(2014/C 455/08)(Dz.U.UE C z dnia 18 grudnia 2014 r.)
Głównym celem niniejszego zaproszenia jest zachęcenie właściwych organów władzy publicznej do składania wniosków dotyczących testowania innowacyjnych reform i koncepcji w zakresie polityki w obszarze rekrutacji, doboru i wprowadzania do zawodu nowych nauczycieli, którzy korzystają z alternatywnych ścieżek dostępu do zawodu nauczyciela. Nowymi kandydatami do zawodu mogą być absolwenci, osoby czynne zawodowo na dalszych etapach swojej kariery czy też osoby bezrobotne bez żadnego formalnego przygotowania pedagogicznego, którzy przejawiają szczególną chęć podjęcia pracy w zawodzie nauczyciela. Istnieje wiele sposobów zapewnienia dostępu do zawodu nauczyciela, w tym m.in. zapewnienie możliwości uzyskania uprawnień pedagogicznych przez osoby czynne zawodowo z innych branż oraz krótkie intensywne szkolenia wprowadzające do zawodu, połączone z późniejszymi szkoleniami w miejscu pracy przy wsparciu opiekuna pedagogicznego.
Priorytetowym tematem niniejszego zaproszenia jest:
Zwiększenie skuteczności procesu rekrutacji, doboru i wprowadzania do zawodu najlepszych i najbardziej odpowiednich kandydatów do zawodu nauczyciela przez opracowanie alternatywnych ścieżek dostępu do tego zawodu.
Za kwalifikujące się uznaje się wnioski składane przez osoby prawne mające siedzibę w jednym z następujących krajów:
Określenie "wnioskodawcy" odnosi się do wszystkich organizacji i instytucji biorących udział w składaniu wniosków, niezależnie od ich roli w projekcie.
Za kwalifikujące się do składania wniosków w odpowiedzi na niniejsze zaproszenie uznaje się następujące podmioty:
W odniesieniu do niniejszego zaproszenia wymaga się stworzenia partnerstwa obejmującego minimum 4 podmioty reprezentujące 3 kwalifikujące się kraje. W szczególności:
Wniosek może koordynować i złożyć wyłącznie jeden z następujących podmiotów, działający w imieniu wszystkich wnioskodawców:
Wnioski musi złożyć pełnomocnik organu koordynującego w imieniu wszystkich wnioskodawców. O dotację nie mogą ubiegać się osoby fizyczne.
Działania muszą rozpocząć się między dniem 1 grudnia 2015 r. a dniem 1 marca 2016 r. Czas trwania projektu musi wynosić od 24 do 36 miesięcy.
Działania, które mają być finansowane w ramach niniejszego zaproszenia, powinny uwzględniać co najmniej:
Zalecane jest sporządzenie planu wykorzystania wyników eksperymentu poprzez Otwarte Metody Koordynacji w edukacji, szkoleniach i w odniesieniu do młodzieży, w powiązaniu z celami strategii "Europa 2020".
Kryteria udzielania dotacji na finansowanie projektu:
Niniejsze zaproszenie do składania wniosków zostało podzielone na dwa etapy składania/oceny: 1) etap naboru wstępnych wniosków; oraz 2) etap naboru pełnych wniosków. Takie podejście ma na celu uproszczenie procesu składania wniosków, ponieważ w pierwszej fazie wymaga się od wnioskodawców wyłącznie ograniczonych informacji na temat projektu. Tylko te spośród wstępnych wniosków, które spełnią kryteria kwalifikowalności i osiągną minimalny próg 60 % w punktacji za kryterium "Znaczenie projektu", przejdą do drugiego etapu, podczas którego wnioskodawcy zostaną poproszeni o złożenie pełnych wniosków.
Kwalifikujące się wstępne wnioski zostaną poddane ocenie w oparciu o kryterium "Znaczenie projektu". Pełne wnioski będą oceniane w oparciu o kryteria wykluczenia i kwalifikacji oraz na podstawie trzech pozostałych kryteriów: jakości planu projektu i jego realizacji, jakości partnerstwa, a także wpływu, rozpowszechniania i trwałości projektu.
Końcowym wynikiem będzie łączna liczba punktów uzyskanych przez dany wniosek na etapie wstępnej oceny i pełnej oceny (z zastosowaniem wskazanych metod ważenia punktów).
Łączny budżet dostępny na współfinansowanie projektów w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków wynosi 5 000 000 EUR.
Wkład finansowy UE nie może przekroczyć 75 % całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu.
Maksymalna kwota dotacji na jeden projekt wyniesie 2 500 000 EUR.
Agencja zastrzega sobie prawo do nieprzyznania wszystkich środków dostępnych w kontekście niniejszego zaproszenia.
Przed złożeniem wniosku wnioskodawcy będą musieli zarejestrować swoją organizację w systemie indywidualnej rejestracji (Unique Registration Facility, URF), w którym przyznany im zostanie kod identyfikacyjny uczestnika (Participant Identification Code, PIC). Podanie PIC będzie wymagane w formularzu zgłoszeniowym.
System indywidualnej rejestracji jest narzędziem służącym do zarządzania wszystkimi informacjami prawnymi i finansowymi na temat organizacji. Jest on dostępny za pośrednictwem Portalu edukacji, kultury i sektora audiowizualnego, obywatelstwa i wolontariatu (Education, Audiovisual, Culture, Citizenship and Volunteering Participant Portal). Informacje na temat rejestracji można znaleźć na wspomnianym portalu pod adresem: http://ec.europa.eu/education/ participants/portal
Wnioski o dofinansowanie muszą być sporządzone w jednym z języków urzędowych UE i z wykorzystaniem oficjalnego pakietu zgłoszeniowego. Należy upewnić się, że do złożenia wstępnego wniosku i pełnego wniosku zastosowano odpowiedni formularz.
Pakiet zgłoszeniowy jest dostępny w Internecie pod adresem:
https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding/key-action-3-prospective-initiatives-policy-experimentation-in-school-education-sector-eacea-302014_en
Ostateczne terminy składania wniosków: