(2016/C 70/03)(Dz.U.UE C z dnia 24 lutego 2016 r.)
Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1 .
JEDNOLITY DOKUMENT
"CONWY MUSSELS"
Nr UE: UK-PDO-0005-01304 - 27.01.2015
ChOG ( ) ChNP (X)
"Conwy Mussels" to dzikie omułki rozwijające się w naturalnych ławicach w estuarium Conwy. Estuarium jest unikalnym siedliskiem naturalnym dla "Conwy Mussels" i w jego obrębie, na wyznaczonym obszarze rozwijają się i żyją "Conwy Mussels" do czasu, aż zostaną wyłowione. Powstawanie i skład planktonu, którym żywią się omułki, zależą od warunków klimatycznych, składników odżywczych, biologii i składników mineralnych znajdujących się w estuarium Conwy. Omułki są filtratorami - żywią się mikroskopowym planktonem unoszącym się w wodzie. W estuarium Conwy niekoniecznie występuje większa ilość planktonu niż na innych obszarach, ale istnieją tu szczególne warunki położenia ławic, które sprzyjają dobremu dostępowi do źródeł pożywienia dla "Conwy Mussels":
Dzięki dostępności pożywienia "Conwy Mussels" mają duże muszle (o długości od 4,5 cm na 10 cm) z dużą zawartością mięsa, w przedziale 45-55 %, i o wysokim stosunku mięsa do muszli, w granicach 3:5. Ponadto duże rozmiary omułków wynikają z ich wieku - dzięki zrównoważonej metodzie ręcznego grabienia poławiane są osobniki, które mają co najmniej 2 lata. Wszystkie grabione ręcznie omułki mniejsze niż 4,5 cm prześlizgują się między zębami grabi.
Rzeka Conwy jest regularnie monitorowana pod kątem jakości przez Agencję Środowiska i jest uznawana za jedną z najczystszych rzek w Europie i jako taka była w przeszłości wielokrotnie poddawana ukierunkowanym badaniom ekologicznym. Wysoka jakość wody wzdłuż całej długości rzeki i jej zlewni wynika z połączenia szeregu czynników:
Koniec estuarium Conwy wpada do morza. "Conwy Mussels" rozwijają się właśnie w takim środowisku, gdzie słona woda morska naturalnie miesza się ze słodką wodą z rzeki Conwy (na długości około pół mili). Głębokie estuarium powoduje także stały obieg wody, a także jej wymianę podczas każdego przypływu. Głębokość estuarium zmienia się w zależności od pływów, ale większość ławic omułków pozostaje stale zanurzona w wodzie na głębokości przynajmniej 30-50 stóp. Dzięki mieszance słonej wody morskiej i słodkiej wody z rzeki Conwy oraz dzięki temu, że omułki zawsze rozwijają się na dużej głębokości (i nie wysychają wskutek wynurzenia podczas odpływu), są one wyjątkowo mięsiste i soczyste.
Specyfika "Conwy Mussels" jest związana z wyznaczonym obszarem poprzez lokalną tradycję ręcznego grabienia (połowu) omułków, które jest stosowane tylko w tym regionie, a jest to umiejętność przekazywana z pokolenia na pokolenie. "Conwy Mussels" są poławiane sezonowo, od dnia 1 września do dnia 30 kwietnia. Poławiacze "Conwy Mussels" używają specjalnych małych płaskodennych łódek zwanych po angielsku "dory", tradycyjnie używanych do połowu omułków i obsługiwanych przez jedną osobę. Rybacy stosują tradycyjne metody połowu, które wymagają umiejętności i wiedzy przy wykorzystaniu długich, trzymanych w ręku sosnowych grabi. Rybacy w łódce grabią nimi koryto estuarium. Zbieranie omułków za pomocą ręcznego grabienia wymaga doświadczenia i umiejętności. Stosowanie tradycyjnych metod połowu omułków w Conwy zdominowały cztery rodziny, które przekazują sobie tę umiejętność z pokolenia na pokolenie od ponad 150 lat. Aby dobrze opanować tę umiejętności, potrzeba 5-6 sezonów. Grabienie ręczne jest tradycyjną, zrównoważoną i przyjazną dla środowiska metodą połowów, dzięki której ławice omułków zostają zachowane dla przyszłych pokoleń. Zbierane są tylko większe omułki, gdyż wszystkie omułki krótsze niż 4,5 cm, prześlizgują się między stalowymi zębami grabi i mogą rozwijać się i dojrzewać przez kolejny sezon. Ponadto ręczne grabie są "łagodniejsze" dla ławic i pozwalają im na szybszą regenerację w sezonie zamkniętym.
Renoma nazwy "Conwy Mussel" jako produktu wysokiej jakości stale rośnie dzięki grupie na rzecz rozwoju omułków z Conwy. "Conwy Mussels" mają ustabilizowaną pozycję i cieszą się powszechnym uznaniem przemysłu spożywczego zarówno w Zjednoczonym Królestwie, jak i na świecie. "Conwy Mussels" są wykorzystywane przez wielu szefów kuchni i regularnie pojawiają się w ich jadłospisach. Wielu renomowanych restauratorów i liczne przedsiębiorstwa rolno-spożywcze preferuje właśnie te omułki.
Odesłanie do publikacji specyfikacji
(art. 6 ust. 1 akapit drugi niniejszego rozporządzenia)
https://www.gov.uk/government/publications/protected-food-name-conwy-mussels-pdo