Typy aptek otwartych, zakres ich czynności i wyposażenie.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 30 listopada 1951 r.
w sprawie typów aptek otwartych, zakresu ich czynności i wyposażenia.

Na podstawie art. 3 ust. 3 i art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1951 r. o aptekach (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 2) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się dwa typy aptek otwartych:
1)
apteki społeczne,
2)
punkty apteczne.

Apteki społeczne.

§  2.
1.
Apteki społeczne wykonują czynności określone w art. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1951 r. o aptekach (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 2).
2.
Ponadto apteka społeczna, z którą jest organizacyjnie związany punkt apteczny, zaopatruje ten punkt w leki, artykuły sanitarne i inne artykuły używane w celu rozpoznawania, leczenia i zapobiegania chorobom wśród ludzi i zwierząt.
§  3.
1.
Lokal apteki społecznej powinien składać się co najmniej z następujących pomieszczeń:
1)
izba ekspedycyjna wraz z izbą recepturową,
2)
magazyn leków (materialnia),
3)
laboratorium galenowe wraz z laboratorium analitycznym,
4)
pokój kierownika apteki wraz z dyżurką,
5)
zmywalnia szkła,
6)
piwnica,
7)
ustęp i umywalnia.
2.
W izbie ekspedycyjnej powinno znajdować się wejście dla publiczności, prowadzące bezpośrednio z ulicy. Przy wejściu dla publiczności powinien być umieszczony dzwonek.
3.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział zdrowia) uprawnione na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1951 r. o aptekach do stwierdzenia, że lokal apteki odpowiada warunkom określonym w niniejszym zarządzeniu, może w przypadkach uzasadnionych czynić odstępstwa od wymagań przewidzianych w ust. 1.
§  4.
W aptece społecznej powinny znajdować się co najmniej:

A.

następujące sprzęty:

1)
stół ekspedycyjny,
2)
stoły recepturowe (loże) do przyrządzania leków recepturowych o liczbie stanowisk, odpowiadającej liczbie osób równocześnie pracujących przy tych stołach,
3)
regały na naczynia apteczne,
4)
szafy z półkami i szufladami do przechowywania środków farmaceutycznych z wyjątkiem trucizn oraz środków silnie działających i odurzających,
5)
oddzielne szafy zamykane na klucz i oznaczone w sposób trwały:
a)
literą "A" - do przechowywania trucizn,
b)
literą "B" - do przechowywania środków silnie działających oraz
c)
napisem "Narcotica" - do przechowywania środków odurzających,
6)
lodówka;

B.

przyrządy niezbędne do przyrządzania leków, a w szczególności:

1)
aparat destylacyjny,
2)
sterylizator do wyjaławiania leków,
3)
sterylizator do wyjaławiania szkła aptecznego,
4)
aparat do przyrządzania naparów i odwarów,
5)
maszynka do przyrządzania czopków,
6)
maszynka do pigułek wraz z kompletem noży,
7)
prasa apteczna,
8)
perkolator,
9)
komplet sit,
10)
ramy do cedzideł,
11)
moździerz żelazny,
12)
moździerze porcelanowe,
13)
waga Berangera,
14)
przy każdym stanowisku przy stole recepturowym:
a)
waga precyzyjna do proszków nośności do 50 g na pudełku bądź na podstawie drewnianej z aretażem,
b)
waga recepturowa do mikstur nośności do 1 kg na pudełku bądź podstawie drewnianej,
c)
komplet odważników od 1 g do 500 g oraz
d)
komplet odważników od 0,01 g do 0,5 g,
15)
przy każdej szafie bądź szafce podręcznej, przeznaczonej do przechowywania trucizn bądź środków odurzających - oddzielna waga o nośności od 0,01 g do 25 g, komplet odważników oraz kilka moździerzy, na których powinny być wypalone odpowiednie napisy "A" bądź "Narcotica";

C.

następujące teksty przepisów i książki:

1)
urzędowy spis leków oraz inne obowiązujące wykazy środków farmaceutycznych,
2)
cennik apteczny,
3)
obowiązująca Farmakopea,
4)
podręczniki: chemii nieorganicznej, chemii organicznej, chemii farmaceutycznej, farmakognozji oraz analizy jakościowej i ilościowej,
5)
książki: personelu fachowego, narkotyków, rozchodu eteru, spirytusowa itp.
§  5.
1.
Apteka społeczna powinna być wyposażona w odpowiednią ilość naczyń do przechowywania środków farmaceutycznych.
2.
Naczynia, o których mowa w ust. 1, powinny być sporządzone z materiałów odpowiadających wymaganiom farmakopealnym i zaopatrzone w napisy określające zawartość, wypalone bądź malowane olejno, a w szczególności:
1)
naczynia przeznaczone na środki obojętne - w napis czarnymi literami na białym tle,
2)
naczynia przeznaczone na trucizny - w napis białymi literami na czarnym tle z białą obwódką,
3)
naczynia przeznaczone na środki silnie działające - w napis czerwonymi literami na białym tle z czerwoną obwódką,
4)
naczynia przeznaczone na środki odurzające - w napis białymi literami na czarnym tle z czerwoną obwódką.
3.
Naczynia szklane powinny być zaopatrzone w doszlifowane korki.

Punkty apteczne.

§  6. 1
1.
Do zakresu działania punktów aptecznych należy:
1)
zaopatrywanie ludności w leki gotowe w opakowaniach fabrycznych bądź w fasunkach, a nie zawierające trucizn ani środków odurzających z wyjątkiem Guttae Inoziemcovi i Tinctura Valerianae aetherae w fasunkach do 20 g,
2)
sprzedaż materiałów opatrunkowych, odżywek, środków służących do zwalczania szkodników i pasożytów oraz środków służących do celów dezynfekcyjnych.
2.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej może zezwolić, aby leki wymienione w ust. 1 pkt 1 były rozfasowywane w punkcie aptecznym.
§  7. 2
1.
Na lokal punktu aptecznego powinna być przeznaczona co najmniej jedna izba z wejściem dla publiczności, prowadzącym bezpośrednio z ulicy.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy punktów aptecznych urządzonych w pomieszczeniach zakładów opieki zdrowotnej otwartej.
§  8. 3
Punkt apteczny powinien być wyposażony w odpowiednią liczbę szaf, stół, a w miarę potrzeby w regały.

Przepisy przejściowe.

§  9. 4
1.
Lokale aptek społecznych, czynnych w dniu wejścia w życie zarządzenia, powinny być dostosowane do wymagań określonych w § 3 - w terminie do dnia 31 grudnia 1955 r., wyposażenie zaś tych aptek w sprzęt, przyrządy i naczynia powinno być dostosowane do wymagań określonych w §§ 4 i 5 - w terminie do dnia 31 grudnia 1952 r.
2.
W uzasadnionych przypadkach prezydium wojewódzkiej rady narodowej może zezwolić na dostosowanie wyposażenia apteki w sprzęt i przyrządy do wymagań określonych w § 4 w innym terminie niż określony w ust. 1, jednak nie później niż do dnia 31 grudnia 1954 r.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 6 lutego 1953 r. (M.P.53.A-16.233) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 lutego 1953 r.
2 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 6 lutego 1953 r. (M.P.53.A-16.233) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 lutego 1953 r.
3 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 6 lutego 1953 r. (M.P.53.A-16.233) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 lutego 1953 r.
4 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 6 lutego 1953 r. (M.P.53.A-16.233) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 lutego 1953 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-100.1475

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Typy aptek otwartych, zakres ich czynności i wyposażenie.
Data aktu: 30/11/1951
Data ogłoszenia: 13/12/1951
Data wejścia w życie: 13/12/1951