Zaproszenie do składania wniosków - GR/002/19 - Wsparcie działań zwiększających świadomość wartości własności intelektualnej oraz szkód wywołanych przez podrabianie produktów oraz piractwo.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW 1

GR/001/19

Wsparcie działań zwiększających świadomość wartości własności intelektualnej oraz szkód wywołanych przez podrabianie produktów oraz piractwo

(2019/C 181/02)

(Dz.U.UE C z dnia 27 maja 2019 r.)

1.
Główny cel i opis

Ogólnym celem zaproszenia do składania wniosków jest podniesienie świadomości o wartości i korzyściach własności intelektualnej oraz szkód wywoływanych naruszeniem praw z nią związanych.

Zwiększenie wiedzy i zaangażowanie kluczowych odbiorców w celu zwiększenia poszanowania własności intelektualnej w rezultacie powinno zmienić zachowanie ludzi tak, by kupowali mniej podrabianych towarów oraz pobierali mniej treści cyfrowych z nielegalnych źródeł.

Szczegółowe cele niniejszego zaproszenia to:

-
zwiększenie wiedzy o wartości własności intelektualnej jako narzędzia do ochrony kreatywności i innowacyjności poprzez zapewnienie konkretnych i obiektywnych informacji o własności intelektualnej w tym kontekście i zwiększenie świadomości szkód spowodowanych przez naruszenia praw do niej,
-
zaangażowanie kluczowych odbiorców w zakresie tych kwestii, biorąc pod uwagę odpowiednie możliwości zwiększenia wpływu oraz, w szczególności, sposób w jaki należy się odnosić do odbiorców w tego typu sprawach (nieprotekcjonalny, obiektywny i neutralny) w celu zmiany zachowań i zmniejszenia atrakcyjności fałszerstwa i piractwa.

Spodziewane wyniki obejmują:

-
zapewnienie maksymalnego zasięgu do określonych osób,
-
zaangażowanie odpowiednich wpływowych osób, takich jak blogerzy, artyści i inne podmioty, takie jak nauczyciele i specjaliści akademiccy lub podmioty, które mogłyby przyczynić się do pomnażania efektów projektu, takich jak media, organy publiczne i stowarzyszenia młodzieżowe, które są w stanie dotrzeć do docelowych odbiorów poprzez jasno określony i mierzalny proces,
-
zapewnienie zrównoważenia i skalowalności wyników projektu.

Wyniki działań zostaną zmierzone za pomocą wcześniej określonych kluczowych wskaźników efektywności pod względem ilości i objętości (zależnie od charakteru działań i wykorzystywanych kanałów).

Docelowe projekty dzielą się na następujące części:

-
część 1: dotarcie do dzieci i nauczycieli lub przyszłych nauczycieli przez działania edukacyjne w środowiskach akademickich i edukacyjnych środowiskach nieakademickich,
-
część 2: dotarcie do konsumentów/obywateli, w szczególności do młodych osób.

Działania transgraniczne będą stanowić kryterium preferencyjne w ocenie części 1 i kryterium obowiązkowe dla części

2.
Poprzez działania transgraniczne rozumie się projekty, które są wdrażane w przynajmniej dwóch państwach członkowskich.

Poniżej znajdują się istotne informacje w wytycznych dla wnioskodawców, rozdział I - ogólny zarys zaproszenia do składania wniosków.

2.
Kwalifikujący się wnioskodawcy

Za kwalifikujące się do składania wniosków w odpowiedzi na niniejsze zaproszenie uznaje się następujące podmioty:

-
podmioty prawne, publiczne lub prywatne. Takie jak:
-
organizacje non-profit, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe,
-
organy publiczne na szczeblu regionalnym, lokalnym lub krajowym,
-
uniwersytety, fundacje, spółki prywatne lub stacje telewizyjne. Osoby fizyczne nie mogą ubiegać się o dotację.
-
które są zarejestrowane w jednym z 28 państw członkowskich i dostarczą dowody ze swojego kraju rejestracji, poświadczające, że są tam właściwie zarejestrowane od ponad 2 lat.

Organy publiczne, które otrzymują fundusze lub wsparcie od EUIPO poprzez inne środki finansowe, takie jak programy współpracy, i których zadaniem jest osiągnięcie celów takich samych jak te przedstawione w niniejszym zaproszeniu nie kwalifikują się (np. krajowe lub regionalne urzędy własności intelektualnej, organizacje międzynarodowe itp.).

W przypadku spółek osobowych, każdy z podmiotów biorący udział we wniosku, niezależnie od jego roli w projekcie, musi indywidualnie spełniać odpowiednie kryteria kwalifikowalności dla wnioskodawców i podpisać list intencyjny.

Wniosek może być koordynowany i złożony w imieniu wszystkich uczestników wyłącznie przez jednego wnioskodawcę - prawnego przedstawiciela organizacji wnioskującej.

Informacja dla wnioskodawców ze Zjednoczonego Królestwa: Prosimy mieć na uwadze, że kryteria kwalifikowalności muszą pozostać spełnione przez cały czas trwania dotacji. W przypadku gdy Zjednoczone Królestwo wystąpi z UE w okresie dotowania bez zawarcia z UE umowy, która w szczególności zapewni dalszą kwalifikowalność wnioskodawców ze Zjednoczonego Królestwa, wnioskodawcy ze Zjednoczonego Królestwa przestaną otrzymywać dotacje UE (w miarę możliwości przy zachowaniu prawa do udziału w projekcie) lub będą mogli zostać zmuszeni do wycofania się z projektu w zależności od odpowiednich postanowień umowy o udzielenie dotacji odnoszących się do jej rozwiązania.

Odpowiednie informacje w wytycznych dla wnioskodawców znajdują się w rozdziale II pkt 8.1. Kwalifikujący się wnioskodawcy.

3.
Działania kwalifikowalne

Maksymalny czas trwania (okres kwalifikowalności) wynosi 12 miesięcy od daty podpisania umowy o udzielenie dotacji.

Działania muszą odbywać się w jednym lub więcej z następujących krajów: 28 państw członkowskich UE.

Podmiot może złożyć wniosek dla różnych części i, odpowiednio, uzyskać dotację w różnych częściach postępowania.

Działania do sfinansowania podane w odpowiednich częściach nie są wyczerpujące i mogą obejmować na przykład:

-
działalność w mediach tradycyjnych i społecznościowych,
-
produkcję i rozpowszechnianie materiałów audiowizualnych lub publikacji,
-
organizację wydarzeń, targów, wystaw i działań szkoleniowych, które stanowią część określonego projektu,
-
działania informacyjnorozrywkowe (debaty, programy młodzieżowe, kwizy, gry wideo lub programy muzyczne itp.),
-
narzędzia, działania i rozwiązania internetowe itp.

W przypadku części 2 działania muszą odbywać się w przynajmniej dwóch państwach członkowskich UE. Następujące typy działań nie są kwalifikowalne:

-
projekty obejmujące głównie (lub tylko) indywidualne stypendia na udział/przemówienia w warsztatach, seminariach, konferencjach, kongresach lub wszelkich innych możliwościach wygłaszania przemówień,
-
projekty obejmujące głównie (lub tylko) indywidualne stypendia na studia lub szkolenia.

Więcej szczegółów znajduje się w rozdziale II wytycznych dla wnioskodawców, pkt 8.3. Kwalifikujące się rodzaje działań.

4.
Kryteria wyboru i wyłączenia

Wnioskodawcy nie mogą znajdować się w sytuacji, która wyklucza ich z udziału w postępowaniu lub udzielenia dotacji określonych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) 2018/1046 2 .

Wnioskodawcy muszą posiadać odpowiednią zdolność finansową i operacyjną konieczną do realizacji proponowanych działań.

Szczegółowe informacje zawiera rozdział II wytycznych dla wnioskodawców, pkt 9 - kryteria wyłączenia i pkt 10 - kryteria wyboru.

5.
Kryteria przyznania dotacji

Punktację do celów oceny kwalifikujących się wniosków i udzielenia im wsparcia przyznaje się w oparciu o poniższe kryteria (łączna liczba punktów - 100):

Minimalny próg punktowy Maksymalny wynik
1. Przydatność i interes ogólny projektu 25 35
2. Zakres i wpływ 25 35
3. Zrównoważenie i metodologia 14 20
4. Opłacalność 6 10
Ogółem 70 100

Aby wnioski mogły zostać wzięte pod uwagę w ramach procesu przyznawania finansowania, muszą uzyskać łącznie:

-
co najmniej 70 punktów ogółem,
-
minimalne liczby punktów podane dla każdego z podkryteriów.

Więcej szczegółów zawiera rozdział II wytycznych dla wnioskodawców, pkt 11 - kryteria udzielenia wsparcia. 6. Budżet

Łączny budżet dostępny na współfinansowanie projektów w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków wynosi 1 000 000 EUR.

Wkład finansowy EUIPO nie może przekroczyć 80 % całkowitych kwalifikowalnych kosztów udokumentowanych przez wnioskodawcę i musi mieścić się w zakresie poniższych maksymalnych i minimalnych kwot odpowiednich dla dwóch różnych części:

Dla części 1 - dotarcie do dzieci i nauczycieli lub przyszłych nauczycieli przez działania edukacyjne w środowiskach akademickich i nieakademickich (orientacyjny dostępny budżet = 400 000 EUR):

-
minimalna kwota: 20 000 EUR,
-
maksymalna kwota: 60 000 EUR.

Dla części 2 - dotarcie do europejskich obywateli, w szczególności do młodych osób (orientacyjny dostępny budżet = 600 000 EUR):

-
minimalna kwota: 40 000 EUR,
-
maksymalna kwota: 90 000 EUR.

Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) zastrzega sobie prawo do nieprzydzielenia wszystkich dostępnych funduszy.

Istotne informacje zawarto w wytycznych dla wnioskodawców, rozdział I, pkt 6. Dostępny budżet.

7.
Termin składania wniosków

Dostęp do pakietu wniosków można uzyskać pod adresem: https://euipo.europa.eu/ohimportal/en/grants

Wnioski należy składać do EUIPO za pomocą internetowego formularza zgłoszenia (e-formularza) najpóźniej do dnia 2 lipca 2019 r. do godziny 13.00 (czasu lokalnego).

Wniosek złożony w jakikolwiek inny sposób nie zostanie przyjęty.

Wnioskodawcy muszą upewnić się, że przekazali wszystkie wymagane dokumenty wskazane w e-formularzu.

Wnioski, które nie będą zawierały wszystkich określonych informacji i które nie zostaną złożone przed upływem wyznaczonego terminu, nie będą brane pod uwagę.

Więcej szczegółów zawierają wytyczne dla wnioskodawców, rozdział IV - procedura składania wniosków.

8.
Szczegółowe informacje

Szczegółowe warunki obowiązujące w odniesieniu do niniejszego zaproszenia do składania wniosków można znaleźć w wytycznych dla wnioskodawców pod następującym adresem: https://euipo.europa.eu/ohimportal/en/grants

Wnioski muszą spełniać wszystkie warunki wskazane w wytycznych i muszą zostać złożone na udostępnionych formularzach.

9.
Kontakt

W celu uzyskania dalszych informacji, prosimy o kontakt pod następującym adresem e-mail: grants@euipo.europa.eu

1 Ogłoszenie zmienione przez sprostowanie z dnia 29 maja 2019 r. (Dz.U.UE.C.2019.185.24).
2 Dz.U. L 193 z 30.7.2018, s. 1.

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2019.181.2

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków - GR/002/19 - Wsparcie działań zwiększających świadomość wartości własności intelektualnej oraz szkód wywołanych przez podrabianie produktów oraz piractwo.
Data aktu: 27/05/2019
Data ogłoszenia: 27/05/2019