Rada Audytowa, ustanowiona decyzją wykonawcza Komisji (UE) 2024/1697 1 na podstawie art. 36 rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady 2024/792 2 , wspiera Komisję w ocenie skuteczności ukraińskich systemów zarządzania i kontroli w odniesieniu do środków finansowych udostępnionych w ramach Instrumentu na rzecz Ukrainy. Rada Audytowa sygnalizuje wszelkie problemy systemowe lub potencjalne słabości tych systemów.
Rada Audytowa przyjmuje zalecenia dla Ukrainy we wszystkich przypadkach, w których - zdaniem Rady Audytowej - właściwe organy ukraińskie nie poczyniły niezbędnych kroków w celu zapobieżenia nadużyciom finansowym, korupcji, konfliktowi interesów i nieprawidłowościom, które wpłynęły lub co do których istnieje poważne ryzyko, że wpłyną na należyte zarządzanie finansami w odniesieniu do wydatków finansowanych w ramach Instrumentu, a także w celu wykrywania i eliminowania tych zjawisk, prowadzenia dochodzeń w ich sprawie i ich ścigania.
Rada Audytowa przedkłada Komisji sprawozdania, w tym wydane przez nią zalecenia dla Ukrainy, z częstotliwością co najmniej jednego sprawozdania co trzy miesiące na podstawie programu prac przedłożonego Komisji do wiadomości w terminie trzech miesięcy od daty rozpoczęcia działalności przez Radę.
Rada Audytowa składa się z trzech członków i ma siedzibę w Brukseli. Komisja zapewnia członkom Rady Audytowej odpowiednie wsparcie logistyczne, w szczególności przestrzeń biurową i wsparcie informatyczne. Radę Audytową wspomaga sekretariat z siedzibą w Kijowie, który będzie otrzymywał instrukcje od przewodniczącego Rady Audytowej. który z kolei jest wyznaczany przez dyrektora generalnego DG NEAR.
II. Członkowie Rady Audytowej
Rada Audytowa składa się z trzech członków i ma siedzibę w Brukseli. Członkowie Rady Audytowej są powołani w charakterze specjalnych doradców w rozumieniu art. 5 warunków zatrudnienia innych pracowników Unii Europejskiej na kadencję, która potrwa do 30 czerwca 2028 r.
Orientacyjna liczba dni roboczych w roku, wymaganych do wykonania zadań opisanych poniżej, jest następująca:
- trzydzieści (30) dni roboczych na uczestnictwo w posiedzeniach w Brukseli,
- trzydzieści (30) dni roboczych na przeprowadzenie prac przygotowawczych, które mogą być realizowane zdalnie,
- trzydzieści (30) dni roboczych na odbycie wizyt w Kijowie.
Dyrektor Generalny DG NEAR wyznacza jednego z członków na przewodniczącego Rady Audytowej i jednego na wiceprzewodniczącego. Zadania przewodniczącego wymieniono poniżej, natomiast zadania pozostałych członków Rady Audytowej będą uzależnione od obowiązków przewodniczącego. Jeżeli przewodniczący nie może wykonywać swoich obowiązków, są one wykonywane przez wiceprzewodniczącego.
Przewodniczący:
- zwołuje posiedzenia Rady Audytowej i im przewodniczy oraz organizuje prace Rady;
- z pomocą sekretariatu Rady Audytowej organizuje każdego roku co najmniej sześć posiedzeń Rady w Brukseli; w uzasadnionych przypadkach posiedzenia mogą się odbywać w innych miejscach lub online;
- zapewnia, każdego roku i o ile pozwalają na to okoliczności, co najmniej sześć wizyt Rady Audytowej w Kijowie;
- przekazuje każdemu z członków Rady Audytowej i kierownikowi Sekretariatu uprawnienia do podpisywania dokumentów w imieniu Rady Audytowej;
- jest odpowiedzialny za opracowanie, w terminie sześciu miesięcy od rozpoczęcia działalności przez Radę Audytową, regulaminu wewnętrznego Rady, który będzie regulował sposób organizacji jej pracy;
- gwarantuje, aby posiedzenia Rady Audytowej służyły omawianiu ustaleń Sekretariatu, dostarczaniu wskazówek dotyczących prac Sekretariatu oraz składaniu sprawozdań Komisji;
- gwarantuje, aby Rada Audytowa składała Komisji sprawozdania co najmniej raz na trzy miesiące i niezwłocznie przekazywała Komisji wszelkie informacje, o których powzięła wiedzę w związku z wszelkimi stwierdzonymi przypadkami niewłaściwego zarządzania wydatkami w ramach Instrumentu na rzecz Ukrainy lub o poważnych obawach, że takie niewłaściwe zarządzanie miało miejsce;
- za pośrednictwem kierownika sekretariatu zapewnia wytyczne dotyczące pracy Sekretariatu Rady Audytowej.
III. Kryteria kwalifikowalności
Członkowie Rady są wybierani spośród byłych wysokich rangą urzędników publicznych, takich jak byli członkowie Trybunału Obrachunkowego, Trybunału Sprawiedliwości lub byli urzędnicy, którzy mieli co najmniej rangę dyrektora w instytucji Unii, lub byli urzędnicy publiczni wysokiego szczebla w instytucjach państw członkowskich, posiadający obszerne doświadczenie w dziedzinie audytu, kontroli finansowej, zamówień publicznych, zwalczania nadużyć finansowych lub korupcji.
Ponadto kandydaci muszą spełniać następujące kryteria formalne przed upływem terminu zgłaszania kandydatur:
- Obywatelstwo: posiadać obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej;
- Dyplom ukończenia studiów wyższych:
- posiadać poziom wykształcenia odpowiadający ukończonym studiom wyższym, trwającym normalnie cztery lata lub dłużej, potwierdzony dyplomem ukończenia studiów
- lub poziom wykształcenia odpowiadający ukończonym studiom wyższym, potwierdzony dyplomem ukończenia studiów, oraz przynajmniej roczne właściwe doświadczenie zawodowe, w przypadku gdy normalny okres trwania studiów wyższych wynosi przynajmniej trzy lata (to roczne doświadczenie nie może wchodzić w zakres doświadczenia zawodowego liczonego od chwili ukończenia studiów wyższych, o którym mowa poniżej).
- Doświadczenie zawodowe: posiadać co najmniej 15-letnie doświadczenie na wysokim szczeblu zgromadzone po nabyciu kwalifikacji, o których mowa powyżej, z czego 10-letnie doświadczenie w odpowiednich dziedzinach: audytu, kontroli finansowej, zamówień publicznych, zwalczania nadużyć finansowych lub korupcji.
- Znajomość języków: musi biegle władać jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej oraz znać na odpowiednim poziomie przynajmniej jeden inny język urzędowy UE.
- Niezależność i konflikt interesów: osoba kandydująca jest niezależna w wykonywaniu swoich obowiązków. Nie może ona znajdować się w sytuacji konfliktu interesów między obowiązkami, które pełni jako przewodniczący Rady Audytowej, a innymi oficjalnymi obowiązkami.
IV. Kryteria wyboru
Członkowie Rady zostaną wybrani na podstawie:
- ich cech osobistych i zawodowych, oraz
- ich obszernego doświadczenia w odpowiednich dziedzinach (audyt, kontrola finansowa, zamówienia publiczne, zwalczanie nadużyć finansowych lub korupcji) oraz udokumentowanych kompetencji.
Kryteria podstawowe:
- rozległe doświadczenie w zakresie audytów, w tym audytów systemów, a także w zakresie kontroli finansowej, zamówień publicznych, zwalczania nadużyć finansowych lub korupcji,
- duże zdolności koncepcyjne i analityczne,
- doskonałe umiejętności w zakresie komunikacji ustnej i pisemnej,
- solidna znajomość języka angielskiego pozwalająca na efektywną i skuteczną komunikację z podmiotami wewnętrznymi i zewnętrznymi.
Kryteria pożądane:
- dogłębna znajomość rozporządzenia finansowego UE,
- znajomość strategii Komisji w zakresie zwalczania nadużyć finansowych,
- doświadczenie w postępowaniu z przypadkami nadużyć finansowych i nieprawidłowości na szczeblu unijnym lub krajowym,
- doświadczenie zawodowe w zakresie prezentacji wyników przeprowadzonych analiz podczas konferencji, seminariów i warsztatów.
V. Niezależność i oświadczenie o ewentualnym konflikcie interesów
Członkowie Rady Audytu nie zwracają się o instrukcje do rządu Ukrainy ani żadnej innej instytucji, organu, urzędu lub agencji ani nie przyjmują od nich instrukcji. Członkowie Rady Audytu będą zobowiązani do przedłożenia:
- oświadczenia, w którym zobowiążą się działać w sposób niezależny i zgodnie z interesem publicznym,
- oświadczenia zawierającego wykaz wszystkich innych realizowanych działań,
- oświadczenia odnośnie do wszelkich interesów, które można by uznać za mające niekorzystny wpływ na ich niezależność. W swoim zgłoszeniu kandydaci muszą potwierdzić gotowość do złożenia takich oświadczeń. Członkowie Rady Audytowej przeszli postępowanie sprawdzające lub, jeżeli nie zostali jeszcze zweryfikowani, są gotowi poddać się postępowaniu sprawdzającemu w państwie członkowskim, którego są obywatelami.
VI. Warunki powołania
Członkowie Rady oraz trzej zastępcy członków Rady zostaną powołani w drodze procedury naboru.
Po przeanalizowaniu wszystkich zgłoszeń na rozmowę kwalifikacyjną zostaną zaproszeni kandydaci o najwyższych kwalifikacjach, których profil zostanie uznany za najodpowiedniejszy.
Dokonując wyboru, Komisja dopilnuje, aby wybrane osoby dysponowały profilami zawodowymi, które wzajemnie się uzupełniają.
Przewodniczący i wiceprzewodniczący zostaną wyznaczeni w oparciu o ich doświadczenie zawodowe i umiejętności zarządcze.
VII. Polityka równych szans
Instytucje Unii Europejskiej stosują politykę równych szans i przyjmują zgłoszenia kandydatów niezależnie od płci, rasy, koloru skóry, pochodzenia etnicznego lub społecznego, cech genetycznych, języka lub wyznania, przekonań politycznych lub wszelkich innych opinii, przynależności do mniejszości narodowej, majątku, urodzenia, niepełnosprawności, wieku lub orientacji seksualnej.
VIII. Warunki zatrudnienia
Członkowie Rady Audytowej są powołani w charakterze specjalnych doradców w rozumieniu art. 5 warunków zatrudnienia innych pracowników Unii Europejskiej na kadencję, która potrwa do 30 czerwca 2028 r. Ich umowy o pracę w charakterze specjalnych doradców, zawarte na okres dwóch lat, będą przedłużane do końca ich kadencji.
Członkowie Rady Audytowej otrzymują wynagrodzenie za każdy dzień pracy. Wynagrodzenie będzie obliczane na podstawie wynagrodzenia podstawowego urzędnika Unii Europejskiej w grupie zaszeregowania AD 14 stopień 1; od wynagrodzenia będzie odprowadzany podatek na rzecz Unii Europejskiej.
Siedziba Rady Audytowej znajduje się w Brukseli (Belgia). Członkowie Rady będą uprawnieni do zwrotu kosztów podróży służbowych na warunkach określonych w regulaminie pracowniczym urzędników Unii Europejskiej oraz w przepisach wykonawczych przyjętych przez Komisję.
IX. Jak wysłać zgłoszenie?
Zgłoszenie można złożyć za pośrednictwem: https://ec.europa.eu/dgs/personnel_administration/open_applications/.
W celu uproszczenia procedury wszelka wymiana informacji z kandydatami dotycząca procedury naboru będzie odbywać się w języku angielskim. Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o przesłanie emaila na adres NEAR-UFABS@ec.europa.eu.
X. Termin
Termin nadsyłania wniosków upływa 9 września 2024 r.
Komisja zastrzega sobie prawo do przedłużenia terminu rejestracji kandydatów na wymienione stanowisko wyłącznie w drodze odpowiedniego ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
XI. Ochrona danych osobowych
Komisja Europejska zapewni przetwarzanie danych osobowych kandydatów w sposób zgodny z przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 3 . Dotyczy to w szczególności poufności i bezpieczeństwa tych danych.
W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.
23.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
22.04.2025Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
17.04.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2024.5143 |
Rodzaj: | Ogłoszenie |
Tytuł: | Zaproszenie do wyrażenia zainteresowania w związku z wyborem członków Rady Audytowej, o której mowa w rozporządzeniu 2024/792 i decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2024/1697 |
Data aktu: | 13/08/2024 |
Data ogłoszenia: | 13/08/2024 |