Sprawa T-383/24: Skarga wniesiona w dniu 24 lipca 2024 r. - MNFPUGs Sustainable Cashmere/Komisja

Skarga wniesiona w dniu 24 lipca 2024 r. - MNFPUGs Sustainable Cashmere/Komisja
(Sprawa T-383/24)

(C/2024/5506)

Język postępowania: angielski

(Dz.U.UE C z dnia 23 września 2024 r.)

Strony

Strona skarżąca: MNFPUGs Sustainable Cashmere Market Place Srl (Como, Włochy) (przedstawiciele: D. Luff i M. Ledwos, lawyers)

Strona pozwana: Komisja Europejska

Żądania

Strona skarżąca wnosi do Sądu o:

- stwierdzenie nieważności decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2024/1224 w sprawie odrzucenia wniosku o objęcie ochroną jako oznaczenia geograficznego nazwy "Mongol Togtvortoi Nooluur" zgodnie z art. 52 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 z dnia 21 listopada 2012 r. 1 .;

- obciążenie Komisji poniesionymi przez skarżącą kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

Na poparcie skargi strona skarżąca podnosi trzy zarzuty.

1. Zarzut pierwszy, który dotyczy naruszenia przez Komisję przy wykładni rozporządzenia (UE) nr 1151/2012 art. 2 ust. 1 tego rozporządzenia ze względu na błędne odwołanie się do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. 2 . (zwanego dalej "rozporządzeniem TARIC");

- artykuł 2 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1151/2012 stanowi, że ochrona oznaczeń geograficznych może być przyznana produktom wymienionym w załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 1151/2012. Przedmiotowe produkty są "ściśle powiązane z produktami rolnymi lub gospodarką wiejską". Załącznik I do rozporządzenia (UE) nr 1151/2012 obejmuje wełnę (klasa 2.15: wełna);

- Komisja oddaliła wniosek skarżącej dotyczący oznaczenia geograficznego dla nazwy "Mongol Togtvortoi Nooluur" dla zgrzebnej wełny kaszmirowej ze względu na to, że produkt ten nie może zostać zakwalifikowany jako "wełna". W celu dokonania oceny, czy termin "wełna" obejmuje włókno "wełny kaszmirowej", Komisja odniosła się do rozporządzenia TARIC.

- Komisja dopuściła się oczywistego naruszenia prawa i nadużycia władzy, odsyłając, w celu interpretacji zakresu stosowania rozporządzenia (UE) nr 1151/2012, w błędny sposób do rozporządzenia TARIC.

2. Zarzut drugi, dotyczący tego, że Komisja naruszyła art. 2 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1151/2012, popełniając oczywisty błąd w ocenie okoliczności faktycznych i nieprawidłowo wykonując swoje uprawnienia, odmawiając uznania wełny kaszmirowej jako rodzaju wełny;

- skarżąca złożyła do Komisji wniosek o objęcie ochroną w ramach oznaczenia geograficznego dla nazwy "Mongol Togtvortoi Nooluur" w odniesieniu do zgrzebnej wełny kaszmirowej. We wniosku tym zidentyfikowała ona objęty nim produkt jako rodzaj "wełny" zgodnie z załącznikiem XI do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 668/2014 z dnia 13 czerwca 2014 r. 3 , ponieważ zgrzebna "wełna kaszmirowa" jest ewidentnie rodzajem "wełny" w potocznym tego słowa znaczeniu;

- Komisja w swojej decyzji nieprawidłowo zakwalifikowała rozpatrywany produkt. Również nieprawidłowo zrozumiała ona, że "wełna kaszmirowa" jest ewidentnie rodzajem "wełny" w potocznym znaczeniu tego słowa. Komisja nie tylko błędnie zinterpretowała rozporządzenie nr 1151/2012, ale również popełniła oczywisty błąd w ocenie okoliczności faktycznych dotyczących produktu objętego wnioskiem.

3. Zarzut trzeci, dotyczący tego, że Komisja naruszyła istotne wymogi proceduralne poprzez naruszenie zasady dobrej administracji i art. 41 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej, w szczególności zaś obowiązku rzetelności postępowania oraz zasad pewności prawa i ochrony uzasadnionych oczekiwań;

- Komisja niesłusznie wzbudziła po stronie skarżącej przekonanie, że możliwa jest ochrona oznaczenia geograficznego dla zgrzebnej wełny kaszmirowej na podstawie rozporządzenia nr 1151/2012. Następnie Komisja niespodziewanie zaproponowała odrzucenie wniosku w oparciu o bezprecedensową metodę wykładni i w nieracjonalny sposób opóźniła etap administracyjny polegający na ustosunkowaniu się do uwag skarżącej. Rozpatrzenie wniosku przez Komisję w jego całokształcie budzi uzasadnione wątpliwości co do bezstronności tej instytucji w odniesieniu do oznaczenia geograficznego, które ma być chronione. Skarżąca uważa, że nie jest to zgodne z obowiązkiem rzetelności postępowania oraz z zasadami pewności prawa i ochrony uzasadnionych oczekiwań. Narusza to usankcjonowaną w art. 41 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej zasadę dobrej administracji.

1 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (EU) nr 1151/2012 z dnia 21 listopada 2012 r. w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych (Dz.U. 2012 L 343, s. 1).
2 Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz.U. 1987, L 256, s. 1)
3 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 668/2014 z dnia 13 czerwca 2014 r. ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024