyjny.
2.
W skład komisji wchodzą:
1)
dziekan lub prodziekan bądź upoważniony przez dziekana samodzielny pracownik nauki jako przewodniczący,
2)
egzaminatorzy przedmiotów wchodzących w skład egzaminu dyplomowego.
3.
Komisja powinna składać się z co najmniej 3 osób.
4.
Członków komisji powołuje rektor na wniosek dziekana.
§  6.
1.
Z egzaminu dyplomowego student otrzymuje ocenę łączną.
2.
Dla oceny wyniku egzaminu stosuje się skalę stopni: bardzo dobry, dobry, dostateczny, niedostateczny. Ocen pośrednich nie stosuje się.
3.
O ocenie egzaminu decyduje komisja większością głosów. W razie równości głosów decyduje głos przewodniczącego.
§  7.
1.
W razie niezłożenia egzaminu dyplomowego z wynikiem dostatecznym lub nie przystąpienia do tego egzaminu w terminie przewidzianym w § 1, student traci prawa studenckie, lecz może składać egzamin dyplomowy w nowym terminie wyznaczonym przez dziekana.
2.
Powtórzenie egzaminu dyplomowego jest możliwe tylko raz w okresie jesiennej sesji poprawkowej lub w najbliższej sesji egzaminacyjnej, lecz nie później niż przed upływem 6 miesięcy od daty pierwszego terminu.
3.
W przypadkach losowych (np. chorób) dziekan może wyznaczyć indywidualny termin egzaminu.
4.
W żadnym jednak razie składanie egzaminu dyplomowego nie jest możliwe po upływie 6 miesięcy od daty urzędowo stwierdzonego ustania przyczyny nie przystąpienia do egzaminu dyplomowego.
§  8.
Osoby, które utraciły prawo do składania egzaminu dyplomowego, mogą otrzymać zaświadczenie o stanie odbytych studiów.
§  9.
Osoby, które utraciły prawa studenckie zgodnie z § 7, otrzymują skierowanie do pracy stosownie do przepisów ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o planowym zatrudnianiu absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych (Dz. U. Nr 10, poz. 106).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 5 maja 1953 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-50.567

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Egzaminy dyplomowe na I stopniu studiów na wszystkich wydziałach uniwersytetów, oprócz wydziałów rolnych, weterynaryjnego i leśnego.
Data aktu: 05/05/1953
Data ogłoszenia: 24/05/1953
Data wejścia w życie: 05/05/1953, 24/05/1953