(2020/C 251/01)
(Dz.U.UE C z dnia 31 lipca 2020 r.)
RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Rady (UE) nr 1024/2013 z dnia 15 października 2013 r. powierzające Europejskiemu Bankowi Centralnemu szczególne zadania w odniesieniu do polityki związanej z nadzorem ostrożnościowym nad instytucjami kredytowymi 1 , w szczególności art. 4 ust. 3,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) W dniu 27 marca 2020 r. Europejski Bank Centralny (EBC) przyjął zalecenie Europejskiego Banku Centralnego EBC/2020/19 2 , w którym zaleca się, aby co najmniej do dnia 1 października 2020 r. instytucje kredytowe nie wypłacały dywidend, nie podejmowały nieodwołalnych zobowiązań wypłaty dywidend za lata obrotowe 2019 i 2020 oraz nie skupowały akcji własnych w celu przekazania środków akcjonariuszom. Zalecenie to opierało się na przekonaniu o kluczowym znaczeniu nieprzerwanego spełniania przez instytucje kredytowe ich roli w zakresie finansowania gospodarstw domowych, małych i średnich przedsiębiorstw oraz korporacji w kontekście wstrząsu gospodarczego związanego z chorobą COVID-19. Uznano zatem za konieczne, aby instytucje kredytowe utrzymały poziom kapitału w celu zachowania zdolności do wspierania gospodarki w sytuacji zwiększonej niepewności wywołanej pandemią COVID-19. Mając to na uwadze, uznano, że utrzymanie zasobów kapitałowych umożliwiających wspieranie gospodarki realnej i absorpcję strat powinno mieć pierwszeństwo przed uznaniowym wypłacaniem dywidend i wykupem akcji własnych.
(2) W związku z zaleceniem EBC/2020/19 EBC zobowiązał się do dokonania dalszej oceny sytuacji ekonomicznej oraz rozważenia zasadności dalszego zawieszenia wypłaty dywidend po dniu 1 października 2020 r. W tym kontekście w opinii EBC niepewność gospodarcza spowodowana pandemią COVID-19 pozostaje na wysokim poziomie, a w konsekwencji instytucje kredytowe mają trudności z dokładnym prognozowaniem swoich średniookresowych potrzeb kapitałowych. EBC uważa również, że w tych wyjątkowych okolicznościach niepewności systemowej i skrajnych warunków ekonomicznych nadal zachodzi potrzeba ostrożnego planowania kapitałowego wiążącego się z utrzymaniem obecnej sytuacji kapitałowej instytucji kredytowych poprzez odroczenie lub anulowanie wypłat zysków. EBC uznaje zatem za zasadne przedłużenie zalecenia dotyczącego dywidend do dnia 1 stycznia 2021 r. oraz uchylenie zalecenia EBC/2020/19. Podejście to jest także spójne z zaleceniem Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego ERRS/2020/7 3 .
(3) Mając na uwadze jedność i integralność rynku wewnętrznego, EBC dostrzega potrzebę podjęcia rozmów z odpowiednimi organami zainteresowanych państw członkowskich, w celu ustalenia, czy stosowne jest wypłacanie dywidend instytucjom dominującym, dominującym finansowym spółkom holdingowym lub dominującym finansowym spółkom holdingowym o działalności mieszanej znajdującym się w państwach członkowskich, które nie są uczestniczącymi państwami członkowskimi. Rozmowy te powinny uwzględniać m.in. zasady równoważności i wzajemności oraz być ukierunkowane na wspieranie sprawnego funkcjonowanie rynku wewnętrznego Unii jako całości, utrzymanie dobrej sytuacji kapitałowej instytucji kredytowych z perspektywy ostrożnościowej oraz przyczynianie się do zachowania stabilności systemu finansowego w Unii i wszystkich państwach członkowskich.
(4) W celu zmaksymalizowania wsparcia dla gospodarki realnej właściwe jest także, aby uznaniowych wypłat dywidend nie dokonywały również mniej istotne instytucje kredytowe.
(5) Jako że niniejsze zalecenie ma charakter tymczasowy i jest uzasadnione wyłącznie nadzwyczajnymi okolicznościami, decyzję co do sposobu działania po dniu 1 stycznia 2021 r. EBC zamierza podjąć w czwartym kwartale 2020 r., biorąc pod uwagę sytuację ekonomiczną, stabilność systemu finansowego oraz poziom pewności w planowaniu kapitałowym,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ZALECENIE:
Prezes EBC | |
Christine LAGARDE |
W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.
23.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
22.04.2025Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
17.04.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2020.251.1 |
Rodzaj: | Zalecenie |
Tytuł: | Zasady wypłaty dywidend w czasie pandemii COVID-19 oraz uchylenie zalecenia EBC/2020/19 (EBC/2020/35). |
Data aktu: | 27/07/2020 |
Data ogłoszenia: | 31/07/2020 |
Data wejścia w życie: | 27/07/2020 |