united kingdom
ukraine

Połączenie Kancelarii Rady Państwa z Kancelarią Sejmu Ustawodawczego.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 5 sierpnia 1952 r.
w sprawie połączenia Kancelarii Rady Państwa z Kancelarią Sejmu Ustawodawczego.

Rada Państwa uchwala:
1.
Połączyć Kancelarię Rady Państwa z Kancelarią Sejmu Ustawodawczego w jeden organ pod nazwą Kancelaria Rady Państwa.
2.
Pracownicy dotychczasowej Kancelarii Rady Państwa i Kancelarii Sejmu Ustawodawczego przechodzą do służby w Kancelarii Rady Państwa utworzonej w myśl pkt 1.
3.
Kancelarii Rady Państwa nadaje się tymczasowy statut organizacyjny w brzmieniu ustalonym w załączniku do niniejszej uchwały.
4.
Wykonanie uchwały porucza się Szefowi Kancelarii Rady Państwa.
5.
Uchwała wchodzi w życie z mocą od dnia 5 sierpnia 1952 r.

ZAŁĄCZNIK 

TYMCZASOWY STATUT ORGANIZACYJNY KANCELARII RADY PAŃSTWA

§ 1.
Kancelaria Rady Państwa jest organem pomocniczym Sejmu i Rady Państwa.
§  2.
W skład Kancelarii Rady Państwa wchodzą:

Gabinet Przewodniczącego Rady Państwa,

Wydział Kadr,

Wydział Ogólny,

Biuro Organizacji i Inspekcji,

Biuro Parlamentarne,

Biuro Prawne,

Biuro Odznaczeń,

Biuro Listów i Zażaleń,

Biuro Gospodarczo-Administracyjne,

Biblioteka Sejmowa,

Redakcja "Rady Narodowej",

Redakcja "Ustawodawstwa Polskiego".

§  3.
Gabinet Przewodniczącego Rady Państwa załatwia sprawy związane ze stanowiskiem Przewodniczącego i członków Rady Państwa oraz z prowadzeniem ich sekretariatów.
§  4.
1.
Do zakresu działania Wydziału Kadr należą sprawy osobowe, uposażeń, ewidencji i statystyki pracowników Kancelarii Rady Państwa, sprawy akcji socjalnej oraz kontroli socjalistycznej dyscypliny pracy.
2.
Wydział Kadr składa się z:

Referatu Osobowego,

Referatu Uposażeń,

Referatu Akcji Socjalnej.

§  5.
1.
Do zakresu działania Wydziału Ogólnego należą sprawy przyjmowania i ekspedycji korespondencji zwykłej, sprawy przyjmowania, przechowywania i wysyłania pism tajnych, sprawy archiwum, hali maszyn i powielarni.
2.
Wydział Ogólny składa się z:

Samodzielnego Referatu Podawczego,

Kancelarii Tajnej,

Archiwum,

Hali Maszyn,

Powielarni.

§  6.
1.
Do zakresu działania Biura Organizacji i Inspekcji należą czynności pomocnicze związane z wykonywaniem przez Radę Państwa zwierzchniego nadzoru nad radami narodowymi, a w szczególności:
a)
czuwanie nad prawidłowością wyborów do rad narodowych, wyborów organów wykonawczych i komisji rad narodowych,
b)
udzielanie organom wykonawczym i komisjom rad narodowych pomocy i instruktażu w sprawach przygotowania sesji rad, pracy komisji, łączności radnych z wyborcami i innych form pracy organizacyjno-masowej,
c)
opracowywanie materiałów dotyczących organizacji i działalności rad narodowych i ich organów,
d)
opracowywanie projektów uchwał Rady Państwa w sprawach dotyczących rad narodowych i ich organów.

Do zakresu działania Biura Organizacji i Inspekcji należy ponadto przygotowanie materiałów do decyzji Głównej Komisji Kwalifikacyjnej przy Radzie Państwa (ustawa z dnia 23 lipca 1945 r. o zasiłkach i pomocy dla osób pozostałych po uczestnikach ruchu podziemnego i partyzanckiego i dekret z dnia 13 listopada 1945 r. o zasiłkach i pomocy dla ofiar wrogów demokratycznego ustroju Polski), obsługa biurowa Komisji oraz wykonywanie jej decyzji.

2.
Biuro Organizacji i Inspekcji składa się z:

Wydziału Organizacji,

Zespołu Inspektorów,

Samodzielnego Referatu Głównej Komisji Kwalifikacyjnej.

§  7.
1.
Do zakresu działania Biura Parlamentarnego należą czynności pomocnicze związane ze zwoływaniem sesji Sejmu, obradami Sejmu i komisji sejmowych oraz opracowywanie protokołów, stenogramów i diariusza z posiedzeń Sejmu i komisji sejmowych.
2.
Biuro Parlamentarne składa się z:

Wydziału Prac Parlamentarnych,

Wydziału Stenografii i Diariusza.

§  8.
1.
Do zakresu działania Biura Prawnego należą czynności pomocnicze w sprawach: ustawodawczych, ustalania powszechnie obowiązującej wykładni ustaw, stosowania prawa łaski oraz orzekania w sprawach obywatelstwa polskiego.

Do zakresu działania Biura Prawnego należy ponadto opracowywanie protokołów z posiedzeń Rady Państwa oraz udzielanie opinii prawnych dla potrzeb biur i wydziałów Kancelarii Rady Państwa.

2.
Biuro Prawne składa się z:

Wydziału Prac Ustawodawczych,

Wydziału Ułaskawień,

Samodzielnego Referatu Spraw Obywatelstwa.

§  9.
1.
Do zakresu działania Biura Odznaczeń należą czynności pomocnicze związane z nadawaniem odznaczeń państwowych, a w szczególności: analiza i opracowanie wniosków odznaczeniowych, sporządzanie projektów decyzji o nadaniu odznaczeń, wykonywanie decyzji o nadaniu odznaczeń, czuwanie nad należytym wręczaniem nadanych odznaczeń oraz prowadzenie ewidencji osób odznaczonych.
2.
Biuro Odznaczeń składa się z:

Wydziału Analizy i Opracowania Wniosków,

Wydziału Wykonawczego,

Kartoteki Odznaczonych.

§  10.
1.
Do zakresu działania Biura Listów i Zażaleń należą czynności określone w uchwale Rady Państwa Nr 8/51 z dnia 22 lutego 1951 r. w sprawie organizacji i regulaminu działania Biura Listów i Zażaleń.
2.
Biuro Listów i Zażaleń składa się z:

Zespołów Referentów,

Wydziału Prasowego,

Wydziału Sprawozdawczości i Statystyki.

3.
Zespoły referentów powołuje Szef Kancelarii Rady Państwa według podziału rzeczowego w zależności od charakteru napływających skarg i zażaleń.
§  11.
1.
Do zakresu działania Biura Gospodarczo-Administracyjnego należą sprawy finansowo-budżetowe i gospodarczo-administracyjne Kancelarii Rady Państwa, a w szczególności: opracowanie, wykonywanie i kontrola wykonania budżetu Kancelarii Rady Państwa, sprawy rachunkowo-kasowe, wykonywanie planu inwestycyjnego, zarząd, konserwacja i remont budynków i innych nieruchomości, utrzymywanie ogrodów, zawieranie umów na dostawy i roboty, zakupy, sprawy eksploatacji i remontu pojazdów mechanicznych, zaopatrywanie w materiały biurowe, utrzymywanie porządku na terenie gmachów sejmowych.
2.
Biuro Gospodarczo-Administracyjne składa się z:

Wydziału Finansowo-Budżetowego,

Wydziału Gospodarczego,

Wydziału Technicznego,

Wydziału Nieruchomości,

Samodzielnego Referatu Inwestycyjnego,

Samodzielnego Referatu Ogrodów,

Straży Marszałkowskiej.

§  12.
1.
Biblioteka Sejmowa gromadzi, opracowuje i udostępnia wydawnictwa krajowe i zagraniczne, ze szczególnym uwzględnieniem nauk społeczno-politycznych i publikacji urzędowych.
2.
Biblioteka Sejmowa składa się z następujących Samodzielnych Referatów:

Ogólnego,

Uzupełnienia Księgozbioru,

Opracowania Księgozbioru,

Czytelni i Biblioteki Podręcznej.

§  13.
Redakcja "Rady Narodowej" wydaje dwutygodnik "Rada Narodowa".
§  14.
Redakcja "Ustawodawstwa Polskiego" wydaje pismo, zawierające teksty polskich ustaw, dekretów i rozporządzeń w językach obcych.
§  15.
W skład biur wchodzą sekretariaty biur, powołane do:
a)
obsługi kancelaryjnej,
b)
zaopatrywania wydziałów i samodzielnych referatów w urządzenia i materiały biurowe,
c)
załatwiania spraw doraźnych, zleconych przez dyrektora biura.
§  16.
Szczegółowy podział czynności pomiędzy biura, wydziały i samodzielne referaty oraz tok urzędowania w Kancelarii Rady Państwa określi instrukcja wydana przez Szefa Kancelarii Rady Państwa,

Zmiany w prawie

Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Senat za ustawą

Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.

Grażyna J. Leśniak 23.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Prezydent podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 11.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-73.1158

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Połączenie Kancelarii Rady Państwa z Kancelarią Sejmu Ustawodawczego.
Data aktu: 05/08/1952
Data ogłoszenia: 30/08/1952
Data wejścia w życie: 05/08/1952