united kingdom
ukraine

Zaproszenie do wyrażenia zainteresowania - Komitet Naukowy ds. Dopuszczalnych Norm Zawodowego Narażenia na Oddziaływanie Czynników Chemicznych w Pracy (SCOEL) - Członkostwo w trakcie szóstej kadencji.

Zaproszenie do wyrażenia zainteresowania
Komitet Naukowy ds. Dopuszczalnych Norm Zawodowego Narażenia na Oddziaływanie Czynników Chemicznych w Pracy (SCOEL) Członkostwo w trakcie szóstej kadencji

(2014/C 373/12)

(Dz.U.UE C z dnia 21 października 2014 r.)

1.
Przedmiot zaproszenia

W następstwie przyjęcia decyzji Komisji 2014/113/UE 1 Komisja ogłasza zaproszenie do wyrażenia zainteresowania, skierowane do naukowców, którzy chcieliby ubiegać się o członkostwo Komitetu Naukowego ds. Dopuszczalnych Norm Zawodowego Narażenia Czynników Chemicznych w Pracy (SCOEL) w trakcie szóstej kadencji.

Członkowie Komitetu Naukowego ds. Dopuszczalnych Norm Zawodowego Narażenia Czynników Chemicznych w Pracy będą mianowani jako osoby prywatne na okres trzech lat.

Szósta kadencja SCOEL ma się rozpocząć na początku 2015 r.

2.
Misja SCOEL

SCOEL został pierwotnie ustanowiony decyzją Komisji 95/320/WE 2 do oceny skutków zdrowotnych zawodowego narażenia na czynniki chemiczne. Decyzja ta została niedawno uchylona decyzją 2014/113/UE, która bardziej dostosowuje metody pracy SCOEL do wspólnych zasad Komisji dotyczących grup ekspertów. W tym celu nowa decyzja wymaga nowej procedury naboru członków poprzez otwarte zaproszenie do wyrażenia zainteresowania w celu zapewnienia przejrzystości i równych szans dla wysoko wykwalifikowanych i wyspecjalizowanych ekspertów naukowych. Podkreśla się także niezmienne znaczenie zasad etycznych dotyczących najwyższej jakości, niezależności i bezstronności jako podstawy do prac SCOEL.

Zgodnie z art. 3 dyrektywy Rady 98/24/WE 3 misją SCOEL jest dostarczenie Komisji zaleceń naukowych i opinii na temat szeregu priorytetowych substancji chemicznych. Te zalecenia i opinie są wykorzystywane przez Komisję do opracowania polityki UE w zakresie ochrony zdrowia pracowników, w szczególności ustalenia dopuszczalnego stężenia w środowisku pracy (OEL) w odniesieniu do substancji chemicznych na poziomie UE, zgodnie z dyrektywą 98/24/WE i 2004/37/WE Parlamentu Europejskiego i Rady 4 SCOEL ocenia związek pomiędzy skutkami zdrowotnymi niebezpiecznych środków chemicznych a poziomem narażenia zawodowego przy pomocy niezależnej oceny naukowej najnowszych dostępnych danych naukowych.

Zalecenia SCOEL muszą być naukowo wiarygodne i rzeczywiste, innowacyjne i dobrze udokumentowane, zrozumiałe i przejrzyste oraz oparte na zrównoważonych, bezstronnych i jasno określonych procedurach.

Głównym zadaniem SCOEL jest zalecenie "podyktowanego względami zdrowia" dopuszczalnego stężenia w środowisku pracy poprzez dokonywanie oceny skutków narażenia znajdującego się w powietrzu. Zalecane poziomy muszą być ustalone w celu zapewnienia, że narażenie, nawet powtarzające się regularnie w ciągu całego życia zawodowego, nie doprowadzi do niekorzystnych skutków zdrowotnych dla osób, które były narażone na działanie substancji chemicznych, ani ich potomstwa w jakimkolwiek czasie (w zakresie, w jakim obecnie mogą być przewidziane). W przypadku negatywnych skutków (w szczególności genotoksyczności, rakotwórczości i działań uczulających na drogi oddechowe) identyfikacja bezpiecznego progu narażenia może nie być możliwa w oparciu o aktualną wiedzę. W takich przypadkach SCOEL może obliczyć szereg poziomów narażenia związanych z szacunkowym ryzykiem.

Oprócz zaleceń odnoszących się do dopuszczalnego w powietrzu stężenia w środowisku pracy, SCOEL jest również proszony w stosownych przypadkach o wydanie zaleceń w sprawie dopuszczalnych wartości biologicznych lub orientacyjnych wartości biologicznych oraz uzupełnienie zalecanego dopuszczalnego stężenia w środowisku pracy o kolejne ustalenia, takie jak: wchłanianie przez skórę, działanie uczulające i rakotwórczość.

Doradztwo naukowe w sprawach związanych z ochroną zdrowia i bezpieczeństwa pracowników musi być zorganizowane zgodnie z zasadami najlepszych praktyk w zakresie oceny ryzyka oraz musi opierać się na zasadach etycznych dotyczących najwyższej jakości, niezależności, bezstronności i przejrzystości. Są one określone w komunikacie Komisji pt.: "Gromadzenie i wykorzystywanie przez Komisję wiedzy specjalistycznej: zasady i wskazówki. Pogłębianie znajomości przedmiotu w celu poprawy jakości polityki" 5 .

Informacje na temat działalności SCOEL, w szczególności w zakresie metodyki wyznaczania dopuszczalnych wartości narażenia zawodowego oraz wykaz przyjętych zaleceń można znaleźć na stronie:

http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=148&langId=en&intPageId=684

3.
Zadania członków SCOEL

Członkowie SCOEL muszą być wysoce wykwalifikowanymi, wyspecjalizowanymi i niezależnymi ekspertami naukowymi w różnych obszarach związanych z czynnikami chemicznymi, zwłaszcza w dziedzinie chemii, toksykologii, epidemiologii, medycyny pracy i higieny przemysłowej. Muszą oni również posiadać ogólne umiejętności odnoszące się do wyznaczania dopuszczalnych wartości narażenia zawodowego.

Od członków SCOEL oczekuje się udziału w zebraniach SCOEL co najmniej cztery razy w roku oraz aktywnego uczestnictwa w dyskusjach naukowych, przeglądu dokumentacji, komentowania ich i działania w charakterze "przewodniczącego" lub "sprawozdawcy" (osoba prowadząca daną sprawę).

Członkowie SCOEL będą poproszeni o wykonanie następujących zadań:

-
udział w przygotowaniu, omówieniu i przyjęciu zaleceń naukowych w sprawie dopuszczalnych wartości narażenia zawodowego jako "sprawozdawca" lub osoba go wspierająca,
-
współuczestnictwo w udzielaniu porad naukowych w kwestiach związanych ze środkami chemicznymi na prośbę Komisji,
-
udzielanie porad dotyczących prowadzenia i organizowania działalności naukowej SCOEL.

Dokumenty robocze SCOEL są w języku angielskim i spotkania także odbywają się w tym języku. Zebrania obejmują gruntowne prace przygotowawcze, w tym uprzednie sczytanie, krytyczną ocenę i sporządzanie dokumentów.

Kandydaci są zobowiązani do zadeklarowania, że w przypadku powołania będą aktywnie uczestniczyć w działalności SCOEL.

Członkowie SCOEL są uprawnieni do specjalnego dodatku, zgodnie z decyzją 2014/113/UE, w maksymalnej wysokości 450 EUR za każdy pełny dzień pracy spędzony na działaniach odnoszących się do ich udziału w zebraniach. Wydatki na podróże służbowe i koszty utrzymania ponoszone przez osoby uczestniczące w pracach SCOEL są zwracane przez Komisję zgodnie z obowiązującymi przepisami 6 .

4.
Skład Komitetu

Jak stwierdzono w art. 3 decyzji 2014/113/UE, SCOEL będzie się składać z maksymalnie 21 ekspertów indywidualnych wybranych z listy odpowiednich kandydatów sporządzonej po ocenie kwalifikujących się wniosków złożonych w odpowiedzi na niniejsze zaproszenie do wyrażenia zainteresowania.

5.
Procedura wyboru Procedura selekcji jest dwustopniowa:
(i)
sprawdzanie kwalifikowalności wniosków;
(ii)
ocena, czy kandydaci spełniają kryteria selekcji, oraz sporządzenie listy najbardziej odpowiednich kandydatów.

Komisja konkursowa będzie złożona z przedstawicieli odpowiednich służb Komisji.

Każde zgłoszenie zainteresowania będzie oceniane przez co najmniej dwóch członków komisji konkursowej pod kątem spełniania kryteriów kwalifikowalności i wyboru. Podczas procesu wyboru Komisja weźmie również pod uwagę niezależność ekspertów (w szczególności wszelkie ewentualne konflikty interesów) oraz zapewni osiągnięcie równowagi pod względem geograficznym i pod względem płci wśród członków SCOEL.

Wymagania

A.
Kryteria kwalifikowalności

Każdy wniosek będzie sprawdzony pod względem następujących kryteriów kwalifikowalności:

(i)
dyplom ukończenia studiów wyższych w dziedzinie naukowej właściwej dla prac SCOEL;
(ii)
co najmniej dziesięć (10) lat doświadczenia zawodowego w jednej z dziedzin mających znaczenie dla prac SCOEL, zdobyte po uzyskaniu dyplomu, o którym mowa w pkt (i);
(iii)
obywatelstwo UE;
(iv)
umiejętność pracy w języku angielskim: wybrani wnioskodawcy muszą rozumieć tekst w języku angielskim i w tym języku pisemnie i ustnie składać sprawozdania 7 , ponieważ jest to język literatury naukowej w kontekście międzynarodowym.
B.
Kryteria wyboru

Wnioski, które spełniają wymogi kwalifikowalności zostaną ocenione na podstawie następujących kryteriów wyboru.

(i)
Konkretne obszary ekspertyzy naukowej

W procesie wyboru kandydatów Komisja będzie dążyć do osiągnięcia najlepszej możliwej równowagi ekspertyzy naukowej w następujących obszarach:

chemii, toksykologii, epidemiologii, medycyny pracy, środowiska naturalnego i zdrowia, nauk narażających życie ludzkie, medycyny układu oddechowego, dermatologii, układu nerwowego, toksyczności reprodukcyjnej, genotoksyczności i rakotwórczości, patologii, higieny pracy, monitorowania biologicznego, metodyki analitycznej i doświadczenia w wyznaczaniu dopuszczalnego stężenia substancji chemicznych w środowisku pracy lub innych dziedzin nauki związanych z pracami SCOEL.

(ii)
Odpowiednie obszary doświadczenia i umiejętności

Wnioskodawcy zostaną ocenieni pod względem następujących obszarów doświadczeń i umiejętności:

-
oceny skutków narażenia zawodowego na działanie chemikaliów na zdrowie ludzkie,
-
doświadczenia zawodowego w wielodyscyplinarnym środowisku naukowym, najlepiej w kontekście międzynarodowym,
-
opublikowanych artykułów naukowych na tematy powiązane z opracowywanymi wnioskami naukowymi w sprawie dopuszczalnego stężenia substancji chemicznych w środowisku pracy,
-
członkostwa w krajowych lub międzynarodowych komitetach naukowych odpowiedzialnych za opracowanie zaleceń naukowych lub wyznaczanie dopuszczalnego stężenia substancji chemicznych w środowisku pracy,
-
przyczyniania się, w charakterze wsparcia, do działań podejmowanych przez krajowe lub międzynarodowe komitety naukowe odpowiedzialne za opracowanie zaleceń naukowych lub wyznaczanie dopuszczalnego stężenia substancji chemicznych w środowisku pracy,
-
zarządzania projektami związanymi z kwestiami naukowymi.

Wnioskodawcy z doświadczeniem w ocenie skutków narażenia na działanie substancji chemicznych na zdrowie ludzi w innych dziedzinach, takich jak żywność, ochrona środowiska lub ochrona konsumentów mogą być również wzięci pod uwagę.

6.
Powoływanie członków

Komisja mianuje członków po ogłoszeniu wyników procedury wyboru i zapewnieniu zrównoważonego rozkładu geograficznego wśród członków Komitetu, zgodnie z art. 3 decyzji 2014/113/UE.

Nazwiska mianowanych członków zostaną opublikowane w rejestrze grup ekspertów Komisji oraz w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Dane osobowe są gromadzone, przetwarzane i publikowane zgodnie z przepisami rozporządzenia (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady 8 .

Przed mianowaniem Komisja zastrzega sobie prawo sprawdzania dokumentów i świadectw w celu potwierdzenia prawidłowości i kwalifikowalności zgłoszenia.

Kadencja członków SCOEL trwa trzy lata.

Wnioskodawcy, którzy spełniają kryteria członkostwa, ale którzy nie zostali mianowani, pozostaną na liście kandydatów, jak określono w art. 4 ust. 2 decyzji 2014/113/UE.

7.
Zasady etyczne

Jak określono w art. 9 decyzji 2014/113/UE, doradztwo naukowe SCOEL musi opierać się na zasadach etycznych dotyczących niezależności, przejrzystości i poufności.

1.
Niezależność

Członkowie SCOEL zobowiązują się działać niezależnie od wszelkich wpływów zewnętrznych. Nie mogą przekazywać swoich obowiązków innym osobom.

Muszą złożyć oświadczenie, w którym zobowiązują się do działania w interesie publicznym, oraz oświadczenie o braku lub istnieniu bezpośrednich lub pośrednich interesów, które mogłyby zostać uznane za szkodzące ich niezależności.

Służby Komisji odnotowują wszelkie zadeklarowane interesy oraz orzekają o ich istotności.

2.
Przejrzystość

SCOEL musi zapewnić, że jego zalecenia i opinie w jasny sposób przedstawiają rozumowanie zastosowane w procesie podejmowania decyzji, jak wskazano w jego metodyce.

3.
Poufność

Członkowie SCOEL nie mogą rozpowszechniać informacji pozyskanych w wyniku prac SCOEL, warsztatów tematycznych, grup roboczych lub innej działalności związanej z decyzją 2014/113/UE. Wymóg ten jest dodatkowy do tych określonych w art. 339 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i art. 12 decyzji 2014/113/UE.

Członkowie SCOEL muszą podpisać deklarację poufności na początku każdej kadencji.

8.
Polityka równych szans

Komisja czuwa nad stosowaniem zasad równego traktowania w ramach jej procedur.

9.
Składanie wniosków

Naukowcy, którzy są zainteresowani ubieganiem się o to stanowisko, proszeni są o wypełnienie i przedłożenie w formie elektronicznej wniosków dostępnych pod adresem:

http://ec.europa.eu/eusurvey/runner/SCOEL

Wnioskodawcy proszeni są o wypełnienie wniosku w języku angielskim w celu ułatwienia procedury wyboru.

Zgłoszenie uznaje się za dopuszczalne tylko w przypadku, gdy zawiera:

-
wypełniony formularz zgłoszeniowy,
-
życiorys, w miarę możliwości nieprzekraczający trzech stron (w celu załadowania ich do formularza wniosku na odpowiednim etapie),
-
wykaz publikacji naukowych wnioskodawcy na tematy właściwe pracom SCOEL (w celu załadowania ich do formularza wniosku na odpowiednim etapie),
-
oświadczenie wnioskodawcy, oświadczenie o zaangażowaniu i oświadczenie o wszelkich potencjalnych konfliktach interesów (załączone na końcu formularza wniosku).

W kolejnych etapach możliwa jest konieczność przedłożenia dalszych dokumentów uzupełniających.

Komisja powiadomi kandydatów o wynikach procedury kwalifikacyjnej w najkrótszym możliwym terminie.

10.
Ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń

Ostateczny termin składania wniosków o członkostwo w SCOEL upływa w dniu 15.12.2014 (czas GMT +1). Tylko właściwie wypełnione wnioski w formie elektronicznej złożone za pośrednictwem strony internetowej, której adres znajduje się powyżej, zostaną rozpatrzone.

Zaleca się, by kandydaci nie zwlekali z dokonywaniem zgłoszeń do ostatnich dni przed upływem terminu, ponieważ duże obciążenie łączy internetowych lub błąd połączenia internetowego mogą w przeciwnym wypadku doprowadzić do tego, że wnioskodawca nie będzie mógł złożyć wniosku w terminie. Wnioski nie będą przyjmowane po upływie terminu.

1 Dz.U. L 62 z 4.3.2014, s. 18.
2 Dz.U. L 188 z 9.8.1995, s. 14.
3 Dz.U. L 131 z 5.5.1998, s. 11.
4 Dz.U. L 158 z 30.4.2004, s. 50.
5 COM(2002) 713 final z dnia 11 grudnia 2002 r.
6 Decyzja Komisji C(2007) 5858 - zasady zwrotu kosztów poniesionych przez osoby niebędące pracownikami Komisji zaproszone do udziału w posiedzeniach w charakterze ekspertów.
7 Jako punkt odniesienia "umiejętność pracy w języku angielskim" odpowiada poziomowi B2 lub wyższemu zgodnie z dokumentem referencyjnym Rady Europy w sprawie Europejskiego Portfolio Językowego ("Europejski system opisu kształcenia językowego: uczenie się, nauczanie i ocenianie"). Więcej informacji znajduje się na stronie http://europass.cedefop.europa.eu/en/resources/european-language-levels-cefr
8 Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1.

Zmiany w prawie

Jaka wysokość diety dla członków komisji wyborczych w wyborach prezydenta

500 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w wyborach Prezydenta RP, 600 zł - zastępca przewodniczącego, a 700 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Jeżeli odbędzie się ponownie głosowanie, zryczałtowana dieta wyniesie 75 proc. wysokości diety w pierwszej turze. Termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych mija 18 kwietnia

Robert Horbaczewski 10.04.2025
Od 17 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 17 kwietnia policja, straż miejska, żandarmeria wojskowa otrzymają podstawą prawną do karania tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 08.04.2025
Dlaczego ministerstwo różnicuje sytuację wcześniejszych emerytów?

Kobiety i mężczyźni z innych roczników są w nieco innej sytuacji niż emerytki z rocznika 1953. Dowiedzieli się bowiem o zastosowaniu do nich art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej znacznie wcześniej, bo od 2 do ponad 6 lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego - przekonywał w Sejmie Sebastian Gajewski, wiceszef resortu pracy. Zdaniem prawników, ministerstwo celowo różnicuje sytuację wcześniejszych emerytów, by dla pozostałych roczników wprowadzić mniej korzystne rozwiązania niż dla rocznika 1953.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2025
Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Sejm uchwalił ustawę

Sejm uchwalił w piątek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący. Zdaniem prawników nowe przepisy mogą wymusić zmiany regulaminów wynagradzania w firmach czy układów zbiorowych.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Od 1 kwietnia zaktualizowana lista leków refundowanych - są nowe terapie

Z początkiem kwietnia na liście refundacyjnej znajdzie się 29 nowych leków, z czego 7 stosowanych w chorobach rzadkich. Znalazły się na niej m.in. terapia dla dzieci od drugiego roku życia chorych na mukowiscydozę i szczepionki dla seniorów na półpaśca i RSV. Ogólnie na liście znajdzie się 10 nowych terapii onkologicznych i 19 z innych kategorii.

Inga Stawicka 01.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2014.373.14

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie do wyrażenia zainteresowania - Komitet Naukowy ds. Dopuszczalnych Norm Zawodowego Narażenia na Oddziaływanie Czynników Chemicznych w Pracy (SCOEL) - Członkostwo w trakcie szóstej kadencji.
Data aktu: 21/10/2014
Data ogłoszenia: 21/10/2014