Tryb wzywania osób nie będących wykonawcami narodowych planów gospodarczych do przekazywania nieruchomości niezbędnych dla realizacji tychże planów.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 25 maja 1949 r.
w sprawie trybu wzywania osób nie będących wykonawcami narodowych planów gospodarczych do przekazywania nieruchomości niezbędnych dla realizacji tychże planów.

Na podstawie art. 7 ust. 2 dekretu z dnia 28 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 197), zarządzam co następuje:
§  1.
Wykonawcy narodowych planów gospodarczych, którzy uzyskali zezwolenie na nabycie nieruchomości, przewidziane w art. 5 dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 197) obowiązani są wezwać właściciela nieruchomości określonej w tym zezwoleniu, aby w terminie 15 dni od daty doręczenia wezwania zawarł umowę wymienioną w wezwaniu zgodnie z § 2.
§  2.
1.
W przypadku, gdy zezwolenie na nabycie obejmuje nieruchomość stanowiącą gospodarstwo rolne lub ogrodnicze, warsztat rzemieślniczy bądź jedyną działkę właściciela z domem jednorodzinnym lub dwurodzinnym, bądź też przeznaczoną pod budowę takiego domu, wezwanie powinno zawierać wyrażenie gotowości wykonawcy narodowych planów gospodarczych zawarcia umowy o przejęcie tej nieruchomości wzamian za nieruchomość zamienną, bądź też - jeżeli właściciel tego sobie życzy, - umowy o kupno za cenę określoną przez wykonawcę narodowych planów gospodarczych, zgodnie z zasadami art. 28 wspomnianego wyżej dekretu zatwierdzoną przez władzę naczelną wykonawcy planów i na warunkach ustalonych przez tę władzę.
2.
W przypadku, gdy zezwolenie na nabycie obejmuje nieruchomość inną niż określona w ust. 1, wezwanie powinno zawierać wyrażenie gotowości wykonawcy narodowych planów gospodarczych zawarcia umowy o kupno za cenę określoną przez wykonawcę narodowych planów gospodarczych, zgodnie z zasadami art. 28 wspomnianego wyżej dekretu, zatwierdzoną przez władzę naczelną wykonawcy planów i na warunkach ustalonych przez tę władzę. Wykonawca planów może przytym w wezwaniu wyrazić gotowość zawarcia - jeżeli właściciel tego sobie życzy - umowy o przekazanie tej nieruchomości wzamian za nieruchomość zamienną.
§  3.
Osobę właściciela nieruchomości ustala się na podstawie świadectwa z księgi wieczystej lub zbioru dokumentów, a w braku tych danych na podstawie zaświadczenia zarządu gminnego (miejskiego) miejsca położenia nieruchomości. Miejsce zamieszkania właściciela lub jego ustawowego przedstawiciela, o ile nie jest znane wzywającemu, ustala się na podstawie zaświadczenia tegoż zarządu gminnego (miejskiego).
§  4.
1.
Wezwanie wysyła się pocztą, przesyłką poleconą, za zwrotnym poświadczeniem odbioru pod adresem właściciela nieruchomości lub jego ustawowego przedstawiciela, ustalonym zgodnie z przepisem § 3.
2.
W przypadku, gdy zarząd gminny (miejski) miejsca położenia nieruchomości stwierdzi, że miejsce zamieszkania w kraju właściciela nieruchomości lub jego ustawowego przedstawiciela nie jest wiadome wezwanie wysyła się do ostatniego miejsca zamieszkania uwidocznionego w księdze wieczystej lub w zbiorze dokumentów i ogłasza się przez wywieszenie wezwania na tablicy ogłoszeń zarządu gminnego (miejskiego) miejsca położenia nieruchomości.
3.
W przypadku, gdy nieruchomość stanowi mienie opuszczone w rozumieniu art. 1 dekretu z dn. 8 marca 1946 r. o mieniu opuszczonym i poniemieckim (Dz. U. R. P. Nr 13, poz. 81). wezwań nie wysyła się.
§  5.
Jeżeli nieruchomość stanowi własność kilku osób, to każdej z nich wysyła się jednobrzmiące wezwanie.
§  6.
1.
Wezwanie winno zawierać:
a)
oznaczenie wzywającego wykonawcy planu (§ 1) z podaniem jego siedziby i adresu,
b)
wskazanie wzywanego właściciela nieruchomości,
c)
powołanie się na zezwolenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego na nabycie nieruchomości,
d)
określenie nieruchomości lub jej części z oznaczeniem conajmniej w przybliżeniu jej powierzchni i granic,
e)
wyrażenie gotowości zawarcia umowy zgodnie z § 2,
f)
wezwanie właściciela nieruchomości do zawarcia umowy (§ 1) w terminie 15 dni od daty doręczenia wezwania.
2.
W wezwaniu winny być, w miarę możności, określone szczegóły dotyczące warunków umowy.
3.
Wzory wezwań podane są w załączniku do zarządzenia.
§  7.
O ile w ciągu 15 dni od daty doręczenia wezwania, a w przypadkach określonych w § 4 ust. 2 od daty ogłoszenia na tablicy ogłoszeń zarządu gminnego (miejskiego) miejsca położenia nieruchomości z jakichkolwiek przyczyn nie zostanie zawarta umowa (§ 2) albo umowa przedwstępna w przedmiocie sprzedaży lub zamiany nieruchomości, może nastąpić wszczęcie postępowania wywłaszczeniowego.
§  8.
Dowodem wykonania czynności przewidzianych w art. 7 wspomnianego wyżej dekretu są:
1)
potwierdzenie doręczenia wezwań (§ 4 ust. 1) lub zaświadczenie zarządu gminnego (miejskiego) o dokonaniu ogłoszenia (§ 4 ust. 2) a w przypadku określonym w § 4 ust. 3 zaświadczenie Rejonowego Urzędu Likwidacyjnego, że nieruchomość stanowi mienie opuszczone,
2)
pisemne stwierdzenie wykonawcy narodowych planów gospodarczych, że umowa nie została zawarta (§ 7).
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

Załącznik

ZAŁĄCZNIK 

Wzór I wezwania do zawarcia umowy określonej w § 2 ust. 1 zarządzenia.

Data ........................................

Ob. ………..............................................................................................................................

(imię i nazwisko wzywanego)

w .................................................................................

poczta ..........................................................................

ul. .............................................................. Nr …….....

………………………………………………………………………………………………

(oznaczenie wykonawcy narod. planów gospodar.)

w ............................................................. ul. ................................................... Nr ......................

(siedziba)

opierając się na zezwoleniu Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia ……........ Nr ..... wydanym na podstawie art. 5 dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 197) zawiadamia się Obywatela jako właściciela (współwłaściciela) nieruchomości położonej w ............ Nr hip. ..... (dokładne oznaczenie według ksiąg wieczystych), że nieruchomość powyższa (część powyższej nieruchomości) o pow. ..... położona w granicach (dokładny opis tych granic) niezbędna jest dla realizacji narodowych planów gospodarczych. Zgodnie z § 2 ust. 1 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 25 maja 1949 r. w sprawie trybu wzywania osób nie będących wykonawcami narodowych planów gospodarczych do przekazywania nieruchomości niezbędnych dla realizacji tych planów (Monitor Polski Nr A-86, poz. 867)

………………………………………………………………………………………………

(oznaczenie wykonawcy planów)

wyraża gotowość zawarcia umowy o przejęcie tej nieruchomości wzamian za nieruchomość zamienną (w miarę możności podać szczegóły dotyczące tej nieruchomości zamiennej) bądź też na życzenie właściciela, umowy kupna za cenę określona przez nabywcę, zgodnie z zasadami art. 28 wspomnianego wyżej dekretu, zatwierdzoną przez .........................................

………………………………………………………………………………………………

(podać nazwę władzy naczelnej wykonawcy planów)

i na warunkach ustalonych przez .................................................................................................

………………………………………………………………………………………………

(podać nazwę władzy naczelnej wykonawcy planów).

Zgodnie z art. 7 ust. 3 powołanego wyżej dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. wzywa się Obywatela, aby w terminie 15-dniowym od daty doręczenia niniejszego wezwania zawarł umowę wyżej wspomnianą.

Jeżeli z jakichkolwiek przyczyn umowa wyżej określona lub umowa przedwstępna nie zostanie zawarta, nastąpi wywłaszczenie nieruchomości zgodnie z przepisami dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 197).

(Podpisy)

(pieczęć)

Wzór II wezwania do zawarcia umowy określonej w § 2 ust. 2 zarządzenia.

Data ........................................

Ob. ………..............................................................................................................................

(imię i nazwisko wzywanego)

w .................................................................................

poczta ..........................................................................

ul. .............................................................. Nr …….....

………………………………………………………………………………………………

(oznaczenie wykonawcy narod. planów gospodar.)

w ............................................................. ul. ................................................... Nr ......................

(siedziba)

opierając się na zezwoleniu Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia ................ Nr ..... wydanym na podstawie art. 5 dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 197) zawiadamia Obywatela jako właściciela (współwłaściciela) nieruchomości położonej w ............. Nr hip. ..... (dokładne oznaczenie według ksiąg wieczystych), że nieruchomość powyższa (część powyższej nieruchomości) o pow. ............. położona w granicach (dokładny opis tych granic) niezbędna jest dla realizacji narodowych planów gospodarczych. Zgodnie 2 § 2 ust. 2 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 25 maja 1949 r. w sprawie trybu wzywania osób nie będących wykonawcami narodowych planów gospodarczych do przekazywania nieruchomości niezbędnych dla realizacji tych planów (Monitor Polski Nr A-68, poz. 867).

………………………………………………………………………………………………

(oznaczenie wykonawcy planów)

wyraża gotowość zawarcia umowy kupna za cenę określoną przez nabywcę, zgodnie z zasadami art. 28 wspomnianego wyżej dekretu, zatwierdzoną przez ………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………

(podać nazwę naczelnej władzy wykonawcy planów)

i na warunkach ustalonych przez ……………………………………………………….............

………………………………………………………………………………………………

(podać nazwę naczelnej władzy wykonawcy planów).

Zgodnie z art. 7 ust. 3 powołanego wyżej dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. wzywa się Obywatela, aby w terminie 15-dniowym od daty doręczenia niniejszego wezwania zawarł umowę wyżej wspomnianą.

Jeżeli z jakichkolwiek przyczyn umowa wyżej określona lub umowa przedwstępna nie zostanie zawarta, nastąpi wywłaszczenie nieruchomości zgodnie z przepisami dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 197).

(Podpisy)

(pieczęć)

Uwaga: przepis § 2 ust. 2 powołanego na wstępie zarządzenia Przewodniczącego P.K.P.G. nie zwalnia wykonawcy narodowych planów gospodarczych od obowiązku starań o uzyskanie nieruchomości zamiennych i tylko w przypadku niemożności uzyskania takich nieruchomości może być stosowany wzór II wezwania. W razie uzyskania nieruchomości zamiennych, należy stosować wzór I wezwania.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1949.A-66.867

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb wzywania osób nie będących wykonawcami narodowych planów gospodarczych do przekazywania nieruchomości niezbędnych dla realizacji tychże planów.
Data aktu: 25/05/1949
Data ogłoszenia: 24/09/1949
Data wejścia w życie: 24/09/1949