Zasady użytkowania gazu.

UCHWAŁA NR 630
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 30 lipca 1952 r.
w sprawie zasad użytkowania gazu.

W celu uporządkowania gospodarki gazem Prezydium Rządu uchwala, co następuje:

Rozdział  I.

Postanowienia zasadnicze.

§  1.
Gaz ziemny, gaz koksowniczy oraz gaz miejski, zwane w dalszym ciągu "gazami mocnymi", powinny być używane przede wszystkim:
1)
w gospodarstwach domowych i zakładach zbiorowego żywienia do grzania wody i przyrządzania potraw;
2)
do grzejnictwa precyzyjnego (tzn. wymagającego regulacji temperatury i atmosfery pieca w stosunkowo wąskich granicach, np. w hutnictwie - do ogrzewania pieców do cementacji, hartowania, odpuszczania; w hutach szkła - do odprężania, ucinania i zatapiania szkła; w przemyśle chemicznym - do ciągłej destylacji i rektyfikacji);
3)
do napędu samochodów;
4)
do oświetlenia ulic.
§  2.
W gospodarczo uzasadnionych przypadkach gazy mocne mogą być używane:
1)
w przemyśle - jako paliwo (do gorącej obróbki plastycznej, do wzbogacania gazów słabych, do opalania pieców martenowskich) lub jako środek napędowy;
2)
w przemyśle chemicznym - jako surowiec;
3)
w przemyśle naftowym - do odbudowy ciśnienia złóż ropy.
§  3.
Począwszy od dnia 1 stycznia 1954 r. zabrania się używania gazów mocnych do opalania kotłów parowych i kotłów centralnego ogrzewania. Wyjątek stanowią:
1)
kotły opalane gazem koksowniczym nie dołączonym do sieci dalekosiężnej;
2)
kotły opalane gazem ziemnym z pól ropno-gazowych, nie dołączonym do sieci dalekosiężnej;
3)
kotły w kopalniach nafty oddalonych od najbliższej stacji kolejowej o więcej niż 10 km;
4)
kotły w rafineriach nafty i w gazoliniarni w Roztokach, dla których termin przestawienia na inny sposób opalania ustala się na 30 listopada 1955 r.;
5)
kotły na pył węglowy, w których dopuszczalne jest utrzymywanie gazowego płomienia zabezpieczającego;
6)
czynne kotły centralnego ogrzewania w konstrukcji zezwalającej tylko na opał gazowy - do chwili wycofania ich z ruchu;
7)
okresowo - kotły, o których mowa w § 5;
8) 1
w przedsiębiorstwie państwowym "Uzdrowisko Iwonicz" - kotły w kotłowni centralnej i warzelni soli jodobromowej oraz kotły centralnego ogrzewania w sanatoriach zdrojowych.
§  4.
Zainteresowani ministrowie spowodują wprowadzenie przebudowy kotłów opalanych gazem na inny sposób opalania do planu inwestycyjnego na rok 1953 i lata następne.
§  5.
1.
Minister Górnictwa przedstawi w terminie do dnia 31 sierpnia 1952 r. Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (PKPG) do zatwierdzenia wykaz kotłów parowych (bez względu na to, jakiemu resortowi podlega użytkownik danego kotła), które po przebudowie na opał węglowy zachowają palniki gazowe.
2.
Kotły objęte wykazem, o którym mowa w ust. 1, będą opalane gazem mocnym na zlecenie zakładów gazownictwa właściwego terenowo okręgu w okresach, w których będzie do dyspozycji gaz nadmiarowy.
3.
Za gaz nadmiarowy uważa się gaz koksowniczy, którego zakłady gazownictwa nie mogą oddać odbiorcom z powodu okresowego braku zapotrzebowania.
§  6.
Zainteresowani ministrowie powołają w podległych sobie zakładach, zużywających gaz ziemny w ilości przekraczającej 50.000 lub pobierających z sieci dalekosiężnej gaz koksowniczy w ilości przekraczającej 100.000 Nm3 na miesiąc, osoby (stanowiska pracy) odpowiedzialne za racjonalną i oszczędną gospodarkę gazem.

Rozdział  II.

Postanowienia o zezwoleniach na dalsze użytkowanie gazu.

§  7.
1.
Ministrowie: Górnictwa, Hutnictwa, Energetyki, Przemysłu Chemicznego, Przemysłu Maszynowego, Przemysłu Lekkiego, Przemysłu Rolnego i Spożywczego, Przemysłu Drobnego i Rzemiosła oraz Gospodarki Komunalnej wystąpią w terminie do dnia 15 września 1952 r. do Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z wnioskami o wydanie zezwoleń na dalsze użytkowanie gazu dla podległych sobie zakładów, zużywających gaz ziemny w ilości przekraczającej 10.000 Nm3 lub gaz koksowniczy albo miejski w ilości przekraczającej 20.000 Nm3 miesięcznie. Zakłady te zwane są w dalszym ciągu "dotychczasowymi odbiorcami".
2.
Dla każdego dotychczasowego odbiorcy ma być sporządzony odrębny wniosek, zawierający określenia siedziby zakładu, potrzebne dane liczbowe, charakterystykę równomierności odbioru rocznego, miesięcznego i dobowego oraz cześć opisową, w przypadkach zaś, w których gaz jest stosowany do celów innych niż wymienione w § 1, także uzasadnienie gospodarcze. Do wniosków ministrowie załączą zestawienie zbiorcze według wzoru, który stanowi załącznik Nr 1 do uchwały. Odpisy wniosków oraz zestawień zbiorczych ministrowie prześlą równocześnie Ministrowi Górnictwa w 3 egzemplarzach.
3.
Przy wypełnianiu zestawień zbiorczych nałoży uwzględnić objaśnienia podane w załączniku Nr 3 do uchwały.
4.
W terminie do dnia 15 października 1952 r. Minister Górnictwa prześle Przewodniczącemu PKPG opinie:
1)
zakładów gazownictwa właściwych terenowo okręgów oraz Centralnego Zarządu Gazownictwa - do każdego wniosku z osobna;
2)
Centralnego Zarządu Gazownictwa - do każdego zestawienia zbiorczego.
§  8.
Przewodniczący PKPG może powołać w razie potrzeby komisje w celu szczegółowego zbadania i oceny poszczególnych wniosków.
§  9.
Przewodniczący PKPG wyda decyzje co do dalszego użytkowania gazów mocnych przez dotychczasowych odbiorców w terminie nie późniejszym niż do dnia 31 stycznia 1953 r.

Rozdział  III.

Postanowienia o zapewnieniach dostawy gazów mocnych dla obiektów objętych planem inwestycyjnym.

§  10.
1.
Inwestorzy centralni wystąpią w terminie do dnia 15 września 1952 r. do Przewodniczącego PKPG z wnioskami o wydanie zaktualizowanych zapewnień dostawy gazów mocnych dla:
1)
nowych obiektów w istniejących zakładach przemysłowych;
2)
nowych zakładów przemysłowych;
3)
rozbudowywanych miast i osiedli;
4)
nowych miast i osiedli,

których dokumentacja techniczna została zatwierdzona na jakimkolwiek szczeblu przed dniem wejścia w życie niniejszej uchwały, a które w myśl ostatnio zatwierdzonego stadium dokumentacji technicznej mają zużywać raz ziemny w ilości przekraczającej 10.000 Nm3 lub gaz koksowniczy albo miejski w ilości przekraczającej 20.000 Nm3 miesięcznie.

2.
Dla każdej inwestycji ma być sporządzony oddzielny wniosek zawierający dane określone w § 7 ust. 2. Do wniosków inwestorzy centralni załączą zestawienie zbiorcze według wzoru, który stanowi załącznik Nr 2 do uchwały. Objaśnienia do zestawienia zbiorczego podane są w załączniku Nr 3 do uchwały.
3.
Wydawanie zapewnień, o których mowa w ust. 1, następuje w trybie określonym w § 7 ust. 2 - 4 i w §§ 8 i 9.
4.
Postanowienia ust. 1 odnoszą się także do inwestycji wykonywanych lub wykonanych, które z jakichkolwiek powodów nie rozpoczęły użytkowania gazu.
§  11.
1.
Dokumentacja techniczna inwestycji przewidujących użytkowanie gazów mocnych w jakichkolwiek ilościach, nie przedłożona do zatwierdzenia przed dniem wejścia w życie niniejszej uchwały, powinna zawierać zapewnienie dostawy gazów mocnych przed przedłożeniem założeń projektu do zatwierdzenia komisji oceny projektów inwestycyjnych (KOPI) najniższego szczebla.
2.
Zapewnienia, o których mowa w ust. 1, wydaje Centralny Zarząd Gazownictwa.
3.
Jeżeli dokumentacja techniczna inwestycji przewiduje użytkowanie gazu ziemnego w ilości przekraczającej 50.000 Nm3 lub gazu koksowniczego albo miejskiego w ilości przekraczającej 100.000 Nm3 na miesiąc, to zapewnienie dostawy gazu, wydane przez Centralny Zarząd Gazownictwa, powinno być dodatkowo potwierdzone przez Przewodniczącego PKPG przed przedłożeniem projektu wstępnego do zatwierdzenia KOPI szczebla najwyższego.
§  12.
KOPI wszystkich szczebli obowiązane są odrzucać dokumentację nie zawierającą zapewnień, o których mowa w §§10 i 11.

Rozdział  IV.

Postanowienia końcowe.

§  13.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu PKPG, zainteresowanym ministrom, prezydiom wojewódzkich rad narodowych oraz Prezydiom Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi.
§  14.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

1 § 3 pkt 8 dodany przez § 1 uchwały nr 34 z dnia 30 stycznia 1954 r. (M.P.54.A-15.309) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1954 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-68.1031

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady użytkowania gazu.
Data aktu: 30/07/1952
Data ogłoszenia: 16/08/1952
Data wejścia w życie: 16/08/1952