Publikacja wniosku o rejestrację zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku o rejestrację zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

(2020/C 447/10)

(Dz.U.UE C z dnia 23 grudnia 2020 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1  w terminie trzech miesięcy od daty niniejszej publikacji.

JEDNOLITY DOKUMENT

"Budaorsi oszibarack"

Nr UE: PGI-HU-02417 - 12 kwietnia 2018

ChNP () ChOG (X)

1.
Nazwa lub nazwy

"Budaorsi oszibarack"

2.
Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Węgry

3.
Opis produktu rolnego lub środka spożywczego
3.1.
Typ produktu

Klasa 1.6. Owoce, warzywa i zboża świeże lub przetworzone

3.2.
Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

Nazwy "Budaorsi oszibarack" (Prunus persica (L.) Batsch) można używać w odniesieniu do brzoskwiń lokalnych odmian schafnose i budaorsi verbelu, a także champion, cresthaven, elberta, mariska, redhaven, remeny, royal, royal time, summer, sunbeam i suncrest oraz wszystkich innych odmian uprawianych na wyznaczonym obszarze geograficznym, przeznaczonych do spożycia w stanie świeżym.

Owoce "Budaorsi oszibarack" muszą mieć średnicę co najmniej 60 mm i masę co najmniej 110 g. Brzoskwinie charakteryzują się tym, że kolor antocyjanowy (czerwony) pokrywa ponad 20 % owocu, całkowitą zawartością rozpuszczalnych substancji stałych przekraczającą 9,9 % i kwasowością całkowitą wynoszącą co najmniej 0,38 %.

Szczególne organoleptyczne cechy charakterystyczne "Budaorsi oszibarack" to: intensywny zapach, bogaty smak i aromat, głęboka słodycz i żywa, cytrynowa kwaskowość; oraz soczysta konsystencja miąższu owocu.

Miąższ "Budaorsi oszibarack" w dotyku sprawia wrażenie dojrzałości, jest niezbyt twardy, ale dojrzałe owoce nadal nadają się do transportu.

Miąższ "Budaorsi oszibarack" może być biały, żółty lub czerwony.

Odmiany "Budaorsi oszibarack" o miąższu od białego lub zielonkawo białego do kremowego to: champion, ford, mariska, remény, schafnose i shipley.

Odmiany "Budaorsi oszibarack" o miąższu żółtym lub o zabarwieniu żółtawopomarańczowym to: cresthaven, elberta, redhaven, royal time, sunbeam i suncrest.

Miąższ lokalnej odmiany vérbelu jest czerwony.

Owoce mogą mieć pestki odstające (miąższ owocu łatwo oddzielić od pestki) lub nieodstające (miąższu owocu nie można całkowicie oddzielić od pestki). "Budaorsi oszibarack" ma pokrytą meszkiem skórkę.

3.3.
Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych) -
3.4.
Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

"Budaorsi oszibarack" uprawia się i zbiera wyłącznie na obszarze geograficznym określonym w pkt 4.

3.5.
Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa -
3.6.
Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa -
4.
Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

"Budaorsi oszibarack" produkuje się na południowozachodnich obszarach Budapesztu oraz w granicach administracyjnych następujących miejscowości na południowy zachód od Budapesztu:

rejony Budapesztu Alcsútdoboz, Baracska, Biatorbágy, Budajeno, Budakeszi, Budaors, Budatétény, Kamaraerdo i Nagy- tétény oraz gminy Diósd, Ercsi, Érd, Etyek, Gyermely, Gyúró, Herceghalom, Kajászó, Mány, Martonvásár, Páty, Perbál, Pusztazámor, Ráckeresztúr, Sóskút, Szomor, Telki, Tinnye, Tordas, Tok, Torokbálint, Vál i Zsámbék.

5.
Związek z obszarem geograficznym

Związek między "Budaorsi oszibarack" a obszarem geograficznym opiera się na jakości brzoskwiń.

Obszar produkcji "Budaorsi oszibarack" położony jest na pagórkach, a w przypadku miejscowości położonych dalej na północy - na południowych zboczach wzgórz Buda. Wysokość bezwzględna wynosi od 250 do 500 m.

Gleby na tym obszarze rozwinęły się na podłożu skały zawierającej węglan wapnia. Cienka warstwa gleby występująca na podłożu skalnym jest bogata w materię organiczną (5-10 %, a nawet więcej) i mikroelementy.

Obszar produkcji "Budaorsi oszibarack" położony jest na obszarze o umiarkowanie ciepłym i umiarkowanie suchym klimacie. Liczba godzin nasłonecznienia jest wysoka i w okresie letnim wynosi 800 godzin. Średnia roczna temperatura wynosi między 9,7 a 10,6 °C.

Średnia roczna temperatura jest tu niższa niż w innych regionach rolniczych, a wahania temperatur między dniem a nocą są większe.

Roczne opady wynoszą co najmniej 650 mm, z czego połowa przypada latem, tj. w okresie dojrzewania.

Wysoka liczba godzin nasłonecznienia, południowa ekspozycja stoków, nocne spadki temperatur i dobowe wahania temperatury mają pozytywny wpływ na rozwój bogatych aromatów i na barwę "Budaorsi oszibarack" (kolor antocyja- nowy pokrywa ponad 20 % powierzchni owocu).

Bogata w materię organiczną i mikroelementy wierzchnia warstwa gleby sprzyja wytwarzaniu metabolitów wtórnych. Powoduje to bogactwo aromatu (głęboka słodycz i żywa, cytrynowa kwaskowość) oraz intensywny zapach "Budaorsi oszibarack".

Połowa rocznych opadów ma miejsce latem w okresie dojrzewania, w wyniku czego miąższ brzoskwiń nabiera soczystej konsystencji.

Brzoskwinie produkowane na wyznaczonym obszarze geograficznym zawdzięczają swoją wyjątkową jakość umiejętnościom i zabiegom człowieka:

1.
Odmiany brzoskwiń uprawiane w regionie Budaörs są owocem tradycji hodowli brzoskwiń, która sięga końca XIX wieku.

Do końca XIX wieku brzoskwinie były zazwyczaj uprawiane wyłącznie na potrzeby gospodarstw, jako uprawy towarzyszące w winnicach. W następstwie problemów z ochroną upraw winorośli (plaga filoksery) i trudności gospodarczych, które pojawiły się pod koniec XIX w., brzoskwinie nabrały na tym obszarze coraz większego znaczenia.

Plantatorzy winorośli - zubożali po zniszczeniu winnic pod koniec XIX wieku w wyniku plagi filoksery - zaczęli wkrótce sadzić na miejscu winnic różne odmiany brzoskwini, pozyskiwanych ze szkółek drzew owocowych z pobliskich wsi. W rezultacie obszar produkcji brzoskwiń wzrósł, a jakość produkcji poprawiła się, co zdynamizowało cały sektor produkcji owoców. Z kolei ludność pochodzenia niemieckiego zamieszkująca wsie okolic Budy rozwinęła lukratywną działalność ogrodniczą, wykorzystując rośliny wcześniej rosnące z rzadka między krzewami winorośli. Plantatorzy brzoskwiń sprzedawali większość swoich produktów na rynkach w pobliżu stolicy.

Przejście od samowystarczalności do produkcji towarowej wiązało się również ze zmianą odmian, gdyż plantatorzy musieli zaspokoić nie tylko zapotrzebowanie na ilość, ale również popyt konsumentów na smaczne i soczyste owoce o intensywnym i przyjemnym aromacie.

Plantatorzy brzoskwiń z obszaru produkcji zawsze chętnie wprowadzali nowe odmiany i z wyjątkowym powodzeniem wyselekcjonowali i produkowali odmiany z regionu Budaörs. Obecnie nadal oferują szeroką gamę odmian brzoskwiń wysokiej jakości.

Zarówno tradycyjne jak i niekonwencjonalne odmiany brzoskwiń uprawianych na tym obszarze to odmiany wprowadzone i wyselekcjonowane specjalnie dla tego obszaru przez doświadczonych rolników i hodowców.

2.
Wiedza fachowa po dziś dzień odgrywa decydującą rolę w uprawie "Budaörsi oszibarack". Owoce na drzewach są ręcznie przerzedzane podczas dojrzewania, a stopień dojrzałości i jędrność miąższu określa się przez dotyk. Również zbiór owoce odbywa się ręcznie.

Odesłanie do publikacji specyfikacji

(art. 6 ust. 1 akapit drugi niniejszego rozporządzenia)

http://gi.kormany.hu/foldrajzi-arujelzok

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.447.21

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku o rejestrację zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.
Data aktu: 16/12/2020
Data ogłoszenia: 23/12/2020