(C/2024/3962)Strona narodowa nowej obiegowej monety okolicznościowej o nominale 2 euro emitowanej przez Portugalię
(Dz.U.UE C z dnia 20 czerwca 2024 r.)
grafika
Obiegowe monety euro mają status prawnego środka płatniczego w całej strefie euro. W celu poinformowania ogółu społeczeństwa, a także podmiotów obracających monetami w ramach swojej działalności Komisja ogłasza opis wszystkich nowych wzorów monet euro 1 . Zgodnie z konkluzjami Rady z dnia 10 lutego 2009 r. 2 państwom członkowskim strefy euro oraz państwom, które zawarły układ monetarny z Unią Europejską przewidujący emisję monet euro, przysługuje prawo do emisji okolicznościowych obiegowych monet euro, przy czym emisja ta musi spełniać określone warunki, a w szczególności monety muszą mieć nominał 2 euro. Monety okolicznościowe mają parametry techniczne zwykłych obiegowych monet o nominale 2 euro, lecz na ich stronie narodowej znajduje się wzór okolicznościowy mający istotne symboliczne znaczenie dla danego państwa lub całej Europy.
Państwo emitujące: Portugalia
Upamiętniane wydarzenie:
50. rocznica 25 kwietnia 1974 r.
Opis motywu: 25 kwietnia 1974 r. to data rewolucji, która przyczyniła się do ustanowienia demokratycznych rządów w Portugalii. Data ta oznacza także początek głębokiej transformacji gospodarczej, społecznej i kulturowej, która doprowadziła do europeizacji kraju.
W centrum motywu znajduje się goździk, symbolizujący rewolucję, otoczony wieloma różnorodnymi okręgami, które sugerują, że działania i przekonania ludzi na przestrzeni lat mogą być różne, ale zasadniczo pozostają one zgodne z wartościami rewolucji. Na krawędzi, po prawej stronie, umieszczono wers "Esta é a madrugada que eu esperava" ["To jest świt, na który czekałem"] oraz nazwisko jego autorki i poetki "Sophia de Mello Breyner Andresen". Po lewej stronie godła narodowego jest napis "Portugal" i "25 kwietnia 1974_2024", po których następuje nazwisko projektanta motywu i znak mennicy "Casa da Moeda", nazwa mennicy portugalskiej.
Na zewnętrznym otoku monety umieszczonych jest dwanaście gwiazd flagi europejskiej.
Planowany nakład: 515 000
Data emisji: Kwiecień 2024
1 Zob. Dz.U. C 373 z 28.12.2001, s. 1, zawierający odniesienie do wszystkich stron narodowych monet, które zostały wyemitowane w 2002 r.
2 Zob. konkluzje Rady do Spraw Gospodarczych i Finansowych z dnia 10 lutego 2009 r. i zalecenie Komisji z dnia 19 grudnia 2008 r. w sprawie wspólnych wytycznych dotyczących narodowych stron i emisji monet euro przeznaczonych do obiegu (Dz.U. L 9 z 14.1.2009, s. 52).