uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 50 ust. 2,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 218 ust. 9,
uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,
(1) Umowa o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej 1 (zwana dalej "umowa o wystąpieniu") została zawarta przez Unię w dniu 30 stycznia 2020 r. decyzją Rady (UE) 2020/135 2 i weszła w życie w dniu 1 lutego 2020 r.
(2) Zgodnie z art. 182 umowy o wystąpieniu ramy windsorskie 3 stanowią integralną część tej umowy.
(3) Zgodnie z art. 23 ust. 5 decyzji nr 1/2023 Wspólnego Komitetu ustanowionego na mocy art. 164 ust. 1 umowy
o wystąpieniu 4 (zwanego dalej "Wspólnym Komitetem") art. 7 ust. 1 lit. a) ppkt (iii), art. 13 i art. 15 ust. 3 decyzji nr 1/2023 Wspólnego Komitetu stosuje się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym w ramach Wspólnego Komitetu złożono ostatnie z oświadczeń, które mają zostać złożone odpowiednio przez Unię i Zjednoczone Królestwo, o których mowa w art. 23 ust. 5 lit. a) i b) przedmiotowej decyzji.
(4) Od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym w ramach Wspólnego Komitetu złożono ostatnie z oświadczeń, o których mowa w poprzednim motywie, rozpoczyna się stosowanie uproszczonych formalności celnych ustanowionych w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2023/1128 5 .
(5) Zgodnie z art. 23 ust. 5 lit. a) decyzji nr 1/2023 Wspólnego Komitetu oczekuje się, że Unia złoży w ramach Wspólnego Komitetu oświadczenie, w którym wyrazi ona zadowolenie z: (i) utworzenia przez Zjednoczone Królestwo sieci, systemów informacyjnych i baz danych w odniesieniu do danych, o których mowa w art. 141 ust. 1 lit. d) ppkt (vii) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2015/2446 6 , które to dane mają być udostępniane właściwemu organowi Zjednoczonego Królestwa, oraz (ii) wdrożenia przez Zjednoczone Królestwo art. 5 decyzji nr 6/2020 Wspólnego Komitetu 7 poprzez zapewnienie dostępu do informacji zawartych w tych sieciach, systemach informacyjnych i bazach danych.
(6) W kwietniu 2024 r. Zjednoczone Królestwo utworzyło system służący do gromadzenia przekazywanych przez upoważnionych przewoźników odpowiednich danych dotyczących paczek przesyłanych między przedsiębiorstwami a konsumentami ("B2C") i przewożonych przez upoważnionych przewoźników do Irlandii Północnej z innej części Zjednoczonego Królestwa (zwany dalej "systemem"). Od tego czasu system ten był rozwijany i stosowany podczas fazy testowania na zasadzie dobrowolności przez podmioty zarejestrowane w ramach brytyjskiego programu przewoźników w celu udostępniania danych dotyczących paczek B2C wysyłanych przez przedsiębiorstwo w Zjednoczonym Królestwie (innej jego części niż Irlandia Północna) do osoby prywatnej zamieszkałej w Irlandii Północnej. Dane przekazywane za pomocą systemu przez upoważnionych przewoźników zarejestrowanych w ramach brytyjskiego programu przewoźników są danymi określonymi w załączniku 52-03 do rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/2446.
(7) Do celów wdrożenia art. 5 decyzji nr 6/2020 w odniesieniu do systemu Zjednoczone Królestwo zapewniło w swoim porządku prawnym udzielanie dostępu do informacji wprowadzanych do systemu przez podmioty zarejestrowane w ramach brytyjskiego programu przewoźników odpowiednim urzędnikom Komisji Europejskiej, w tym przedstawicielom Unii, o których mowa w art. 12 ust. 2 ram windsorskich. Urzędnicy Komisji przetestowali działanie systemu i przekazane dotychczas dane. Wyniki fazy testowania wskazują, że system spełnia wymagane parametry techniczne.
(8) Należy ustalić stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w ramach Wspólnego Komitetu,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
14.05.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
14.05.2025Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.
12.05.2025Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2025.802 |
Rodzaj: | Decyzja |
Tytuł: | Decyzja 2025/802 w sprawie ustalenia stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Wspólnego Komitetu ustanowionego Umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej w odniesieniu do oświadczenia składanego na podstawie art. 23 ust. 5 lit. a) decyzji nr 1/2023 Wspólnego Komitetu |
Data aktu: | 14/04/2025 |
Data ogłoszenia: | 25/04/2025 |