united kingdom
ukraine

Typy aptek otwartych, zakres ich czynności i wyposażenie.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 30 listopada 1951 r.
w sprawie typów aptek otwartych, zakresu ich czynności i wyposażenia.

Na podstawie art. 3 ust. 3 i art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1951 r. o aptekach (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 2) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się dwa typy aptek otwartych:
1)
apteki społeczne,
2)
punkty apteczne.

Apteki społeczne.

§  2.
1.
Apteki społeczne wykonują czynności określone w art. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1951 r. o aptekach (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 2).
2.
Ponadto apteka społeczna, z którą jest organizacyjnie związany punkt apteczny, zaopatruje ten punkt w leki, artykuły sanitarne i inne artykuły używane w celu rozpoznawania, leczenia i zapobiegania chorobom wśród ludzi i zwierząt.
§  3.
1.
Lokal apteki społecznej powinien składać się co najmniej z następujących pomieszczeń:
1)
izba ekspedycyjna wraz z izbą recepturową,
2)
magazyn leków (materialnia),
3)
laboratorium galenowe wraz z laboratorium analitycznym,
4)
pokój kierownika apteki wraz z dyżurką,
5)
zmywalnia szkła,
6)
piwnica,
7)
ustęp i umywalnia.
2.
W izbie ekspedycyjnej powinno znajdować się wejście dla publiczności, prowadzące bezpośrednio z ulicy. Przy wejściu dla publiczności powinien być umieszczony dzwonek.
3.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział zdrowia) uprawnione na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1951 r. o aptekach do stwierdzenia, że lokal apteki odpowiada warunkom określonym w niniejszym zarządzeniu, może w przypadkach uzasadnionych czynić odstępstwa od wymagań przewidzianych w ust. 1.
§  4.
W aptece społecznej powinny znajdować się co najmniej:

A.

następujące sprzęty:

1)
stół ekspedycyjny,
2)
stoły recepturowe (loże) do przyrządzania leków recepturowych o liczbie stanowisk, odpowiadającej liczbie osób równocześnie pracujących przy tych stołach,
3)
regały na naczynia apteczne,
4)
szafy z półkami i szufladami do przechowywania środków farmaceutycznych z wyjątkiem trucizn oraz środków silnie działających i odurzających,
5)
oddzielne szafy zamykane na klucz i oznaczone w sposób trwały:
a)
literą "A" - do przechowywania trucizn,
b)
literą "B" - do przechowywania środków silnie działających oraz
c)
napisem "Narcotica" - do przechowywania środków odurzających,
6)
lodówka;

B.

przyrządy niezbędne do przyrządzania leków, a w szczególności:

1)
aparat destylacyjny,
2)
sterylizator do wyjaławiania leków,
3)
sterylizator do wyjaławiania szkła aptecznego,
4)
aparat do przyrządzania naparów i odwarów,
5)
maszynka do przyrządzania czopków,
6)
maszynka do pigułek wraz z kompletem noży,
7)
prasa apteczna,
8)
perkolator,
9)
komplet sit,
10)
ramy do cedzideł,
11)
moździerz żelazny,
12)
moździerze porcelanowe,
13)
waga Berangera,
14)
przy każdym stanowisku przy stole recepturowym:
a)
waga precyzyjna do proszków nośności do 50 g na pudełku bądź na podstawie drewnianej z aretażem,
b)
waga recepturowa do mikstur nośności do 1 kg na pudełku bądź podstawie drewnianej,
c)
komplet odważników od 1 g do 500 g oraz
d)
komplet odważników od 0,01 g do 0,5 g,
15)
przy każdej szafie bądź szafce podręcznej, przeznaczonej do przechowywania trucizn bądź środków odurzających - oddzielna waga o nośności od 0,01 g do 25 g, komplet odważników oraz kilka moździerzy, na których powinny być wypalone odpowiednie napisy "A" bądź "Narcotica";

C.

następujące teksty przepisów i książki:

1)
urzędowy spis leków oraz inne obowiązujące wykazy środków farmaceutycznych,
2)
cennik apteczny,
3)
obowiązująca Farmakopea,
4)
podręczniki: chemii nieorganicznej, chemii organicznej, chemii farmaceutycznej, farmakognozji oraz analizy jakościowej i ilościowej,
5)
książki: personelu fachowego, narkotyków, rozchodu eteru, spirytusowa itp.
§  5.
1.
Apteka społeczna powinna być wyposażona w odpowiednią ilość naczyń do przechowywania środków farmaceutycznych.
2.
Naczynia, o których mowa w ust. 1, powinny być sporządzone z materiałów odpowiadających wymaganiom farmakopealnym i zaopatrzone w napisy określające zawartość, wypalone bądź malowane olejno, a w szczególności:
1)
naczynia przeznaczone na środki obojętne - w napis czarnymi literami na białym tle,
2)
naczynia przeznaczone na trucizny - w napis białymi literami na czarnym tle z białą obwódką,
3)
naczynia przeznaczone na środki silnie działające - w napis czerwonymi literami na białym tle z czerwoną obwódką,
4)
naczynia przeznaczone na środki odurzające - w napis białymi literami na czarnym tle z czerwoną obwódką.
3.
Naczynia szklane powinny być zaopatrzone w doszlifowane korki.

Punkty apteczne.

§  6. 1
1.
Do zakresu działania punktów aptecznych należy:
1)
zaopatrywanie ludności w leki gotowe w opakowaniach fabrycznych bądź w fasunkach, a nie zawierające trucizn ani środków odurzających z wyjątkiem Guttae Inoziemcovi i Tinctura Valerianae aetherae w fasunkach do 20 g,
2)
sprzedaż materiałów opatrunkowych, odżywek, środków służących do zwalczania szkodników i pasożytów oraz środków służących do celów dezynfekcyjnych.
2.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej może zezwolić, aby leki wymienione w ust. 1 pkt 1 były rozfasowywane w punkcie aptecznym.
§  7. 2
1.
Na lokal punktu aptecznego powinna być przeznaczona co najmniej jedna izba z wejściem dla publiczności, prowadzącym bezpośrednio z ulicy.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy punktów aptecznych urządzonych w pomieszczeniach zakładów opieki zdrowotnej otwartej.
§  8. 3
Punkt apteczny powinien być wyposażony w odpowiednią liczbę szaf, stół, a w miarę potrzeby w regały.

Przepisy przejściowe.

§  9. 4
1.
Lokale aptek społecznych, czynnych w dniu wejścia w życie zarządzenia, powinny być dostosowane do wymagań określonych w § 3 - w terminie do dnia 31 grudnia 1955 r., wyposażenie zaś tych aptek w sprzęt, przyrządy i naczynia powinno być dostosowane do wymagań określonych w §§ 4 i 5 - w terminie do dnia 31 grudnia 1952 r.
2.
W uzasadnionych przypadkach prezydium wojewódzkiej rady narodowej może zezwolić na dostosowanie wyposażenia apteki w sprzęt i przyrządy do wymagań określonych w § 4 w innym terminie niż określony w ust. 1, jednak nie później niż do dnia 31 grudnia 1954 r.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 6 lutego 1953 r. (M.P.53.A-16.233) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 lutego 1953 r.
2 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 6 lutego 1953 r. (M.P.53.A-16.233) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 lutego 1953 r.
3 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 6 lutego 1953 r. (M.P.53.A-16.233) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 lutego 1953 r.
4 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 6 lutego 1953 r. (M.P.53.A-16.233) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 lutego 1953 r.

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-100.1475

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Typy aptek otwartych, zakres ich czynności i wyposażenie.
Data aktu: 30/11/1951
Data ogłoszenia: 13/12/1951
Data wejścia w życie: 13/12/1951