(Dz.U.UE C z dnia 9 października 2023 r.)
Strony
Strona skarżąca: Dexia Crédit Local (Paryż, Francja) (przedstawiciele: H. Gilliams i J. Gollier, adwokaci)
Strona pozwana: Jednolita Rada ds. Restrukturyzacji i Uporządkowanej Likwidacji (SRB)
Żądania
Strona skarżąca wnosi do Sądu o:
- stwierdzenie nieważności decyzji Jednolitej Rady ds. Restrukturyzacji i Uporządkowanej Likwidacji (Single Resolution Board - SRB) z dnia 2 maja 2023 r. w sprawie obliczenia składek ex ante do jednolitego funduszu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji (SRF) za 2023 r., numer referencyjny SRB/ES/2023/23;
- obciążenie SRB kosztami postępowania.
Zarzuty i główne argumenty
Na poparcie skargi skarżąca podnosi pięć zarzutów.
1. Zarzut pierwszy, dotyczący naruszenia art. 69 rozporządzenia 806/2014 1 ze względu na wydanie decyzji, w której roczny poziom docelowy na 2023 r. został określony powyżej wynoszącego 12,5 % pułapu ostatecznego poziomu docelowego.
2. Zarzut drugi, dotyczący niezgodności z prawem rozporządzenia delegowanego 2015/63 2 :
- poprzez naruszenie zasady proporcjonalności ze względu na to, że obliczenie składek ex ante do SRF, z jednej strony, nie jest odpowiednie do realizacji celów rozporządzenia nr 806/2014, z drugiej strony, nie uwzględnia tego, że skarżąca jest wygaszającą portfel instytucją kredytową, która korzysta z gwarancji publicznej i w stosunku do której co do zasady nigdy nie dojdzie do skorzystania z SRF, oraz, wreszcie, czyni jej uporządkowaną likwidację bardziej kosztowną;
- poprzez naruszenie zasady równości traktowania ze względu na to, że w jej ramach identycznie traktowane są korzystające z gwarancji publicznej instytucje wygaszające portfel i instytucje aktywne.
3. Zarzut trzeci, podniesiony tytułem ewentualnym, dotyczy naruszenia przez SRB zasad proporcjonalności i równości traktowania z tych samych względów, jak te przedstawione w ramach zarzutu drugiego, ponieważ SRB nie przestrzegała tych zasad stosując w odniesieniu do skarżącej w nieodpowiedni sposób przepisy rozporządzenia delegowanego 2015/63.
4. Zarzut czwarty, dotyczący braku podstaw prawnych art. 5, 69 i 70 rozporządzenia nr 806/2014 ze względu na to, że zostały one przyjęte na podstawie art. 114 TFUE, chociaż nie chodzi tu o zbliżanie ustawodawstw.
5. Zarzut piąty, dotyczący braku podstaw prawnych art. 5, 69 i 70 rozporządzenia nr 806/2014 ze względu na to, że zostały one przyjęte na podstawie art. 114 TFUE, chociaż chodzi tu o przepisy podatkowe.
Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.
23.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
22.04.2025Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
17.04.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2023.27 |
Rodzaj: | Ogłoszenie |
Tytuł: | Sprawa T-461/23: Skarga wniesiona w dniu 2 sierpnia 2023 r. - Dexia Crédit Local/SRB |
Data aktu: | 09/10/2023 |
Data ogłoszenia: | 09/10/2023 |