Rozporządzenie delegowane 2024/908 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do liczby i nazw stałych paneli naukowych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2024/908
z dnia 17 stycznia 2024 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do liczby i nazw stałych paneli naukowych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiające ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołujące Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i ustanawiające procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności 1 , w szczególności jego art. 28 ust. 4 akapit drugi,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W art. 28 rozporządzenia (WE) nr 178/2002 określono dziesięć paneli naukowych odpowiedzialnych za dostarczanie opinii naukowych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności ("Urząd"), każdy w swoim zakresie kompetencji. Jednym ze wspomnianych paneli jest panel ds. materiałów pozostających w kontakcie z żywnością, enzymów oraz substancji pomocniczych w przetwórstwie..

(2) Ze względu na ciągły postęp techniczny i naukowy, który zwiększa złożoność procesu oceny ryzyka, w połączeniu z potrzebą przyjmowania co roku dużej liczby opinii naukowych panel ds. materiałów pozostających w kontakcie z żywnością, enzymów oraz substancji pomocniczych w przetwórstwie napotyka trudności w zarządzaniu swoim obciążeniem pracą, również pod względem wymaganej wiedzy fachowej.

(3) W dniu 1 sierpnia 2023 r. Urząd zwrócił się zatem do Komisji z wnioskiem o podzielenie panelu ds. materiałów pozostających w kontakcie z żywnością, enzymów oraz substancji pomocniczych w przetwórstwie na dwa nowo utworzone panele. Celem tego podzielenia jest rozpatrzenie oczekujących wniosków o wydanie opinii naukowych w dziedzinie enzymów spożywczych w związku ze zwiększonym obciążeniem pracą oraz ze względu na naukowo- techniczną złożoność procesu oceny ryzyka, między innymi do celów wspierania prac Komisji nad ustanowieniem unijnego wykazu dozwolonych enzymów spożywczych, przy jednoczesnym kontynuowaniu prac nad kwestiami dotyczącymi materiałów pozostających w kontakcie z żywnością.

(4) Oczekuje się, że utworzenie tych dwóch nowych paneli poprawi efektywność operacyjną i skuteczność prac naukowych Urzędu, mając na względzie postęp techniczny i naukowy w odnośnych obszarach. Prace nowych paneli powinny być ukierunkowane na kwestie dotyczące enzymów spożywczych oraz materiałów pozostających w kontakcie z żywnością, co będzie wymagało bardziej dogłębnej wiedzy fachowej ze strony ekspertów należących do paneli, a jednocześnie przyczyni się do efektywnego podziału obciążenia pracą.

(5) Jest zatem właściwe i konieczne, aby panel ds. materiałów pozostających w kontakcie z żywnością, enzymów oraz substancji pomocniczych w przetwórstwie podzielić na dwa nowo utworzone panele o nazwach "panel ds. enzymów spożywczych" i "panel ds. materiałów pozostających w kontakcie z żywnością". Ocena substancji pomocniczych w przetwórstwie mogłaby wchodzić w zakres odpowiedzialności obydwu nowo utworzonych paneli, w zależności od charakteru analizowanej substancji pomocniczej w przetwórstwie i jej zamierzonego zastosowania. W związku z tym, aby zapewnić elastyczność w przypisaniu oceny danej substancji pomocniczej w przetwórstwie panelowi najbardziej odpowiedniemu w tym zakresie, w nazwach nowo utworzonych paneli nie jest konieczne odniesienie do substancji pomocniczej w przetwórstwie.

(6) Obecna kadencja panelu ds. materiałów pozostających w kontakcie z żywnością, enzymów oraz substancji pomocniczych w przetwórstwie zakończy się w dniu 30 czerwca 2024 r. Dwa nowe panele powinny zacząć funkcjonować od dnia 1 lipca 2024 r. Niniejsze rozporządzenie powinno zatem mieć zastosowanie od dnia 1 lipca 2024 r.

(7) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 178/2002,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W art. 28 ust. 4 akapit pierwszy rozporządzenia (WE) nr 178/2002 wprowadza się następujące zmiany:

1)
lit. j) otrzymuje brzmienie:

"j) panel ds. enzymów spożywczych;";

2)
dodaje się lit. k) w brzmieniu:

"k) panel ds. materiałów pozostających w kontakcie z żywnością.".

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i jest stosowane od dnia 1 lipca 2024 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 17 stycznia 2024 r.

1 Dz.U. L 31 z 1.2.2002, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2002/178/oj.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.908

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2024/908 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do liczby i nazw stałych paneli naukowych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności
Data aktu: 17/01/2024
Data ogłoszenia: 20/03/2024
Data wejścia w życie: 09/04/2024, 01/07/2024