(Dz.U.UE C z dnia 28 stycznia 2016 r.)
EUROPEJSKI INSPEKTOR OCHRONY DANYCH,
uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych 1 , w szczególności jego art. 41 ust. 2 i art. 46 lit. e),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Przepisy art. 7 i 8 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej, jak również art. 16 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej gwarantują poszanowanie życia prywatnego i rodzinnego oraz ochronę danych osobowych.
(2) Przepisy art. 41 ust. 2 zdanie drugie rozporządzenia (WE) nr 45/2001 stanowią, iż EIOD jest odpowiedzialny za doradzanie instytucjom i organom UE i podmiotom danych we wszystkich kwestiach związanych z przetwarzaniem danych osobowych.
(3) Przepisy art. 46 lit. e) rozporządzenia (WE) nr 45/2001, rozwiniętego w art. 38 ust. 1 regulaminu wewnętrznego Europejskiego Inspektora Ochrony Danych z dnia 17 grudnia 2012 r. 2 , ustanawiają obowiązek EIOD polegający na monitorowaniu rozwoju technologii informatycznych i telekomunikacyjnych oraz identyfikacji nowych tendencji, które mogą mieć wpływ na ochronę danych.
(4) Postęp technologiczny, obejmujący przykładowo technologię dużych zbiorów danych i uczenie się maszyn, umożliwia gromadzenie i wykorzystywanie danych osobowych w coraz bardziej nieprzejrzysty i złożony sposób, co stwarza zagrożenie dla prywatności i ludzkiej godności.
(5) Europejski Inspektor Ochrony Danych dąży do wywołania otwartej i opartej na wiedzy dyskusji na temat etyki cyfrowej, która pozwala UE realizować potencjał technologii na rzecz społeczeństwa i gospodarki, a jednocześnie wzmacniać prawa i swobody osób, w szczególności ich prawa do poszanowania prywatności i ochrony danych.
(6) W opinii EIOD z dnia 11 września 2015 r. - "W kierunku nowej etyki cyfrowej: dane, godność i technologia" -ogłoszono utworzenie grupy doradczej ds. etyki,
POSTANOWIŁ, CO NASTĘPUJE:
W piątek, 19 grudnia 2025 roku, Senat przyjął bez poprawek uchwalone na początku grudnia przez Sejm bardzo istotne zmiany w przepisach dla pracodawców obowiązanych do tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Odnoszą się one do tych podmiotów, w których nie działają organizacje związkowe. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.
19.12.2025Nowe okresy wliczane do okresu zatrudnienia mogą wpłynąć na wymiar urlopów wypoczynkowych osób, które jeszcze nie mają prawa do 26 dni urlopu rocznie. Pracownicy nie nabywają jednak prawa do rozliczenia urlopu za okres sprzed dnia objęcia pracodawcy obowiązkiem stosowania art. 302(1) Kodeksu pracy, wprowadzającego zaliczalność m.in. okresów prowadzenia działalności gospodarczej czy wykonywania zleceń do stażu pracy.
19.12.2025Wszyscy pracodawcy, także ci zatrudniający choćby jednego pracownika, będą musieli dokonać wartościowania stanowisk pracy i określić kryteria służące ustaleniu wynagrodzeń pracowników, poziomów wynagrodzeń i wzrostu wynagrodzeń. Jeszcze więcej obowiązków będą mieli średni i duzi pracodawcy, którzy będą musieli raportować lukę płacową. Zdaniem prawników, dla mikro, małych i średnich firm dostosowanie się do wymogów w zakresie wartościowania pracy czy ustalenia kryteriów poziomu i wzrostu wynagrodzeń wymagać będzie zewnętrznego wsparcia.
18.12.2025Minister finansów i gospodarki podpisał cztery rozporządzenia wykonawcze dotyczące funkcjonowania KSeF – potwierdził we wtorek resort finansów. Rozporządzenia określają m.in.: zasady korzystania z KSeF, w tym wzór zawiadomienia ZAW-FA, przypadki, w których nie ma obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych, a także zasady wystawiania faktur uproszczonych.
16.12.2025Od 1 stycznia 2026 r. zasadą będzie prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów przy użyciu programu komputerowego. Nie będzie już można dokumentować zakupów, np. środków czystości lub materiałów biurowych, za pomocą paragonów bez NIP nabywcy. Takie zmiany przewiduje nowe rozporządzenie w sprawie PKPiR.
15.12.2025Senat zgłosił w środę poprawki do reformy orzecznictwa lekarskiego w ZUS. Zaproponował, aby w sprawach szczególnie skomplikowanych możliwe było orzekanie w drugiej instancji przez grupę trzech lekarzy orzeczników. W pozostałych sprawach, zgodnie z ustawą, orzekać będzie jeden. Teraz ustawa wróci do Sejmu.
10.12.2025| Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2016.33.1 |
| Rodzaj: | Decyzja |
| Tytuł: | Zewnętrzna grupa doradcza ds. etycznych wymiarów ochrony danych ("grupa doradcza ds. etyki"). |
| Data aktu: | 03/12/2015 |
| Data ogłoszenia: | 28/01/2016 |
| Data wejścia w życie: | 04/12/2015 |