Zgłoszenie zamiaru koncentracji (Sprawa M.11705 - TIKEHAU CAPITAL / BOUYGUES / SERENA INDUSTRIAL PARTNERS / BELLOVA JV) - Sprawa, która może kwalifikować się do rozpatrzenia w ramach procedury uproszczonej

Zgłoszenie zamiaru koncentracji
(Sprawa M.11705 - TIKEHAU CAPITAL / BOUYGUES / SERENA INDUSTRIAL PARTNERS / BELLOVA JV)

Sprawa, która może kwalifikować się do rozpatrzenia w ramach procedury uproszczonej

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(C/2024/5520)

(Dz.U.UE C z dnia 12 września 2024 r.)

1. W dniu 4 września 2024 r., zgodnie z art. 4 rozporządzenia Rady (WE) nr 139/2004(1), Komisja otrzymała zgłoszenie planowanej koncentracji.

Zgłoszenie to dotyczy następujących przedsiębiorstw:

- Egis Airport Operation SAS ("Egis Airport Operation", Francja), kontrolowane przez Tikehau Capital SCA ("Tikehau", Francja),

- Egis Investment Partners France II SCA ("Egis Investment Partners", Francja), kontrolowane przez Tikehau,

- Bouygues Construction Airport Concessions (Francja), kontrolowane przez Bouygues S.A. ("Bouygues", Francja),

- Impact V. S.a.r.l ("Impact V.", Luksemburg), kontrolowane przez Serena Industrial Partners GP S.a.r.l ("Serena", Luksemburg),

- Bellova SAS ("Bellova", Francja), nowo utworzone przedsiębiorstwo, które będzie odpowiedzialne za eksploatację, zarządzanie, utrzymanie i promocję portu lotniczego Beauvais-Tillé we Francji.

EGIS Airport Operation, Egis Investment Partners, Bouygues Construction Airport Concessions i Impact V. przejmą, w rozumieniu art. 3 ust. 1 lit. b) i art. 3 ust. 4 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw, wspólną kontrolę nad całym przedsiębiorstwem Bellova.

Koncentracja dokonywana jest w drodze zakupu udziałów/akcji i w drodze umowy.

2. Przedmiotem działalności gospodarczej przedsiębiorstw biorących udział w koncentracji jest:

- Egis Airport Operation prowadzi działalność w sektorze zarządzania portami lotniczymi i ich eksploatacji, głównie w Europie i Afryce. Tikehau prowadzi działalność w zakresie zarządzania aktywami i inwestycjami, w tym w Europie, Azji i Ameryce Północnej.

- Egis Investment Partners specjalizuje się w inwestowaniu i zarządzaniu udziałami w projektach infrastrukturalnych, w tym w projektowaniu, budowie, obsłudze, utrzymaniu, eksploatacji i finansowaniu. Przedsiębiorstwo to nie prowadzi obecnie innej działalności poza projektem koncesji dla portu lotniczego Beauvais-Tillé we Francji.

- Bouygues Construction Airport Concessions jest podmiotem utworzonym w celu inwestowania, w imieniu Bouygues, w koncesje dla portów lotniczych. Przedsiębiorstwo to nie prowadzi obecnie żadnej działalności poza projektem koncesji dla portu lotniczego Beauvais. Bouygues prowadzi działalność w sektorze budownictwa, robót publicznych, telekomunikacji i mediów.

- Impact V. jest podmiotem inwestycyjnym uczestniczącym w przetargach publicznych w dziedzinie infrastruktury we Francji. Serena Industrial Partners specjalizuje się w rozwoju średniej wielkości infrastruktury w sektorach mobilności, środowiska i infrastruktury społecznej i jest obecne w Europie i Chile.

3. Bellova, nowo utworzone przedsiębiorstwo, będzie odpowiedzialne za eksploatację, zarządzanie, utrzymanie i promocję portu lotniczego Beauvais-Tillé we Francji.

(1) Dz.U. L 24 z 29.1.2004, s. 1 ("rozporządzenie w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw").

4. Po wstępnej analizie Komisja uznała, że zgłoszona transakcja może wchodzić w zakres rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw. Jednocześnie Komisja zastrzega sobie prawo do podjęcia ostatecznej decyzji w tej kwestii.

Należy zauważyć, że zgodnie z zawiadomieniem Komisji w sprawie uproszczonej procedury rozpatrywania niektórych koncentracji na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 139/2004 w sprawie kontroli koncentracji przedsiębiorstw(2) sprawa ta może kwalifikować się do rozpatrzenia w ramach procedury określonej w tym zawiadomieniu.

5. Komisja zwraca się do zainteresowanych osób trzecich o zgłaszanie ewentualnych uwag na temat planowanej koncentracji.

Komisja musi otrzymać takie uwagi w nieprzekraczalnym terminie dziesięciu dni od daty niniejszej publikacji. Należy zawsze podawać następujący numer referencyjny:

M.11705 - TIKEHAU CAPITAL / BOUYGUES / SERENA INDUSTRIAL PARTNERS / BELLOVA JV

Uwagi można przesyłać do Komisji pocztą lub pocztą elektroniczną. Należy stosować następujące dane kontaktowe:

E-mail: COMP-MERGER-REGISTRY@ec.europa.eu

Adres pocztowy:

European Commission

Directorate-General for Competition

Merger Registry

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Zmiany w prawie

Ważne zmiany w zakresie ZFŚS

W piątek, 19 grudnia 2025 roku, Senat przyjął bez poprawek uchwalone na początku grudnia przez Sejm bardzo istotne zmiany w przepisach dla pracodawców obowiązanych do tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Odnoszą się one do tych podmiotów, w których nie działają organizacje związkowe. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.

Marek Rotkiewicz 19.12.2025
Wymiar urlopu wypoczynkowego po zmianach w stażu pracy

Nowe okresy wliczane do okresu zatrudnienia mogą wpłynąć na wymiar urlopów wypoczynkowych osób, które jeszcze nie mają prawa do 26 dni urlopu rocznie. Pracownicy nie nabywają jednak prawa do rozliczenia urlopu za okres sprzed dnia objęcia pracodawcy obowiązkiem stosowania art. 302(1) Kodeksu pracy, wprowadzającego zaliczalność m.in. okresów prowadzenia działalności gospodarczej czy wykonywania zleceń do stażu pracy.

Marek Rotkiewicz 19.12.2025
To będzie rewolucja u każdego pracodawcy

Wszyscy pracodawcy, także ci zatrudniający choćby jednego pracownika, będą musieli dokonać wartościowania stanowisk pracy i określić kryteria służące ustaleniu wynagrodzeń pracowników, poziomów wynagrodzeń i wzrostu wynagrodzeń. Jeszcze więcej obowiązków będą mieli średni i duzi pracodawcy, którzy będą musieli raportować lukę płacową. Zdaniem prawników, dla mikro, małych i średnich firm dostosowanie się do wymogów w zakresie wartościowania pracy czy ustalenia kryteriów poziomu i wzrostu wynagrodzeń wymagać będzie zewnętrznego wsparcia.

Grażyna J. Leśniak 18.12.2025
Są rozporządzenia wykonawcze do KSeF

Minister finansów i gospodarki podpisał cztery rozporządzenia wykonawcze dotyczące funkcjonowania KSeF – potwierdził we wtorek resort finansów. Rozporządzenia określają m.in.: zasady korzystania z KSeF, w tym wzór zawiadomienia ZAW-FA, przypadki, w których nie ma obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych, a także zasady wystawiania faktur uproszczonych.

Krzysztof Koślicki 16.12.2025
Od stycznia nowe zasady prowadzenia PKPiR

Od 1 stycznia 2026 r. zasadą będzie prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów przy użyciu programu komputerowego. Nie będzie już można dokumentować zakupów, np. środków czystości lub materiałów biurowych, za pomocą paragonów bez NIP nabywcy. Takie zmiany przewiduje nowe rozporządzenie w sprawie PKPiR.

Marcin Szymankiewicz 15.12.2025
Senat poprawia reformę orzecznictwa lekarskiego w ZUS

Senat zgłosił w środę poprawki do reformy orzecznictwa lekarskiego w ZUS. Zaproponował, aby w sprawach szczególnie skomplikowanych możliwe było orzekanie w drugiej instancji przez grupę trzech lekarzy orzeczników. W pozostałych sprawach, zgodnie z ustawą, orzekać będzie jeden. Teraz ustawa wróci do Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 10.12.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.5520

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zgłoszenie zamiaru koncentracji (Sprawa M.11705 - TIKEHAU CAPITAL / BOUYGUES / SERENA INDUSTRIAL PARTNERS / BELLOVA JV) - Sprawa, która może kwalifikować się do rozpatrzenia w ramach procedury uproszczonej
Data aktu: 12/09/2024
Data ogłoszenia: 12/09/2024