(Dz.U.UE C z dnia 27 listopada 2023 r.)
Strony
Strona skarżąca: James Flett (Bruksela, Belgia) (przedstawiciel: adwokat L. Lewi)
Strona pozwana: Komisja Europejska
Żądania
Strona skarżąca wnosi do Sądu o:
- stwierdzenie nieważności decyzji z dnia 25 stycznia 2023 r., na mocy której to "H" (a nie skarżący) został wybrany na stanowisko głównego doradcy prawnego zespołu odpowiedzialnego za polityki handlowe i Światową Organizację Handlu (WTO) w ramach Służby Prawnej Komisji Europejskiej;
- stwierdzenie nieważności odpowiedzi na zażalenie (nr R/139/23) z dnia 27 czerwca 2023 r. [C(2003) 4042 final];
- zasądzenie na jego rzecz odszkodowania za doznaną szkodę;
- zastosowanie środków organizacji postępowania zgodnie z art. 89 i 90 regulaminu postępowania przed Sądem; i
- obciążenie pozwanej całością kosztów postępowania.
Zarzuty i główne argumenty
Na poparcie skargi strona skarżąca podnosi cztery zarzuty.
1. Zarzut pierwszy dotyczący niezgodności z sekcjami 5.2.6 i 5.2.7 decyzji o kadrze kierowniczej wyższego szczebla oraz art. 1 ust. 1 regulaminu komitetu konsultacyjnego ds. powoływania (CCA), a także naruszenia zasady dobrej administracji.
- Pierwszy argument skarżącego w ramach tego zarzutu dotyczy prawidłowego sposobu interpretowania i stosowania podstawowych przepisów decyzji o kadrze kierowniczej wyższego szczebla i regulaminu komitetu konsultacyjnego ds. powoływania (CCA).
- Drugi argument odnosi się do tego, że panel preselekcyjny i komitet konsultacyjny ds. powoływania (pierwszy etap) uznały skarżącego za "kandydata posiadającego należyte kwalifikacje" "w świetle opublikowanych kryteriów" i że owo stwierdzenie nie zostało obalone przez komitet konsultacyjny ds. powoływania (drugi etap).
- Trzeci argument dotyczy wyrażenia "właściwe połączenie umiejętności i doświadczenia", które stanowi dorozumianą ocenę porównywanych osiągnięć "kandydatów posiadających należyte kwalifikacje" "w świetle opublikowanych kryteriów"; skarżący odnosi się w tym względzie do oceny, która jest zastrzeżona dla Komisarzy i podnosi, że w sposób niezgodny z prawem został pobawiony możliwości odbycia rozmowy kwalifikacyjnej z Przewodniczącą.
- W ramach czwartego argumentu skarżący podnosi, że powoływane naruszenie nie jest złagodzone przez istnienie przepisu pozwalającego Przewodniczącej na wezwanie go na rozmowę, z której to możliwości nie skorzystano w niniejszym przypadku.
2. Zarzut drugi dotyczący dwukrotnego powołania się na oczywisty błąd w ocenie.
3. Zarzut trzeci dotyczący tego, że zaskarżone decyzje są oparte na decyzji Komisji w sprawie polityki równości między kobietami i mężczyznami, która jest w istotnym dla sprawy zakresie niezgodna z prawem.
4. Zarzut czwarty dotyczący tego, że zaskarżone decyzje są oparte na decyzji Przewodniczącej o delegowaniu swoich uprawnień "w drodze ustnych instrukcji" - w tym względzie skarżący powołuje się na brak uzasadnienia i naruszenie zasady pewności prawa.
Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.
23.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
22.04.2025Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
17.04.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2023.989 |
Rodzaj: | Ogłoszenie |
Tytuł: | Sprawa T-613/23: Skarga wniesiona w dniu 5 października 2023 r. - Flett/Komisja |
Data aktu: | 27/11/2023 |
Data ogłoszenia: | 27/11/2023 |