Obowiązek prowadzenia tuczu trzody chlewnej i zbiórki odpadków pokarmowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ
z dnia 17 kwietnia 1950 r.
w sprawie obowiązku prowadzenia tuczu trzody chlewnej i zbiórki odpadków pokarmowych.

W wykonaniu uchwały Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 11 maja 1949 r. w sprawie przemysłowego tuczu trzody chlewnej zarządza się - w porozumieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego, co następuje:
§  1.
Władze, urzędy, instytucje, zakłady, przedsiębiorstwa państwowe i samorządowe oraz instytucje społeczne, organizacje gospodarcze i związki zawodowe, prowadzące akcję żywienia zbiorowego jako główny lub uboczny przedmiot swej działalności, obowiązane są do prowadzenia tuczu trzody chlewnej w tych przypadkach, kiedy liczba żywionych lub stołowników przekracza 50 osób.
§  2.
Z przyczyn uzasadnionych, a w szczególności w przypadkach, gdy w danej miejscowości został zorganizowany tucz przemysłowy przez przedsiębiorstwo państwowe "Centrala Mięsna" lub przez Państwowe Gospodarstwa Rolne, placówki żywienia zbiorowego, o których mowa w § 1, mogą być zwolnione od obowiązku prowadzenia tuczu w trybie określonym w §§ 6 i 7.
§  3.
W przypadku zwolnienia od obowiązku prowadzenia tuczu - placówka żywienia zbiorowego obowiązana jest do zbiórki i zabezpieczenia odpadków pokarmowych, nadających się do spasania trzodą chlewną.

Odpadki te nie mogą zawierać szkodliwych dla trzody chlewnej domieszek (kości, ości, szkło, niedopałki papierosów itp.).

§  4.
W przypadku określonym w § 3, placówki żywienia zbiorowego odstępują odpadki pokarmowe odpłatnie - po cenach, które na wniosek Centrali Mięsnej ustalać będzie Ministerstwo Handlu Wewnętrznego.
§  5.
1.
Pierwszeństwo nabycia odpadków pokarmowych przysługuje Centrali Mięsnej oraz Państwowym Gospodarstwom Rolnym.
2.
W przypadku rezygnacji Centrali Mięsnej i Państwowych Gospodarstw Rolnych z nabywania w danej placówce żywienia zbiorowego odpadków pokarmowych, mogą być one odstępowane innym placówkom żywienia zbiorowego albo osobom prowadzącym tucz, wskazanym przez Centralę Mięsną (§ 7).
3.
Zapotrzebowanie na odpadki pokarmowe winno być zgłoszone do właściwego oddziału Centrali Mięsnej w terminie określonym w § 6.
4.
Organizacja odbioru odpadków należy do nabywcy.
§  6.
Placówki żywienia zbiorowego, określone w § 1, winny w terminie jednego miesiąca od daty wejścia w życie niniejszego zarządzenia, a nowozałożone od chwili założenia zgłosić do właściwych terenowo oddziałów Centrali Mięsnej istniejący stan tuczu, względnie umotywowany wniosek o zwolnienie od obowiązku prowadzenia tuczu.
§  7.
Właściwy terenowo oddział Centrali Mięsnej, akceptując wniosek danej placówki żywienia zbiorowego w sprawie zwolnienia jej od obowiązku prowadzenia tuczu, winien równocześnie wskazać określonego odbiorcę odpadków pokarmowych, zgodnie z zasadami § 5 niniejszego zarządzenia.

O nieuwzględnieniu wniosku oddział Centrali Mięsnej zawiadamia na piśmie placówkę żywienia zbiorowego oraz przedstawia sprawę powiatowej władzy administracji ogólnej do rozstrzygnięcia.

§  8.
Kierownictwo placówek żywienia zbiorowego, zobowiązane do prowadzenia tuczu, zaopatrują się w prosięta we własnym zakresie.
§  9.
1.
Kierownictwa placówek żywienia zbiorowego, prowadzących tucz, obowiązane są w terminie do dnia 31 stycznia 1951 r. utuczyć i sprzedać właściwemu terenowo oddziałowi Centrali Mięsnej sztuki utuczone o wadze nie mniejszej niż 100 kg i w ilości, określonej następującymi normami:
1)
przy liczbie żywionych od 50 do 100 osób - nie mniej niż 1 sztukę,
2)
przy liczbie żywionych od 100 do 200 osób - nie mniej niż 2 sztuki,
3)
na każdych 100 osób ponad 200 - nie mniej niż 1 sztukę dodatkowo.
2.
Centrala Mięsna zakupi od placówek żywienia zbiorowego utuczone sztuki po cenach ustalonych i wyda kierownictwu placówki poświadczenie zakupu. Centralny Zarząd Przemysłu Mięsnego sprzeda po cenie hurtowej placówkom żywienia zbiorowego na ich żądanie mięso w ilości równej połowie wagi poubojowej zdanych sztuk. Sprzedane w ten sposób mięso, nie może być zaliczane na poczet normalnych przydziałów danej placówki żywienia zbiorowego.
3.
Dla placówek, powstałych po wejściu w życie niniejszego zarządzenia i nie zwolnionych od obowiązku prowadzenia tuczu, właściwy oddział Centrali Mięsnej określi ilość sztuk, które powinny być tuczone oraz ich wagę.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-49.574

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Obowiązek prowadzenia tuczu trzody chlewnej i zbiórki odpadków pokarmowych.
Data aktu: 17/04/1950
Data ogłoszenia: 04/05/1950
Data wejścia w życie: 04/05/1950