Publikacja wniosku o rejestrację zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku o rejestrację zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

(2020/C 447/10)

(Dz.U.UE C z dnia 23 grudnia 2020 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1  w terminie trzech miesięcy od daty niniejszej publikacji.

JEDNOLITY DOKUMENT

"Budaorsi oszibarack"

Nr UE: PGI-HU-02417 - 12 kwietnia 2018

ChNP () ChOG (X)

1.
Nazwa lub nazwy

"Budaorsi oszibarack"

2.
Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Węgry

3.
Opis produktu rolnego lub środka spożywczego
3.1.
Typ produktu

Klasa 1.6. Owoce, warzywa i zboża świeże lub przetworzone

3.2.
Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

Nazwy "Budaorsi oszibarack" (Prunus persica (L.) Batsch) można używać w odniesieniu do brzoskwiń lokalnych odmian schafnose i budaorsi verbelu, a także champion, cresthaven, elberta, mariska, redhaven, remeny, royal, royal time, summer, sunbeam i suncrest oraz wszystkich innych odmian uprawianych na wyznaczonym obszarze geograficznym, przeznaczonych do spożycia w stanie świeżym.

Owoce "Budaorsi oszibarack" muszą mieć średnicę co najmniej 60 mm i masę co najmniej 110 g. Brzoskwinie charakteryzują się tym, że kolor antocyjanowy (czerwony) pokrywa ponad 20 % owocu, całkowitą zawartością rozpuszczalnych substancji stałych przekraczającą 9,9 % i kwasowością całkowitą wynoszącą co najmniej 0,38 %.

Szczególne organoleptyczne cechy charakterystyczne "Budaorsi oszibarack" to: intensywny zapach, bogaty smak i aromat, głęboka słodycz i żywa, cytrynowa kwaskowość; oraz soczysta konsystencja miąższu owocu.

Miąższ "Budaorsi oszibarack" w dotyku sprawia wrażenie dojrzałości, jest niezbyt twardy, ale dojrzałe owoce nadal nadają się do transportu.

Miąższ "Budaorsi oszibarack" może być biały, żółty lub czerwony.

Odmiany "Budaorsi oszibarack" o miąższu od białego lub zielonkawo białego do kremowego to: champion, ford, mariska, remény, schafnose i shipley.

Odmiany "Budaorsi oszibarack" o miąższu żółtym lub o zabarwieniu żółtawopomarańczowym to: cresthaven, elberta, redhaven, royal time, sunbeam i suncrest.

Miąższ lokalnej odmiany vérbelu jest czerwony.

Owoce mogą mieć pestki odstające (miąższ owocu łatwo oddzielić od pestki) lub nieodstające (miąższu owocu nie można całkowicie oddzielić od pestki). "Budaorsi oszibarack" ma pokrytą meszkiem skórkę.

3.3.
Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych) -
3.4.
Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

"Budaorsi oszibarack" uprawia się i zbiera wyłącznie na obszarze geograficznym określonym w pkt 4.

3.5.
Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa -
3.6.
Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa -
4.
Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

"Budaorsi oszibarack" produkuje się na południowozachodnich obszarach Budapesztu oraz w granicach administracyjnych następujących miejscowości na południowy zachód od Budapesztu:

rejony Budapesztu Alcsútdoboz, Baracska, Biatorbágy, Budajeno, Budakeszi, Budaors, Budatétény, Kamaraerdo i Nagy- tétény oraz gminy Diósd, Ercsi, Érd, Etyek, Gyermely, Gyúró, Herceghalom, Kajászó, Mány, Martonvásár, Páty, Perbál, Pusztazámor, Ráckeresztúr, Sóskút, Szomor, Telki, Tinnye, Tordas, Tok, Torokbálint, Vál i Zsámbék.

5.
Związek z obszarem geograficznym

Związek między "Budaorsi oszibarack" a obszarem geograficznym opiera się na jakości brzoskwiń.

Obszar produkcji "Budaorsi oszibarack" położony jest na pagórkach, a w przypadku miejscowości położonych dalej na północy - na południowych zboczach wzgórz Buda. Wysokość bezwzględna wynosi od 250 do 500 m.

Gleby na tym obszarze rozwinęły się na podłożu skały zawierającej węglan wapnia. Cienka warstwa gleby występująca na podłożu skalnym jest bogata w materię organiczną (5-10 %, a nawet więcej) i mikroelementy.

Obszar produkcji "Budaorsi oszibarack" położony jest na obszarze o umiarkowanie ciepłym i umiarkowanie suchym klimacie. Liczba godzin nasłonecznienia jest wysoka i w okresie letnim wynosi 800 godzin. Średnia roczna temperatura wynosi między 9,7 a 10,6 °C.

Średnia roczna temperatura jest tu niższa niż w innych regionach rolniczych, a wahania temperatur między dniem a nocą są większe.

Roczne opady wynoszą co najmniej 650 mm, z czego połowa przypada latem, tj. w okresie dojrzewania.

Wysoka liczba godzin nasłonecznienia, południowa ekspozycja stoków, nocne spadki temperatur i dobowe wahania temperatury mają pozytywny wpływ na rozwój bogatych aromatów i na barwę "Budaorsi oszibarack" (kolor antocyja- nowy pokrywa ponad 20 % powierzchni owocu).

Bogata w materię organiczną i mikroelementy wierzchnia warstwa gleby sprzyja wytwarzaniu metabolitów wtórnych. Powoduje to bogactwo aromatu (głęboka słodycz i żywa, cytrynowa kwaskowość) oraz intensywny zapach "Budaorsi oszibarack".

Połowa rocznych opadów ma miejsce latem w okresie dojrzewania, w wyniku czego miąższ brzoskwiń nabiera soczystej konsystencji.

Brzoskwinie produkowane na wyznaczonym obszarze geograficznym zawdzięczają swoją wyjątkową jakość umiejętnościom i zabiegom człowieka:

1.
Odmiany brzoskwiń uprawiane w regionie Budaörs są owocem tradycji hodowli brzoskwiń, która sięga końca XIX wieku.

Do końca XIX wieku brzoskwinie były zazwyczaj uprawiane wyłącznie na potrzeby gospodarstw, jako uprawy towarzyszące w winnicach. W następstwie problemów z ochroną upraw winorośli (plaga filoksery) i trudności gospodarczych, które pojawiły się pod koniec XIX w., brzoskwinie nabrały na tym obszarze coraz większego znaczenia.

Plantatorzy winorośli - zubożali po zniszczeniu winnic pod koniec XIX wieku w wyniku plagi filoksery - zaczęli wkrótce sadzić na miejscu winnic różne odmiany brzoskwini, pozyskiwanych ze szkółek drzew owocowych z pobliskich wsi. W rezultacie obszar produkcji brzoskwiń wzrósł, a jakość produkcji poprawiła się, co zdynamizowało cały sektor produkcji owoców. Z kolei ludność pochodzenia niemieckiego zamieszkująca wsie okolic Budy rozwinęła lukratywną działalność ogrodniczą, wykorzystując rośliny wcześniej rosnące z rzadka między krzewami winorośli. Plantatorzy brzoskwiń sprzedawali większość swoich produktów na rynkach w pobliżu stolicy.

Przejście od samowystarczalności do produkcji towarowej wiązało się również ze zmianą odmian, gdyż plantatorzy musieli zaspokoić nie tylko zapotrzebowanie na ilość, ale również popyt konsumentów na smaczne i soczyste owoce o intensywnym i przyjemnym aromacie.

Plantatorzy brzoskwiń z obszaru produkcji zawsze chętnie wprowadzali nowe odmiany i z wyjątkowym powodzeniem wyselekcjonowali i produkowali odmiany z regionu Budaörs. Obecnie nadal oferują szeroką gamę odmian brzoskwiń wysokiej jakości.

Zarówno tradycyjne jak i niekonwencjonalne odmiany brzoskwiń uprawianych na tym obszarze to odmiany wprowadzone i wyselekcjonowane specjalnie dla tego obszaru przez doświadczonych rolników i hodowców.

2.
Wiedza fachowa po dziś dzień odgrywa decydującą rolę w uprawie "Budaörsi oszibarack". Owoce na drzewach są ręcznie przerzedzane podczas dojrzewania, a stopień dojrzałości i jędrność miąższu określa się przez dotyk. Również zbiór owoce odbywa się ręcznie.

Odesłanie do publikacji specyfikacji

(art. 6 ust. 1 akapit drugi niniejszego rozporządzenia)

http://gi.kormany.hu/foldrajzi-arujelzok

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.447.21

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku o rejestrację zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.
Data aktu: 16/12/2020
Data ogłoszenia: 23/12/2020