(Dz.U.UE C z dnia 1 lutego 2017 r.)
W art. 60 i 61 każdego z trzech wymienionych rozporządzeń określono odnośne prawa do odwołania się od decyzji tych urzędów. W art. 58 i 59 każdego ze wspomnianych rozporządzeń przewidziano utworzenie wspólnej Komisji Odwoławczej dla wszystkich trzech urzędów. Komisja ta jest odpowiedzialna za rozpatrywanie odwołań od określonych indywidualnych decyzji wspomnianych urzędów. Od jej decyzji przysługuje z kolei odwołanie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
W skład wspólnej Komisji Odwoławczej wchodzi sześciu członków i sześciu zastępców (dwóch członków i dwóch zastępców przypadających na każdy urząd i przez niego wyznaczonych), będących osobami cieszącymi się dużym uznaniem, posiadające udokumentowaną odpowiednią wiedzę i doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie z zakresu nadzoru, na wystarczająco wysokim poziomie w dziedzinie bankowości, ubezpieczeń, pracowniczych programów emerytalnych, rynków papierów wartościowych lub innych usług finansowych. W skład tej komisji nie mogą wchodzić obecni pracownicy właściwych organów lub innych instytucji krajowych lub unijnych zaangażowanych w działalność wspomnianych urzędów.
Komisja Odwoławcza musi dysponować odpowiednio rozległą fachową wiedzą prawniczą umożliwiającą wydawanie specjalistycznych porad prawnych dotyczących legalności wykonywania przez urzędy przysługujących im uprawnień. Członkowie Komisji Odwoławczej podejmują decyzje w sposób niezależny. Nie są oni związani żadnymi instrukcjami.
Komisja Odwoławcza wyznacza swojego przewodniczącego.
Kadencja członków Komisji Odwoławczej trwa pięć lat. Kadencja ta może zostać odnowiona jednokrotnie.
Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.
23.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
22.04.2025Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
17.04.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2017.32.11 |
Rodzaj: | Ogłoszenie |
Tytuł: | Zaproszenie do wyrażenia zainteresowania stanowiskiem członka wspólnej Komisji Odwoławczej trzech Europejskich Urzędów Nadzoru nad sektorem usług finansowych (Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego, Europejskiego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych i Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych). |
Data aktu: | 01/02/2017 |
Data ogłoszenia: | 01/02/2017 |