Ustalenie powierzchni lokali biurowych.

UCHWAŁA NR 441
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 24 maja 1952 r.
w sprawie ustalenia powierzchni lokali biurowych.

Celem dostosowania powierzchni lokali biurowych, zajmowanych przez władze, urzędy i instytucje wymienione w art. 27 ust. 1 pkt 1 dekretu z dnia 21 grudnia 1945 r. o publicznej gospodarce lokalami (Dz. U. R. P. z 1950 r. Nr 36, poz. 343), do istotnych ich potrzeb i unormowania maksymalnej powierzchni tych lokali biurowych oraz celem racjonalnego wykorzystania powierzchni lokali przekraczających ustalone normy Prezydium Rządu uchwala:
§  1.
Uchwała niniejsza normuje powierzchnię lokali biurowych w miejscowościach objętych publiczną gospodarką lokalami, z wyjątkiem lokali biurowych resortów obrony narodowej i bezpieczeństwa publicznego.
§  2.
1.
Ustala się następujące określenia powierzchni lokali biurowych w rozumieniu niniejszej uchwały:
1)
przez podstawową powierzchnię użytkową rozumie się powierzchnię lokali biurowych, w których odbywa się stała praca biurowa;
2)
przez powierzchnię pomocniczą rozumie się powierzchnię lokali służących celom biurowym, w których nie odbywa się stała praca biurowa, jak czytelnie, biblioteki, sale konferencyjne, świetlice itp.
2.
Do podstawowej powierzchni użytkowej ani do powierzchni pomocniczej nie wlicza się powierzchni komunikacyjnej i gospodarczej, jak korytarze, halle, klatki schodowe, warsztaty, garaże, kotłownie itp.
§  3.
Ustala się następujące normy podstawowej powierzchni użytkowej dla lokali biurowych, zajmowanych przez władze, urzędy i instytucje wymienione w art. 27 ust. 1 pkt 1 dekretu z dnia 21 grudnia 1945 r. o publicznej gospodarce lokalami (Dz. U. R. P. z 1950 r. Nr 36, poz. 343):
1)
przeciętna podstawowa powierzchnia użytkowa na jednego pracownika umysłowego w lokalach i budynkach zajmowanych przez władze naczelne oraz urzędy i instytucje centralne wynosi od 4 do 5 m2;
2)
przeciętna podstawowa powierzchnia użytkowa na jednego pracownika umysłowego w lokalach i budynkach zajmowanych przez pozostałe jednostki organizacyjne wynosi 4 m2;
3)
przy ustalaniu wykorzystania lokalu biurowego bierze się pod uwagę łączną powierzchnię wszystkich izb, w których odbywa się praca biurowa, oraz ilość pracowników danej instytucji według ustalonych etatów.
§  4.
W przypadkach gdy w lokalach i budynkach o przeznaczeniu biurowym znajdują się również pomieszczenia o charakterze produkcyjnym, jak laboratoria, kopiarnie, pracownie, biura projektów itp., podstawowa powierzchnia użytkowa może być odpowiednio zwiększona.
§  5.
1.
Powierzchnia pomocnicza nie powinna w zasadzie przekraczać 15% podstawowej powierzchni użytkowej.
2.
Przy ustalaniu powierzchni pomocniczej należy mieć na względzie jedynie niezbędne potrzeby danej instytucji, w przypadkach zaś, gdy w jednym budynku mieści się kilka instytucji, pomieszczenia przeznaczone na świetlice, sale konferencyjne itp. powinny być z reguły wykorzystywane wspólnie przez te instytucje.
§  6.
1.
Zleca się Prezesowi Rady Ministrów zarządzenie:
1)
ustalenia przez wyznaczone w tym celu komisje powierzchni lokali biurowych, jakie zajmują władze naczelne, urzędy i instytucje centralne, oraz powierzchni, jaka przypada na nie według norm określonych w § 3;
2)
zgłoszenia przez te komisje wniosków co do sposobu wykorzystania stwierdzonej nadwyżki powierzchni ponad określone normy.
2.
Po dokonaniu ustaleń wymienionych w ust. 1 pkt 1 Prezes Rady Ministrów oznaczy przeciętną powierzchnię użytkową na jednego pracownika dla poszczególnych władz, urzędów i instytucji w granicach norm wskazanych w § 3 pkt 1.
§  7.
Przewodniczący Państwowej Komisji Lokalowej zarządzi, by wojewódzkie komisje lokalowe przeprowadziły ustalenia przewidziane w § 6 w odniesieniu do lokali biurowych władz, urzędów i instytucji nie wymienionych w tym przepisie. Prezydia miejskich i gminnych rad narodowych w oparciu o przepisy art. 22 pkt 8 dekretu o publicznej gospodarce lokalami będą w powyższych sprawach współdziałać z wojewódzkimi komisjami lokalowymi na swoim obszarze działania.
§  8.
W przypadkach wymienionych w § 4 ustalenia przewidziane w §§ 6 i 7 powinny uwzględniać również zwiększenie podstawowej powierzchni użytkowej pomieszczeń o charakterze produkcyjnym, uznane przez komisję za konieczne.
§  9.
Stwierdzona w trybie określonym w §§ 6 i 7 nadwyżka powierzchni lokali biurowych, nadająca się do wykorzystania, powinna być wykorzystana przy przestrzeganiu następujących zasad:
1)
nadwyżka powinna być przede wszystkim przeznaczona na cele biurowe dla nowopowstających władz, urzędów i instytucji, następnie dla władz, urzędów i instytucji, które znajdują się w trudnych warunkach lokalowych; po zaspokojeniu powyższych potrzeb nadwyżki powierzchni lokali biurowych w budynkach z przeznaczenia:
a)
mieszkalnych - przeznacza się na cele mieszkaniowe, o ile nie istnieje uzasadniona potrzeba przeznaczenia ich na inne cele,
b)
biurowych - przeznacza się na przeniesienie do nich biur, zajmujących pomieszczenia w budynkach mieszkalnych celem zwolnienia ich na cele mieszkaniowe;
2)
przydział lokalu na cele biurowe ze stwierdzonej nadwyżki nie może w żadnym przypadku prowadzić do przekroczenia maksymalnej normy wskazanej w § 3;
3)
dalsze korzystanie przez władze, urzędy i instytucje z lokali biurowych w budynkach z przeznaczenia mieszkalnych dopuszczalne jest tylko wówczas, gdy wszystkie lokale biurowe w budynkach nie będących z przeznaczenia mieszkalnymi będą wykorzystane zgodnie ze wskazanymi normami.
§  10.
Prezes Rady Ministrów w odniesieniu do lokali wymienionych w § 6 na wniosek Przewodniczącego Państwowej Komisji Lokalowej po dokonaniu ustaleń przewidzianych w § 6 zarządzi wykorzystanie nadwyżek powierzchni lokali biurowych przy przestrzeganiu zasad wskazanych w § 9, zawiadamiając zarazem Ministra Gospodarki Komunalnej o nadwyżkach powierzchni, które w myśl powyższych zasad podlegają przeznaczeniu na cele mieszkaniowe.
§  11.
1.
Wojewódzkie komisje lokalowe po przeprowadzeniu ustaleń określonych w § 7 ustalą w oparciu o przepis art. 27 ust. 1 pkt 4 dekretu o publicznej gospodarce lokalami maksymalną powierzchnię lokali biurowych i zwrócą się do właściwych władz kwaterunkowych o przeprowadzenie odpowiednich zmian w stanie posiadania lokali biurowych zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 8 powyższego dekretu, przy przestrzeganiu zasad wskazanych w § 9. Zarazem wojewódzkie komisje lokalowe prześlą szczegółowe sprawozdania z wyników akcji do Państwowej Komisji Lokalowej.
2.
Przewodniczący Państwowej Komisji Lokalowej po otrzymaniu sprawozdań wymienionych w ust. 1 zawiadomi Ministra Gospodarki Komunalnej o wynikach akcji i nadwyżkach powierzchni, które zgodnie z zasadami wskazanymi w § 9 podlegają przeznaczeniu na cele mieszkaniowe.
§  12.
Przewodniczący Państwowej Komisji Lokalowej sprawować będzie kontrolę nad akcją wojewódzkich komisji lokalowych przewidzianą w §§ 7 i 11 i nad przestrzeganiem przez nie postanowień niniejszej uchwały.
§  13.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-49.672

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Ustalenie powierzchni lokali biurowych.
Data aktu: 24/05/1952
Data ogłoszenia: 07/06/1952
Data wejścia w życie: 07/06/1952