Sprawa T-444/20: Skarga wniesiona w dniu 8 lipca 2020 r. - Société générale i in. / SRB.

Skarga wniesiona w dniu 8 lipca 2020 r. - Société générale i in. / SRB
(Sprawa T-444/20)

Język postępowania: francuski

(2020/C 304/16)

(Dz.U.UE C z dnia 14 września 2020 r.)

Strony

Strona skarżąca: Société générale (Paryż, Francja), Crédit du Nord (Lille, Francja), SG Option Europe (Puteaux, Francja) (przedstawiciele: adwokaci A. Gosset-Grainville, M. Trabucchi i M. Dalon)

Strona pozwana: Jednolita Rada ds. Restrukturyzacji Uporządkowanej Likwidacji (SRB)

Żądania

Strona skarżąca wnosi do Sądu o:

zgodnie z art. 263 TFUE, stwierdzenie nieważności decyzji SRB/ES/2020/24 w sprawie obliczenia składek ex ante za 2020 r. na SRF w zakresie, w jakim dotyczy ona skarżących;
zgodnie z art. 277 TFUE, stwierdzenie niemożności stosowania następujących przepisów rozporządzenia SRM, rozporządzenia wykonawczego i rozporządzenia delegowanego:
art. 69 ust. 1 i 2, art. 70 ust. 1 oraz art. 70 ust. 2 lit. a) i b) rozporządzenia SRM;
art. 4 ust. 2, art. 6 i 7, a także załącznika I do rozporządzenia delegowanego;
art. 4 rozporządzenia wykonawczego;
obciążenie strony pozwanej wszystkimi kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

Na poparcie skargi skarżące podnoszą cztery zarzuty.

1.
Zarzut pierwszy dotyczy naruszenia zasady równego traktowania w zakresie, w jakim przewidziane w rozporządzeniu SRM i w rozporządzeniu delegowanym metody obliczania składek ex ante na jednolity fundusz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji (SRF) nie odzwierciedlają rzeczywistego rozmiaru instytucji ani ich rzeczywistego ryzyka.
2.
Zarzut drugi dotyczy naruszenia zasady proporcjonalności polegającego na tym, że przewidziany w rozporządzeniu SRM mechanizm składek ex ante na SRF jest oparty na ocenie, która sztucznie zaostrza profil ryzyka dużych instytucji francuskich, takich jak skarżące, a w konsekwencji prowadzi do ustalenia kwoty składki, która jest nieproporcjonalnie wysoka w stosunku do rzeczywistego ryzyka ponoszonego przez te instytucje.
3.
Zarzut trzeci dotyczy naruszenia zasady pewności prawa polegającego na tym, że określona w rozporządzeniu SRM, rozporządzeniu delegowanym i rozporządzeniu wykonawczym wysokość składek ex ante, po pierwsze, nie jest możliwa do wcześniejszego oszacowania w wystarczająco precyzyjny sposób, a po drugie, zależy nie tyle od sytuacji i profilu ryzyka instytucji jako takiej, ile od jej względnej sytuacji w stosunku do innych instytucji zobowiązanych do wnoszenia składki. Skarżące twierdzą wreszcie, że zadaniem Komisji nie powinno być określanie wskaźników ryzyka w rozporządzeniu delegowanym, ponieważ kryteria te są istotnym elementem strukturyzującym i determinującym w kontekście ustalania wysokości składki (art. 290 TFUE).
4.
Zarzut czwarty dotyczy naruszenia zasady dobrej administracji w zakresie, w jakim w celu obliczenia zmiennej opartej na ryzyku SRB nie stosuje wszystkich kryteriów ryzyka przewidzianych w rozporządzeniu delegowanym. Skarżące twierdzą, że w zaskarżonej decyzji nie przedstawiono ponadto wystarczająco jasnych i kompletnych informacji, które umożliwiałyby im przeliczenie kwoty należnej składki, co skutkuje także naruszeniem art. 296 TFUE.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.304.14

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Sprawa T-444/20: Skarga wniesiona w dniu 8 lipca 2020 r. - Société générale i in. / SRB.
Data aktu: 14/09/2020
Data ogłoszenia: 14/09/2020