Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 27 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/787 2 .WNIOSEK O ZMIANĘ DOKUMENTACJI TECHNICZNEJ OZNACZENIA GEOGRAFICZNEGO
"ÚJFEHÉRTÓI MEGGYPÁLINKA"
Nr UE: PGI-HU-01829-AM01 - 18 kwietnia 2017
Język zmiany: węgierski
Pośrednik
Państwo członkowskie: Węgry
Nazwa pośrednika: Ministerstwo Rolnictwa
Pełny(-e) adres(-y) (ulica i numer domu, miejscowość i kod pocztowy, kraj):
Kossuth Lajos tér 11
1055 Budapeszt
WĘGRY
Tel. + 36 17951705
Email: gi@am.gov.hu
Nazwa oznaczenia geograficznego
Újfehértói meggypálinka
Pozycje specyfikacji produktu, których dotyczy zmiana
Zmiana
Zmiana specyfikacji produktu, która pociąga za sobą zmianę głównych elementów specyfikacji
Wyjaśnienie zmiany
Zmiana 1:
W podsekcji "Właściwości organoleptyczne" w sekcji B dokumentacji technicznej wprowadza się następujące zmiany:
Wcześniejszy tekst:
Przejrzysta, bezbarwna, o przyjemnym smaku i zapachu wiśni, z cytrusową nutą owoców i lekko marcepanowym aromatem pestek wiśni.
Tekst zastępujący:
Wyjaśnienie:
Ponieważ do podsekcji "Odpoczywanie, leżakowanie" w sekcji D dokumentacji technicznej dodano trzy nowe procesy leżakowania, które zmieniają właściwości organoleptyczne pálinki produkowanej z zastosowaniem tych procesów, konieczna była odpowiednia zmiana właściwości organoleptycznych.
Zmiana 2:
W podsekcji "Właściwości fizykochemiczne" w sekcji B dokumentacji technicznej wprowadza się następujące zmiany:
Wcześniejszy tekst:
Tekst zastępujący:
Wyjaśnienie:
Zawartość alkoholu w "Újfehértói meggypálinka" wynosi 40 % v/v (+/- 0,3 % v/v, w przypadku "Újfehértói meggypálinka" leżakowanej na podłożu owocowym +/- 1,5 % v/v). Zmiana obejmuje tolerancję w odniesieniu do oznaczenia określonego w załączniku XII do rozporządzenia (UE) nr 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności w celu uwzględnienia naturalnego wahania zawartości alkoholu oraz zmian wynikających z procedur produkcji i przechowywania.
Zmiana 3:
W sekcji B (Opis napoju spirytusowego, w tym podstawowe właściwości fizyczne, chemiczne lub organoleptyczne wyrobu) dokumentacji technicznej wprowadza się następujące zmiany:
dodaje się akapit w brzmieniu:
Cechy szczególne (w porównaniu z napojami spirytusowymi należącymi do tej samej kategorii)
Przyjemny smak i zapachu wiśni, z cytrusową nutą owoców i lekko marcepanowym aromatem pestek wiśni.
Wyjaśnienie:
Zgodnie z wymogami rozporządzenia (UE) nr 716/2013 do opisu napoju spirytusowego dodano szczególne właściwości napoju spirytusowego.
Zmiana 4:
W sekcji B dokumentacji technicznej w odniesieniu do wykorzystywanego surowca wprowadza się następujące zmiany:
Wcześniejszy tekst:
Do produkcji pálinki objętej nazwą pochodzenia "Újfehértói meggypálinka" można wykorzystywać wyłącznie odmiany wiśni Újfehértói fürtös i Debreceni bőtermő.
Tekst zastępujący:
Do produkcji pálinki objętej oznaczeniem geograficznym "Újfehértói meggypálinka" można wykorzystywać wyłącznie odmiany wiśni Újfehértói Fürtös, Debreceni Bőtermő, Kántorjánosi 3, Petri i Éva.
Wyjaśnienie:
Uzasadnienie dodania odmian: nieprzewidywalne i niezwykle zmienne warunki pogodowe spowodowały konieczność włączenia do produkcji "Újfehértói meggypálinka" wiśni odmian Kántorjánosi 3, Petri i Éva, ponieważ uprawia się je na określonym obszarze geograficznym od dziesięcioleci i są mniej wrażliwe na mróz. Odmiany wiśni Kántorjánosi 3, Petri i Éva również wyhodowano w Újfehértó poprzez selekcję spośród lokalnych kultywarów i wszystkie trzy są charakterystyczne dla lokalnego materiału genetycznego. Różnice w czasie trwania faz fenologicznych trzech nowych odmian wiśni dodanych do dokumentacji technicznej oznaczają, że większa liczba odmian złagodzi wpływ klęski nieurodzaju spowodowanej wiosennymi przymrozkami na dystrybucję. Zbiory i przetwarzanie owoców odbywają się przez dłuższy okres niż dotychczas, od końca czerwca do początku lipca, dzięki czemu produkcja pálinki jest bardziej niezawodna. Wszystkie pięć odmian wiśni uprawia się od dziesięcioleci na obszarze geograficznym określonym w sekcji C.
Zmiana 5:
W sekcji C (Określenie danego obszaru geograficznego) dokumentacji technicznej wprowadza się następujące zmiany:
Wcześniejszy tekst:
"Újfehértói meggypálinka" może być wytwarzana i butelkowana wyłącznie w gorzelniach-destylarniach danego obszaru geograficznego.
Tekst zastępujący:
"Újfehértói meggypálinka" może być wytwarzana wyłącznie w gorzelniach-destylarniach znajdujących się na obszarze określonym w niniejszym dokumencie.
Wyjaśnienie:
Pakowanie (butelkowanie) na obszarze geograficznym nie może być uzasadnione.
Zmiana 6:
W podsekcji "Kontrola jakości obejmuje następujące aspekty owoców" w sekcji D dokumentacji technicznej wprowadza się następujące zmiany:
Wcześniejszy tekst:
Tekst zastępujący:
Wyjaśnienie:
Zmiana obejmuje aktualizację pierwszego podpunktu, zawartość suchej masy wiśni i wartość pH, aby uwzględnić właściwości trzech nowych odmian wiśni. Wymóg dotyczący zdrowia zmieniono zgodnie z pkt 3 dokumentacji technicznej.
Zmiana 7:
W podsekcji "Leżakowanie i odpoczywanie" w sekcji D dokumentacji technicznej wprowadza się następujące zmiany:
Zmiana 7a):
Tytuł podsekcji otrzymuje brzmienie:
Wcześniejszy tekst:
Leżakowanie i odpoczywanie
Tekst zastępujący:
Odpoczywanie, leżakowanie
Wyjaśnienie:
Zmiana techniczna.
Zmiana 7b):
W treści podsekcji wprowadza się następujące zmiany:
Wcześniejszy tekst:
Po dokonaniu destylacji destylat odpoczywa i dojrzewa przez przynajmniej trzy miesiące w czystych kadziach ze stali nierdzewnej. (Skreślono)
Tekst zastępujący:
"Újfehértói meggypálinka" musi odpoczywać do chwili odpowiedniego zrównoważenia jej właściwości. Naczynie przeznaczone do odpoczywania musi być wykonane z materiału, z którym składniki pálinki nie wchodzą w reakcję i który nie może uwalniać żadnych substancji szkodliwych dla zdrowia.
Leżakowanie "Újfehértói meggypálinka" może również odbywać się z wykorzystaniem jednego z następujących procesów:
Wyjaśnienie:
Konieczne było wprowadzenie różnych procesów leżakowania zgodnych z odpowiednimi przepisami węgierskimi do produkcji "Újfehértói meggypálinka", aby lepiej zaspokoić popyt konsumpcyjny, w związku z czym podsekcja ta została odpowiednio zaktualizowana.
Zmiana 8:
Informacje dotyczące metody produkcji (sekcja D) w podstawowych specyfikacjach dokumentacji technicznej uzupełniono o informacje dotyczące metody produkcji napoju spirytusowego, które przedstawiono już w pierwotnej wersji dokumentacji technicznej.
Wyjaśnienie:
Informacje technologiczne zawarte już w pierwotnej wersji dokumentacji technicznej włączono do podstawowych specyfikacji w celu zapewnienia lepszego opisu procesu technologicznego.
Zmiana 9:
W podsekcji "Butelkowanie" w sekcji D dokumentacji technicznej wprowadza się następujące zmiany:
Wcześniejszy tekst:
Butelkowanie
Kiedy wiśniowa pálinka jest gotowa do sprzedaży, rozlewa się ją do czystych szklanych butelek i zamyka plastikowymi korkami z drewnianą osłoną i woskowaniem lub plastikowymi korkami z drewnianą osłoną, kapslami typu pilver lub osłonami termokurczliwymi. Zamknięta butelka może być zapakowana w papierowe pudełka lub ozdobne opakowania. Maksymalna zawartość opakowania jednostkowego nie może przekraczać 1 litra. Większą ilość można pakować wyłącznie jako jednorazową próbkę, w formie prezentu. (Skreślono)
Wyjaśnienie:
Pakowanie (butelkowanie) na obszarze geograficznym nie może być uzasadnione.
Zmiana 10:
W sekcji E akapit czwarty dokumentacji technicznej wprowadza się następujące zmiany:
Wcześniejszy tekst:
(Sekcja E akapit czwarty)
Jak wynika z porównania wymogów produkcyjnych dotyczących odmiany "Újfehértói fürtös" z charakterystyką obszaru geograficznego - okazują się one całkowicie sobie odpowiadać szczęśliwym zbiegiem okoliczności - toteż nie przypadkiem to właśnie tutaj przyjęły się sady wiśniowe i stąd właśnie wywodzi się odmiana "Újfehértói fürtös"; nie jest też przypadkiem, że większość zbiorów wiśni w całym komitacie Szabolcs-Szatmár-Bereg pochodzi z przedmiotowego obszaru.
Tekst zastępujący:
Jak wynika z porównania wymogów produkcyjnych dotyczących odmian wiśni Újfehértói Fürtös, Debreceni Bőtermő, Kán- torjánosi 3, Petri i Éva, które stanowią surowiec do produkcji "Újfehértói meggypálinka" z charakterystyką wyznaczonego obszaru geograficznego - szczęśliwym zbiegiem okoliczności okazują się one całkowicie sobie odpowiadać - toteż nie przypadkiem to właśnie tutaj rozpoczęto produkcję wiśni i stąd właśnie wywodzą się odmiany wiśni Újfehértó; nie jest też przypadkiem, że większość zbiorów wiśni w całym komitacie Szabolcs-Szatmár-Bereg pochodzi z przedmiotowego obszaru.
Wyjaśnienie:
Pierwszą odmianą wyselekcjonowaną w ośrodku sadownictwa Újfehértó była odmiana Újfehértói Fürtös. Nazwa "Újfehértó" stała się sławna zarówno na Węgrzech, jak i za granicą. Odmiany wiśni wymienione w sekcji B również wyhodowano w Újfehértó poprzez selekcję spośród lokalnych kultywarów i wszystkie z nich są charakterystyczne dla lokalnego materiału genetycznego.
Zmiana 11:
W sekcji E akapit dziewiąty dokumentacji technicznej wprowadza się następujące zmiany:
Wcześniejszy tekst:
(Sekcja E akapit dziewiąty)
Już w początkach XIX w. rejony Újfehértó szczyciły się licznymi, rozległymi winnicami. Niezależnie od winorośli uprawiano tu również różne gatunki drzew owocowych, takich jak półdzika odmiana "cygańskiej" wiśni, a także coraz częściej występujące wiśnie odmian Szilágyi oraz Pándy. Do połowy lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku coraz częściej obsadzano sady wiśniowe w gospodarstwach mniejszych rozmiarów, przeważnie odmiany Pándy oraz wyhodowanej w ośrodku sadownictwa w Újfehértó w 1965 r. wiśni typu fürtös.
Tekst zastępujący:
Już w początkach XIX w. rejony Újfehértó szczyciły się licznymi, rozległymi winnicami. Oprócz winorośli uprawiano tu również różne gatunki drzew owocowych, takich jak półdzika odmiana "cygańskiej" wiśni, a także coraz częściej występujące wiśnie odmian Szilágyi oraz Pándy. Do połowy lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku coraz częściej obsadzano sady wiśniowe w gospodarstwach mniejszych rozmiarów, przeważnie odmiany Pándy oraz wyhodowane w ośrodku sadownictwa w Újfehértó w 1965 r. odmiany wiśni Újfehértói.
Wyjaśnienie:
Zmiana w akapicie dziewiątym polega na zastąpieniu tekstu "wyhodowanej w ośrodku sadownictwa w Újfehértó w 1965 r. odmiany wiśni typu »Fürtös«" tekstem "wyhodowane w ośrodku sadownictwa w Újfehértó w 1965 r. odmiany wiśni Újfehértói".
Zmiana 12:
W sekcji E (Szczegółowe informacje wskazujące związek ze środowiskiem geograficznym lub pochodzeniem geograficznym) dodaje się fragment w brzmieniu:
Odmiany wiśni dające duże zbiory - znane lokalnie pod nazwą "Fehértói Csüngős Pándy" lub "Fehértói Fürtös Pándy" - rozpowszechniły się w Újfehértó i okolicach przed pierwszą połową XX w. Proces lokalnej uprawy selektywnej w miejscowości Újfehértó i jej okolicach rozpoczął się w ośrodku sadownictwa w Újfehértó w latach 60. XX w. pod kierownictwem dr. Ferenca Pethő i polegał na zebraniu klonów wiśni samozapylających się, dających liczne, wysokiej jakości owoce, od których z łatwością można oddzielić szypułkę. Klon wiśni wykazujący najlepsze właściwości wyodrębniono i sklasyfikowano w 1970 r. jako wstępnie uznaną przez państwo odmianę Újfehértói Fürtös. Lokalną uprawę selektywną rozszerzono, włączając sąsiednie gminy w regionie. Pochodzące z nich odmiany również poddano badaniom w Újfehértó, a najlepsze odmiany, takie jak Debreceni Bőtermő, Kántorjánosi 3, Petri i Éva, również zostały uznane przez państwo; odmiany te zapewniają surowiec do produkcji "Újfehértói meggypálinka".
Stosunek między dużymi wahaniami temperatur w dzień i w nocy a zawartością cukru w owocach można zobrazować przy pomocy regresji liniowej. Znaczne różnice temperatur między dniem a nocą występujące w okresie wegetacyjnym na obszarze geograficznym sprawiają, że odmiany wiśni wykorzystywane jako surowiec do produkcji "Újfehértói meggypálinka" mają wysoką zawartość cukru (co najmniej 14° w skali Brixa). Odmiany te charakteryzuje również brak gorzkich smaków. Dzięki temu wiśnia ma przyjemnie słodki i kwaśny lub lekko kwaśny smak.
Dzięki połączeniu bardziej obfitych opadów występujących na wskazanym obszarze geograficznym w okresie wegetacyjnym oraz dużej pojemności wodnej średnio zbitych próchniczych gleb piaszczystych wiśnia charakteryzuje się niską zawartością kwasu (kwasowość ogólna wynosi 0,6-1,5 %), co również nadaje odmianom stanowiącym surowiec do produkcji "Újfehértói meggypálinka" ich charakterystyczny, przyjemnie słodko-kwaśny lub lekko kwaśny smak.
Podczas przygotowywania zacieru do fermentującego zacieru, poza dozwoloną niewielką ilością zawartością zmiażdżonych pestek (do 3 %), jeśli jest to konieczne do zapewnienia marcepanowego smaku "Újfehértói meggypálinka", dodaje się suszone, kruszone pestki.
Odmiany wiśni uprawiane na tym obszarze geograficznym zawdzięczają swoje szczególne właściwości związanym z Újfe- hértó warunkom glebowo-klimatycznym obszaru geograficznego oraz wiedzy ludzkiej.
Wyjaśnienie:
Dodano informacje dotyczące związku z obszarem geograficznym oraz związków między starymi i nowymi odmianami wiśni, a także wpływu odmian wiśni na właściwości produktu końcowego. Informacje te mają na celu poparcie stwierdzenia, że jakość okowit produkowanych z nowych odmian wpisanych do dokumentacji technicznej jest zasadniczo związana z obszarem geograficznym.
Zmiana 13:
W sekcji F dokumentacji technicznej wprowadza się następujące zmiany:
Wcześniejszy tekst:
Tekst zastępujący:
Wyjaśnienie:
Zmiana obejmuje aktualizacje odpowiedniego kontekstu prawnego.
Zmiana 14:
W sekcji G dokumentacji technicznej w nazwie wnioskodawcy wprowadza się następujące zmiany:
Wcześniejszy tekst:
Nazwa: Zsindelyes Pálinka Kft.
Tekst zastępujący:
Nazwa: Zsindelyes Pálinka Zrt.
Wyjaśnienie:
Dane wnioskodawcy uległy zmianie.
Zmiana 15:
W sekcji H dokumentacji technicznej wprowadza się następujące zmiany:
Wcześniejszy tekst:
Oznaczenia zawierają - prócz elementów wymaganych obowiązującymi przepisami - następujące wzmianki:
"Újfehértói meggypálinka"
"chroniona nazwa pochodzenia"
Tekst zastępujący:
Oprócz wymogów określonych w odpowiednich przepisach nazwa zawiera również następujące elementy:
"oznaczenie geograficzne"
Wyjaśnienie:
Zmiany techniczne wynikające ze zmiany przepisów.
Zmiana 16:
Do sekcji H dokumentacji technicznej dodano następujące zasady o charakterze indywidualnym:
Dodatkowy tekst:
Nazwę "Újfehértói meggypálinka" można również uzupełnić następującymi zwrotami:
Zwrot uzupełniający: "érlelt" [leżakowana]
Szczególne warunki stosowania: produkt może być opatrzony tym zwrotem uzupełniającym, jeśli leżakował przez co najmniej trzy miesiące w drewnianej beczce o pojemności do 1 000 litrów i co najmniej sześć miesięcy w beczce o większej pojemności.
Zwrot uzupełniający: "ópálinka" [stara pálinka]
Szczególne warunki stosowania: produkt może być opatrzony tym zwrotem uzupełniającym, jeśli leżakuje przez co najmniej rok w drewnianej beczce o pojemności poniżej 1 000 litrów lub przez co najmniej dwa lata w drewnianej beczce o pojemności co najmniej 1 000 litrów.
Zwrot uzupełniający: "gyümölcságyon érlelt" lub "ágyas" [leżakowana na podłożu owocowym]
Szczególne warunki stosowania: produkt może być opatrzony tym zwrotem uzupełniającym, jeśli do leżakowania wykorzystuje się co najmniej 10 kg dojrzałych wiśni lub co najmniej 5 kg suszonych wiśni odmian wymienionych w sekcji D, pochodzących z obszaru wymienionego w sekcji C, na każde 100 l pálinki, a produkt leżakuje z owocami przez co najmniej trzy miesiące. Na etykiecie butelki musi być podana objętość netto pálinki.
Wyjaśnienie:
Ponieważ w sekcji D dokumentacji technicznej uwzględniono dodatkowe metody leżakowania, konieczna jest zmiana zasad dotyczących nazewnictwa.
Zmiana 17:
W pkt 2 (Organy kontroli i jednostki certyfikujące produkty) "Nagłówków zgodnie z sekcją 10 ust. 1 rozporządzenia rządu nr 158/2009 z dnia 30 lipca 2009 r." wprowadza się następujące zmiany:
Wcześniejszy tekst:
Urząd komitatu Szabolcs-Szatmár-Bereg - Dyrekcja ds. Bezpieczeństwa Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt
Keleti Márton út 1, H-4400 Nyíregyháza
Tel. +36 42451200
Faks +36 42451221
Email: elelmiszerlanc@szabolcs.gov.hu
Strona internetowa: http://www.kormanyhivatal.hu/hu/szabolcs-szatmar-bereg
Tekst zastępujący:
Urząd komitatu Szabolcs-Szatmár-Bereg
Hősök tere 5, H-4400 Nyíregyháza
Tel. +36 42599300
Email: hivatal@szabolcs.gov.hu
Strona internetowa: http://www.kormanyhivatal.hu/hu/szabolcs-szatmar-bereg
Wyjaśnienie:
Zmianie uległa nazwa regionalnego organu kontroli.
Zmiana 18:
W punkcie trzecim sekcji dotyczącej kontroli w dokumentacji technicznej wprowadza się następujące zmiany:
Wcześniejszy tekst:
Zawartość metanolu |
maksymalnie 1 200 g/hl w 100 % obj. alkoholu, jak określono w pkt 9 lit. b) załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 110/2008 |
Tekst zastępujący:
Zawartość metanolu |
maksymalnie 1 000 g/hl w 100 % obj. alkoholu, jak określono w pkt 9 lit. b) załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 110/2008 |
Wyjaśnienie:
Zmiana służy dostosowaniu wartości do odpowiednich przepisów UE.
Zmiana 19:
W sekcji "Odniesienia" wprowadza się następujące zmiany:
Wcześniejszy tekst:
Jenő Tamás: Pálinka. Pálinkák és más nemes párlatok [Pálinka. Pálinka i inne szlachetne alkohole], Alexandra Kiadó, 2003 (ISBN 9633686105)
Endre Némethy: Adatok a népi pálinkafőző eljárás előfordulásához [Informacje na temat przeprowadzania tradycyjnego procesu destylacji pálinki], Ethnographia 1945.
Dr Lajos Sólyom: Pálinkafőzés kézikönyv kisüzemek számára [Podręcznik destylacji pálinki dla małych gorzelni-destylarni], Mezőgazdasági Kiadó, 1986
MAGYAR NÉPRAJZ II. Gazdálkodás/Gyümölcskultúra [ETNOLOGIA WĘGIERSKA II. Rolnictwo/uprawa owoców], Akadémiai Kiadó, Budapeszt, 2001
Tekst zastępujący:
Géza Balázs: Pálinka, a hungarikum [Pálinka, Hungaricum], Állami Nyomda Részvénytársaság Budapest, 2004 (ISBN 9789638567437)
Jenő Tamás: Pálinka. Pálinkák és más nemes párlatok [Pálinka. Pálinka i inne szlachetne alkohole], Alexandra Kiadó, 2003 (ISBN 9633686105)
Géza Balázs: A magyar pálinka [Węgierska pálinka], Aula Kiadó, Budapeszt, 1998, s. 29
Géza Balázs: Az égetett szeszesitalok megjelenése [Pojawienie się okowit], Néprajzi látóhatár VI. 1997
Endre Némethy: Adatok a népi pálinkafőző eljárás előfordulásához [Informacje na temat przeprowadzania tradycyjnego procesu destylacji pálinki], Ethnographia 1945.
Dr Lajos Sólyom: Pálinkafőzés kézikönyv kisüzemek számára [Podręcznik destylacji pálinki dla małych gorzelni-destylarni], Mezőgazdasági Kiadó, 1986
MAGYAR NÉPRAJZ II. Gazdálkodás/Gyümölcskultúra [ETNOLOGIA WĘGIERSKA II. Rolnictwo/uprawa owoców], Akadémiai Kiadó, Budapeszt, 2001
Wyjaśnienie:
W wyniku badań przeprowadzonych w celu dowiedzenia renomy "Újfehértói meggypálinka" do bibliografii dodano dalsze odniesienia do literatury.
PODSTAWOWE SPECYFIKACJE DOKUMENTACJI TECHNICZNEJ DOTYCZĄCEJ
"ÚJFEHÉRTÓI MEGGYPÁLINKA"
Nr UE: PGI-HU-01829-AM01 - 18 kwietnia 2017