(Dz.U.UE C z dnia 25 lutego 2025 r.)
Rada umieściła wyżej wymienione podmioty w załączniku IX do decyzji Rady 2014/512/WPZiB 1 zmienionej decyzją Rady (WPZiB) 2025/394 2 i w załączniku XV do rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 3 zmienionego rozporządzeniem Rady (UE) 2025/395 4 dotyczących środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie, mając na celu zastosowanie tych środków od dnia 8 kwietnia 2025 r., z zastrzeżeniem podjęcia przez Radę decyzji po przeprowadzeniu analizy odnośnych faktów.
Odnośne podmioty informuje się niniejszym, że mogą skierować do Rady wniosek o uzyskanie informacji dotyczących takiego umieszczenia; wniosek ten należy wysłać, przed dniem 6 marca 2025 r., na następujący adres:
Council of the European Union
General Secretariat
RELEX.1
Rue de la Loi 175 / Wetstraat 175
1048 Bruxelles/Brussels
BELGIQUE/BELGIE
Adres poczty elektronicznej: sanctions@consilium.europa.eu
Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.
20.03.2025Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
20.03.2025Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Projekt po raz drugi wróci do komisji sejmowej.
19.03.2025Senat nie zgodził się w czwartek na zniesienie obowiązku zawierania umów o pracę z cudzoziemcami będącymi pracownikami tymczasowymi przez agencje pracy tymczasowej, ale umożliwił agencjom zawieranie umów cywilnoprawnych. Senatorowie zdecydowali natomiast o skreśleniu przepisu podnoszącego kary grzywny dla pracodawców przewidziane w kodeksie pracy. W głosowaniu przepadła też poprawka Lewicy podnosząca z 2 tys. zł do 10 tys. zł kary grzywny, jakie w postępowaniu mandatowym może nałożyć Państwowa Inspekcja Pracy.
13.03.2025Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie zgodziło się na usunięcie z ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców przepisu podnoszącego w kodeksie pracy kary dla pracodawców. Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej zaakceptowała we wtorek jedynie poprawki Biura Legislacyjnego Senatu do tej ustawy. Nie można jednak wykluczyć, że na posiedzeniu Senatu inni senatorowie przejmą poprawki zgłaszane przez stronę pracodawców.
11.03.2025Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu, ku zaskoczeniu zarówno przedsiębiorców, jak i części posłów koalicji rządzącej, Lewica w ostatniej chwili „dorzuciła” do ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom poprawki zaostrzające kary za naruszanie przepisów prawa pracy - m.in. umożliwiające orzeczenie kary ograniczenia wolności. Jednocześnie zignorowano postulaty organizacji pracodawców, mimo wcześniejszych zapewnień rządu o ich poparciu.
27.02.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2025.1466 |
Rodzaj: | Ogłoszenie |
Tytuł: | Ogłoszenie skierowane do "EADaily / Eurasia Daily", "Fondsk", "Lenta", "NewsFront", "RuBaltic", "SouthFront", "Strategic Culture Foundation" i "Krasnaya Zvezda / Tvzvezda" w związku z ich umieszczeniem w decyzji Rady 2014/512/WPZiB i rozporządzeniu Rady (UE) nr 833/2014 dotyczących środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie |
Data aktu: | 25/02/2025 |
Data ogłoszenia: | 25/02/2025 |