Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

(C/2024/6211)

(Dz.U.UE C z dnia 18 października 2024 r.)

W następstwie niniejszej publikacji organy państwa członkowskiego lub państwa trzeciego, lub osoba fizyczna lub prawna mająca uzasadniony interes oraz mająca siedzibę lub miejsce pobytu w państwie trzecim, mogą, zgodnie z art. 17 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1143 1 , wnieść sprzeciw do Komisji w terminie 3 miesięcy od daty niniejszej publikacji.

JEDNOLITY DOKUMENT

"Melon de Cavaillon"

Nr UE: PGI-FR-02984 - 3.8.2023

ChNP () ChOG (X)

1. Nazwa lub nazwy [ChNP lub ChOG]

"Melon de Cavaillon"

2. Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Francja

3. Opis produktu rolnego lub środka spożywczego

3.1. Typ produktu

Klasa 1.6. Owoce, warzywa i zboża, świeże lub przetworzone

3.2. Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

"Melon de Cavaillon" jest żółtym melonem Charentais. Charakteryzuje się średnią zawartością cukru większą lub równą 13° w skali Brixa, przy czym żaden melon nie ma mniej niż 11° w skali Brixa. Musi ważyć co najmniej 550 g i mniej niż 1 750 g (jeżeli produkt jest przeznaczony do przetworzenia, zakres jest szerszy: co najmniej 400 g i mniej niż 1 950 g).

Melony są zaokrąglone i żebrowane, o pomarańczowym miąższu. Podstawowa barwa skórki staje się żółta wraz z dojrzewaniem owoców. Segmenty są wyraźnie zaznaczone, ale nie są zbyt wyeksponowane, czasami mają lekki wzór siatki. Linie żeber między segmentami mają ciemniejszą, zieloną barwę. Miąższ melona ma pomarańczową i jednolitą barwę. Zbiera się go pod kątem uzyskania optymalnej zawartości cukru.

"Melon de Cavaillon" przeznaczony do spożycia w stanie świeżym sprzedawany jest w całości na wytłaczanych, jednowarstwowych tackach albo w opakowaniach jednostkowych. Melony znajdujące się w każdym opakowaniu muszą być jednolite (pod względem kształtu, wyglądu, rozwoju, dojrzałości i wybarwienia).

3.3. Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

3.4. Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Wszystkie etapy produkcji muszą odbywać się na przedmiotowym obszarze geograficznym.

3.5. Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Sortowanie, w tym sortowanie według rozmiaru, oraz pakowanie muszą odbywać się na obszarze geograficznym określonym dla ChOG "Melon de Cavaillon". Czynności te muszą odbywać się w tym samym zakładzie, aby zminimalizować potencjalne uszkodzenia, a tym samym zachować jakość melona.

"Melon de Cavaillon" jest świeżym owocem zbieranym po uzyskaniu optymalnej dojrzałości fizjologicznej. Po zbiorze na jakość melona mogą wpływać różne czynniki, które mogą wynikać z przedłużającego się transportu, takie jak wstrząsy termiczne albo szybkie lub duże zmiany temperatury oraz uderzanie melonów o siebie podczas przechowywania luzem w skrzyniach paletowych. Ścisłe ograniczenie zarówno czasu transportu z pola do zakładu pakowania, jak i powtarzającego się transportu luzem, umożliwia utrzymanie kontroli nad jakością produktu po zbiorze. Ponadto pakowanie bezpośrednio po certyfikacji do opakowań jednostkowych albo wytłaczanych, jednowarstwowych tacek lub tacek z włókien roślinnych pozwala zapobiec uderzaniu o siebie lub zgniataniu owoców.

Wykonywanie czynności pakowania owoców na obszarze geograficznym nie tylko przyczynia się do zachowania jakości i właściwości produktu, ale też poprawia jego identyfikowalność.

Podczas transportu owoców luzem możliwe jest ich zmieszanie z owocami innego pochodzenia. "Melon de Cavaillon" produkowany i pakowany na obszarze geograficznym jest pakowany do opakowań jednostkowych albo wytłaczanych, jednowarstwowych tacek lub tacek z włókien roślinnych.

W przypadku melonów przeznaczonych do sprzedaży w stanie świeżym system identyfikacji indywidualnej wprowadzony w momencie pakowania na obszarze geograficznym zapewnia identyfikowalność produktu aż do sprzedaży końcowej, a tym samym zapewnia dodatkową gwarancję pochodzenia i jakości produktu.

3.6. Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Na etykiecie należy umieścić nazwę "Melon de Cavaillon" oraz unijne logo ChOG w tym samym polu widzenia. W ramach wymogu minimalnego na każdym owocu należy umieścić oznakowanie identyfikacyjne w postaci naklejki, opaski lub wstążki. Na etykiecie produktu musi znajdować się logo grupy "Melon de Cavaillon". Przedstawiono je poniżej:

grafika

4. Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Obszar geograficzny produkcji i pakowania "Melon de Cavaillon" obejmuje część następujących czterech departamentów: Alpes-de-Haute-Provence, Bouches-du-Rhône, Var i Vaucluse. Obszar geograficzny obejmuje 249 gmin pogrupowanych w następujące kantony:

- w departamencie Alpes-de-Haute-Provence (departament 04): Château-Arnoux-Saint-Auban (dla gmin Ganagobie i Peyruis), Forcalquier, Manosque-1, Manosque-2, Manosque-3, Oraison (dla gminy Villeneuve), Reillanne (dla gmin Aubenas-les-Alpes, Céreste, Dauphin, Mane, Montjustin, Oppedette, Reillanne, Saint- Maime, Saint-Michel-l'Observatoire, Sainte-Croix-à-Lauze, Vachères i Villemus);

- w departamencie Bouches-du-Rhône (departament 13): Aix-en-Provence, Arles (dla gmin Arles i Saintes-Maries- de-la-Mer), Berre-l'Etang, Châteaurenard, Istres (dla gminy Istres), Pélissanne, Salon-de-Provence-1, Salon-de- Provence-2, Trets (dla gmin Jouques, Meyrargues, Meyreuil, Peyrolles-en-Provence, Le Puy-Sainte-Réparade i Saint-Paul-lès-Durance);

- w departamencie Var (department 83): Saint-Maximin-la-Sainte-Baume (dla gmin Artigues, Ginasservis, Rians, Saint-Julien, La Verdière i Vinon-sur-Verdon);

- w departamencie Vaucluse (departament 84): Apt (z wyjątkiem gminy Lagarde-d'Apt), Avignon-1, Avignon-2, Avignon-3, Bollène, Carpentras, Cavaillon, Cheval-Blanc, L'Isle-sur-la-Sorgue, Monteux, Orange, Pernes-Les- Fontaines (z wyjątkiem gmin Aurel, Monieux, Saint-Christol, Saint-Trinit i Sault), Pertuis, Le Pontet, Sorgues, Vaison-la-Romaine.

5. Związek z obszarem geograficznym

Związek między "Melon de Cavaillon" a obszarem geograficznym opiera się na jego szczególnej jakości związanej z obszarem i jego renomą.

5.1. Specyfika obszaru geograficznego

Czynniki naturalne:

Obszar geograficzny "Melon de Cavaillon" graniczy z podnóżem Mont Ventoux, płaskowyżem Sault i Montagne de Lure na północnym wschodzie. Jest on ograniczony rzeką Rodan od zachodu, masywem Sainte-Victoire od południa, a następnie, w kierunku zachodnim, łańcuchem górskim Etoile, laguną Berre oraz południowym wybrzeżem w gminach Arles i Saintes-Marie-de-la Mer.

Gmina Cavaillon stanowi centrum tego rozległego dorzecza, którego wyjątkowa sieć dróg wodnych, połączonych z Rodanem i Durance, umożliwiła rozwój rozległej sieci nawadniania w regionie.

Obszar ten cechuje się klimatem typu śródziemnomorskiego, charakteryzującym się:

- suchymi latami i deszczowymi jesieniami;

- wysokimi średnimi temperaturami rocznymi;

- zimnym, suchym wiatrem północno-północno-zachodnim, mistralem, który stopniowo słabnie, zmieniając kierunek na południowowschodni;

- obfitym nasłonecznieniem (od 2 650 do 2 850 godzin rocznie), wysokim natężeniem światła i niską wilgotnością atmosferyczną będącą skutkiem mistralu.

Obszar produkcji charakteryzuje się dużą różnorodnością gleb, w tym głębokimi glebami wapiennymi o strukturze gliniasto-ilastej, które sprzyjają uprawie melonów.

Czynnik ludzki:

"Melon de Cavaillon" może się pochwalić długotrwałym i ciągłym związkiem z regionem.

Pierwsze ślady obecności melonów w Cavaillon pochodzą z 1495 r.

Melony uprawiano w celu ich dystrybucji w dolinie Durance i Comtat Venaissin od 1882 r. Istnieją dowody na to, że melony uprawia się w Alpes-de-Haute-Provence od lat 30. XX wieku.

Fakt, że do dnia dzisiejszego melony są uprawiane w tych lokalizacjach w dużej odległości od Cavaillon oraz zarówno na równinach, jak i na wzgórzach, wynika w dużej mierze z tego, że dystrybutorzy chcieli z czasem poszerzyć zasięg swoich dostaw i sprzedaży.

Rozwój sieci drogowej i kolejowej mający miejsce od połowy XIX wieku doprowadził szybko do wysyłania melonów z Cavaillon poza granice regionu i przyczynił się do wzrostu produkcji.

Istnienie lokalnych rynków przeznaczonych specjalnie dla melonów jest udokumentowane od 1859 r., a w 1965 r. utworzono w Cavaillon rynek o znaczeniu krajowym (Marché' d'Intérêt National - MIN).

Z technicznego punktu widzenia drewniano-szklane skrzynki wykorzystywane do uprawy melonów w latach 1950-1970 znane są jako châssis cavaillonnais.

Listy z lat 1950-1969, zachowane w archiwach departamentu Vaucluse, ukazują dynamiczny region, który wiódł prym w zakresie wiedzy technicznej na temat uprawy melonów. Pierwsze krajowe sympozjum techniczne dotyczące melonów odbyło się w Cavaillon w 1969 r.

W 2022 r. Stowarzyszenie Mistrzów Uprawy Melonów w Cavaillon obejmowało 40 producentów zajmujących się uprawą melonów oraz 10 podmiotów zajmujących się pakowaniem i handlowców (liczba ta utrzymuje się na stałym poziomie od kilku lat).

W regionie znajdują się również placówki badawczo-rozwojowe zajmujące się owocami i warzywami, w szczególności INRAE (Krajowy Instytut Badawczy ds. Rolnictwa, Żywności i Środowiska) w Awinionie (departament 84), założony w 1953 r., oraz CTIFL (Międzybranżowe Centrum Techniczne ds. Owoców i Warzyw) i APREL (Prowansalskie Stowarzyszenie na rzecz Badań i Eksperymentów nad Warzywami) w Saint-Rémy-de- Provence (departament 13), które współpracują w sieciach z lokalnymi ośrodkami badań i technik rolniczych oraz izbami rolniczymi oraz z którymi podmioty działające w tym sektorze ustanawiają partnerstwa.

Lokalna wiedza fachowa jest wykorzystywana na każdym etapie procesu uprawy, aż do momentu wprowadzenia "Melon de Cavaillon" do obrotu; są to:

- wybór działek na podstawie struktury gleby i dostępu do wody;

- wybór między uprawą na wolnym polu a uprawą chronioną (skrzynki, szklarnie i tunele), w zależności od warunków oraz potrzeby zarządzania poziomami wilgotności i temperaturami;

- stosowanie mulczowania i zarządzanie nawadnianiem;

- zbiory przy optymalnej dojrzałości;

- rygorystyczny selekcja jakościowa melonów przed ich wprowadzeniem do obrotu dzięki przyjęciu zharmonizowanego systemu certyfikacji i sortowania we wszystkich zakładach pakowania.

5.2. Specyfika produktu

"Melon de Cavaillon" jest żółtym melonem Charentais przeznaczonym do dostarczania w postaci świeżej, do konsumpcji w stanie świeżym lub do przetworzenia. Cechy charakterystyczne:

- intensywny pomarańczowy kolor miąższu;

- jednolitość barwy przy optymalnej dojrzałości;

- optymalna zawartość cukru.

5.3. Związek przyczynowy

Właściwości "Melon de Cavaillon" są związane z czynnikami naturalnymi na tym obszarze, które sprzyjają uprawie melonów, oraz z wiedzą fachową podmiotów gospodarczych.

Dane dotyczące klimatu, odnotowane na tym obszarze między marcem a wrześniem (okres produkcji), wskazują, że średnie temperatury (między 18°C a 25,4°C w tym okresie) oraz godziny nasłonecznienia (268-293 godziny/miesiąc) są optymalne dla właściwego rozwoju roślin, wielkości i dojrzałości owoców oraz jakości produktu (zawartość cukru, wygląd).

Obfite nasłonecznienie zmienia barwę skórki owocu z zielonej na żółtą w stanie dojrzałym ze względu na degradację cząsteczek chlorofilu i pozwala na pojawienie się dobrze zaznaczonych, ciemnozielonych żeber.

Mistral przyczynia się do zwiększenia natężenia światła i nasłonecznienia poprzez odsuwanie mas chmur, a także do ograniczenia presji chorób grzybiczych poprzez zmniejszenie wilgotności atmosferycznej i osuszanie wód stojących.

Gleby, na których uprawia się melony, mają strukturę i głębokość, które zapewniają rozwój dobrego systemu korzeniowego i odpowiednie zasoby wody.

Lokalna wiedza wzmacnia korzyści wynikające z czynników naturalnych:

- Gleba jest użyźniana w celu poprawy jej struktury i napowietrzania oraz stymulowania odwadniania i ocieplania.

- Stosowanie mulczowania zapewnia dobrą dystrybucję ciepła, które dociera do gleby, ogranicza parowanie i hamuje wzrost chwastów. Rośliny rozwijają się zatem energicznie i szybko rosną, cechując się gęstym ulistnieniem, które chroni owoce przed oparzeniami słonecznymi.

- Nawadnianie z wykorzystaniem rozległej sieci nawadniania dostępnej na obszarze jest umiarkowane i dostosowane do potrzeb roślin.

- Profesjonalne zakłady zajmujące się sortowaniem i pakowaniem melonów przed ich wprowadzeniem do obrotu, które tradycyjnie znajdują się na przedmiotowym obszarze geograficznym i w których melony są poddawane rygorystycznemu procesowi certyfikacji i pakowania przez specjalnie wyszkolonych w tym celu pracowników, zapewniają optymalną jakość wprowadzanych do obrotu melonów.

Liczne dokumenty i świadectwa potwierdzają, że "Melon de Cavaillon" zdobył na przestrzeni wieków znaczną renomę. Od czasu pierwszego pojawienia się "Melon de Cavaillon" w Cavaillon w 1495 r. regularnie podawano go ważnym gościom odwiedzającym miasto: księciu Guise w 1620 r., Monseigneur d'Oppède, pierwszemu przewodniczącego parlamentu Prowansji w 1626 r., wicelegatowi Mazarinowi w 1635 r. oraz wicelegatowi Lascarisowi w 1664 r.

Handel "Melon de Cavaillon" rozwinął się, częściowo dzięki temu, że plantatorzy działali na rozległym obszarze produkcji, co umożliwiło im wydłużenie okresu sprzedaży (od maja do końca września), a częściowo dzięki koncentracji handlowców/dystrybutorów wokół Cavaillon, które bardzo wcześnie miało dobre połączenia drogowe i kolejowe. Dzięki temu produkt stał się znany i doceniany poza obszarem jego produkcji. Obecnie kilka lokalnych kanałów medialnych obserwuje i relacjonuje rozłożone w czasie rozpoczęcie sezonu (France Bleu, "Début de saison pour le Melon de Cavaillon" [Początek sezonu na "Melon de Cavaillon"], publikacja 30 maja 2023 r. oraz BFM Marseille, "La saison du Melon de Cavaillon a commencé à Piolenc" [Sezon na "Melon de Cavaillon" rozpoczął się w Piolenc], emisja 12 czerwca 2023 r.).

Badanie przeprowadzone przez CTIFL w 1998 r. i powtórzone w 2002 r. pokazuje, że konsumenci prawie natychmiast kojarzą nazwę "melon" z nazwą miasta "Cavaillon". Na pytanie o pochodzenie zakupionych melonów pierwszą odpowiedzią udzieloną spontanicznie przez konsumentów w 1998 r. była "Cavaillon".

Obecnie "Melon de Cavaillon" stanowi część dziedzictwa miasta Cavaillon, gdzie co roku świętuje się je w drugi weekend lipca. Do specyfiki "Melon de Cavaillon" odniosło się kilka lokalnych gazet, takich jak gazeta regionalna "La Provence", w której opisano słodki melon o bardzo pomarańczowym miąższu (20 maja 2023 r.). Renoma "Melon de Cavaillon" sięga również zagranicy, gdzie przedstawia się go jako jeden z najlepszych melonów, w szczególności ze względu na cechy klimatyczne regionu, takie jak ciepło i wiatr mistral (artykuł opublikowany w miesięczniku "The Connexion" w sierpniu 2023 r.). Ponadto Towarzystwo Ochrony Tradycji Prowansalskich i "Melon de Cavaillon" promuje ten ikoniczny produkt poza regionem od 1988 r.

Odesłanie do publikacji specyfikacji produktu

https://extranet.inao.gouv.fr/fichier/CDC-MelonCavaillon-CN231212.pdf

1 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1143 z dnia 11 kwietnia 2024 r. w sprawie oznaczeń geograficznych w odniesieniu do wina, napojów spirytusowych i produktów rolnych oraz gwarantowanych tradycyjnych specjalności i określeń jakościowych stosowanych fakultatywnie w odniesieniu do produktów rolnych, zmieniające rozporządzenia (UE) nr 1308/2013, (UE) 2019/787 i (UE) 2019/1753 oraz uchylające rozporządzenie (UE) nr 1151/2012 (Dz.U. L, 2024/1143, 23.4.2024, ELI: http:// data.europa.eu/eli/reg/2024/1143/oj).

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.6211

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych
Data aktu: 18/10/2024
Data ogłoszenia: 18/10/2024