(Wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwa - Środki ograniczające przyjęte ze względu na działania Rosji destabilizujące sytuację na Ukrainie - Zakaz zakupu w Unii, przywozu lub przekazywania do Unii, bezpośrednio lub pośrednio, towarów, które generują znaczące przychody dla Rosji wymienionych w załączniku XXI do rozporządzenia (UE) nr 833/2014 - Produkty z miki - Skarga o stwierdzenie nieważności - Akt regulacyjny niewymagający przyjęcia środków wykonawczych bezpośrednio wpływający na sytuację prawną importerów - Dopuszczalność - Obowiązek uzasadnienia - Prawo do bycia wysłuchanym - Prawo dostępu do akt - Wolność prowadzenia działalności gospodarczej - Proporcjonalność)Język postępowania: angielski
(C/2024/3462)
(Dz.U.UE C z dnia 10 czerwca 2024 r.)
Strony
Strona skarżąca: Cogebi (Bruksela, Belgia), Cogebi, a.s. (Tabor, Republika Czeska) (przedstawiciel: H. over de Linden, adwokat)
Strona pozwana: Rada Unii Europejskiej (przedstawiciele: M. Bishop i E. Nadbath, pełnomocnicy)
Interwenienci popierający stronę pozwaną: Republika Estońska (przedstawiciel: M. Kriisa, pełnomocnik) Komisja Europejska (przedstawiciele: J.-F. Brakeland, M. Carpus Carcea i L. Puccio, pełnomocnicy)
Przedmiot
W skardze opartej na art. 263 TFUE skarżące wnoszą o stwierdzenie nieważności art. 3i rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz.U. 2014, L 229, s. 1), zmienionego rozporządzeniem Rady (UE) 2022/1904 z dnia 6 października 2022 r. (Dz.U. 2022, L 259 I, s. 3), w zakresie w jakim rozporządzenie 2022/1904 wprowadza kod CN 6814 (mika obrobiona i artykuły z miki) do wykazu towarów, które generują znaczące przychody dla Federacji Rosyjskiej wymienionych w załączniku XXI do rozporządzenia nr 833/2014 i których zakup w Unii Europejskiej, przywóz lub przekazywanie do Unii Europejskiej, bezpośrednio lub pośrednio, są zakazane na mocy art. 3i tego rozporządzenia.
Sentencja
1) Skarga zostaje oddalona.
2) Cogebi i Cogebi, a.s. pokrywają własne koszty oraz koszty poniesione przez Radę Unii Europejskiej, w tym koszty związane z postępowaniem w przedmiocie środków tymczasowych.
3) Komisja Europejska i Republika Estońska pokrywają własne koszty.