Decyzja 2024/2383 wyznaczająca koordynatorów europejskich ds. europejskich korytarzy transportowych, europejskiego systemu zarządzania ruchem kolejowym (ERTMS) i europejskiego obszaru transportu morskiego oraz ustanawiająca szczegółowe zasady dotyczące realizacji ich misji i zadań

DECYZJA KOMISJI (UE) 2024/2383
z dnia 6 września 2024 r.
wyznaczająca koordynatorów europejskich ds. europejskich korytarzy transportowych, europejskiego systemu zarządzania ruchem kolejowym (ERTMS) i europejskiego obszaru transportu morskiego oraz ustanawiająca szczegółowe zasady dotyczące realizacji ich misji i zadań
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1679 z dnia 13 czerwca 2024 r. w sprawie unijnych wytycznych dotyczących rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej, zmieniające rozporządzenia (UE) 2021/1153 i (UE) nr 913/2010 oraz uchylające rozporządzenie (UE) nr 1315/2013 1 , w szczególności jego art. 52 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Europejskie korytarze transportowe jako instrumenty ułatwiające skoordynowane wdrażanie sieci bazowej i rozszerzonej sieci bazowej przewidziano w rozdziale V rozporządzenia (UE) 2024/1679 i wymieniono w art. 11 ust. 1 tego rozporządzenia.

(2) Zgodnie z art. 52 rozporządzenia (UE) 2024/1679 wyznacza się koordynatorów europejskich, aby ułatwić skoordynowane wdrażanie europejskich korytarzy transportowych, europejskiego systemu zarządzania ruchem kolejowym (ERTMS) i europejskiego obszaru transportu morskiego.

(3) Rola koordynatorów europejskich ma duże znaczenie dla rozwoju i współpracy w obrębie europejskich korytarzy transportowych.

(4) Koordynatorzy europejscy, w porozumieniu z zainteresowanym państwem członkowskim, powinni ułatwiać rozmowy dotyczące ukończenia korytarzy i wskazać źródła finansowania, zarówno prywatne, jak i publiczne, złożonych projektów transgranicznych, uzupełnienia brakujących połączeń i eliminacji wąskich gardeł, a także rozwiązania kwestii interoperacyjności i intermodalności, aby zapewnić wdrożenie europejskich korytarzy transportowych.

(5) Europejscy koordynatorzy ds. systemu ERTMS i europejskiego obszaru transportu morskiego powinni, działając w porozumieniu z zainteresowanymi państwami członkowskimi, przyjąć skoordynowane podejście do opracowywania priorytetów horyzontalnych, ze szczególnym naciskiem na ścisły związek z europejskimi korytarzami transportowymi, a także z sieciami bazowymi i rozszerzonymi sieciami bazowymi, aby zapewnić realizację tych priorytetów horyzontalnych.

(6) Koordynator europejski nie powinien być obywatelem państwa członkowskiego, którego dotyczy przydzielony mu europejski korytarz transportowy, aby dawać gwarancję bezstronności i niezależności.

(7) Koordynatorzy europejscy, aby mogli wykonywać swoje zadania, powinni otrzymywać comiesięczny zryczałtowany dodatek na pokrycie kosztów działania sekretariatu, których nie mogą pokryć bezpośrednio służby Komisji, oraz zwrot kosztów podróży służbowych zgodnie z przepisami Komisji.

(8) Należy wyznaczyć 9 koordynatorów europejskich, po jednym dla każdego europejskiego korytarza transportowego, jednego koordynatora ds. systemu ERTMS, jednego koordynatora ds. europejskiego obszaru transportu morskiego, z wyjątkiem korytarza Morze Bałtyckie - Morze Czarne - Morze Egejskie, ze względu na brak porozumienia między państwami członkowskimi w kontekście konsultacji na temat odpowiedniego kandydata, a także korytarza "Ren - Dunaj", ponieważ proponowany koordynator zmarł 25 lipca 2024 r. Koordynatorzy dla tych dwóch europejskich korytarzy transportowych powinni zostać wyznaczeni na późniejszym etapie.

(9) Zgodnie z art. 52 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2024/1679 przeprowadzono konsultacje z Parlamentem Europejskim, Radą, państwami członkowskimi oraz państwami trzecimi, które należą do europejskich korytarzy transportowych i które są uwzględnione w priorytetach horyzontalnych. Zainteresowane państwa członkowskie wyraziły zgodę na wyznaczenie koordynatorów europejskich, Parlament Europejski wydał pozytywną opinię w kwietniu 2024 r., a Rada - w lipcu 2024 r.

(10) Stanowiska koordynatorów pozostają obecnie nieobsadzone, w związku z czym należy ich pilnie mianować. Z tego względu decyzja powinna wejść w życie następnego dnia po jej opublikowaniu,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Wyznacza się osoby wymienione w załączniku I na koordynatorów europejskich ds. europejskich korytarzy transportowych, europejskiego systemu zarządzania ruchem kolejowym i europejskiego obszaru transportu morskiego.

Artykuł  2
1. 
Mandat koordynatorów europejskich rozpoczyna się w dniu wejścia w życie niniejszej decyzji i kończy cztery lata po tym terminie.
2. 
Mandat koordynatorów może być przedłużony. Koordynator europejski może w każdej chwili zwrócić się do Komisji o zakończenie mandatu.
Artykuł  3
1. 
Szczegółowe warunki wykonywania misji i zadań koordynatorów europejskich określono w załączniku II.
2. 
Umocowuje się komisarza UE ds. transportu do przekazania upoważnienia każdemu koordynatorowi europejskiemu wskazanemu w załączniku II.
Artykuł  4

Niniejsza decyzja wchodzi w życie następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 6 września 2024 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Wyznaczenie koordynatorów europejskich ds. europejskich korytarzy transportowych, europejskiego systemu zarządzania ruchem kolejowym i europejskiego obszaru transportu morskiego

Morze Północne - Morze Bałtyckie Catherine TRAUTMANN (FR)
Skandynawia - Morze Śródziemne Pat COX (IE)
Atlantyk Carlo SECCHI (IT)
Morze Północne -- Ren - Morze Śródziemne Paweł WOJCIECHOWSKI (PL)
Morze Śródziemne Mathieu GROSCH (BE)
Morze Bałtyckie - Morze Adriatyckie Anne Elisabet JENSEN (DK)
Bałkany Zachodnie - wschodnia część Morza Śródziemnego Marian-Jean MARINESCU (RO)
ERTMS Matthias RUETE (DE)
Europejski obszar transportu morskiego Gesine MEISSNER (DE)

ZAŁĄCZNIK  II

Upoważnienie koordynatora europejskiego ds. europejskiego korytarza transportowego Morze Północne - Morze Bałtyckie

W rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1679 2  w sprawie unijnych wytycznych dotyczących rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej przewidziano wyznaczenie europejskich koordynatorów odpowiedzialnych za wdrażanie europejskich korytarzy transportowych i priorytetów horyzontalnych: europejskiego obszaru transportu morskiego i europejskiego systemu zarządzania ruchem kolejowym (ERTMS).

Podejście "korytarzowe" umożliwia skuteczną współpracę kluczowych podmiotów w zarządzaniu zarówno transgranicz- nymi, jak i krajowymi projektami o znaczeniu europejskim realizowanymi w korytarzu. Europejskie korytarze transportowe obejmują wszystkie rodzaje transportu, aby zapewnić efektywność europejskiego systemu transportowego na szeroką skalę. W związku z tym wdrożenie europejskich korytarzy transportowych w dużym stopniu przyczynia się do osiągnięcia celów politycznych Unii w zakresie przejścia na zrównoważony transport i wzmacniania gospodarki europejskiej.

Przyjęła Pani odpowiedzialność jako koordynator korytarza "Morze Północne - Morze Bałtyckie". Korytarz ten rozciąga się od portów na Morzu Północnym w Belgii, Niderlandach i Niemczech do Polski. Dalej korytarz biegnie na północ przez Litwę, Łotwę i Estonię do Helsinek i Oulu w Finlandii oraz Lulea w Szwecji. Na południu korytarz rozciąga się od Warszawy przez Lublin do Kijowa i od Katowic przez Lwów do Kijowa i Mariupola w Ukrainie. Korytarz ten obejmuje kolej, drogi, porty lotnicze, porty, multimodalne terminale towarowe, śródlądową drogę wodną oraz połączenia europejskiego obszaru transportu morskiego. Jednym z największych projektów jest Rail Baltica, europejska linia kolejowa o standardowej szerokości toru, która powstanie między Warszawą a Tallinnem, łącząc Rygę i Wilno.

Komisja jest przekonana, że Pani wsparcie, na które bardzo liczy, będzie miało decydujące znaczenie dla trwałego sukcesu europejskich korytarzy transportowych i priorytetów horyzontalnych.

Misja

Prace koordynatora europejskiego mają na celu osiąganie postępów w rozwoju korytarza poprzez ukierunkowane działania koordynacyjne, w szczególności w odniesieniu do inwestycji projektowych (synchronizacja prac, przydział krajowych i unijnych środków finansowych) oraz, w stosownych przypadkach, innych szczególnych działań na rzecz promowania konkurencyjnego i wydajnego pod względem zasobów systemu transportu. W tym celu koordynator ułatwia współpracę pomiędzy zainteresowanymi państwami członkowskimi, ukierunkowuje zaangażowanie odpowiednich zainteresowanych podmiotów w ramach forum ds. korytarza oraz wspiera przygotowywanie aktów wykonawczych Komisji, o których mowa w art. 55 rozporządzenia (UE) 2024/1679, na podstawie planów prac dotyczących korytarza, o których mowa w art. 54 tego rozporządzenia.

Pani obowiązki, które wynikają z art. 52 ust. 5, 6 i 7 rozporządzenia (UE) 2024/1679, obejmują:

analizę stanu zgodności i wspieranie skoordynowanego wdrażania europejskiego korytarza transportowego "Morze Północne - Morze Bałtyckie", zgodnie ze standardami transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T),
sporządzenie planu prac, najpóźniej do dnia 19 lipca 2026 r., a następnie co cztery lata, we współpracy z zainteresowanymi państwami członkowskimi oraz, w stosownych przypadkach, w porozumieniu z państwami sąsiadującymi, które należą do europejskiego korytarza transportowego "Morze Północne - Morze Bałtyckie" - zgodnie z art. 54 ust. 1 i 2 rozporządzenia (UE) 2024/1679,
przekazywanie Parlamentowi Europejskiemu, Radzie, Komisji i zainteresowanym państwom członkowskim rocznego sprawozdania z rozwoju sytuacji w zakresie postępów we wdrażaniu europejskiego korytarza transportowego "Morze Północne - Morze Bałtyckie"; sprawozdanie to dotyczy postępów poczynionych w zakresie kluczowych priorytetów i inwestycji, opisuje charakter problemów napotkanych podczas ich realizacji oraz zawiera propozycję rozwiązań,
oferowanie wsparcia w realizacji planu prac państwom członkowskim oraz, w stosownych przypadkach, odpowiednim państwom sąsiadującym,
formalne ustanowienie i przewodniczenie forum ds. korytarza, które składa się ze stron zaangażowanych w zarządzanie infrastrukturą - zgodnie z art. 53 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2024/1679; forum zbiera się regularnie w trakcie sprawowania przez Panią funkcji,
konsultowanie planu prac w ramach forum ds. korytarza oraz regularne informowanie forum o postępach we wdrażaniu planu,
powoływanie, w razie potrzeby, szeregu grup roboczych podlegających forum ds. korytarza i przewodniczenie im - zgodnie z art. 53 ust. 4 rozporządzenia w sprawie TEN-T,
wszystkie niezbędne wyjazdy służbowe do odpowiednich stolic, regionów i węzłów miejskich znajdujących się w korytarzu transportowym,
podejmowanie działań następczych w związku z wdrażaniem i koordynacją planu prac i opartego na nim aktu wykonawczego Komisji, a także, w stosownych przypadkach, innych szczególnych aktów wykonawczych dotyczących odcinków transgranicznych,
przeprowadzanie konsultacji, w stosownych przypadkach, z organami regionalnymi i lokalnymi, zarządcami infrastruktury, przewoźnikami, w szczególności tymi, którzy są członkami organów zarządzających kolejowymi przewozami towarowymi, branżą dostawczą, użytkownikami transportu oraz odpowiednimi zainteresowanymi stronami w odniesieniu do planu prac i jego realizacji,
zgłaszanie napotkanych trudności i proponowanych rozwiązań państwom członkowskim, Radzie, państwom sąsiadującym, które należą do europejskiego korytarza transportowego "Morze Północne - Morze Bałtyckie", Parlamentowi Europejskiemu i Komisji, a także wszelkim innym podmiotom zaangażowanym w rozwój europejskiego korytarza transportowego "Morze Północne - Morze Bałtyckie",
ścisłą współpracę z państwami członkowskimi i organami zarządzającymi kolejowymi przewozami towarowymi w celu określenia priorytetów i potrzeb inwestycyjnych dotyczących kolejowych przewozów towarowych na kolejowych liniach towarowych europejskiego korytarza transportowego "Morze Północne - Morze Bałtyckie", z uwzględnieniem korzyści płynących z transeuropejskiej sieci transportowej oraz ogólnych terminów ukończenia określonych w rozporządzeniu (UE) 2024/1679, bez uszczerbku dla kompetencji organów zarządzających kolejowymi przewozami towarowymi przewidzianych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 913/2010 3  oraz kompetencji państw członkowskich w zakresie zarządzania infrastrukturą i jej finansowania,
monitorowanie realizacji usług w zakresie kolejowych przewozów towarowych oraz identyfikowanie potencjalnych barier, takich jak bariery techniczne, administracyjne i operacyjne, ze szczególnym naciskiem na wymiar transgra- niczny, a także w stosownych przypadkach przedstawianie zaleceń w tym zakresie,
ścisłą współpracę z zainteresowanymi państwami członkowskimi, by pomóc w określeniu priorytetów i potrzeb inwestycyjnych dotyczących kolejowych linii pasażerskich europejskiego korytarza transportowego "Morze Północne - Morze Bałtyckie",
monitorowanie realizacji usług w zakresie kolejowych przewozów pasażerskich oraz identyfikowanie potencjalnych barier, takich jak bariery techniczne, administracyjne i operacyjne, ze szczególnym naciskiem na wymiar transgra- niczny, a także w stosownych przypadkach przedstawianie zaleceń w tym zakresie,
ścisłą współpracę z zainteresowanymi państwami członkowskimi, by ułatwić w stosownych przypadkach kontakty i koordynację między przedstawicielami transportu morskiego i żeglugi śródlądowej w celu zwiększenia wzajemnych synergii,
sprawdzanie, czy projekty proponowane przez państwa członkowskie lub w stosownych przypadkach przez państwa sąsiadujące do współfinansowania w ramach instrumentu "Łącząc Europę" są zgodne z priorytetami określonymi w planie prac,
współpracę z państwami sąsiadującymi i włączanie ich w działania dotyczące korytarzy, takie jak forum ds. korytarza lub grupy robocze,
współpracę z organizacjami międzynarodowymi w zakresie działań dotyczących korytarza, które obejmują państwa sąsiadujące będące członkami tych organizacji międzynarodowych.

Pani zadanie jako koordynatora będzie miało zatem bardzo zróżnicowany charakter i bardzo duże znaczenie dla Unii Europejskiej oraz całego projektu w procesie planowania finansowania, jak również dla dialogu politycznego z państwami członkowskimi, aby mogły one przezwyciężyć wszelkie trudności związane z realizacją poszczególnych projektów infrastrukturalnych.

Zasady i procedury

Pani mandat jako koordynatora europejskiego trwać będzie 4 lata, począwszy od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji, z możliwością jego przedłużenia za obopólną zgodą.

Komisja może w każdej chwili - z własnej inicjatywy lub na Pani wniosek - zmienić czas trwania tego mandatu. Komisja zastrzega sobie prawo do wycofania Pani mandatu w każdej chwili.

Podczas wypełniania swoich zadań nie może Pani występować w imieniu Komisji bez jej uprzedniej pisemnej zgody. Musi Pani zatem działać przy zachowaniu bezstronności, w sposób niezależny i poufny, oraz w jak najlepszy sposób wykorzystywać posiadaną wiedzę i kwalifikacje zawodowe, mając na uwadze wyłącznie interesy Unii.

Zobowiązuje się Panią do unikania wszelkich sytuacji prowadzących do konfliktu interesów w dziedzinach, w których wymaga się od Pani działania. Musi Pani niezwłocznie poinformować Komisję o każdym konflikcie interesów, który pojawi się w trakcie Pani kadencji.

Ponadto zobowiązuje się Panią do niewykorzystywania i nierozpowszechniania jakichkolwiek dokumentów lub informacji, z którymi zetknie się Pani podczas sprawowania tej funkcji, chyba że informacje te zostały już podane do wiadomości publicznej. Wszystkie uzyskane przez Panią wyniki będą stanowić własność Unii, która może je wykorzystać i opublikować według swojego uznania.

Podczas wypełniania zadania będzie Pani otrzymywać miesięczny zryczałtowany dodatek w wysokości 3 000 EUR na pokrycie kosztów działania sekretariatu w przypadku, gdy takich kosztów nie pokrywają bezpośrednio służby Komisji (komunikacja, różne meble biurowe, przestrzeń biurowa) oraz wydatków związanych z reprezentacją podczas podróży służbowych, zgodnie z przepisami Komisji.

Osobą wyznaczoną do kontaktów z Panią w Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu jest Dyrektor ds. Inwestycji, Innowacyjnego i Zrównoważonego Transportu. Komisja pragnie Panią z góry zapewnić, że podczas wypełniania swojego zadania otrzyma Pani pełne wsparcie dyrektora oraz pracowników wyznaczonych do pomocy w codziennych sprawach technicznych i administracyjnych.

Dyrekcja Generalna ds. Mobilności i Transportu będzie regularnie organizować spotkania z udziałem koordynatorów europejskich, aby umożliwić im wymianę informacji i doświadczeń.

Jedynymi właściwymi do rozstrzygania w przypadku rozbieżności w kwestiach ważności, stosowania lub interpretacji przedmiotowej umowy są sądy belgijskie. Przedmiotowa umowa podlega prawu belgijskiemu.

Upoważnienie koordynatora europejskiego ds.europejskiego korytarza transportowego "Skandynawia - Morze Śródziemne"

W rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1679 4  w sprawie unijnych wytycznych dotyczących rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej przewidziano wyznaczenie europejskich koordynatorów odpowiedzialnych za wdrażanie europejskich korytarzy transportowych i priorytetów horyzontalnych: europejskiego obszaru transportu morskiego i europejskiego systemu zarządzania ruchem kolejowym (ERTMS).

Podejście "korytarzowe" umożliwia skuteczną współpracę kluczowych podmiotów w zarządzaniu zarówno transgranicz- nymi, jak i krajowymi projektami o znaczeniu europejskim realizowanymi w korytarzu. Europejskie korytarze transportowe obejmują wszystkie rodzaje transportu, aby zapewnić efektywność europejskiego systemu transportowego na szeroką skalę. W związku z tym wdrożenie europejskich korytarzy transportowych w dużym stopniu przyczynia się do osiągnięcia celów politycznych Unii w zakresie przejścia na zrównoważony transport i wzmacniania gospodarki europejskiej.

Przyjął Pan odpowiedzialność jako koordynator europejskiego korytarza transportowego "Skandynawia - Morze Śródziemne". Korytarz ten wiedzie od północy Finlandii, Szwecji i Norwegii przez Danię, Niemcy i Austrię do wybrzeży Morza Śródziemnego na południu Włoch, a następnie drogą morską do Malty. Do głównych portów i węzłów sieci należą: Sztokholm, Helsinki, Oslo, Göteborg i Kopenhaga na północy, Hamburg, Hanower, Berlin, Lipsk, Frankfurt nad Menem, Monachium i Innsbruck w środkowej części oraz Werona, Bolonia, Rzym, Neapol, La Spezia, Ankona, Livorno, Florencja, Cagliari (Sardynia), Bari, Palermo (Sycylia), a także Valetta i Marsaxlokk (oba na Malcie) w południowej części korytarza. Korytarz ten obejmuje kolej, drogi, porty lotnicze, porty, multimodalne terminale towarowe oraz odcinki europejskiego obszaru transportu morskiego (np. Lubeka/Rostock do Skandynawii albo południowe Włochy/Sycylia do Malty). Kluczowe projekty infrastrukturalne w tym korytarzu to stałe połączenie pod cieśniną Bełt Fehmarn i tunel bazowy Brenner.

Komisja jest przekonana, że Pana wsparcie, na które bardzo liczy, będzie miało decydujące znaczenie dla trwałego sukcesu europejskich korytarzy transportowych i priorytetów horyzontalnych.

Misja

Prace koordynatora europejskiego mają na celu osiąganie postępów w rozwoju korytarza poprzez ukierunkowane działania koordynacyjne, w szczególności w odniesieniu do inwestycji projektowych (synchronizacja prac, przydział krajowych i unijnych środków finansowych) oraz, w stosownych przypadkach, innych szczególnych działań na rzecz promowania konkurencyjnego i wydajnego pod względem zasobów systemu transportu. W tym celu koordynator ułatwia współpracę pomiędzy zainteresowanymi państwami członkowskimi, ukierunkowuje zaangażowanie odpowiednich zainteresowanych podmiotów w ramach forum ds. korytarza oraz wspiera przygotowywanie i wykonywanie aktów wykonawczych Komisji, o których mowa w art. 55 rozporządzenia (UE) 2024/1679, na podstawie planów prac dotyczących korytarza, o których mowa w art. 54 tego rozporządzenia.

Pana obowiązki, które wynikają z art. 52 ust. 5, 6 i 7 rozporządzenia (UE) 2024/1679, obejmują:

analizę stanu zgodności i wspieranie skoordynowanego wdrażania europejskiego korytarza transportowego "Skandynawia - Morze Śródziemne", zgodnie ze standardami transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T),
sporządzenie planu prac, najpóźniej do 19 lipca 2026 r., a następnie co cztery lata, we współpracy z zainteresowanymi państwami członkowskimi oraz, w stosownych przypadkach, w porozumieniu z państwami sąsiadującymi, które należą do europejskiego korytarza transportowego "Skandynawia - Morze Śródziemne" - zgodnie z art. 54 ust. 1 i 2 rozporządzenia (UE) 2024/1679,
przekazywanie Parlamentowi Europejskiemu, Radzie, Komisji i zainteresowanym państwom członkowskim rocznego sprawozdania z rozwoju sytuacji w zakresie postępów we wdrażaniu europejskiego korytarza transportowego "Skandynawia - Morze Śródziemne"; sprawozdanie to dotyczy postępów poczynionych w zakresie kluczowych priorytetów i inwestycji, opisuje charakter problemów napotkanych podczas ich realizacji oraz zawiera propozycję rozwiązań,
oferowanie wsparcia w realizacji planu prac państwom członkowskim oraz, w stosownych przypadkach, państwom sąsiadującym,
formalne ustanowienie i przewodniczenie forum ds. korytarza, które składa się ze stron zaangażowanych w zarządzanie infrastrukturą - zgodnie z art. 53 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2024/1679; forum zbiera się regularnie w trakcie sprawowania przez Pana funkcji,
konsultowanie planu prac w ramach forum ds. korytarza oraz regularne informowanie forum o postępach we wdrażaniu planu,
utworzenie, w razie potrzeby, szeregu grup roboczych podlegających forum ds. korytarza i przewodniczenie im - zgodnie z art. 53 ust. 4 rozporządzenia w sprawie TEN-T,
niezbędne wyjazdy służbowe do odpowiednich stolic, regionów i węzłów miejskich znajdujących się w korytarzu transportowym,
podejmowanie działań następczych w związku z wdrażaniem i koordynacją planu prac i opartego na nim aktu wykonawczego Komisji, a także, w stosownych przypadkach, innych szczególnych aktów wykonawczych dotyczących odcinków transgranicznych,
przeprowadzanie konsultacji, w stosownych przypadkach, z organami regionalnymi i lokalnymi, zarządcami infrastruktury, przewoźnikami, w szczególności tymi, którzy są członkami organów zarządzających kolejowymi przewozami towarowymi, branżą dostawczą, użytkownikami transportu oraz odpowiednimi zainteresowanymi stronami w odniesieniu do planu prac i jego realizacji,
zgłaszanie napotkanych trudności i proponowanych rozwiązań państwom członkowskim, Radzie, państwom sąsiadującym, które należą do europejskiego korytarza transportowego "Skandynawia - Morze Śródziemne", Parlamentowi Europejskiemu i Komisji, a także wszelkim innym podmiotom zaangażowanym w rozwój europejskiego korytarza transportowego "Skandynawia - Morze Śródziemne",
ścisłą współpracę z państwami członkowskimi i organami zarządzającymi kolejowymi przewozami towarowymi w celu określenia priorytetów i potrzeb inwestycyjnych dotyczących kolejowych przewozów towarowych na kolejowych liniach towarowych europejskiego korytarza transportowego "Skandynawia - Morze Śródziemne", z uwzględnieniem korzyści płynących z transeuropejskiej sieci transportowej oraz ogólnych terminów ukończenia określone w rozporządzeniu (UE) 2024/1679, bez uszczerbku dla kompetencji organów zarządzających kolejowymi przewozami towarowymi przewidzianych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 913/2010 5  oraz kompetencji państw członkowskich w zakresie zarządzania infrastrukturą i jej finansowania,
monitorowanie realizacji usług w zakresie kolejowych przewozów towarowych oraz identyfikowanie potencjalnych barier, takich jak bariery techniczne, administracyjne i operacyjne, ze szczególnym naciskiem na wymiar transgra- niczny, a także w stosownych przypadkach przedstawianie zaleceń w tym zakresie,
ścisłą współpracę z zainteresowanymi państwami członkowskimi, by pomóc w określeniu priorytetów i potrzeb inwestycyjnych dotyczących kolejowych linii pasażerskich europejskiego korytarza transportowego "Skandynawia - Morze Śródziemne",
monitorowanie realizacji usług w zakresie kolejowych przewozów pasażerskich oraz identyfikowanie potencjalnych barier, takich jak bariery techniczne, administracyjne i operacyjne, ze szczególnym naciskiem na wymiar transgra- niczny, a także w stosownych przypadkach przedstawianie zaleceń w tym zakresie,
ścisłą współpracę z zainteresowanymi państwami członkowskimi, by ułatwić w stosownych przypadkach kontakty i koordynację między przedstawicielami transportu morskiego i żeglugi śródlądowej w celu zwiększenia wzajemnych synergii,
sprawdzanie, czy projekty proponowane przez państwa członkowskie lub w stosownych przypadkach przez państwa sąsiadujące do współfinansowania w ramach instrumentu "Łącząc Europę" są zgodne z priorytetami określonymi w planie prac,
współpracę z państwami sąsiadującymi i włączanie ich w działania dotyczące korytarzy, takie jak forum ds. korytarza lub grupy robocze,
współpracę z organizacjami międzynarodowymi w zakresie działań dotyczących korytarza, które obejmują państwa sąsiadujące będące członkami tych organizacji międzynarodowych.

Pana zadanie jako koordynatora będzie miało zatem bardzo zróżnicowany charakter i bardzo duże znaczenie dla Unii Europejskiej oraz całego projektu w procesie planowania finansowania, jak również dla dialogu politycznego z państwami członkowskimi, aby mogły one przezwyciężyć wszelkie trudności związane z realizacją poszczególnych projektów infrastrukturalnych.

Zasady i procedury

Pana mandat jako koordynatora europejskiego trwać będzie 4 lata, począwszy od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji, z możliwością jego przedłużenia za obopólną zgodą.

Komisja może w każdej chwili - z własnej inicjatywy lub na Pana wniosek - zmienić czas trwania tego mandatu. Komisja zastrzega sobie prawo do wycofania Pana mandatu w każdej chwili.

Podczas wypełniania swoich zadań nie może Pan występować w imieniu Komisji bez jej uprzedniej pisemnej zgody. Musi Pan zatem działać przy zachowaniu bezstronności, w sposób niezależny i poufny, oraz w jak najlepszy sposób wykorzystywać posiadaną wiedzę i kwalifikacje zawodowe, mając na uwadze wyłącznie interesy Unii.

Zobowiązuje się Pana do unikania wszelkich sytuacji prowadzących do konfliktu interesów w dziedzinach, w których wymaga się od Pana działania. Musi Pan niezwłocznie poinformować Komisję o każdym konflikcie interesów, który pojawi się w trakcie Pana kadencji.

Ponadto zobowiązuje się Pana do niewykorzystywania i nierozpowszechniania jakichkolwiek dokumentów lub informacji, z którymi zetknie się Pan podczas sprawowania tej funkcji, chyba że informacje te zostały już podane do wiadomości publicznej. Wszystkie uzyskane przez Pana wyniki będą stanowić własność Unii, która może je wykorzystać i opublikować według swojego uznania.

Podczas wypełniania zadania będzie Pan otrzymywał miesięczny zryczałtowany dodatek w wysokości 3 000 EUR na pokrycie kosztów działania sekretariatu w przypadku, gdy takich kosztów nie pokrywają bezpośrednio służby Komisji (komunikacja, różne meble biurowe, przestrzeń biurowa) oraz wydatki związane z reprezentacją podczas podróży służbowych, zgodnie z przepisami Komisji.

Osobą wyznaczoną do kontaktów z Panem w Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu jest Dyrektor ds. Inwestycji, Innowacyjnego i Zrównoważonego Transportu. Komisja pragnie Pana z góry zapewnić, że podczas wypełniania swojego zadania otrzyma Pan pełne wsparcie dyrektora oraz pracowników wyznaczonych do pomocy w codziennych sprawach technicznych i administracyjnych.

Dyrekcja Generalna ds. Mobilności i Transportu będzie regularnie organizować spotkania z udziałem koordynatorów europejskich, aby umożliwić im wymianę informacji i doświadczeń.

Jedynymi właściwymi do rozstrzygania w przypadku rozbieżności w kwestiach ważności, stosowania lub interpretacji przedmiotowej umowy są sądy belgijskie. Przedmiotowa umowa podlega prawu belgijskiemu.

Upoważnienie koordynatora europejskiego ds.europejskiego korytarza transportowego "Atlantyk"

W rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1679 6  w sprawie unijnych wytycznych dotyczących rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej przewidziano wyznaczenie europejskich koordynatorów odpowiedzialnych za wdrażanie europejskich korytarzy transportowych i priorytetów horyzontalnych: europejskiego obszaru transportu morskiego i europejskiego systemu zarządzania ruchem kolejowym (ERTMS).

Podejście "korytarzowe" umożliwia skuteczną współpracę kluczowych podmiotów w zarządzaniu zarówno transgranicz- nymi, jak i krajowymi projektami o znaczeniu europejskim realizowanymi w korytarzu. Europejskie korytarze transportowe obejmują wszystkie rodzaje transportu, aby zapewnić efektywność europejskiego systemu transportowego na szeroką skalę. W związku z tym wdrożenie europejskich korytarzy transportowych w dużym stopniu przyczynia się do osiągnięcia celów politycznych Unii w zakresie przejścia na zrównoważony transport i wzmacniania gospodarki europejskiej.

Przyjął Pan odpowiedzialność jako koordynator europejskiego korytarza transportowego "Atlantyk". Korytarz ten łączy hiszpańskie i portugalskie porty w Algeciras, Sines, Lizbonie, Porto, A Corunie i Bilbao, przebiega przez zachodnią Francję, a następnie, odnogą z Rouen i Le Havre, prowadzi do Paryża i dalej na wschód do Strasburga i Mannheimu w Niemczech. Korytarz ten obejmuje kolej, drogi, porty lotnicze, porty, multimodalne terminale towarowe, węzły miejskie oraz Sekwanę, Douro, Tagu i Gwadalkiwir jako śródlądowe drogi wodne. Głównym celem jest wykorzystanie potencjału morskiego wybrzeża Atlantyku na terytorium Unii poprzez wzmożoną integrację różnych rodzajów transportu, poprawę interopera- cyjności kolei dzięki wprowadzeniu ERTMS oraz innych norm transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T) w ramach całego korytarza oraz zmiana szerokości torów na Półwyspie Iberyjskim, aby spełniały normy Międzynarodowego Związku Kolei (UIC). Do najważniejszych projektów infrastrukturalnych należą odcinki transgraniczne między Portugalią a Hiszpanią oraz między Hiszpanią a Francją.

Komisja jest przekonana, że Pana wsparcie, na które bardzo liczy, będzie miało decydujące znaczenie dla trwałego sukcesu europejskich korytarzy transportowych i priorytetów horyzontalnych.

Misja

Prace koordynatora europejskiego mają na celu osiąganie postępów w rozwoju korytarza poprzez ukierunkowane działania koordynacyjne, w szczególności w odniesieniu do inwestycji projektowych (synchronizacja prac, przydział krajowych i unijnych środków finansowych) oraz, w stosownych przypadkach, innych szczególnych działań na rzecz promowania konkurencyjnego i wydajnego pod względem zasobów systemu transportu. W tym celu koordynator ułatwia współpracę pomiędzy zainteresowanymi państwami członkowskimi, ukierunkowuje zaangażowanie odpowiednich zainteresowanych podmiotów w ramach forum ds. korytarza oraz wspiera przygotowywanie i wykonywanie aktów wykonawczych Komisji, o których mowa w art. 55 rozporządzenia (UE) 2024/1679, na podstawie planów prac dotyczących korytarza, o których mowa w art. 54 tego rozporządzenia.

Pana obowiązki, które wynikają z art. 52 ust. 5, 6 i 7 rozporządzenia (UE) 2024/1679, obejmują:

analizę stanu zgodności i wspieranie skoordynowanego wdrażania europejskiego korytarza transportowego "Atlantyk", zgodnie ze standardami TEN-T,
sporządzenie planu prac, najpóźniej do 19 lipca 2026 r., a następnie co cztery lata, we współpracy z zainteresowanymi państwami członkowskimi oraz, w stosownych przypadkach, w porozumieniu z państwami sąsiadującymi, które należą do europejskiego korytarza transportowego "Atlantyk" - zgodnie z art. 54 ust. 1 i 2 rozporządzenia (UE) 2024/1679,
przekazywanie Parlamentowi Europejskiemu, Radzie, Komisji i zainteresowanym państwom członkowskim rocznego sprawozdania z rozwoju sytuacji w zakresie postępów we wdrażaniu europejskiego korytarza transportowego "Atlantyk"; sprawozdanie to dotyczy postępów poczynionych w zakresie kluczowych priorytetów i inwestycji, opisuje charakter problemów napotkanych podczas ich realizacji oraz zawiera propozycję rozwiązań,
oferowanie państwom członkowskim wsparcia w realizacji planu prac,
formalne ustanowienie i przewodniczenie forum ds. korytarza, które składa się ze stron zaangażowanych w zarządzanie infrastrukturą - zgodnie z art. 53 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2024/1679; forum zbiera się regularnie w trakcie sprawowania przez Pana funkcji,
konsultowanie planu prac w ramach forum ds. korytarza oraz regularne informowanie forum o postępach we wdrażaniu planu,
utworzenie, w razie potrzeby, szeregu grup roboczych podlegających forum ds. korytarza i przewodniczenie im - zgodnie z art. 53 ust. 4 rozporządzenia w sprawie TEN-T,
niezbędne wyjazdy służbowe do odpowiednich stolic, regionów i węzłów miejskich znajdujących się w korytarzu transportowym,
podejmowanie działań następczych w związku z wdrażaniem i koordynacją planu prac i opartego na nim aktu wykonawczego Komisji, a także, w stosownych przypadkach, innych szczególnych aktów wykonawczych dotyczących odcinków transgranicznych,
przeprowadzanie konsultacji, w stosownych przypadkach, z organami regionalnymi i lokalnymi, zarządcami infrastruktury, przewoźnikami, w szczególności tymi, którzy są członkami organów zarządzających kolejowymi przewozami towarowymi, branżą dostawczą, użytkownikami transportu oraz odpowiednimi zainteresowanymi stronami w odniesieniu do planu prac i jego realizacji,
zgłaszanie napotkanych trudności i proponowanych rozwiązań państwom członkowskim, Radzie, Parlamentowi Europejskiemu, Komisji a także wszelkim podmiotom zaangażowanym w rozwój europejskiego korytarza transportowego "Atlantyk",
ścisłą współpracę z państwami członkowskimi i organami zarządzającymi kolejowymi przewozami towarowymi w celu określenia priorytetów i potrzeb inwestycyjnych dotyczących kolejowych przewozów towarowych na kolejowych liniach towarowych europejskiego korytarza transportowego "Atlantyk", z uwzględnieniem korzyści płynących z transeuropejskiej sieci transportowej oraz ogólnych terminów ukończenia określone w rozporządzeniu (UE) 2024/1679, bez uszczerbku dla kompetencji organów zarządzających kolejowymi przewozami towarowymi przewidzianych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 913/2010 7  oraz kompetencji państw członkowskich w zakresie zarządzania infrastrukturą i jej finansowania,
monitorowanie realizacji usług w zakresie kolejowych przewozów towarowych oraz identyfikowanie potencjalnych barier, takich jak bariery techniczne, administracyjne i operacyjne, ze szczególnym naciskiem na wymiar transgra- niczny, a także w stosownych przypadkach przedstawianie zaleceń w tym zakresie,
ścisłą współpracę z zainteresowanymi państwami członkowskimi, by pomóc w określeniu priorytetów i potrzeb inwestycyjnych dotyczących kolejowych linii pasażerskich europejskiego korytarza transportowego "Atlantyk",
monitorowanie realizacji usług w zakresie kolejowych przewozów pasażerskich oraz identyfikowanie potencjalnych barier, takich jak bariery techniczne, administracyjne i operacyjne, ze szczególnym naciskiem na wymiar transgra- niczny, a także w stosownych przypadkach przedstawianie zaleceń w tym zakresie,
ścisłą współpracę z zainteresowanymi państwami członkowskimi, by ułatwić w stosownych przypadkach kontakty i koordynację między przedstawicielami transportu morskiego i żeglugi śródlądowej w celu zwiększenia wzajemnych synergii,
sprawdzanie, czy projekty proponowane przez państwa członkowskie lub w stosownych przypadkach przez państwa sąsiadujące do współfinansowania w ramach instrumentu "Łącząc Europę" są zgodne z priorytetami określonymi w planie prac,
współpracę z państwami sąsiadującymi i włączanie ich w działania dotyczące korytarzy, takie jak forum ds. korytarza lub grupy robocze,
współpracę z organizacjami międzynarodowymi w zakresie działań dotyczących korytarza, które obejmują państwa sąsiadujące będące członkami tych organizacji międzynarodowych.

Pana zadanie jako koordynatora będzie miało zatem bardzo zróżnicowany charakter i bardzo duże znaczenie dla Unii Europejskiej oraz całego projektu w procesie planowania finansowania, jak również dla dialogu politycznego z państwami członkowskimi, aby mogły one przezwyciężyć wszelkie trudności związane z realizacją poszczególnych projektów infrastrukturalnych.

Zasady i procedury

Pana mandat jako koordynatora europejskiego trwać będzie 4 lata, począwszy od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji, z możliwością jego przedłużenia za obopólną zgodą.

Komisja może w każdej chwili - z własnej inicjatywy lub na Pana wniosek - zmienić czas trwania tego mandatu. Komisja zastrzega sobie prawo do wycofania Pana mandatu w każdej chwili.

Podczas wypełniania swoich zadań nie może Pan występować w imieniu Komisji bez jej uprzedniej pisemnej zgody. Musi Pan zatem działać przy zachowaniu bezstronności, w sposób niezależny i poufny, oraz w jak najlepszy sposób wykorzystywać posiadaną wiedzę i kwalifikacje zawodowe, mając na uwadze wyłącznie interesy Unii.

Zobowiązuje się Pana do unikania wszelkich sytuacji prowadzących do konfliktu interesów w dziedzinach, w których wymaga się od Pana działania. Musi Pan niezwłocznie poinformować Komisję o każdym konflikcie interesów, który pojawi się w trakcie Pana kadencji.

Ponadto zobowiązuje się Pana do niewykorzystywania i nierozpowszechniania jakichkolwiek dokumentów lub informacji, z którymi zetknie się Pan podczas sprawowania tej funkcji, chyba że informacje te zostały już podane do wiadomości publicznej. Wszystkie uzyskane przez Pana wyniki będą stanowić własność Unii, która może je wykorzystać i opublikować według swojego uznania.

Podczas wypełniania zadania będzie Pan otrzymywał miesięczny zryczałtowany dodatek w wysokości 3 000 EUR na pokrycie kosztów działania sekretariatu w przypadku, gdy takich kosztów nie pokrywają bezpośrednio służby Komisji (komunikacja, różne meble biurowe, przestrzeń biurowa) oraz wydatki związane z reprezentacją podczas podróży służbowych, zgodnie z przepisami Komisji.

Osobą wyznaczoną do kontaktów z Panem w Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu jest Dyrektor ds. Inwestycji, Innowacyjnego i Zrównoważonego Transportu. Komisja pragnie Pana z góry zapewnić, że podczas wypełniania swojego zadania otrzyma Pan pełne wsparcie dyrektora oraz pracowników wyznaczonych do pomocy w codziennych sprawach technicznych i administracyjnych.

Dyrekcja Generalna ds. Mobilności i Transportu będzie regularnie organizować spotkania z udziałem koordynatorów europejskich, aby umożliwić im wymianę informacji i doświadczeń.

Jedynymi właściwymi do rozstrzygania w przypadku rozbieżności w kwestiach ważności, stosowania lub interpretacji przedmiotowej umowy są sądy belgijskie. Przedmiotowa umowa podlega prawu belgijskiemu.

Upoważnienie koordynatora europejskiego ds.europejskiego korytarza transportowego "Morze Północne - Ren - Morze Śródziemne"

W rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1679 8  w sprawie unijnych wytycznych dotyczących rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej przewidziano wyznaczenie europejskich koordynatorów odpowiedzialnych za wdrażanie europejskich korytarzy transportowych i priorytetów horyzontalnych: europejskiego obszaru transportu morskiego i europejskiego systemu zarządzania ruchem kolejowym (ERTMS).

Podejście "korytarzowe" umożliwia skuteczną współpracę kluczowych podmiotów w zarządzaniu zarówno transgranicz- nymi, jak i krajowymi projektami o znaczeniu europejskim realizowanymi w korytarzu. Europejskie korytarze transportowe obejmują wszystkie rodzaje transportu, aby zapewnić efektywność europejskiego systemu transportowego na szeroką skalę. W związku z tym wdrożenie europejskich korytarzy transportowych w dużym stopniu przyczynia się do osiągnięcia celów politycznych Unii w zakresie przejścia na zrównoważony transport i wzmacniania gospodarki europejskiej.

Przyjął Pan odpowiedzialność jako koordynator europejskiego korytarza transportowego "Morze Północne - Ren - Morze Śródziemne". Na północy korytarz łączy irlandzkie porty w Dublinie, Cork i Foynes oraz zapewnia połączenia kolejowe i drogowe do granicy ze Zjednoczonym Królestwem. Porty te mają dostęp do kontynentalnej części Unii dzięki połączeniom europejskiego obszaru transportu morskiego, które prowadzą do portów w Amsterdamie, Rotterdamie, Vlissingen, Antwerpii, Gandawie i Zeebrugge w Niderlandach i Belgii. W kierunku południowym korytarz przebiega przez Brukselę, Liege i Luksemburg i obejmuje terytorium Francji (Calais i Le Havre), gdzie prowadzi przez Metz, Paryż, Dijon i Lyon do portów w Marsylii i Fos-sur-Mer. W Niemczech korytarz zapewnia ponadto połączenia z Zagłębiem Ruhry oraz Kolonią, Frankfurtem i Karlsruhe, biegnie dalej do Strasburga we Francji, Bazylei w Szwajcarii, gdzie dzieli się na dwie odnogi i prowadzi przez Berno i Chiasso do Włoch, po czym dalej przebiega przez Novarę, Alessandrię i Mediolan, aż do śródziemnomorskiego portu w Genui. Korytarz ten obejmuje kolej, drogi, śródlądową drogę wodną, porty lotnicze, porty, multimo- dalne terminale towarowe. Do kluczowych projektów należy śródlądowa droga wodna Sekwana-Skalda, która obejmuje Francję i Belgię oraz projekt kolejowy EuroCap, który obejmuje Francję, Belgię i Luksemburg.

Komisja jest przekonana, że Pana wsparcie, na które bardzo liczy, będzie miało decydujące znaczenie dla trwałego sukcesu europejskich korytarzy transportowych i priorytetów horyzontalnych.

Misja

Prace koordynatora europejskiego mają na celu osiąganie postępów w rozwoju korytarza poprzez ukierunkowane działania koordynacyjne, w szczególności w odniesieniu do inwestycji projektowych (synchronizacja prac, przydział krajowych i unijnych środków finansowych) oraz, w stosownych przypadkach, innych szczególnych działań na rzecz promowania konkurencyjnego i wydajnego pod względem zasobów systemu transportu. W tym celu koordynator ułatwia współpracę pomiędzy zainteresowanymi państwami członkowskimi, ukierunkowuje zaangażowanie odpowiednich zainteresowanych podmiotów w ramach forum ds. korytarza oraz wspiera przygotowywanie i wykonywanie aktów wykonawczych Komisji, o których mowa w art. 55 rozporządzenia (UE) 2024/1679, na podstawie planów prac dotyczących korytarza, o których mowa w art. 54 tego rozporządzenia.

Pana obowiązki, które wynikają z art. 52 ust. 5, 6 i 7 rozporządzenia (UE) 2024/1679, obejmują:

analizę stanu zgodności i wspieranie skoordynowanego wdrażania europejskiego korytarza transportowego "Morze Północne - Ren - Morze Śródziemne", zgodnie ze standardami transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T),
sporządzenie planu prac, najpóźniej do 19 lipca 2026 r., a następnie co cztery lata, współpracując z zainteresowanymi państwami członkowskimi oraz, w stosownych przypadkach, w porozumieniu z państwami sąsiadującymi, które należą do europejskiego korytarza transportowego "Morze Północne - Ren - Morze Śródziemne" - zgodnie z art. 54 ust. 1 i 2 rozporządzenia (UE) 2024/1679,
przekazywanie Parlamentowi Europejskiemu, Radzie, Komisji i zainteresowanym państwom członkowskim rocznego sprawozdania z rozwoju sytuacji w zakresie postępów we wdrażaniu europejskiego korytarza transportowego "Morze Północne - Ren - Morze Śródziemne"; sprawozdanie to dotyczy postępów poczynionych w zakresie kluczowych priorytetów i inwestycji, opisuje charakter problemów napotkanych podczas ich realizacji oraz zawiera propozycję rozwiązań,
oferowanie wsparcia w realizacji planu prac państwom członkowskim oraz, w stosownych przypadkach, odpowiednim państwom sąsiadującym,
formalne ustanowienie i przewodniczenie forum ds. korytarza, które składa się ze stron zaangażowanych w zarządzanie infrastrukturą - zgodnie z art. 53 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2024/1679; forum zbiera się regularnie w trakcie sprawowania przez Pana funkcji,
konsultowanie planu prac w ramach forum ds. korytarza oraz regularne informowanie forum o postępach we wdrażaniu planu,
utworzenie, w razie potrzeby, szeregu grup roboczych podlegających forum ds. korytarza i przewodniczenie im - zgodnie z art. 53 ust. 4 rozporządzenia w sprawie TEN-T,
niezbędne wyjazdy służbowe do odpowiednich stolic, regionów i węzłów miejskich znajdujących się w korytarzu transportowym,
podejmowanie działań następczych w związku z wdrażaniem i koordynacją planu prac i opartego na nim aktu wykonawczego Komisji, a także, w stosownych przypadkach, innych szczególnych aktów wykonawczych dotyczących odcinków transgranicznych,
przeprowadzanie konsultacji, w stosownych przypadkach, z organami regionalnymi i lokalnymi, zarządcami infrastruktury, przewoźnikami, w szczególności tymi, którzy są członkami organów zarządzających kolejowymi przewozami towarowymi, branżą dostawczą, użytkownikami transportu oraz odpowiednimi zainteresowanymi stronami w odniesieniu do planu prac i jego realizacji,
zgłaszanie napotkanych trudności i proponowanych rozwiązań państwom członkowskim, Radzie, państwom sąsiadującym, które należą do europejskiego korytarza transportowego "Morze Północne - Ren - Morze Śródziemne", Parlamentowi Europejskiemu i Komisji, a także wszelkim innym podmiotom zaangażowanym w rozwój europejskiego korytarza transportowego "Morze Północne - Ren - Morze Śródziemne",
ścisłą współpracę z państwami członkowskimi i organami zarządzającymi kolejowymi przewozami towarowymi w celu określenia priorytetów i potrzeb inwestycyjnych dotyczących kolejowych przewozów towarowych na kolejowych liniach towarowych europejskiego korytarza transportowego "Morze Północne - Ren - Morze Śródziemne", z uwzględnieniem korzyści płynących z transeuropejskiej sieci transportowej oraz ogólnych terminów ukończenia określone w rozporządzeniu (UE) 2024/1679, bez uszczerbku dla kompetencji organów zarządzających kolejowymi przewozami towarowymi przewidzianych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 913/2010 9  oraz kompetencji państw członkowskich w zakresie zarządzania infrastrukturą i jej finansowania,
monitorowanie realizacji usług w zakresie kolejowych przewozów towarowych oraz identyfikowanie potencjalnych barier, takich jak bariery techniczne, administracyjne i operacyjne, ze szczególnym naciskiem na wymiar transgra- niczny, a także w stosownych przypadkach przedstawianie zaleceń w tym zakresie,
ścisłą współpracę z zainteresowanymi państwami członkowskimi, by pomóc w określeniu priorytetów i potrzeb inwestycyjnych dotyczących kolejowych linii pasażerskich europejskiego korytarza transportowego "Morze Północne - Ren - Morze Śródziemne",
monitorowanie realizacji usług w zakresie kolejowych przewozów pasażerskich oraz identyfikowanie potencjalnych barier, takich jak bariery techniczne, administracyjne i operacyjne, ze szczególnym naciskiem na wymiar transgra- niczny, a także w stosownych przypadkach przedstawianie zaleceń w tym zakresie,
ścisłą współpracę z zainteresowanymi państwami członkowskimi, by ułatwić w stosownych przypadkach kontakty i koordynację między przedstawicielami transportu morskiego i żeglugi śródlądowej w celu zwiększenia wzajemnych synergii,
sprawdzanie, czy projekty proponowane przez państwa członkowskie lub w stosownych przypadkach przez państwa sąsiadujące do współfinansowania w ramach instrumentu "Łącząc Europę" są zgodne z priorytetami określonymi w planie prac,
współpracę z państwami sąsiadującymi i włączanie ich w działania dotyczące korytarzy, takie jak forum ds. korytarza lub grupy robocze,
współpracę z organizacjami międzynarodowymi w zakresie działań dotyczących korytarza, które obejmują państwa sąsiadujące będące członkami tych organizacji międzynarodowych.

Pana zadanie jako koordynatora będzie miało zatem bardzo zróżnicowany charakter i bardzo duże znaczenie dla Unii Europejskiej oraz całego projektu w procesie planowania finansowania, jak również dla dialogu politycznego z państwami członkowskimi, aby mogły one przezwyciężyć wszelkie trudności związane z realizacją poszczególnych projektów infrastrukturalnych.

Zasady i procedury

Pana mandat jako koordynatora europejskiego trwać będzie 4 lata, począwszy od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji, z możliwością jego przedłużenia za obopólną zgodą.

Komisja może w każdej chwili - z własnej inicjatywy lub na Pana wniosek - zmienić czas trwania tego mandatu. Komisja zastrzega sobie prawo do wycofania Pana mandatu w każdej chwili.

Podczas wypełniania swoich zadań nie może Pan występować w imieniu Komisji bez jej uprzedniej pisemnej zgody. Musi Pan zatem działać przy zachowaniu bezstronności, w sposób niezależny i poufny, oraz w jak najlepszy sposób wykorzystywać posiadaną wiedzę i kwalifikacje zawodowe, mając na uwadze wyłącznie interesy Unii.

Zobowiązuje się Pana do unikania wszelkich sytuacji prowadzących do konfliktu interesów w dziedzinach, w których wymaga się od Pana działania. Musi Pan niezwłocznie poinformować Komisję o każdym konflikcie interesów, który pojawi się w trakcie Pana kadencji.

Ponadto zobowiązuje się Pana do niewykorzystywania i nierozpowszechniania jakichkolwiek dokumentów lub informacji, z którymi zetknie się Pan podczas sprawowania tej funkcji, chyba że informacje te zostały już podane do wiadomości publicznej. Wszystkie uzyskane przez Pana wyniki będą stanowić własność Unii, która może je wykorzystać i opublikować według swojego uznania.

Podczas wypełniania zadania będzie Pan otrzymywał miesięczny zryczałtowany dodatek w wysokości 3 000 EUR na pokrycie kosztów działania sekretariatu w przypadku, gdy takich kosztów nie pokrywają bezpośrednio służby Komisji (komunikacja, różne meble biurowe, przestrzeń biurowa) oraz wydatki związane z reprezentacją podczas podróży służbowych, zgodnie z przepisami Komisji.

Osobą wyznaczoną do kontaktów z Panem w Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu jest Dyrektor ds. Inwestycji, Innowacyjnego i Zrównoważonego Transportu. Komisja pragnie Pana z góry zapewnić, że podczas wypełniania swojego zadania otrzyma Pan pełne wsparcie dyrektora oraz pracowników wyznaczonych do pomocy w codziennych sprawach technicznych i administracyjnych.

Dyrekcja Generalna ds. Mobilności i Transportu będzie regularnie organizować spotkania z udziałem koordynatorów europejskich, aby umożliwić im wymianę informacji i doświadczeń.

Jedynymi właściwymi do rozstrzygania w przypadku rozbieżności w kwestiach ważności, stosowania lub interpretacji przedmiotowej umowy są sądy belgijskie. Przedmiotowa umowa podlega prawu belgijskiemu.

Upoważnienie koordynatora europejskiego ds.europejskiego korytarza transportowego "Morze Śródziemne"

W rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1679 10  w sprawie unijnych wytycznych dotyczących rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej przewidziano wyznaczenie europejskich koordynatorów odpowiedzialnych za wdrażanie europejskich korytarzy transportowych i priorytetów horyzontalnych: europejskiego obszaru transportu morskiego i europejskiego systemu zarządzania ruchem kolejowym (ERTMS).

Podejście "korytarzowe" umożliwia skuteczną współpracę kluczowych podmiotów w zarządzaniu zarówno transgranicz- nymi, jak i krajowymi projektami o znaczeniu europejskim realizowanymi w korytarzu. Europejskie korytarze transportowe obejmują wszystkie rodzaje transportu, aby zapewnić efektywność europejskiego systemu transportowego na szeroką skalę. W związku z tym wdrożenie europejskich korytarzy transportowych w dużym stopniu przyczynia się do osiągnięcia celów politycznych Unii w zakresie przejścia na zrównoważony transport i wzmacniania gospodarki europejskiej.

Przyjął Pan odpowiedzialność jako koordynator europejskiego korytarza transportowego "Morze Śródziemne". Korytarz ten łączy hiszpańskie porty w Algeciras, Kartagenie, Walencji, Castellon, Tarragonie i Barcelonie z Madrytem, biegnąc wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego przez południową Francję - Marsylię i Niceę do Genui i La Spezii we Włoszech. Prowadzi on z Marsylii w kierunku Lyonu, przecina Alpy i północne Włochy i przebiega przez Turyn, Mediolan, Weronę, Bolonię, Padwę, Wenecję i Triest. Korytarz łączy się również z Lublaną, a jego odnoga biegnie przez Chorwację (Rijekę i Zagrzeb), do Budapesztu i Lwowa w Ukrainie. Korytarz obejmuje kolej, drogi, porty lotnicze, porty, multimodalne terminale towarowe, a w północnych Włoszech również śródlądową drogę wodną rzeki Po. Kluczowe projekty obejmują zmianę szerokości torów w Hiszpanii, aby spełniały normy Międzynarodowego Związku Kolei (UIC), budowę tunelu bazowego Lyon-Turyn oraz ogólną modernizację infrastruktury kolejowej we wschodniej części korytarza.

Komisja jest przekonana, że Pana wsparcie, na które bardzo liczy, będzie miało decydujące znaczenie dla trwałego sukcesu europejskich korytarzy transportowych i priorytetów horyzontalnych.

Misja

Prace koordynatora europejskiego mają na celu osiąganie postępów w rozwoju korytarza poprzez ukierunkowane działania koordynacyjne, w szczególności w odniesieniu do inwestycji projektowych (synchronizacja prac, przydział krajowych i unijnych środków finansowych) oraz, w stosownych przypadkach, innych szczególnych działań na rzecz promowania konkurencyjnego i wydajnego pod względem zasobów systemu transportu. W tym celu koordynator ułatwia współpracę pomiędzy zainteresowanymi państwami członkowskimi, ukierunkowuje zaangażowanie odpowiednich zainteresowanych podmiotów w ramach forum ds. korytarza oraz wspiera przygotowywanie i wykonywanie aktów wykonawczych Komisji, o których mowa w art. 55 rozporządzenia (UE) 2024/1679, na podstawie planów prac dotyczących korytarza, o których mowa w art. 54 tego rozporządzenia.

Pana obowiązki, które wynikają z art. 52 ust. 5, 6 i 7 rozporządzenia (UE) 2024/1679, obejmują:

analizę stanu zgodności i wspieranie skoordynowanego wdrażania europejskiego korytarza transportowego "Morze Śródziemne", zgodnie ze standardami transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T),
sporządzenie planu prac, najpóźniej do 19 lipca 2026 r., a następnie co cztery lata, we współpracy z zainteresowanymi państwami członkowskimi oraz, w stosownych przypadkach, w porozumieniu z państwami sąsiadującymi, które należą do europejskiego korytarza transportowego "Morze Śródziemne" - zgodnie z art. 54 ust. 1 i 2 rozporządzenia (UE) 2024/1679,
przekazywanie Parlamentowi Europejskiemu, Radzie, Komisji i zainteresowanym państwom członkowskim rocznego sprawozdania z rozwoju sytuacji w zakresie postępów we wdrażaniu europejskiego korytarza transportowego "Morze Śródziemne"; sprawozdanie to dotyczy postępów poczynionych w zakresie kluczowych priorytetów i inwestycji, opisuje charakter problemów napotkanych podczas ich realizacji oraz zawiera propozycję rozwiązań,
oferowanie wsparcia w realizacji planu prac państwom członkowskim oraz, w stosownych przypadkach, odpowiednim państwom sąsiadującym,
formalne ustanowienie i przewodniczenie forum ds. korytarza, które składa się ze stron zaangażowanych w zarządzanie infrastrukturą - zgodnie z art. 53 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2024/1679; forum zbiera się regularnie w trakcie sprawowania przez Pana funkcji,
konsultowanie planu prac w ramach forum ds. korytarza oraz regularne informowanie forum o postępach we wdrażaniu planu,
utworzenie, w razie potrzeby, szeregu grup roboczych podlegających forum ds. korytarza i przewodniczenie im - zgodnie z art. 53 ust. 4 rozporządzenia w sprawie TEN-T,
niezbędne wyjazdy służbowe do odpowiednich stolic, regionów i węzłów miejskich znajdujących się w korytarzu transportowym,
podejmowanie działań następczych w związku z wdrażaniem i koordynacją planu prac i opartego na nim aktu wykonawczego Komisji, a także, w stosownych przypadkach, innych szczególnych aktów wykonawczych dotyczących odcinków transgranicznych,
przeprowadzanie konsultacji, w stosownych przypadkach, z organami regionalnymi i lokalnymi, zarządcami infrastruktury, przewoźnikami, w szczególności tymi, którzy są członkami organów zarządzających kolejowymi przewozami towarowymi, branżą dostawczą, użytkownikami transportu oraz odpowiednimi zainteresowanymi stronami w odniesieniu do planu prac i jego realizacji,
zgłaszanie napotkanych trudności i proponowanych rozwiązań państwom członkowskim, Radzie, państwom sąsiadującym, które należą do europejskiego korytarza transportowego "Morze Śródziemne", Parlamentowi Europejskiemu i Komisji, a także wszelkim innym podmiotom zaangażowanym w rozwój europejskiego korytarza transportowego "Morze Śródziemne",
ścisłą współpracę z państwami członkowskimi i organami zarządzającymi kolejowymi przewozami towarowymi w celu określenia priorytetów i potrzeb inwestycyjnych dotyczących kolejowych przewozów towarowych na kolejowych liniach towarowych europejskiego korytarza transportowego "Morze Śródziemne", z uwzględnieniem korzyści płynących z transeuropejskiej sieci transportowej oraz ogólnych terminów ukończenia określonych w rozporządzeniu (UE) 2024/1679, bez uszczerbku dla kompetencji organów zarządzających kolejowymi przewozami towarowymi przewidzianych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 913/2010 11  oraz kompetencji państw członkowskich w zakresie zarządzania infrastrukturą i jej finansowania,
monitorowanie realizacji usług w zakresie kolejowych przewozów towarowych oraz identyfikowanie potencjalnych barier, takich jak bariery techniczne, administracyjne i operacyjne, ze szczególnym naciskiem na wymiar transgra- niczny, a także w stosownych przypadkach przedstawianie zaleceń w tym zakresie,
ścisłą współpracę z zainteresowanymi państwami członkowskimi, by pomóc w określeniu priorytetów i potrzeb inwestycyjnych dotyczących kolejowych linii pasażerskich europejskiego korytarza transportowego "Morze Śródziemne",
monitorowanie realizacji usług w zakresie kolejowych przewozów pasażerskich oraz identyfikowanie potencjalnych barier, takich jak bariery techniczne, administracyjne i operacyjne, ze szczególnym naciskiem na wymiar transgra- niczny, a także w stosownych przypadkach przedstawianie zaleceń w tym zakresie,
ścisłą współpracę z zainteresowanymi państwami członkowskimi, by ułatwić w stosownych przypadkach kontakty i koordynację między przedstawicielami transportu morskiego i żeglugi śródlądowej w celu zwiększenia wzajemnych synergii,
sprawdzanie, czy projekty proponowane przez państwa członkowskie lub w stosownych przypadkach przez państwa sąsiadujące do współfinansowania w ramach instrumentu "Łącząc Europę" są zgodne z priorytetami określonymi w planie prac,
współpracę z państwami sąsiadującymi i włączanie ich w działania dotyczące korytarzy, takie jak forum ds. korytarza lub grupy robocze,
współpracę z organizacjami międzynarodowymi w zakresie działań dotyczących korytarza, które obejmują państwa sąsiadujące będące członkami tych organizacji międzynarodowych.

Pana zadanie jako koordynatora będzie miało zatem bardzo zróżnicowany charakter i bardzo duże znaczenie dla Unii Europejskiej oraz całego projektu w procesie planowania finansowania, jak również dla dialogu politycznego z państwami członkowskimi, aby mogły one przezwyciężyć wszelkie trudności związane z realizacją poszczególnych projektów infrastrukturalnych.

Zasady i procedury

Pana mandat jako koordynatora europejskiego trwać będzie 4 lata, począwszy od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji, z możliwością jego przedłużenia za obopólną zgodą.

Komisja może w każdej chwili - z własnej inicjatywy lub na Pana wniosek - zmienić czas trwania tego mandatu. Komisja zastrzega sobie prawo do wycofania Pana mandatu w każdej chwili.

Podczas wypełniania swoich zadań nie może Pan występować w imieniu Komisji bez jej uprzedniej pisemnej zgody. Musi Pan zatem działać przy zachowaniu bezstronności, w sposób niezależny i poufny, oraz w jak najlepszy sposób wykorzystywać posiadaną wiedzę i kwalifikacje zawodowe, mając na uwadze wyłącznie interesy Unii.

Zobowiązuje się Pana do unikania wszelkich sytuacji prowadzących do konfliktu interesów w dziedzinach, w których wymaga się od Pana działania. Musi Pan niezwłocznie poinformować Komisję o każdym konflikcie interesów, który pojawi się w trakcie Pana kadencji.

Ponadto zobowiązuje się Pana do niewykorzystywania i nierozpowszechniania jakichkolwiek dokumentów lub informacji, z którymi zetknie się Pan podczas sprawowania tej funkcji, chyba że informacje te zostały już podane do wiadomości publicznej. Wszystkie uzyskane przez Pana wyniki będą stanowić własność Unii, która może je wykorzystać i opublikować według swojego uznania.

Podczas wypełniania zadania będzie Pan otrzymywał miesięczny zryczałtowany dodatek w wysokości 3 000 EUR na pokrycie kosztów działania sekretariatu w przypadku, gdy takich kosztów nie pokrywają bezpośrednio służby Komisji (komunikacja, różne meble biurowe, przestrzeń biurowa) oraz wydatki związane z reprezentacją podczas podróży służbowych, zgodnie z przepisami Komisji.

Osobą wyznaczoną do kontaktów z Panem w Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu jest Dyrektor ds. Inwestycji, Innowacyjnego i Zrównoważonego Transportu. Komisja pragnie Pana z góry zapewnić, że podczas wypełniania swojego zadania otrzyma Pan pełne wsparcie dyrektora oraz pracowników wyznaczonych do pomocy w codziennych sprawach technicznych i administracyjnych.

Dyrekcja Generalna ds. Mobilności i Transportu będzie regularnie organizować spotkania z udziałem koordynatorów europejskich, aby umożliwić im wymianę informacji i doświadczeń.

Jedynymi właściwymi do rozstrzygania w przypadku rozbieżności w kwestiach ważności, stosowania lub interpretacji przedmiotowej umowy są sądy belgijskie. Przedmiotowa umowa podlega prawu belgijskiemu.

Upoważnienie koordynatora europejskiego ds.europejskiego korytarza transportowego "Morze Bałtyckie - Morze Adriatyckie"

W rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1679 12  w sprawie unijnych wytycznych dotyczących rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej przewidziano wyznaczenie europejskich koordynatorów odpowiedzialnych za wdrażanie europejskich korytarzy transportowych i priorytetów horyzontalnych: europejskiego obszaru transportu morskiego i europejskiego systemu zarządzania ruchem kolejowym (ERTMS).

Podejście "korytarzowe" umożliwia skuteczną współpracę kluczowych podmiotów w zarządzaniu zarówno transgranicznymi, jak i krajowymi projektami o znaczeniu europejskim realizowanymi w korytarzu. Europejskie korytarze transportowe obejmują wszystkie rodzaje transportu, aby zapewnić efektywność europejskiego systemu transportowego na szeroką skalę. W związku z tym wdrożenie europejskich korytarzy transportowych w dużym stopniu przyczynia się do osiągnięcia celów politycznych Unii w zakresie przejścia na zrównoważony transport i wzmacniania gospodarki europejskiej.

Przyjęła Pani odpowiedzialność jako koordynator europejskiego korytarza transportowego "Morze Bałtyckie - Morze Adriatyckie". Korytarz ten rozciąga się na północy od polskich portów w Gdańsku i Gdyni oraz Szczecinie i Świnoujściu, obejmuje także Białą Podlaską, biegnie przez Kłodzko, Kraków i region Katowic do Brna w Czechach i Bratysławy w Słowacji. Korytarz prowadzi dalej do Wiednia w Austrii i Budapesztu na Węgrzech, a jego wschodnia odnoga biegnie do słoweńskiego portu w Koprze oraz chorwackich portów w Rijece i Splicie. Zachodnia oś biegnie do Bolonii we Włoszech i zapewnia połączenia z portami w Trieście, Wenecji, Rawennie i Bari. Europejski korytarz transportowy "Morze Bałtyckie - Morze Adriatyckie" obejmuje kolej, drogi, porty lotnicze, porty i multimodalne terminale towarowe. Kluczowe projekty obejmują budowę tunelu bazowego Semmering w Austrii oraz linii dużych prędkości w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech.

Komisja jest przekonana, że Pani wsparcie, na które bardzo liczy, będzie miało decydujące znaczenie dla trwałego sukcesu europejskich korytarzy transportowych i priorytetów horyzontalnych.

Misja

Prace koordynatora europejskiego mają na celu osiąganie postępów w rozwoju korytarza poprzez ukierunkowane działania koordynacyjne, w szczególności w odniesieniu do inwestycji projektowych (synchronizacja prac, przydział krajowych i unijnych środków finansowych) oraz, w stosownych przypadkach, innych szczególnych działań na rzecz promowania konkurencyjnego i wydajnego pod względem zasobów systemu transportu. W tym celu koordynator ułatwia współpracę pomiędzy zainteresowanymi państwami członkowskimi, ukierunkowuje zaangażowanie odpowiednich zainteresowanych podmiotów w ramach forum ds. korytarza oraz wspiera przygotowywanie aktów wykonawczych Komisji, o których mowa w art. 55 rozporządzenia (UE) 2024/1679, na podstawie planów prac dotyczących korytarza, o których mowa w art. 54 tego rozporządzenia.

Pani obowiązki, które wynikają z art. 52 ust. 5, 6 i 7 rozporządzenia (UE) 2024/1679, obejmują:

analizę stanu zgodności i wspieranie skoordynowanego wdrażania europejskiego korytarza transportowego "Morze Bałtyckie - Morze Adriatyckie", zgodnie ze standardami transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T),
sporządzenie planu prac, najpóźniej do 19 lipca 2026 r., a następnie co cztery lata, we współpracy z zainteresowanymi państwami członkowskimi oraz, w stosownych przypadkach, w porozumieniu z państwami sąsiadującymi, które należą do europejskiego korytarza transportowego "Morze Bałtyckie - Morze Adriatyckie" - zgodnie z art. 54 ust. 1 i 2 rozporządzenia (UE) 2024/1679,
przekazywanie Parlamentowi Europejskiemu, Radzie, Komisji i zainteresowanym państwom członkowskim rocznego sprawozdania z rozwoju sytuacji w zakresie postępów we wdrażaniu europejskiego korytarza transportowego "Morze Bałtyckie - Morze Adriatyckie"; sprawozdanie to dotyczy postępów poczynionych w zakresie kluczowych priorytetów i inwestycji, opisuje charakter problemów napotkanych podczas ich realizacji oraz zawiera propozycję rozwiązań,
oferowanie państwom członkowskim wsparcia w realizacji planu prac,
formalne ustanowienie i przewodniczenie forum ds. korytarza, które składa się ze stron zaangażowanych w zarządzanie infrastrukturą - zgodnie z art. 53 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2024/1679; forum zbiera się regularnie w trakcie sprawowania przez Panią funkcji,
konsultowanie planu prac w ramach forum ds. korytarza oraz regularne informowanie forum o postępach we wdrażaniu planu,
utworzenie, w razie potrzeby, szeregu grup roboczych podlegających forum ds. korytarza i przewodniczenie im - zgodnie z art. 53 ust. 4 rozporządzenia w sprawie TEN-T,
wszystkie niezbędne wyjazdy służbowe do odpowiednich stolic, regionów i węzłów miejskich znajdujących się w korytarzu transportowym,
podejmowanie działań następczych w związku z wdrażaniem i koordynacją planu prac i opartego na nim aktu wykonawczego Komisji, a także, w stosownych przypadkach, innych szczególnych aktów wykonawczych dotyczących odcinków transgranicznych,
przeprowadzanie konsultacji, w stosownych przypadkach, z organami regionalnymi i lokalnymi, zarządcami infrastruktury, przewoźnikami, w szczególności tymi, którzy są członkami organów zarządzających kolejowymi przewozami towarowymi, branżą dostawczą, użytkownikami transportu oraz odpowiednimi zainteresowanymi stronami w odniesieniu do planu prac i jego realizacji,
zgłaszanie napotkanych trudności i proponowanych rozwiązań państwom członkowskim, Radzie, Parlamentowi Europejskiemu, Komisji a także wszelkim innym podmiotom zaangażowanym w rozwój europejskiego korytarza transportowego "Morze Bałtyckie - Morze Adriatyckie",
ścisłą współpracę z państwami członkowskimi i organami zarządzającymi kolejowymi przewozami towarowym w celu określenia priorytetów i potrzeb inwestycyjnych dotyczących kolejowych przewozów towarowych na kolejowych liniach towarowych europejskiego korytarza transportowego "Morze Bałtyckie - Morze Adriatyckie", z uwzględnieniem korzyści płynących z transeuropejskiej sieci transportowej oraz ogólnych terminów ukończenia określonych w rozporządzeniu (UE) 2024/1679, bez uszczerbku dla kompetencji organów zarządzających kolejowymi przewozami towarowymi przewidzianych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 913/2010 13  oraz kompetencji państw członkowskich w zakresie zarządzania infrastrukturą i jej finansowania,
monitorowanie realizacji usług w zakresie kolejowych przewozów towarowych oraz identyfikowanie potencjalnych barier, takich jak bariery techniczne, administracyjne i operacyjne, ze szczególnym naciskiem na wymiar transgra- niczny, a także w stosownych przypadkach przedstawianie zaleceń w tym zakresie,
ścisłą współpracę z zainteresowanymi państwami członkowskimi, by pomóc w określeniu priorytetów i potrzeb inwestycyjnych dotyczących kolejowych linii pasażerskich europejskiego korytarza transportowego "Morze Bałtyckie - Morze Adriatyckie",
monitorowanie realizacji usług w zakresie kolejowych przewozów pasażerskich oraz identyfikowanie potencjalnych barier, takich jak bariery techniczne, administracyjne i operacyjne, ze szczególnym naciskiem na wymiar transgra- niczny, a także w stosownych przypadkach przedstawianie zaleceń w tym zakresie,
ścisłą współpracę z zainteresowanymi państwami członkowskimi, by ułatwić w stosownych przypadkach kontakty i koordynację między przedstawicielami transportu morskiego i żeglugi śródlądowej w celu zwiększenia wzajemnych synergii,
sprawdzanie, czy projekty proponowane przez państwa członkowskie lub w stosownych przypadkach przez państwa sąsiadujące do współfinansowania w ramach instrumentu "Łącząc Europę" są zgodne z priorytetami określonymi w planie prac,
współpracę z państwami sąsiadującymi i włączanie ich w działania dotyczące korytarzy, takie jak forum ds. korytarza lub grupy robocze,
współpracę z organizacjami międzynarodowymi w zakresie działań dotyczących korytarza, które obejmują państwa sąsiadujące będące członkami tych organizacji międzynarodowych.
Pani zadanie jako koordynatora będzie miało zatem bardzo zróżnicowany charakter i bardzo duże znaczenie dla Unii Europejskiej oraz całego projektu w procesie planowania finansowania, jak również dla dialogu politycznego z państwami członkowskimi, aby mogły one przezwyciężyć wszelkie trudności związane z realizacją poszczególnych projektów infrastrukturalnych.

Zasady i procedury

Pani mandat jako koordynatora europejskiego trwać będzie 4 lata, począwszy od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji, z możliwością jego przedłużenia za obopólną zgodą.

Komisja może w każdej chwili - z własnej inicjatywy lub na Pani wniosek - zmienić czas trwania tego mandatu. Komisja zastrzega sobie prawo do wycofania Pani mandatu w każdej chwili.

Podczas wypełniania swoich zadań nie może Pani występować w imieniu Komisji bez jej uprzedniej pisemnej zgody. Musi Pani zatem działać przy zachowaniu bezstronności, w sposób niezależny i poufny, oraz w jak najlepszy sposób wykorzystywać posiadaną wiedzę i kwalifikacje zawodowe, mając na uwadze wyłącznie interesy Unii.

Zobowiązuje się Panią do unikania wszelkich sytuacji prowadzących do konfliktu interesów w dziedzinach, w których wymaga się od Pani działania. Musi Pani niezwłocznie poinformować Komisję o każdym konflikcie interesów, który pojawi się w trakcie Pani kadencji.

Ponadto zobowiązuje się Panią do niewykorzystywania i nierozpowszechniania jakichkolwiek dokumentów lub informacji, z którymi zetknie się Pani podczas sprawowania tej funkcji, chyba że informacje te zostały już podane do wiadomości publicznej. Wszystkie uzyskane przez Panią wyniki będą stanowić własność Unii, która może je wykorzystać i opublikować według swojego uznania.

Podczas wypełniania zadania będzie Pani otrzymywać miesięczny zryczałtowany dodatek w wysokości 3 000 EUR na pokrycie kosztów działania sekretariatu w przypadku, gdy takich kosztów nie pokrywają bezpośrednio służby Komisji (komunikacja, różne meble biurowe, przestrzeń biurowa) oraz wydatki związane z reprezentacją podczas podróży służbowych, zgodnie z przepisami Komisji.

Osobą wyznaczoną do kontaktów z Panią w Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu jest Dyrektor ds. Inwestycji, Innowacyjnego i Zrównoważonego Transportu. Komisja pragnie Panią z góry zapewnić, że podczas wypełniania swojego zadania otrzyma Pani pełne wsparcie dyrektora oraz pracowników wyznaczonych do pomocy w codziennych sprawach technicznych i administracyjnych.

Dyrekcja Generalna ds. Mobilności i Transportu będzie regularnie organizować spotkania z udziałem koordynatorów europejskich, aby umożliwić im wymianę informacji i doświadczeń.

Jedynymi właściwymi do rozstrzygania w przypadku rozbieżności w kwestiach ważności, stosowania lub interpretacji przedmiotowej umowy są sądy belgijskie. Przedmiotowa umowa podlega prawu belgijskiemu.

Upoważnienie koordynatora europejskiego ds.europejskiego korytarza transportowego "Bałkany Zachodnie - wschodnia część Morza Śródziemnego"

W rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1679 14  w sprawie unijnych wytycznych dotyczących rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej przewidziano wyznaczenie europejskich koordynatorów odpowiedzialnych za wdrażanie europejskich korytarzy transportowych i priorytetów horyzontalnych: europejskiego obszaru transportu morskiego i europejskiego systemu zarządzania ruchem kolejowym (ERTMS).

Podejście "korytarzowe" umożliwia skuteczną współpracę kluczowych podmiotów w zarządzaniu zarówno transgranicz- nymi, jak i krajowymi projektami o znaczeniu europejskim realizowanymi w korytarzu. Europejskie korytarze transportowe obejmują wszystkie rodzaje transportu, aby zapewnić efektywność europejskiego systemu transportowego na szeroką skalę. W związku z tym wdrożenie europejskich korytarzy transportowych w dużym stopniu przyczynia się do osiągnięcia celów politycznych Unii w zakresie przejścia na zrównoważony transport i wzmacniania gospodarki europejskiej.

Przyjął Pan odpowiedzialność jako koordynator europejskiego korytarza transportowego "Bałkany Zachodnie - wschodnia część Morza Śródziemnego". Korytarz ten na początkowym etapie obejmuje dwie równoległe odnogi w Austrii (z Salzburga i Linzu), które biegną na południowy wschód w kierunku sąsiadującej z Austrią Słowenii. W Słowenii odnogi łączą się w Lublanie, a korytarz prowadzi dalej przez Zagrzeb w kierunku granicy z Chorwacją, a następnie łączy się z sąsiednimi państwami Bałkanów Zachodnich - Bośnią i Hercegowiną oraz Serbią. Główna trasa korytarza biegnie dalej na południowy wschód w kierunku Belgradu, po czym rozwidla się w kierunku Prisztiny i Niszu, a następnie łączy w Skopju (Macedonia Północna). Inna północna odnoga biegnie z Serbii do Budapesztu na Węgrzech. Na zachodzie szereg odnóg zapewnia połączenia z portami na Morzu Adriatyckim, takimi jak Triest, Koper, Rijeka, Ploce (przez Bośnię i Hercegowinę), Bar i Durres (przez Serbię i Czarnogórę). Główna część korytarza biegnie dalej na południe przez Macedonię Północną, łącząc się z greckimi portami w Igumenitsy, Patrasie i Pireusie. Korytarz kończy się na Cyprze (połączenie morskie). Korytarz obejmuje zwłaszcza połączenie wschód-zachód, które biegnie z Durres w Albanii, przez Sofię, do Swilengradu (trójkąt graniczny).

Europejski korytarz transportowy "Bałkany Zachodnie - wschodnia część Morza Śródziemnego" obejmuje głównie koleje, drogi, porty lotnicze, porty morskie i śródlądowe, multimodalne terminale towarowe, a także szereg wyznaczonych węzłów miejskich. Korytarz ten nie obejmuje żadnych śródlądowych dróg wodnych. Istotnym wyjątkiem jest Cypr, gdzie nie rozmieszczono infrastruktury kolejowej.

Komisja jest przekonana, że Pana wsparcie, na które bardzo liczy, będzie miało decydujące znaczenie dla trwałego sukcesu europejskich korytarzy transportowych i priorytetów horyzontalnych.

Misja

Prace koordynatora europejskiego mają na celu osiąganie postępów w rozwoju korytarza poprzez ukierunkowane działania koordynacyjne, w szczególności w odniesieniu do inwestycji projektowych (synchronizacja prac, przydział krajowych i unijnych środków finansowych) oraz, w stosownych przypadkach, innych szczególnych działań na rzecz promowania konkurencyjnego i wydajnego pod względem zasobów systemu transportu. W tym celu koordynator ułatwia współpracę pomiędzy zainteresowanymi państwami członkowskimi, ukierunkowuje zaangażowanie odpowiednich zainteresowanych podmiotów w ramach forum ds. korytarza oraz wspiera przygotowywanie i wykonywanie aktów wykonawczych Komisji, o których mowa w art. 55 rozporządzenia (UE) 2024/1679, na podstawie planów prac dotyczących korytarza, o których mowa w art. 54 tego rozporządzenia.

Pana obowiązki, które wynikają z art. 52 ust. 5, 6 i 7 rozporządzenia (UE) 2024/1679, obejmują:

analizę stanu zgodności i wspieranie skoordynowanego wdrażania europejskiego korytarza transportowego "Bałkany Zachodnie - wschodnia część Morza Śródziemnego", zgodnie ze standardami transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T),
sporządzenie planu prac, najpóźniej do 19 lipca 2026 r., a następnie co cztery lata, we współpracy z zainteresowanymi państwami członkowskimi oraz, w stosownych przypadkach, w porozumieniu z państwami sąsiadującymi, które należą do europejskiego korytarza transportowego "Bałkany Zachodnie - wschodnia część Morza Śródziemnego", - zgodnie z art. 54 ust. 1 i 2 rozporządzenia (UE) 2024/1679;
przekazywanie Parlamentowi Europejskiemu, Radzie, Komisji i zainteresowanym państwom członkowskim rocznego sprawozdania z rozwoju sytuacji w zakresie postępów we wdrażaniu europejskiego korytarza transportowego "Bałkany Zachodnie - wschodnia część Morza Śródziemnego"; sprawozdanie to dotyczy postępów poczynionych w zakresie kluczowych priorytetów i inwestycji, opisuje charakter problemów napotkanych podczas ich realizacji oraz zawiera propozycję rozwiązań,
oferowanie wsparcia w realizacji planu prac państwom członkowskim oraz, w stosownych przypadkach, odpowiednim państwom sąsiadującym,
formalne ustanowienie i przewodniczenie forum ds. korytarza, które składa się ze stron zaangażowanych w zarządzanie infrastrukturą - zgodnie z art. 53 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2024/1679; forum zbiera się regularnie w trakcie sprawowania przez Pana funkcji,
konsultowanie planu prac w ramach forum ds. korytarza oraz regularne informowanie forum o postępach we wdrażaniu planu,
utworzenie, w razie potrzeby, szeregu grup roboczych podlegających forum ds. korytarza i przewodniczenie im - zgodnie z art. 53 ust. 4 rozporządzenia w sprawie TEN-T,
niezbędne wyjazdy służbowe do odpowiednich stolic, regionów i węzłów miejskich znajdujących się w korytarzu transportowym,
podejmowanie działań następczych w związku z wdrażaniem i koordynacją planu prac i opartego na nim aktu wykonawczego Komisji, a także, w stosownych przypadkach, innych szczególnych aktów wykonawczych dotyczących odcinków transgranicznych,
przeprowadzanie konsultacji, w stosownych przypadkach, z organami regionalnymi i lokalnymi, zarządcami infrastruktury, przewoźnikami, w szczególności tymi, którzy są członkami organów zarządzających kolejowymi przewozami towarowymi, branżą dostawczą, użytkownikami transportu oraz odpowiednimi zainteresowanymi stronami w odniesieniu do planu prac i jego realizacji,
zgłaszanie napotkanych trudności i proponowanych rozwiązań państwom członkowskim, Radzie, państwom sąsiadującym, które należą do europejskiego korytarza transportowego "Bałkany Zachodnie - wschodnia część Morza Śródziemnego", Parlamentowi Europejskiemu i Komisji, a także wszelkim innym podmiotom zaangażowanym w rozwój europejskiego korytarza transportowego "Bałkany Zachodnie - wschodnia część Morza Śródziemnego",
ścisłą współpracę z państwami członkowskimi i organami zarządzającymi kolejowymi przewozami towarowymi w celu określenia priorytetów i potrzeb inwestycyjnych dotyczących kolejowych przewozów towarowych na kolejowych liniach towarowych europejskiego korytarza transportowego "Bałkany Zachodnie - wschodnia część Morza Śródziemnego", z uwzględnieniem korzyści płynących z transeuropejskiej sieci transportowej oraz ogólnych terminów ukończenia określone w rozporządzeniu (UE) 2024/1679, bez uszczerbku dla kompetencji organów zarządzających kolejowymi przewozami towarowymi przewidzianych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 913/2010 15  oraz kompetencji państw członkowskich w zakresie zarządzania infrastrukturą i jej finansowania,
monitorowanie realizacji usług w zakresie kolejowych przewozów towarowych oraz identyfikowanie potencjalnych barier, takich jak bariery techniczne, administracyjne i operacyjne, ze szczególnym naciskiem na wymiar transgra- niczny, a także w stosownych przypadkach przedstawianie zaleceń w tym zakresie,
ścisłą współpracę z zainteresowanymi państwami członkowskimi, by pomóc w określeniu priorytetów i potrzeb inwestycyjnych dotyczących kolejowych linii pasażerskich europejskiego korytarza transportowego "Bałkany Zachodnie - wschodnia część Morza Śródziemnego",
monitorowanie realizacji usług w zakresie kolejowych przewozów pasażerskich oraz identyfikowanie potencjalnych barier, takich jak bariery techniczne, administracyjne i operacyjne, ze szczególnym naciskiem na wymiar transgra- niczny, a także w stosownych przypadkach przedstawianie zaleceń w tym zakresie,
ścisłą współpracę z zainteresowanymi państwami członkowskimi, by ułatwić w stosownych przypadkach kontakty i koordynację między przedstawicielami transportu morskiego i żeglugi śródlądowej w celu zwiększenia wzajemnych synergii,
sprawdzanie, czy projekty proponowane przez państwa członkowskie lub w stosownych przypadkach przez państwa sąsiadujące do współfinansowania w ramach instrumentu "Łącząc Europę" są zgodne z priorytetami określonymi w planie prac,
współpracę z państwami sąsiadującymi i włączanie ich w działania dotyczące korytarzy, takie jak forum ds. korytarza lub grupy robocze,
współpracę z organizacjami międzynarodowymi w zakresie działań dotyczących korytarza, które obejmują państwa sąsiadujące będące członkami tych organizacji międzynarodowych.

Pana zadanie jako koordynatora będzie miało zatem bardzo zróżnicowany charakter i bardzo duże znaczenie dla Unii Europejskiej oraz całego projektu w procesie planowania finansowania, jak również dla dialogu politycznego z państwami członkowskimi, aby mogły one przezwyciężyć wszelkie trudności związane z realizacją poszczególnych projektów infrastrukturalnych.

Zasady i procedury

Pana mandat jako koordynatora europejskiego trwać będzie 4 lata, począwszy od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji, z możliwością jego przedłużenia za obopólną zgodą.

Komisja może w każdej chwili - z własnej inicjatywy lub na Pana wniosek - zmienić czas trwania tego mandatu. Komisja zastrzega sobie prawo do wycofania Pana mandatu w każdej chwili.

Podczas wypełniania swoich zadań nie może Pan występować w imieniu Komisji bez jej uprzedniej pisemnej zgody. Musi Pan zatem działać przy zachowaniu bezstronności, w sposób niezależny i poufny, oraz w jak najlepszy sposób wykorzystywać posiadaną wiedzę i kwalifikacje zawodowe, mając na uwadze wyłącznie interesy Unii.

Zobowiązuje się Pana do unikania wszelkich sytuacji prowadzących do konfliktu interesów w dziedzinach, w których wymaga się od Pana działania. Musi Pan niezwłocznie poinformować Komisję o każdym konflikcie interesów, który pojawi się w trakcie Pana kadencji.

Ponadto zobowiązuje się Pana do niewykorzystywania i nierozpowszechniania jakichkolwiek dokumentów lub informacji, z którymi zetknie się Pan podczas sprawowania tej funkcji, chyba że informacje te zostały już podane do wiadomości publicznej. Wszystkie uzyskane przez Pana wyniki będą stanowić własność Unii, która może je wykorzystać i opublikować według swojego uznania.

Podczas wypełniania zadania będzie Pan otrzymywał miesięczny zryczałtowany dodatek w wysokości 3 000 EUR na pokrycie kosztów działania sekretariatu w przypadku, gdy takich kosztów nie pokrywają bezpośrednio służby Komisji (komunikacja, różne meble biurowe, przestrzeń biurowa) oraz wydatki związane z reprezentacją podczas podróży służbowych, zgodnie z przepisami Komisji.

Osobą wyznaczoną do kontaktów z Panem w Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu jest Dyrektor ds. Inwestycji, Innowacyjnego i Zrównoważonego Transportu. Komisja pragnie Pana z góry zapewnić, że podczas wypełniania swojego zadania otrzyma Pan pełne wsparcie dyrektora oraz pracowników wyznaczonych do pomocy w codziennych sprawach technicznych i administracyjnych.

Dyrekcja Generalna ds. Mobilności i Transportu będzie regularnie organizować spotkania z udziałem koordynatorów europejskich, aby umożliwić im wymianę informacji i doświadczeń.

Jedynymi właściwymi do rozstrzygania w przypadku rozbieżności w kwestiach ważności, stosowania lub interpretacji przedmiotowej umowy są sądy belgijskie. Przedmiotowa umowa podlega prawu belgijskiemu.

Upoważnienie koordynatora europejskiego ds. ERTMS

W rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1679 16  w sprawie unijnych wytycznych dotyczących rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej przewidziano wyznaczenie europejskich koordynatorów odpowiedzialnych za wdrażanie europejskich korytarzy transportowych i priorytetów horyzontalnych: europejskiego obszaru transportu morskiego i europejskiego systemu zarządzania ruchem kolejowym (ERTMS).

Przyjął Pan odpowiedzialność jako koordynator ds. interoperacyjności kolei, w szczególności systemu ERTMS w transeuropejskiej sieci transportowej. W tym priorytecie horyzontalnym położono nacisk na terminowe wdrożenie systemu ERTMS, aby zapewnić interoperacyjność w kontekście transgranicznym i umożliwić przewozy pasażerskie i towarowe.

Komisja jest przekonana, że Pana wsparcie, na które bardzo liczy, będzie miało decydujące znaczenie dla trwałego sukcesu europejskich korytarzy transportowych i priorytetów horyzontalnych.

Misja

Prace koordynatora europejskiego ds. ERTMS mają na celu osiąganie postępów w rozwoju i wprowadzaniu ERTMS na szczeblu europejskim poprzez ukierunkowane działania koordynacyjne, w szczególności w odniesieniu do inwestycji projektowych (synchronizacja prac, przydział krajowych i unijnych środków finansowych) oraz, w stosownych przypadkach, innych szczególnych działań w celu promowania konkurencyjnego i wydajnego pod względem zasobów systemu transportu. W tym celu koordynator ułatwia współpracę pomiędzy zainteresowanymi państwami członkowskimi, ukierunkowuje zaangażowanie odpowiednich zainteresowanych podmiotów oraz wspiera przygotowywanie i wykonywanie aktów wykonawczych Komisji, o których mowa w art. 55 rozporządzenia (UE) 2024/1679, na podstawie planu prac, o którym mowa w art. 54 tego rozporządzenia.

Pana obowiązki, które wynikają z art. 52 ust. 5, 6 i 7 rozporządzenia (UE) 2024/1679, obejmują:

analizę stanu zgodności i wspieranie skoordynowanego wdrażania systemu ERTMS, zgodnie ze standardami transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T),
sporządzenie planu prac, najpóźniej do 19 lipca 2026 r., a następnie co cztery lata, we współpracy z zainteresowanymi państwami członkowskimi - zgodnie z art. 54 ust. 1 i 2 rozporządzenia (UE) 2024/1679,
przekazywanie Parlamentowi Europejskiemu, Radzie, Komisji i zainteresowanym państwom członkowskim rocznego sprawozdania z rozwoju sytuacji w zakresie postępów we wdrażaniu systemu ERTMS; sprawozdanie to dotyczy postępów poczynionych w zakresie kluczowych priorytetów i inwestycji, opisuje charakter problemów napotkanych podczas ich realizacji oraz zawiera propozycję rozwiązań,
doradzanie dziewięciu koordynatorom odpowiedzialnym za europejskie korytarze transportowe w kwestiach dotyczących spójnego wdrażania systemu ERTMS w całej sieci,
przyczynianie się do opracowania i wykonania europejskiego planu wdrożenia, który zostanie przyjęty w drodze aktu wykonawczego na podstawie art. 55 rozporządzenia (UE) 2024/1679, z uwzględnieniem ewentualnego finansowania i wszelkich zagrożeń, które mogą mieć wpływ na jego realizację,
przyczynianie się do opracowania odpowiednich podejść metodycznych w celu ustanowienia wymogów dotyczących wdrażania systemu ERTMS zgodnie z techniczną specyfikacją interoperacyjności (TSI) odnoszącą się do podsystemu "Sterowanie" transeuropejskiego systemu kolei, określoną w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2023/1695 17 ,
regularne konsultacje ze wszystkimi zainteresowanymi państwami członkowskimi i stronami, aby ustalić wszystkie czynniki związane z wdrażaniem systemu ERTMS i możliwości finansowania; obejmuje to ustanowienie specjalnego forum konsultacyjnego ds. systemu ERTMS i przewodniczenie mu, zgodnie z art. 53 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2024/1679, oraz współpracę z wyznaczonymi na szczeblu krajowym przedstawicielami ds. systemu ERTMS zaangażowanymi w koordynację jego wdrażania oraz, w razie potrzeby, powoływanie grup roboczych ad hoc w ramach tego forum,
współpracę z Agencją Kolejową Unii Europejskiej i Wspólnym Europejskim Przedsięwzięciem Kolejowym,
niezbędne wyjazdy służbowe do odpowiednich państw członkowskich głównych wąskich gardeł i węzłów,
sprawdzanie, czy projekty proponowane przez państwa członkowskie lub w stosownych przypadkach przez państwa sąsiadujące do współfinansowania w ramach instrumentu "Łącząc Europę" są zgodne z priorytetami określonymi w planie prac,
przeprowadzanie konsultacji, w stosownych przypadkach, z organami regionalnymi i lokalnymi, zarządcami infrastruktury, przewoźnikami, w szczególności tymi, którzy są członkami organów zarządzających kolejowymi przewozami towarowymi, branżą dostawczą, użytkownikami transportu oraz odpowiednimi zainteresowanymi stronami w odniesieniu do planu prac i jego realizacji,
współpracę z krajami sąsiadującymi i włączanie ich w działania forum konsultacyjnego ds. systemu ERTMS lub grup roboczych,
współpracę z organizacjami międzynarodowymi w zakresie działań dotyczących systemu ERTMS, które obejmują państwa sąsiadujące będące członkami tych organizacji międzynarodowych.

Pana zadanie jako koordynatora będzie miało zatem bardzo zróżnicowany charakter i bardzo duże znaczenie dla Unii Europejskiej oraz całego projektu w procesie planowania finansowania, jak również dla dialogu politycznego z państwami członkowskimi, aby mogły one przezwyciężyć wszelkie trudności związane z realizacją poszczególnych projektów infrastrukturalnych.

Zasady i procedury

Pana mandat jako koordynatora europejskiego trwać będzie 4 lata, począwszy od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji, z możliwością jego przedłużenia za obopólną zgodą.

Komisja może w każdej chwili - z własnej inicjatywy lub na Pana wniosek - zmienić czas trwania tego mandatu. Komisja zastrzega sobie prawo do wycofania Pana mandatu w każdej chwili.

Podczas wypełniania swoich zadań nie może Pan występować w imieniu Komisji bez jej uprzedniej pisemnej zgody. Musi Pan zatem działać przy zachowaniu bezstronności, w sposób niezależny i poufny, oraz w jak najlepszy sposób wykorzystywać posiadaną wiedzę i kwalifikacje zawodowe, mając na uwadze wyłącznie interesy Unii.

Zobowiązuje się Pana do unikania wszelkich sytuacji prowadzących do konfliktu interesów w dziedzinach, w których wymaga się od Pana działania. Musi Pan niezwłocznie poinformować Komisję o każdym konflikcie interesów, który pojawi się w trakcie Pana kadencji.

Ponadto zobowiązuje się Pana do niewykorzystywania i nierozpowszechniania jakichkolwiek dokumentów lub informacji, z którymi zetknie się Pan podczas sprawowania tej funkcji, chyba że informacje te zostały już podane do wiadomości publicznej. Wszystkie uzyskane przez Pana wyniki będą stanowić własność Unii, która może je wykorzystać i opublikować według swojego uznania.

Podczas wypełniania zadania będzie Pan otrzymywał miesięczny zryczałtowany dodatek w wysokości 3 000 EUR na pokrycie kosztów działania sekretariatu w przypadku, gdy takich kosztów nie pokrywają bezpośrednio służby Komisji (komunikacja, różne meble biurowe, przestrzeń biurowa) oraz wydatki związane z reprezentacją podczas podróży służbowych, zgodnie z przepisami Komisji.

Osobą wyznaczoną do kontaktów z Panem w Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu jest Dyrektor ds. Inwestycji, Innowacyjnego i Zrównoważonego Transportu. Komisja pragnie Pana z góry zapewnić, że podczas wypełniania swojego zadania otrzyma Pan pełne wsparcie dyrektora oraz pracowników wyznaczonych do pomocy w codziennych sprawach technicznych i administracyjnych.

Dyrekcja Generalna ds. Mobilności i Transportu będzie regularnie organizować spotkania z udziałem koordynatorów europejskich, aby umożliwić im wymianę informacji i doświadczeń.

Jedynymi właściwymi do rozstrzygania w przypadku rozbieżności w kwestiach ważności, stosowania lub interpretacji przedmiotowej umowy są sądy belgijskie. Przedmiotowa umowa podlega prawu belgijskiemu.

Upoważnienie koordynatora europejskiego ds.europejskiego obszaru transportu morskiego

W rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1679 18  w sprawie unijnych wytycznych dotyczących rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej przewidziano wyznaczenie europejskich koordynatorów odpowiedzialnych za wdrażanie europejskich korytarzy transportowych i priorytetów horyzontalnych: europejskiego obszaru transportu morskiego i europejskiego systemu zarządzania ruchem kolejowym (ERTMS).

Przyjęła Pani odpowiedzialność jako koordynator ds. europejskiego obszaru transportu morskiego. W tym priorytecie horyzontalnym położono nacisk na wdrożenie prawdziwie zrównoważonego, inteligentnego, płynnego i odpornego europejskiego obszaru transportu morskiego, który można w pełni zintegrować z łańcuchem transportu od drzwi do drzwi w ramach transeuropejskiej sieci transportowej.

Komisja jest przekonana, że Pani wsparcie, na które bardzo liczy, będzie miało decydujące znaczenie dla trwałego sukcesu europejskich korytarzy transportowych i priorytetów horyzontalnych.

Misja

Europejski koordynator ds. europejskiego obszaru transportu morskiego pracuje na rzecz ogólnego rozwoju i realizacji tego priorytetu horyzontalnego na szczeblu europejskim, podejmując ukierunkowane działania koordynacyjne, zwłaszcza w odniesieniu do inwestycji realizowanych w ramach projektu (synchronizacja prac, przydzielanie środków krajowych i unijnych) oraz, w stosownych przypadkach, inne konkretne działania, aby promować tworzenie lub modernizację szlaków żeglugi morskiej bliskiego zasięgu oraz rozwój portów morskich i ich połączeń z terenami w głębi lądu z myślą o zapewnieniu efektywnej i trwałej integracji z innymi rodzajami transportu. W tym celu koordynator ułatwia współpracę zainteresowanych państw członkowskich, ukierunkowuje zaangażowanie odpowiednich zainteresowanych stron, a także wspiera przygotowywanie i wdrażanie aktów wykonawczych Komisji, o których mowa w art. 55 rozporządzenia (UE) 2024/1679, na podstawie planu prac. o którym mowa w art. 54 tego rozporządzenia.

Pani obowiązki, które wynikają z art. 52 ust. 5, 6 i 7 rozporządzenia (UE) 2024/1679, obejmują:

analizę stanu zgodności i wspieranie skoordynowanego wdrażania europejskiego obszaru transportu morskiego, zgodnie ze standardami transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T),
sporządzenie planu prac, najpóźniej do 19 lipca 2026 r., a następnie co cztery lata, we współpracy z zainteresowanymi państwami członkowskimi - zgodnie z art. 54 ust. 1 i 2 rozporządzenia (UE) 2024/1679,
przekazywanie Parlamentowi Europejskiemu, Radzie, Komisji i zainteresowanym państwom członkowskim rocznego sprawozdania z rozwoju sytuacji w zakresie postępów we wdrażaniu europejskiego obszaru transportu morskiego; sprawozdanie to dotyczy postępów poczynionych w zakresie kluczowych priorytetów i inwestycji, opisuje charakter problemów napotkanych podczas ich realizacji oraz zawiera propozycję rozwiązań,
przyczynianie się do opracowania aktu wykonawczego, który dotyczy europejskiego obszaru transportu morskiego - zgodnie z art. 55,
nadzorowanie niezbędnych analiz i badań, które przeprowadza się dla każdego europejskiego korytarza transportowego, oraz włączenie tych badań do spójnego planu prac dotyczącego europejskiego obszaru morskiego,
doradzanie dziewięciu koordynatorom odpowiedzialnym za europejskie korytarze transportowe w kwestiach dotyczących europejskiego obszaru transportu morskiego oraz zapewnienie spójnego wdrażania w całej sieci,
regularne konsultacje ze wszystkimi zainteresowanymi państwami członkowskimi i stronami, aby ustalić wszystkie czynniki związane z rozwojem europejskiego obszaru transportu morskiego, możliwości finansowania inwestycji uznanych za niezbędne oraz sposoby uzyskania dostępu do takich środków; obejmuje to ustanowienie specjalnego forum konsultacyjnego ds. europejskiego obszaru transportu morskiego i przewodniczenie mu, zgodnie z art. 53 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2024/1679, oraz, w razie potrzeby, powoływanie grup roboczych ad hoc w ramach tego forum;
współpracę z Europejską Agencją Bezpieczeństwa Morskiego,
wszystkie niezbędne wyjazdy służbowe do odpowiednich stolic, regionów i głównych portów związanych z europejskim obszarem transportu morskiego,
działania następcze w odniesieniu do wyboru i realizacji projektów w ramach europejskiego obszaru transportu morskiego, w ścisłej współpracy z wybranym wykonawcą;
sprawdzanie, czy projekty proponowane przez państwa członkowskie lub w stosownych przypadkach przez państwa sąsiadujące do współfinansowania w ramach instrumentu "Łącząc Europę" są zgodne z priorytetami określonymi w planie prac,
przeprowadzanie konsultacji, w stosownych przypadkach, z organami regionalnymi i lokalnymi, zarządcami infrastruktury, przewoźnikami, branżą dostawczą, użytkownikami transportu oraz odpowiednimi zainteresowanymi stronami w odniesieniu do planu prac i jego realizacji,
współpracę z krajami sąsiadującymi i włączanie ich w działania forum konsultacyjnego ds. europejskiego obszaru transportu morskiego lub grup roboczych.
współpracę z organizacjami międzynarodowymi w zakresie działań dotyczących europejskiej przestrzeni transportu morskiego, które obejmują państwa sąsiadujące będące członkami tych organizacji międzynarodowych.

Pani zadanie jako koordynatora będzie miało zatem bardzo zróżnicowany charakter i bardzo duże znaczenie dla Unii Europejskiej oraz całego projektu w procesie planowania finansowania, jak również dla dialogu politycznego z państwami członkowskimi, aby mogły one przezwyciężyć wszelkie trudności związane z realizacją poszczególnych projektów infrastrukturalnych.

Zasady i procedury

Pani mandat jako koordynatora europejskiego trwać będzie 4 lata, począwszy od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji, z możliwością jego przedłużenia za obopólną zgodą.

Komisja może w każdej chwili - z własnej inicjatywy lub na Pani wniosek - zmienić czas trwania tego mandatu. Komisja zastrzega sobie prawo do wycofania Pani mandatu w każdej chwili.

Podczas wypełniania swoich zadań nie może Pani występować w imieniu Komisji bez jej uprzedniej pisemnej zgody. Musi Pani zatem działać przy zachowaniu bezstronności, w sposób niezależny i poufny, oraz w jak najlepszy sposób wykorzystywać posiadaną wiedzę i kwalifikacje zawodowe, mając na uwadze wyłącznie interesy Unii.

Zobowiązuje się Panią do unikania wszelkich sytuacji prowadzących do konfliktu interesów w dziedzinach, w których wymaga się od Pani działania. Musi Pani niezwłocznie poinformować Komisję o każdym konflikcie interesów, który pojawi się w trakcie Pani kadencji.

Ponadto zobowiązuje się Panią do niewykorzystywania i nierozpowszechniania jakichkolwiek dokumentów lub informacji, z którymi zetknie się Pani podczas sprawowania tej funkcji, chyba że informacje te zostały już podane do wiadomości publicznej. Wszystkie uzyskane przez Panią wyniki będą stanowić własność Unii, która może je wykorzystać i opublikować według swojego uznania.

Podczas wypełniania zadania będzie Pani otrzymywać miesięczny zryczałtowany dodatek w wysokości 3 000 EUR na pokrycie kosztów działania sekretariatu w przypadku, gdy takich kosztów nie pokrywają bezpośrednio służby Komisji (komunikacja, różne meble biurowe, przestrzeń biurowa) oraz wydatki związane z reprezentacją podczas podróży służbowych, zgodnie z przepisami Komisji.

Osobą wyznaczoną do kontaktów z Panią w Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu jest Dyrektor ds. Inwestycji, Innowacyjnego i Zrównoważonego Transportu. Komisja pragnie Panią z góry zapewnić, że podczas wypełniania swojego zadania otrzyma Pani pełne wsparcie dyrektora oraz pracowników wyznaczonych do pomocy w codziennych sprawach technicznych i administracyjnych.

Dyrekcja Generalna ds. Mobilności i Transportu będzie regularnie organizować spotkania z udziałem koordynatorów europejskich, aby umożliwić im wymianę informacji i doświadczeń.

Jedynymi właściwymi do rozstrzygania w przypadku rozbieżności w kwestiach ważności, stosowania lub interpretacji przedmiotowej umowy są sądy belgijskie. Przedmiotowa umowa podlega prawu belgijskiemu.

1 Dz.U. L, 2024/1679, 28.6.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1679/oj.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1679 z dnia 13 czerwca 2024 r. w sprawie unijnych wytycznych dotyczących rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej, zmieniające rozporządzenia (UE) 2021/1153 i (UE) nr 913/2010 oraz uchylające rozporządzenie (UE) nr 1315/2013 (Dz.U. L, 2024/1679, 28.6.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1679/oj).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 913/2010 z dnia 22 września 2010 r. w sprawie europejskiej sieci kolejowej ukierunkowanej na konkurencyjny transport towarowy (Dz.U. L 276 z 20.10.2010, s. 22, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2010/913/ oj).
4 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1679 z dnia 13 czerwca 2024 r. w sprawie unijnych wytycznych dotyczących rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej, zmieniające rozporządzenia (UE) 2021/1153 i (UE) nr 913/2010 oraz uchylające rozporządzenie (UE) nr 1315/2013 (Dz.U. L, 2024/1679, 28.6.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1679/oj).
5 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 913/2010 z dnia 22 września 2010 r. w sprawie europejskiej sieci kolejowej ukierunkowanej na konkurencyjny transport towarowy (Dz.U. L 276 z 20.10.2010, s. 22, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2010/913/ oj).
6 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1679 z dnia 13 czerwca 2024 r. w sprawie unijnych wytycznych dotyczących rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej, zmieniające rozporządzenia (UE) 2021/1153 i (UE) nr 913/2010 oraz uchylające rozporządzenie (UE) nr 1315/2013 (Dz.U. L, 2024/1679, 28.6.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1679/oj).
7 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 913/2010 z dnia 22 września 2010 r. w sprawie europejskiej sieci kolejowej ukierunkowanej na konkurencyjny transport towarowy (Dz.U. L 276 z 20.10.2010, s. 22, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2010/913/ oj).
8 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1679 z dnia 13 czerwca 2024 r. w sprawie unijnych wytycznych dotyczących rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej, zmieniające rozporządzenia (UE) 2021/1153 i (UE) nr 913/2010 oraz uchylające rozporządzenie (UE) nr 1315/2013 (Dz.U. L, 2024/1679, 28.6.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1679/oj).
9 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 913/2010 z dnia 22 września 2010 r. w sprawie europejskiej sieci kolejowej ukierunkowanej na konkurencyjny transport towarowy (Dz.U. L 276 z 20.10.2010, s. 22, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2010/913/ oj).
10 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1679 z dnia 13 czerwca 2024 r. w sprawie unijnych wytycznych dotyczących rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej, zmieniające rozporządzenia (UE) 2021/1153 i (UE) nr 913/2010 oraz uchylające rozporządzenie (UE) nr 1315/2013 (Dz.U. L, 2024/1679, 28.6.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1679/oj).
11 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 913/2010 z dnia 22 września 2010 r. w sprawie europejskiej sieci kolejowej ukierunkowanej na konkurencyjny transport towarowy (Dz.U. L 276 z 20.10.2010, s. 22, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2010/913/ oj).
12 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1679 z dnia 13 czerwca 2024 r. w sprawie unijnych wytycznych dotyczących rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej, zmieniające rozporządzenia (UE) 2021/1153 i (UE) nr 913/2010 oraz uchylające rozporządzenie (UE) nr 1315/2013 (Dz.U. L, 2024/1679, 28.6.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1679/oj).
13 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 913/2010 z dnia 22 września 2010 r. w sprawie europejskiej sieci kolejowej ukierunkowanej na konkurencyjny transport towarowy (Dz.U. L 276 z 20.10.2010, s. 22, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2010/913/ oj).
14 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1679 z dnia 13 czerwca 2024 r. w sprawie unijnych wytycznych dotyczących rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej, zmieniające rozporządzenia (UE) 2021/1153 i (UE) nr 913/2010 oraz uchylające rozporządzenie (UE) nr 1315/2013 (Dz.U. L, 2024/1679, 28.6.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1679/oj).
15 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 913/2010 z dnia 22 września 2010 r. w sprawie europejskiej sieci kolejowej ukierunkowanej na konkurencyjny transport towarowy (Dz.U. L 276 z 20.10.2010, s. 22, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2010/913/ oj).
16 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1679 z dnia 13 czerwca 2024 r. w sprawie unijnych wytycznych dotyczących rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej, zmieniające rozporządzenia (UE) 2021/1153 i (UE) nr 913/2010 oraz uchylające rozporządzenie (UE) nr 1315/2013 (Dz.U. L, 2024/1679, 28.6.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1679/oj).
17 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/1695 z dnia 10 sierpnia 2023 r. w sprawie technicznej specyfikacji interoperacyj- ności w zakresie podsystemów "Sterowanie" systemu kolei w Unii Europejskiej i uchylające rozporządzenie (UE) 2016/919 (Dz.U. L 222 z 8.9.2023, s. 380, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2023/1695/oj).
18 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1679 z dnia 13 czerwca 2024 r. w sprawie unijnych wytycznych dotyczących rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej, zmieniające rozporządzenia (UE) 2021/1153 i (UE) nr 913/2010 oraz uchylające rozporządzenie (UE) nr 1315/2013 (Dz.U. L, 2024/1679, 28.6.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1679/oj).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.2383

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2024/2383 wyznaczająca koordynatorów europejskich ds. europejskich korytarzy transportowych, europejskiego systemu zarządzania ruchem kolejowym (ERTMS) i europejskiego obszaru transportu morskiego oraz ustanawiająca szczegółowe zasady dotyczące realizacji ich misji i zadań
Data aktu: 06/09/2024
Data ogłoszenia: 09/09/2024
Data wejścia w życie: 10/09/2024