KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiające ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołujące Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i ustanawiające procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności 1 , w szczególności jego art. 28 ust. 4 akapit drugi,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) W art. 28 rozporządzenia (WE) nr 178/2002 określono dziesięć paneli naukowych odpowiedzialnych za dostarczanie opinii naukowych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności ("Urząd"), każdy w swoim zakresie kompetencji. Jednym ze wspomnianych paneli jest panel ds. materiałów pozostających w kontakcie z żywnością, enzymów oraz substancji pomocniczych w przetwórstwie..
(2) Ze względu na ciągły postęp techniczny i naukowy, który zwiększa złożoność procesu oceny ryzyka, w połączeniu z potrzebą przyjmowania co roku dużej liczby opinii naukowych panel ds. materiałów pozostających w kontakcie z żywnością, enzymów oraz substancji pomocniczych w przetwórstwie napotyka trudności w zarządzaniu swoim obciążeniem pracą, również pod względem wymaganej wiedzy fachowej.
(3) W dniu 1 sierpnia 2023 r. Urząd zwrócił się zatem do Komisji z wnioskiem o podzielenie panelu ds. materiałów pozostających w kontakcie z żywnością, enzymów oraz substancji pomocniczych w przetwórstwie na dwa nowo utworzone panele. Celem tego podzielenia jest rozpatrzenie oczekujących wniosków o wydanie opinii naukowych w dziedzinie enzymów spożywczych w związku ze zwiększonym obciążeniem pracą oraz ze względu na naukowo- techniczną złożoność procesu oceny ryzyka, między innymi do celów wspierania prac Komisji nad ustanowieniem unijnego wykazu dozwolonych enzymów spożywczych, przy jednoczesnym kontynuowaniu prac nad kwestiami dotyczącymi materiałów pozostających w kontakcie z żywnością.
(4) Oczekuje się, że utworzenie tych dwóch nowych paneli poprawi efektywność operacyjną i skuteczność prac naukowych Urzędu, mając na względzie postęp techniczny i naukowy w odnośnych obszarach. Prace nowych paneli powinny być ukierunkowane na kwestie dotyczące enzymów spożywczych oraz materiałów pozostających w kontakcie z żywnością, co będzie wymagało bardziej dogłębnej wiedzy fachowej ze strony ekspertów należących do paneli, a jednocześnie przyczyni się do efektywnego podziału obciążenia pracą.
(5) Jest zatem właściwe i konieczne, aby panel ds. materiałów pozostających w kontakcie z żywnością, enzymów oraz substancji pomocniczych w przetwórstwie podzielić na dwa nowo utworzone panele o nazwach "panel ds. enzymów spożywczych" i "panel ds. materiałów pozostających w kontakcie z żywnością". Ocena substancji pomocniczych w przetwórstwie mogłaby wchodzić w zakres odpowiedzialności obydwu nowo utworzonych paneli, w zależności od charakteru analizowanej substancji pomocniczej w przetwórstwie i jej zamierzonego zastosowania. W związku z tym, aby zapewnić elastyczność w przypisaniu oceny danej substancji pomocniczej w przetwórstwie panelowi najbardziej odpowiedniemu w tym zakresie, w nazwach nowo utworzonych paneli nie jest konieczne odniesienie do substancji pomocniczej w przetwórstwie.
(6) Obecna kadencja panelu ds. materiałów pozostających w kontakcie z żywnością, enzymów oraz substancji pomocniczych w przetwórstwie zakończy się w dniu 30 czerwca 2024 r. Dwa nowe panele powinny zacząć funkcjonować od dnia 1 lipca 2024 r. Niniejsze rozporządzenie powinno zatem mieć zastosowanie od dnia 1 lipca 2024 r.
(7) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 178/2002,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 17 stycznia 2024 r.