Decyzja wykonawcza 2024/1641 upoważniająca Rumunię do stosowania szczególnych środków stanowiących odstępstwo od art. 26 ust. 1 lit. a) i art. 168 dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej

DECYZJA WYKONAWCZA RADY (UE) 2024/1641
z dnia 24 maja 2024 r.
upoważniająca Rumunię do stosowania szczególnych środków stanowiących odstępstwo od art. 26 ust. 1 lit. a) i art. 168 dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej 1 , w szczególności jej art. 395 ust. 1 akapit pierwszy,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

1) Art. 168 dyrektywy 2006/112/WE ustanawia prawo podatnika do odliczenia od podatku od wartości dodanej ("VAT") należnego lub zapłaconego w danym państwie członkowskim podatku VAT naliczonego od dostarczanych mu towarów i świadczonych na jego rzecz usług, które są wykorzystywane na potrzeby opodatkowanych transakcji podatnika. Zgodnie z art. 26 ust. 1 lit. a) tej dyrektywy użycie towarów stanowiących część majątku przedsiębiorstwa do celów prywatnych podatnika lub jego pracowników lub, bardziej ogólnie, do celów innych niż działalność jego przedsiębiorstwa, w przypadkach kiedy VAT od takich towarów podlegał w całości lub w części odliczeniu, należy traktować jako odpłatne świadczenie usług.

2) Decyzją wykonawczą Rady 2012/232/UE 2  upoważniono Rumunię do ograniczenia do wysokości 50 % prawa do odliczania VAT od zakupu, nabycia wewnątrzwspólnotowego, przywozu, wynajmu lub leasingu niektórych silnikowych pojazdów drogowych, a także VAT naliczanego od wydatków z nimi związanych, jeśli takie pojazdy nie są używane wyłącznie do celów działalności gospodarczej, oraz do zwolnienia podatników z obowiązku uznawania korzystania z takich pojazdów w celach niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej za odpłatne świadczenie usług zgodnie z art. 26 ust. 1 lit. a) dyrektywy 2006/112/WE (zwane dalej "szczególnymi środkami").

3) Pismem, które wpłynęło do Komisji dnia 14 września 2023 r., Rumunia wystąpiła z wnioskiem, zgodnie z art. 395 ust. 2 akapit pierwszy dyrektywy 2006/112/WE, o upoważnienie do dalszego stosowania szczególnych środków w celu ograniczenia prawa do odliczenia w odniesieniu do wydatków na niektóre silnikowe pojazdy drogowe nieużywane wyłącznie do celów działalności gospodarczej oraz w celu zwolnienia podatników z obowiązku uznawania korzystania z takich pojazdów w celach niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej za odpłatne świadczenie usług.

4) Zgodnie z art. 395 ust. 2 akapit drugi dyrektywy 2006/112/WE pismem z dnia 9 listopada 2023 r. Komisja przekazała wniosek złożony przez Rumunię pozostałym państwom członkowskim. Pismem z dnia 10 listopada 2023 r. Komisja poinformowała Rumunię, że posiada wszystkie informacje niezbędne do rozpatrzenia wniosku.

5) Zgodnie z art. 4 ust. 2 decyzji wykonawczej 2012/232/UE Rumunia przedłożyła Komisji - wraz z wnioskiem o przedłużenie - sprawozdanie ze stosowania tej decyzji wykonawczej. W oparciu o obecnie dostępne informacje Rumunia stwierdza, że ograniczenie do wysokości 50 % jest wciąż uzasadnione i pozostaje właściwe.

6) Szczególne środki zatwierdzone decyzją wykonawczą 2012/232/UE wygasły w dniu 31 grudnia 2023 r. Ze względu na pozytywne skutki zarówno dla przedsiębiorstw, jak i dla organów administracji właściwe jest udzielenie Rumunii upoważnienia do zastosowania tych szczególnych środków.

7) Aby zapewnić osiągnięcie celów szczególnych środków, w tym jego nieprzerwane stosowanie, oraz aby zapewnić pewność prawa w odniesieniu do okresu rozliczeniowego, należy udzielić upoważnienia do stosowania szczególnych środków ze skutkiem od dnia 1 stycznia 2024 r. Ponieważ Rumunia wystąpiła z wnioskiem o upoważnienie do dalszego stosowania szczególnych środków w dniu 14 września 2023 r. i w dalszym ciągu stosowała reżim prawny ustanowiony w jej prawie krajowym na podstawie decyzji wykonawczej 2012/232/UE po dniu 1 stycznia 2024 r., uzasadnione oczekiwania zainteresowanych osób nie zostały naruszone.

8) Szczególne środki powinny być ograniczone do czasu potrzebnego do oceny ich skuteczności oraz stosowności ograniczenia procentowego. Należy zatem upoważnić Rumunię do stosowania szczególnych środków do dnia 31 grudnia 2026 r.

9) Szczególne środki są proporcjonalne do zamierzonych celów, tj. uproszczenia procedury poboru VAT i zapobiegania niektórym formom uchylania się od opodatkowania lub unikania opodatkowania, ponieważ są one ograniczone w czasie i mają ograniczony zakres. Ponadto szczególne środki nie stwarzają niebezpieczeństwa, że oszustwa przeniosą się do innych sektorów lub do innych państw członkowskich.

10) W przypadku gdyby Rumunia uznała, że konieczne jest obowiązywanie szczególnych środków na okres po 2026 r., powinna do dnia 31 marca 2026 r. przedłożyć Komisji wniosek o przedłużenie wraz ze sprawozdaniem zawierającym przegląd stosowanego ograniczenia procentowego dotyczącego prawa do odliczenia VAT.

11) Z informacji przekazanych przez Rumunię wynika, że szczególne środki wpłyną jedynie w nieznacznym stopniu na ogólną kwotę dochodów z podatku pobieranego przez Rumunię na etapie ostatecznej konsumpcji i nie będą mieć negatywnego wpływu na zasoby własne Unii pochodzące z podatku VAT,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W drodze odstępstwa od art. 168 dyrektywy 2006/112/WE Rumunia zostaje upoważniona do ograniczenia do wysokości 50 % prawa do odliczenia VAT od zakupu, nabycia wewnątrzwspólnotowego, przywozu, wynajmu lub leasingu silnikowych pojazdów drogowych, a także VAT naliczanego od wydatków związanych z tymi pojazdami, jeśli dany pojazd nie jest używany wyłącznie do celów działalności gospodarczej.

Artykuł  2
1. 
Art. 1 nie ma zastosowania do silnikowych pojazdów drogowych o maksymalnej dopuszczalnej masie ponad 3 500 kg lub posiadających - łącznie z siedzeniem kierowcy - więcej niż dziewięć miejsc siedzących.
2. 
Art. 1 nie ma zastosowania do następujących kategorii silnikowych pojazdów drogowych:
a)
pojazdów używanych wyłącznie na potrzeby służb ratunkowych;
b)
pojazdów używanych wyłącznie do usług w zakresie bezpieczeństwa, ochrony oraz usług kurierskich;
c)
pojazdów używanych przez agentów do spraw sprzedaży oraz agentów do spraw zakupów;
d)
pojazdów używanych do celów odpłatnego przewozu pasażerów, w tym usług taksówkowych;
e)
pojazdów używanych do odpłatnego świadczenia usług, w tym usług wynajmu oraz kursów nauki jazdy prowadzonych przez szkoły nauki jazdy;
f)
pojazdów używanych do celów wynajmu lub leasingu;
g)
pojazdów zakupionych w celu odsprzedaży.
Artykuł  3

W drodze odstępstwa od art. 26 ust. 1 lit. a) dyrektywy 2006/112/WE Rumunia zostaje upoważniona do nietraktowania jako odpłatnego świadczenia usług prywatnego użycia przez podatnika lub jego pracowników, lub bardziej ogólnie, użycia do celów innych niż działalność jego przedsiębiorstwa, pojazdu, do którego zastosowanie ma ograniczenie, o którym mowa w art. 1 niniejszej decyzji.

Artykuł  4

Rumunia powiadamia Komisję o środkach krajowych wdrażających szczególne środki stanowiące odstępstwo, o których mowa w art. 1 i 3.

Artykuł  5
1. 
Niniejsza decyzja staje się skuteczna z dniem jej notyfikacji.
2. 
Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 1 stycznia 2024 r. do dnia 31 grudnia 2026 r.
3. 
Każdy wniosek o przedłużenie obowiązywania szczególnych środków określonych w art. 1 i 3, przedkłada się Komisji do dnia 31 marca 2026 r. wraz ze sprawozdaniem zawierającym przegląd stosowanego ograniczenia procentowego dotyczącego prawa do odliczenia VAT na podstawie niniejszej decyzji.
Artykuł  6

Niniejsza decyzja skierowana jest do Rumunii.

Sporządzono w Brukseli dnia 24 maja 2024 r.
1 Dz.U. L 347 z 11.12.2006, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2006/112/oj.
2 Decyzja wykonawcza Rady 2012/232/UE z dnia 26 kwietnia 2012 r. upoważniająca Rumunię do stosowania środków stanowiących odstępstwo od art. 26 ust. 1 lit. a) i art. 168 dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.U. L 117 z 1.5.2012, s. 7, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2012/232/oj).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.1641

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2024/1641 upoważniająca Rumunię do stosowania szczególnych środków stanowiących odstępstwo od art. 26 ust. 1 lit. a) i art. 168 dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej
Data aktu: 24/05/2024
Data ogłoszenia: 06/06/2024