united kingdom
ukraine

Zaproszenie do składania wniosków o akredytację - EAC/A02/2020 Akredytacja Erasmus w obszarze kształcenia dorosłych, kształcenia i szkolenia zawodowego i edukacji szkolnej.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW O AKREDYTACJĘ - EAC/A02/2020
Akredytacja Erasmus w obszarze kształcenia dorosłych, kształcenia i szkolenia zawodowego i edukacji szkolnej

(2020/C 178/04)

(Dz.U.UE C z dnia 28 maja 2020 r.)

Klauzula zastrzeżenia

Unijny program na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu na lata 2021-2027 zaproponowany przez Komisję Europejską w dniu 30 maja 2018 r. (zwany dalej "programem") nie został jeszcze przyjęty przez europejskich prawodawców. Jednakże niniejsze zaproszenie do składania wniosków o akredytację jest publikowane celem ułatwienia potencjalnym beneficjentom dotacji unijnych składania wniosków zaraz po przyjęciu podstawy prawnej przez europejskich prawodawców.

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków o akredytację nie jest prawnie wiążące dla Komisji Europejskiej. W przypadku istotnej zmiany podstawy prawnej przez europejskich prawodawców niniejsze zaproszenie może zostać zmienione lub anulowane, a także mogą zostać ogłoszone inne zaproszenia do składania wniosków o akredytację o innej treści, z odpowiednimi terminami udzielenia odpowiedzi.

Ogólnie rzecz biorąc, wszelkie działania wynikające z niniejszego zaproszenia do składania wniosków o akredytację podlegają następującym warunkom, których wdrożenie wykracza poza zakres kontroli Komisji:

przyjęciu przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej ostatecznego tekstu podstawy prawnej ustanawiającej program,
przyjęciu rocznych programów prac na 2021 r. i na kolejne lata, jak również ogólnych wytycznych dotyczących wdrażania, kryteriów i procedur wyboru, po konsultacjach z komitetem programu, oraz
przyjęciu budżetu Unii Europejskiej na 2021 r. i na kolejne lata przez władzę budżetową.

Proponowany unijny program na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu na lata 2021-2027 opiera się na art. 165 i 166 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz na zasadzie pomocniczości.

1.
Wprowadzenie i cele

Akredytacje Erasmus są narzędziem dla organizacji zajmujących się kształceniem i szkoleniem, które chcą otworzyć się na transgraniczną wymianę i współpracę.

Organizacje posiadające akredytację Erasmus uzyskają uproszczony dostęp do możliwości finansowania w ramach działania kluczowego 1 przyszłego programu (na lata 2021-2027). Warunki dostępu akredytowanych organizacji do finansowania zostaną określone w corocznych zaproszeniach do składania wniosków publikowanych przez Komisję Europejską.

Przyznanie akredytacji Erasmus potwierdza, że wnioskodawca ustanowił plan realizacji wysokiej jakości działań w zakresie mobilności i wykorzystania ich do poprawy oferty edukacyjnej i szkoleniowej. Plan ten nazywany jest "planem Erasmus" i stanowi kluczowy element wniosku o akredytację Erasmus.

Szczegółowe cele w podziale na poszczególne dziedziny określono w zasadach stosowania.

2.
Kwalifikowalność

Ubiegać się o akredytację mogą wyłącznie wnioskodawcy posiadający osobowość prawną w rozumieniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1288/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. ustanawiającego "Erasmus+": unijny program na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu oraz uchylającego decyzje nr 1719/2006/wE, 1720/2006/WE i 1298/2008/WE.

Wnioskodawcy mający siedzibę w jednym z następujących krajów mogą ubiegać się o akredytację Erasmus:

w państwach członkowskich Unii Europejskiej,
w państwach trzecich stowarzyszonych z programem, na warunkach określonych w podstawie prawnej 1 .

Dodatkowo, aby kwalifikować się w każdym z trzech obszarów objętych niniejszym zaproszeniem do składania wniosków, wnioskodawcy muszą być uznani przez organy krajowe swojego kraju za jeden z kwalifikujących się rodzajów organizacji, jak opisano w zasadach stosowania.

Wcześniejsze doświadczenia w ramach programu Erasmus+ (2014-2020) nie są wymagane.

3.
Ostateczny termin składania wniosków oraz przybliżony termin publikacji wyników wyboru

Termin składania wniosków o akredytacje Erasmus upływa w dniu 29 października 2020 r. Przybliżony termin publikacji wyników wyboru przypada na dzień 16 lutego 2021 r.

4.
Procedura selekcji

W drodze wyjątku zostaną zastosowane dwie oddzielne procedury składania wniosków w ramach niniejszego zaproszenia.

1.
Standardowa procedura: otwarta dla wszystkich kwalifikujących się wnioskodawców. Wnioskodawcy ubiegający się o akredytacje w ramach procedury standardowej zostaną poddani ocenie pod kątem kryteriów wykluczenia, wyboru i przyznania akredytacji.
2.
Uproszczona procedura: otwarta dla organizacji, które posiadają ważną Kartę jakości mobilności w obszarze kształcenia i szkolenia zawodowego Erasmus+. Wnioskodawcy ubiegający się o akredytacje w ramach procedury uproszczonej zostaną poddani ocenie pod kątem kryteriów wykluczenia i wyboru.

Agencja narodowa odpowiadająca za procedurę wyboru wyznaczy komisję oceniającą, aby nadzorowała zarządzanie całym procesem wyboru. Na podstawie oceny przeprowadzonej przez ekspertów komisja oceniająca ustali listę wniosków proponowanych do wyboru.

5.
Szczegółowe informacje

Wniosek Komisji dotyczący rozporządzenia ustanawiającego unijny program na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu na lata 2021-2027 jest dostępny na następującej stronie internetowej:

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?qid=1585129325950&uri=CELEX:52018PC0367

Szczegółowe warunki, zasady i procedury związane z niniejszym zaproszeniem do składania wniosków o akredytację można znaleźć w zasadach stosowania pod następującym adresem internetowym:

https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/calls/2020-erasmus-accreditation

Zasady stosowania stanowią integralną część niniejszego zaproszenia do składania wniosków, a zawarte w nich warunki udziału mają w pełni zastosowanie do niniejszego zaproszenia.

1 Nie przyjęto jeszcze podstawy prawnej. W programie Erasmus+ na lata 2014-2020 wykaz ten obejmuje: Islandię, Norwegię, Liechtenstein, Turcję, Macedonię Północną oraz Serbię.

Zmiany w prawie

Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Senat za ustawą

Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.

Grażyna J. Leśniak 23.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Prezydent podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 11.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.178.5

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków o akredytację - EAC/A02/2020 Akredytacja Erasmus w obszarze kształcenia dorosłych, kształcenia i szkolenia zawodowego i edukacji szkolnej.
Data aktu: 28/05/2020
Data ogłoszenia: 28/05/2020