Język postępowania: niemiecki
(Dz.U.UE C z dnia 16 września 2024 r.)
Strony
Strona skarżąca: Republika Włoska (przedstawiciele: G. Palmieri, w charakterze pełnomocnika, którą wspierają G. Caselli, S. Fiorentino i G. Galluzzo, Avvocati dello Stato)
Strona pozwana: Republika Austrii
Żądania strony skarżącej
Strona skarżąca wnosi do Trybunału o:
1) stwierdzenie,
a) że Republika Austrii uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na mocy art. 34 i 35 TFUE poprzez przyjęcie §§ 3 i 4 Verordnung A 12 Inntalautobahn - Nachtfahrverbot für Schwerfahrzeuge 1 , które zakazuje ruchu transgranicznego określonych samochodów ciężarowych na odcinku autostrady A 12 w określonych godzinach nocnych;
b) że Republika Austrii uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na mocy art. 34 i 35 TFUE poprzez przyjęcie §§ 3 i 4 Verordnung A 12 Inntalautobahn - Sektorales Fahrverbot 2 , które zakazuje przewozu określonych towarów na odcinku autostrady A 12, i to także w odniesieniu do zwolnienia z zakazu pojazdów, które spełniają normę EURO VI i których pierwsza rejestracja miała miejsce po dniu 31 sierpnia 2018 r.;
c) że Republika Austrii uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na mocy art. 34 i 35 TFUE poprzez przyjęcie Verordnung über den Winterfahrverbotskalender 2023 3 , które zakazuje - we wszystkie soboty w miesiącach zimowych, w godzinach od 7:00 do 15:00, na autostradach A 12 i A 13 - ruchu określonych samochodów ciężarowych podróżujących do Włoch lub Niemiec bądź do kraju, do którego można dotrzeć przez Włochy lub Niemcy;
d) że Republika Austrii uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na mocy art. 34 TFUE poprzez przyjęcie środków skutkujących ograniczeniem natężenia ruchu poprzez ograniczenie liczby samochodów ciężarowych, które mogą wjechać na autostradę A 12 w pobliżu Kufstein, do maksymalnie 300 takich samochodów na godzinę w określonych dniach ("dozowanie");
2) obciążenie Republiki Austrii kosztami postępowania.
Zarzuty i główne argumenty
Austriackie autostrady A 12 i A 13 należą do tak zwanej "osi Brenner", będącej częścią transeuropejskiego korytarza drogowego łączącego Skandynawię z Morzem Śródziemnym.
Skarga wniesiona przez Republikę Włoską jest skierowana przeciwko czterem wprowadzonym przez władze austriackiego kraju związkowego Tyrol środkom, które mają na celu ograniczenie ruchu samochodów ciężarowych na autostradach A 12 i A 13, a są to: zakaz ruchu w godzinach nocnych, sektorowy zakazu ruchu, zimowy zakaz ruchu oraz ograniczenie ruchu poprzez "dozowanie". Każdemu z tych czterech środków poświęcono odrębny zarzut, dotyczący naruszenia swobody przepływu towarów (art. 34 i 35 TFUE 4 .
Generalnie skarga zmierza do wykazania, że pomimo dwóch wyroków Trybunału w sprawach C-320/03 i C-28/09 5 Republika Austrii utrzymała w mocy środki skutkujące niezgodnymi z prawem ograniczeniami swobodnego przepływu towarów oraz wprowadziła inne środki, które z kolei stanowią środki o skutku równoważnym z ograniczeniami ilościowymi w przywozie i w wywozie oraz przyczyniają się do zaostrzenia ogólnego naruszenia odnośnej podstawowej swobody.
Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.
23.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
22.04.2025Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
17.04.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2024.5409 |
Rodzaj: | Ogłoszenie |
Tytuł: | Sprawa C-524/24: Skarga wniesiona w dniu 30 lipca 2024 r. - Republika Włoska/Republika Austrii |
Data aktu: | 16/09/2024 |
Data ogłoszenia: | 16/09/2024 |