(2020/C 163/03)(Dz.U.UE C z dnia 12 maja 2020 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Celem polityki Komisji dotyczącej lepszego stanowienia prawa jest ogólne zmniejszenie obciążeń i uproszczenie w ramach programu sprawności i wydajności regulacyjnej ("REFIT") 1 .
(2) Zgodnie z tym programem Komisja musi zapewnić, by przepisy były ukierunkowane i łatwe do przestrzegania oraz by nie pociągały za sobą niepotrzebnych obciążeń regulacyjnych, osiągając jednocześnie w pełni swoje cele.
(3) Ograniczenie biurokracji, ułatwienie dostępu do rynku i umożliwienie jak najlepszego wykorzystania cyfryzacji przyniosłoby korzyści w szczególności małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP) 2 . W tym kontekście zadaniem sieci pełnomocników ds. MŚP 3 jest wspieranie interesów małych i średnich przedsiębiorstw.
(4) Platformę REFIT ustanowiono decyzją Komisji C(2015) 3261 z dnia 19 maja 2015 r. 4 w celu wsparcia Komisji w działaniach na rzecz poprawy stanowienia prawa. Decyzję tę stosowano do dnia 31 października 2019 r.
(5) W komunikacie "Lepsze stanowienie prawa: podsumowanie dotychczasowych osiągnięć i utrzymanie dalszego zaangażowania" 5 Komisja podsumowała działania na rzecz lepszego stanowienia prawa w latach 2015-2018. Wnioski z podsumowania wskazują na poparcie dla platformy REFIT, ale pokazały również, że większość zainteresowanych stron chciałaby, by platforma była bardziej wydajna, gromadziła więcej pomysłów na uproszczenie i aby pomysły szybciej przekształcały się w konkretne działania.
(6) Aby zagwarantować, by przepisy Unii przynosiły jak największe korzyści obywatelom i przedsiębiorstwom, w szczególności małym i średnim, oraz biorąc pod uwagę rosnącą liczbę wyzwań pojawiających się na całym świecie, takich jak skutki cyfryzacji, Komisja musi w dalszym ciągu korzystać z wiedzy fachowej specjalistów w ramach organu doradczego.
(7) Należy zatem powołać grupę ekspertów i określić jej zadania i strukturę zgodnie z decyzją Komisji C(2016) 3301 ustanawiającą przepisy horyzontalne dotyczące tworzenia i funkcjonowania grup ekspertów Komisji ("przepisy horyzontalne") 6 . W oparciu o doświadczenia platformy REFIT należy powołać nową platformę ds. dostosowania się do wymogów przyszłości. Platforma powinna skupiać władze krajowe, regionalne i lokalne państw członkowskich, Komitet Regionów, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny i zainteresowane strony. Platforma powinna ściśle współpracować z unijną siecią pełnomocników ds. MŚP reprezentowaną przez pełnomocnika UE ds. MŚP.
(8) Platforma powinna działać na rzecz uproszczenia i zmniejszenia obciążeń. Platforma mogłaby również wspierać Komisję w staraniach, by polityka Unii była przyszłościowa i przydatna w świetle nowych wyzwań. Powinna również zbadać, w jaki sposób cyfryzacja może zmniejszyć obciążenia dla obywateli i przedsiębiorstw.
(9) Prace platformy ds. dostosowania się do wymogów przyszłości powinny być lepiej ustrukturyzowane i bardziej ukierunkowane w porównaniu z platformą REFIT. W związku z tym platforma powinna działać na podstawie rocznego programu prac opracowanego przez członków platformy, na podstawie wniosku Komisji i w porozumieniu z Komisją, z uwzględnieniem problematycznych przepisów określonych:
a) w sprawozdaniu grupy zadaniowej ds. zasad pomocniczości, proporcjonalności i uzyskiwania lepszych rezultatów przy mniejszych nakładach pracy "robić mniej, ale efektywniej" 7 ;
b) w najważniejszych ocenach i ocenach adekwatności przeprowadzonych przez Komisję;
c) w informacjach przekazanych przez państwa członkowskie, sieć pełnomocników ds. MŚP, Komitet Regionów i Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, dotyczących najbardziej uciążliwych przepisów Unii;
d) w komentarzach od zainteresowanych stron i ogółu społeczeństwa.
(10) Źródła te powinny pomóc w określeniu obszarów polityki i prawodawstwa, w tym - w stosownych przypadkach - aktów delegowanych i wykonawczych, co do których istnieją przesłanki wskazujące, że przepisy Unii powodują niepotrzebne koszty dla przedsiębiorstw i obywateli. Pełnomocnik UE ds. MŚP służyć będzie radą i wiedzą w szczególności w odniesieniu do obciążeń i złożoności przepisów mających wpływ na małe i średnie przedsiębiorstwa.
(11) Platforma powinna analizować skuteczność przepisów Unii, również z uwzględnieniem gęstości legislacyjnej. Powinna ona w możliwie największym stopniu uwzględniać dowody na dodatkowe obciążenia wynikające z wdrażania przepisów Unii w państwach członkowskich.
(12) Platforma powinna przedstawiać oparte na dowodach opinie na tematy określone w rocznym programie prac i odpowiadać na wszelkie wnioski Komisji o informacje i dowody w kwestiach związanych z pracami nad lepszym stanowieniem prawa w ramach programu REFIT.
(13) Celem platformy jest gromadzenie wiedzy fachowej administracji publicznych, partnerów społecznych, małych i dużych przedsiębiorstw oraz organizacji konsumenckich, zdrowotnych i środowiskowych, a także innych organizacji pozarządowych. Platforma powinna obejmować grupę rządową i grupę zainteresowanych stron. Grupa rządowa powinna składać się z ekspertów wysokiego szczebla z krajowych lub regionalnych i lokalnych organów państw członkowskich, posiadających wiedzę fachową w dziedzinie lepszego stanowienia prawa, oraz z przedstawicieli Komitetu Regionów. Udział organów krajowych, lokalnych i regionalnych powinien pomóc w rozpoznaniu konkretnych problemów związanych z wdrażaniem prawa Unii. Komitet Regionów utworzył RegHub 8 - sieć organów regionalnych i lokalnych - w celu gromadzenia doświadczeń w zakresie wdrażania polityki UE poprzez konsultacje z podmiotami na szczeblu lokalnym. RegHub może zatem dostarczyć przydatnych informacji na potrzeby prac platformy. W skład grupy zainteresowanych stron powinny wchodzić zainteresowane strony dysponujące praktyczną wiedzą fachową w różnych obszarach polityki oraz przedstawiciele Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. Obie grupy powinny współpracować w celu zapewnienia zróżnicowanej i zrównoważonej wiedzy fachowej.
(14) Platforma powinna przyjąć swój regulamin.
(15) Należy ustanowić zasady dotyczące ujawniania informacji przez członków grupy.
(16) Dane osobowe powinny być przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 9 .
(17) Wszystkie istotne dokumenty dotyczące działalności prowadzonej przez platformę ds. dostosowania się do wymogów przyszłości powinny być podawane do wiadomości publicznej.
(18) Niniejsza decyzja powinna mieć zastosowanie przez okres trwania mandatu Komisji,
STANOWI, CO NASTĘPUJE:
Sporządzono w Brukseli dnia 11 maja 2020 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Maroš ŠEFČOVIČ |
|
Wiceprzewodniczący |